Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
19 postów 270 komentarzy

Fakty-Kontra-Alternatywa

Monaco - Aktualne sprawy, Polska, świat, polityka, ludzie, kosmos. Chętnie podyskutuję ale bez inwektyw i obrażania oraz prowokacji.

Proces Netanjahu potrwa dziesięć lat ?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prokurator generalny Izraela.

Jak oskarżenia przeciwko Netanjahu mogą wpłynąć na sytuację w Izraelu ?

Izraelski premier Benjamin Netanjahu ma duże szanse na utrzymanie się przy władzy, pomimo zarzutów korupcyjnych wniesionych przeciwko niemu przez prokuratora generalnego kraju. Zostało to stwierdzone przez ekspertów którzy zwracają uwagę,że rozpatrzenie sprawy w sądzie może być opóźnione o długi czas, a sam premier Izearla cieszy się szerokim poparciem publicznym.

Według izraelskich mediów Netanjahu jest w czasie kryzysu rządowego, który doprowadził do opóźnień prawnych opóźniających przekazanie sprawy przeciwko niemu do sądu. Jednocześnie politycy arabscy ​​w izraelskim Knesecie argumentują, że aby nie iść do więzienia, Netanjahu może zdecydować o nowej na szeroką skale militarnej awanturze.

Izraelska prokuratura generalna wniosła oskarżenia o korupcję na premiera Benjamina Netanjahu. Głowa państwa jest oskarżona o przekupstwo, oszustwo i naruszenie zaufania. Decyzję o postawieniu oficjalnych zarzutów dzień wcześniej ogłosił prokurator generalny kraju Avihai Mandelblit.

Netanjahu jest oskarżony o trzy sprawy.

W jednym przypadku, zgodnie z dochodzeniem, premier otrzymał prezenty o wartości około 280 tysięcy dolarów, w tym papierosy i szampana, w zamian za pomoc w rozwiązaniu szeregu problemów. Jednym z tych dobroczyńców premiera był amerykański producent Aaron Milchen. Netanjahu wcześniej aktywnie promował tak zwane prawo Milchena, które pozwoli Izraelczykom powrócić do kraju i przez dziesięć lat, nie płacić podatków. Jednak ten chwyt się nie powiódł.

Dwa inne przypadki są związane z mediami.

W jednym przypadku Netanjahu rzekomo obiecał pomóc kierownictwu krajowej izraelskiej gazety Yediot Aharonot w zamian za pozytywne wsparcie działań rządu. Kolejne oskarżenie to lobbing na rzecz interesów sieci telekomunikacyjnej Bezek w zamian za pozytywne relacje w jego działalności na portalu internetowym Walla !.

Sprawa Bezka jest uważana za najpoważniejszą, ponieważ to w tej sprawie premier jest oskarżany o przekupstwo, oszustwo i oszukiwanie zaufania publicznego.

Warto zauważyć, że jest to pierwsze oficjalne oskarżenie o korupcję obecnego premiera w historii Izraela. Wcześniej pod tym samym zarzutem były premier Ehud Olmert odbył 16 miesięcy więzienia. Jednakże postawiono mu zarzuty po tym, jak ogłosił swoją rezygnację.

Wróg „z głębin”Sam Netanjahu odrzuca wszystkie zarzuty przeciwko niemu.

„Jest to próba zamachu stanu poprzez sfałszowanie, a także brutalne i stronnicze dochodzenie” - powiedział premier Izraela w oświadczeniu telewizyjnym. „Będę nadal rządził krajem, kierując się literą prawa, z odpowiedzialnością, oddaniem i troską o przyszłość każdego z nas”.

Jednak blok Kahol-Lavan głównego rywala politycznego Netanjahu, generał Benny Ganz, przypomniał, że kiedy Olmert znalazł się w podobnej sytuacji, obecny premier Netanjahu zażądał jego rezygnacji. Z kolei lider lewicowej partii „Meretz” Nitzan Horowitz powiedział, że premier nie może dłużej sprawować urzędu. Amir Peretz, lider innej partii opozycyjnej, Avoda, podkreślił, że będzie starał się usunąć Netanjahu przez sprawy w sądzie. Natomiast kierownictwo ultraortodoksyjnej partii Szas i minister obrony Naftali Bennett, lider partii Nowej Prawicy, poparli premiera.

Zarzuty przeciwko Benjaminowi Netanjahu były wysuwane od dłuższego czasu. W latach 2017-2018 premier był przesłuchiwany 12 razy w swojej rezydencji w Jerozolimie. W grudniu 2018 r. Izraelska policja zaleciła oskarżyć go o korupcję w sprawie Bezek. Wcześniej aktywnie omawiano dochodzenia policyjne w dwóch innych sprawach karnych, w czwartek 21 listopada prokurator generalny wniósł oskarżenia przeciwko Netanjahu.

Głębokie państwo. 

Jednak, jak stwierdził izraelski politolog Avigdor Eskin,zarzuty wobec „Netanjahu” są„ w tym ( systemie ) słabą podstawą prawną ”. „W Izraelu istniała i istnieje stara elita kierownicza, która nazywana jest„ głębokim państwem ”. Ta stara elita kierownicza była początkowo niekorzystna dla Netanjahu, podobnie jak izraelska prasa liberalna ale ulega zmianom w zależnosci od sytuacji...

Sytuacja jest bardzo podobna do tego, co dzieje się z Trumpem w USA ”,powiedział Eskin.

Podobieństwa problemów, z którymi boryka się Trump i Netanjahu, zauważyli także zwolennicy i przeciwnicy amerykańskiego prezydenta w samych Stanach Zjednoczonych. Tak więc Elizabeth Warren, jedna z kandydatek na prezydenta Partii Demokratycznej, powiedziała, że ​​zarówno Netanjahu, jak i Trump robią wszystko, aby utrzymać się przy władzy i jednocześnie się wzbogacić. Być może oskarżenia Netanyahu są „związane z konfliktami wyborczymi”.„W Izraelu jest kryzys - nie mogą w żaden sposób stworzyć koalicji rządowej i mówią o następnych wyborach. Możliwe, że rywale Netanjahu będą starali się zrobić wszystko, aby nie mógł stworzyć koalicji ”.

Opóźnienia prawne.

Jak zauważa izraelska gazeta Haaretz, Netanjahu znajduje się obecnie w dość wyjątkowej sytuacji prawnej. Zgodnie z prawem izraelski premier nie ma automatycznego immunitetu w przypadku ścigania karnego. Ta kwestia powinna zostać rozstrzygnięta przez Knesset. Jeżeli Netanjahu poprosi parlament o przyznanie mu takiego immunitetu, musi to uczynić w ciągu 30 dni od oskarżenia. W przeciwnym razie rozpocznie się proces karny. Powszechną praktyką byłoby skierowanie wniosku o immunitet, który byłby omawiany w Komisji Knesetu, po czym sprawa byłaby poddawana pod głosowanie całego parlamentu. Jednak po ostatnich wyborach we wrześniu 2019 r. Nie można było utworzyć nowego składu tej komisji. Oznacza to, pisze Haaretz, że nie będzie nikogo, kto rozważy prośbę Netanjahu, więc śledztwo w sprawie premiera w sądzie zostanie przełożone na czas nieokreślony. Teraz, aby naprawić tę sytuację, posłowie z sojuszu Avoda-Gesher zwrócili się do doradcy prawnego Knesset Eyal Inon z prośbą o utworzenie komisji, która byłaby upoważniona do rozpatrzenia kwestii immunitetu Netanjahu. Procedury dotyczące premiera Izraela można również przełożyć na wcześniejsze wybory, które zdaniem ekspertów są najbardziej prawdopodobnym skutkiem obecnego kryzysu rządowego w Izraelu.

W wyborach 17 września partia Likud Benjamina Netanjahu zdobyła 32 mandaty w parlamencie, a Kahol-Lavan 33 mandaty. Żadnej z tych sił politycznych nie udało się utworzyć rządu w ciągu dwóch miesięcy. W czwartek, 20 listopada, prezydent Izraela Reuven Rivlin zasugerował, aby każdy lider w Knesecie próbował utworzyć rząd w ciągu najbliższych trzech tygodni. Jeśli w tym przypadku nie powstanie koalicja, wyborcy będą zmuszeni udać się do lokali wyborczych po raz trzeci.

Według dziennikarza The Times of Israel, Rafaela Ahrena, mogą upłynąć miesiące między oświadczeniem prokuratora generalnego o zarzutach przeciwko Netanjahu a przekazaniem sprawy do sądu. W związku z kryzysem politycznym i bardzo prawdopodobnymi trzecimi wyborami rozpoczęcie procesu w Netanjahu może zostać przełożone na kwiecień-maj przyszłego roku. Jednak ze względu na wyjątkowość obecnej sytuacji politycznej Prokurator Generalny może próbować przekazać oskarżenia przeciwko Netanjahu do sądu, nie czekając na wyrok parlamentu. Według Avigdora Eskina, oskarżenia przeciwko Netanjahu, powodują że gromadzą się już jego zwolennicy, w piątek wyszli na ulice by wesprzeć swojego idola.

„Oburzenie obronców Netajahu z powodu jego oskarżenia jest tak szerokie, że Netanjahu wygra w następnych wyborach” - powiedział Eskin. W Izraelu taki proces będzie trwał co najmniej dziesięć lat. Nawet jeśli nie da się w jakiś sposób zawiesić tego procesu, wciąż pozostaje kwestia pewnej procedury, która może być opóźniona o kilkanaście lat. W tym czasie Netanjahu będzie miał czas wygrać wybory więcej niż jeden raz i będzie nadal przewodził Izraelowi”. 


                                

                                                       Demonstacja zwolenników Netajahu.

Ponadto Netanjahu odczuwa wsparcie Trumpa.
Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i uznał Wzgórza Golan za izraelskie.

A wszystko to jest gra na korzyść Netanjahu.

Zagrożenie wojny wzrosło.

Palestyńczycy i Arabowie izraelscy zareagowali na decyzję prokuratora o postawieniu zarzutów przeciwko Netanjahu. Tak więc przedstawiciel Organizacji Wyzwolenia Palestyny ​​Wasel Abu Yousef powiedział, że przez wiele lat Netanjahu starał się „rozpętania wojny z narodem palestyńskim” w celu zwiększenia jego popularności, poinformował on w wywiadzie dla Reuters. Według izraelskiego portalu informacyjnego MIhNEWS przedstawiciel Knesetu partii United Arab List powiedział również, że w przeszłości Netanjahu podżegał do przemocy wobec Arabów, aby uniknąć sprawiedliwości. „Niebezpieczeństwo, które on stwarza, wzrosło tylko”, izraelscy reporterzy zacytowali przedstawicieli partii arabskiej, mówiąc, że Netanjahu może równie dobrze rozpętać nową wojnę, aby uciec od odpowiedzialności i więzienia.

Kryzys rządowy i oskarżenia przeciwko Netanjahu naprawdę zbiegły się z kolejną eskalacją militarną. W nocy 20 listopada Izrael rozpoczął naloty na terytorium Syrii.

A według Avigdora Eskina zarzuty wobec Netanjahu nie wpłyną na stosunki międzynarodowe w regionie Bliskiego Wschodu. „Nie wpłynie to na sytuację na Bliskim Wschodzie i nie osłabi Izraela ani na przyjaznego ducha relacji między Izraelem a USA i Rosją”, powiedział izraelski ekspert. Z kolei jeden z ekspertów w Centrum Studiów Arabskich i Islamskich Instytutu Orientalistyki powiedział w wywiadzie dla Reuters, że niebezpieczeństwo nowego konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie z udziałem Izraela jest wielkie, ale wiąże się to nie tylko z polityką Netanjahu. Pachnie wojną, niezależnie od pragnienia Netanjahu. W pobliżu Libanu dominuje Hezbollah, który jest wrogi. Ponadto w Strefie Gazy, oprócz grupy palestyńskiej Hamasu, umacnia się także pozycja islamskiego dżihadu. Ostatnio ta palestyńska grupa ostrzelała Izrael.

„Oczywiście Netanjahu jest bardzo zainteresowany pozostaniem premierem i wszyscy wiedzą, że jest on agresywnym jastrzębiem w Izraelu”. Ale to, czy stosunki między Izraelem a Arabami osiągną punkt wrzenia, zależy nie tylko od niego.

Stosunki te zależą także od sponsorowania przez USA izraelskiej polityki, nielegalnego osadnictwa na okupowanych ziemiach, od polityki prześladowań, diskryminacji, blokady Gazy i agresji przeciwko Palestynie i Syrii trwającej już od wielu dziesięcioleci.

KOMENTARZE

 • Co to ?
  Żyd czy Chrzescijan - Katolik ? na Wawelu !!!

  https://stopsyjonizmowi.files.wordpress.com/2011/02/a107.jpg
 • @Monaco 04:22:51
  "Żyd czy Chrzescijan - Katolik ? na Wawelu !!!"

  Ekumenista ;-(

  5*

  Pozdro!
 • @ Autor, All
  Chyba najlepiej byłoby żeby prokuratorem generalnym został jakiś chasyda z krwi i kości i wydał polecenie delegalizacji całego Izraela jako niezgodnego z wolą samego ichniego Jahwe, a wszyscy politycy, wojskowi, policja, służby siłą zostali zaciągnięci na naukę Talmudu, Tory i skoncentrowali swój żywot nie na polityce tylko na zgłębianiu tych ksiąg.
 • @Monaco
  Proces będzie trwał ,aż do przedawnienia tak jak w bratnim Polin .Salute 5*.
 • Cóż - nieraz osobnikom na świecznikach odbija.
  wtedy pokazują takiemu - skąd mu nogi wyrastają.
 • @Monaco 04:22:51
  Ten gorliwiec, co swiece zapala to ani Chrzescijanin, ani Zyd.
  Obrotowy.
 • @morgan 16:57:03
  Tylko jak nie jest Chrześcijanin, to co robi na Wawelu ? 
  Pomyłka ? ... przypadek ?
 • @Jasiek 05:33:14
  Chasydyzm to ruch mistyczny. Lepiej jakiś ortodoks haredim (czy jakoś tak). Albo jakiś ekolog-pacyfista.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY