Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
138 postów 3077 komentarzy

Fakty-Kontra-Alternatywa

Monaco - Aktualne sprawy, Polska, świat, polityka, ludzie, kosmos. Chętnie podyskutuję ale bez inwektyw i obrażania oraz prowokacji. Prawda i fakty, obnażanie kłamstw i manipulacji. W brew interesom mainstream'owym z natury zakłamanym i manipulujących.

KONTROWERSJE TAK !!! Polska - Rosja - FAKTY .

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

▪.▪ ▪ Polska i Rosja.= KONTROWERSJE = W ROSJI Rosjanie nie są polskofobiczni, uważają nas Polaków za braci mających wspólną Słowiańską Krew. Mimo politycznych w Polsce zawirowań darzą nas Polaków sympatią. A jak jest w Polsce ?

▪ Polska historia polityczna w całej swej historii charakteryzowała się patologiczną rusofobią. ▪

 ▪ Zawsze tak było i to wiele wieków przed komunizmem.▪


 Polska Piastów. 

Amerykanie wykorzystują bez skrupułów we własnej grze geopolitycznej takie kraje jak Polska grających na historycznych ambicjach i patologicznej rusofobii. 

W przeszłości, Polska elita chciała stworzyć wielkie imperium od Bałtyku aż po Morze Czarne, a istnienie Rosji zawsze temu zapobiegało. Polska zawsze postrzegała sam fakt rosyjskiej państwowości na wschodzie jako przeszkodę w budowie dużego imperium i stało się to podstawą do całkowitej ideologizacji, upolitycznienia całej polskiej myśli politycznej na przestrzeni wieków.

Podbój terenów na wschód wydawał się dla polskich władców łatwiejszm celem i łupem niż próba podbojów i ekspansji w kierunku zachodnim. Tereny na wschód były mniej zaludnione oraz słabiej politycznie i obronnie zorganizowane by stawić polskim najazdom i podbojom opór, zaś obszary na zachód od piastowskich granic były gęściej zaludnione i były faktycznie w lepszym stopniu politycznie zorganizowane i lepiej uzbrojone niż oręż którym władali Polscy władcy.


Polska utraciła Śląsk i Pomorze, Ziemie Słowian na rzecz Czechów i Germanów.


Polska i podboje na wschodzie. 

By zająć obszary na wschód od wschodnich granic Polski, na terenach których Rosja miała także swoje własne interesy to dla Polski w istocie rzeczy nacjonalizm ukraiński jak i białoruski zawsze był wspierany przez polskich ideologów. że przypomnę o 17-18 wieku! To polscy władcy mówili, że na tych terenach naród rosyjski wcale nie istnieje ! Że tam są tylko Moskale ! O tym pisali polscy filozofowie, w tym katoliccy księża. Zawsze tak było ! że nasi Polscy władcy postrzegali rosyjską państwowość ... jako przeszkodę dla imperialnych polskich ambicji.


Parcie Polski na tereny zamieszkałe przez Białoruinów i Ukraińców i zamieszkałe przez inne narody.   

Zmiany po 1945 roku.

Jednak w PRLu oficjalnie już "nie rozmawiało" się o konfliktach między Polską a Rosją, ponieważ po 1945 r. Polska stała się krajem bloku socjalistycznego i dlatego w latach 1945–1989 nie było w zwyczaju o tym mówić. 

Dla poprawy stosunków między narodami powstały wówczas ośrodki przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

Powrót do starej retoryki nastąpił po 1989 roku i przez 30 lat, zaczęliśmy w Polsce na własne życzenie  powracać z negatywną narracją w stosunku do Rosji do tych złych czasów z przed epoki, wrogich tradycji zakorzenionych jak się okazuje u nie których osobników w rusofobicznych genach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Wystarczyło że zaczęliśmy się integrować z Europą z NATO i poczuliśmy najpierw polityczne a następnie militarne wsparcie z Zachodu oraz poparcie tych karłowatych bałtyckich państewek jak Litwa, Łotwa i Estonia by znowu z całą mocą ujawnić nienawidzić do Rosji do Rosyjskiego Narodu i niestety powrócił ten zły zwyczaj by o Rosji tylko i wyłącznie negatywnie rozmawiać i to bez względu na fakty i by za wszystko winić Rosję. Nawet za nasze własne niepowodzenia i nasze klęski często też z naszej własnej głupoty i winy.

Amerykanie znając historyczne zaszłości, sprytnie i metodycznie wykorzystują we własnej grze geopolitycznej, takie kraje jak Polska, która jest grająca na swoich własnych historycznych porażkach, klęskach i ambicjach i patologicznej rusofobii. Amerykanie wiedzą że Polska chce przepisywać po swojemu na nowo historię więc inspirują w Polsce te wrogie siły przeciwko Rosji,  ponieważ służy to amerykanskim geostrategicznym imperialnym interesom a działania Polski oczerniające Rosje mogą prowadzić nas Polaków do niechęci, nienawiści i agresji przeciwko Rosji a tym samym wręcz do całkowitego zniszczenia wszelkich kontaktów tak na płaszczyznie politycznej jak i gospodarczej i wszelkiej współpracy między narodami Polski i Rosji.

Sami widzimy, że to niszczenie relacji między Polską a Rosją  jest już od 30 lat konsekwentnie i z uporem maniaka przez polskojęzycznych polityków niestety realizowane.

Ponadto, ważne jest, aby nie zapominać, że zwycięstwo rusofobów jest konsolidującym i szkodliwym procesem  bo kształtującym na poziomie edukacji, czynnikiem ideologicznym przeciwko Rosji.

A to wyjaśnia nam normalnym i niezależnie myślącym Polakom, całe to wrogie stanowisko PiS i rusofobicznych polityków w sprawie obchodów 75tej rocznicy zwycięstwa Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami.

- PiS i różnej maści rusofoby mówią wręcz otwarcie: -

Nie pozwolimy Putinowi obchodzić, świętować 75 - rocznicy zwycięstwa ! nad Niemcami.-

- Stanowisko rusofobow i PiS jako partii rządzącej:

Będziemy łgać w żywe oczy aż do upadlego i obrzucać błotem bohateròw wojennych wyzwolicieli Polski, będziemy kłamać i mówić że tak nie było, że wszystko było źle i złe ! Ponieważ to co mówimy i robimy jest ciosem w samo serce rosyjskiej świętości i państwowości !

Uważam że potrzeba też zwrócić uwagę opinii publicznej na fakt, że "polscy" politycy stoją w pierwszym szeregu by mieć wpływ na Rosję właśnie poprzez rosyjską opozycję "inteligencję" tych liberalnych kreatur na różnych uniwersytetach by mieć wpływ na studentów i innych uległych manipulacji.

Ci "polscy" politycy, te zaczadzone nienawiścią do Rosji sługusy Ameryki i Żydów robiąc to  przez kontakty z rosyjska opozycją chcą zrobić im w Rosji także wodę z mózgu próbując wpłynąć na Rosjan przez propagandowe pełne manipulacji i kłamstw pseudohistoryczne " dokumenty " i spreparowane filmy oczerniające Armię Czerwoną.

To samo a właściwie i przede wszystkim ma to ogromny niestety negatywny wpływna naszą Polską młodzież bo wpływ ten oparty jest na kłamstwach, manipulacji i na nienawiści do Rosji.

Wmawiają, młodemu pokoleniu że, wiesz te wszystkie w Rosji „nieśmiertelne pułki” i ta 75-ta rocznica wyzwolenia Polski i połowy Europy i te parady zwycięstwa, że to wszystko jest wymysłem tylko Rosji i Putina,

No bo przecież przez Polskę do Berlina kroczyła nie żadna Armia Czerowona która wyzwalała w Polsce miasto po mieście i całą Polskę tracąc ponad 600 tysięcy poległych żołnierzy Armii Czerwonej na Polskiej Ziemi, nie to nie byli Rosjanie,  bo Polskę przecież wyzwolili Amerykanie a niemieckie obozy zagłady na terenie Polski w tym Auschwitz-Birkenau wyzwolili nasi najlepsi przyjaciele, bracia i sojusznicy ukraincy z UPA, więc to nie jest  żadne zwycięstwo ZSRR !

Taka to jest narracja która obowiązuje obecnie wśród polskojęzycznych politykówto i jest niezłomną prawdą PiSu i różnych chorych umysłów, zwłaszcza  zwolenników żołnierzy przeklętych, faszyzmu i banderyzmu w Polsce. Bo według nich to Rosja w ogóle nie ma prawa istnieć !  O to chodzi polskim i innym rusofobom, czyż nie ??? !!!.

Ale prawda jest inna ! i żadne zaklinanie rzeczywistości przez rusofobów ani tych z PiS ani przez innych nawiedzonych szatańskimi pomieszanymi mózgami nie pomoże by prawdę i fakty historyczne mogli zakrzyczeć i zmienić,  chociażby nie wiem jak natrętnie łgali i obrzucali prawdę błotem . Bo właśnie nikt inny jak  Armia Czerwona ZSRR wraz z Polską Armią im. Tadeusza Kościuszki wyzwoliła polskie miasta i całą Polskę od nazistowskiej krwawej ludobójczej okupacji. To Armia Czerwona wyzwoliła obóz w Auschwitz-Birkenau.

Tak to Armia Czerwona wraz z Armią Polską pokonała hitlerowskie Niemcy i zawiesiła flagi ZSRR i POLSKI nad Berlinem w maju 1945 roku.

Podsumowując, dodam że podobnie jak przed wiekami i jak przed 1939 rokiem tak teraz nasi współcześni polskojęzyczni "Polacy" (wątpię że są to Polacy) pragną zniszczyć rosyjską państwowość i na tym polega ich faktyczny problem.

Zachód Europy w czasach gdy Polska próbowała zbudować imperium,  zawsze był dla polskich elit zbyt silny jak Austra, Niemcy, w stosunku do tych państw Polska straciła dziewicze Słowiańskie i Piastowskie tereny jak Śląsk i Pomorze a Wschód traktowany był przez polskie elity zawsze z pogardą i z bezpodstawnie uzurpowaną wyższością i ciągłą próbą podporządkowania sobie Wschodu przez nadętych szlachickich agresorów.

A gdy ponosili na tym terenie z własnej winy i z pychy klęski to wówczas tak jak i dzisiejsi ich obecni spadkobiercy, nazywają te wszystkie nieszczęścia które spotkały i spadły na Polskę i poniesione przez Polskę klęski, zwycięstwami. 

Jednak szczerze mówiąc, nie jest ważne to co obecnie PiS i chore z nienawiści rusofoby mówią a najważniejsze jest to co u nas w Polsce normalni i zdrowi na umyśle Polacy mówią, tak starzy jak i młodzi.

Dlatego piszę o tym by dać do zrozumienia, że w Polsce są jeszcze Polacy którzy nie ulegli natrętnym kłamstwom i manipulacji uprawianej od 30 lat przez politykierów, i zależne od właścicieli wszelkie nieobjektywne media i fałszywych historyków. Nadają  przez 24h i 365 dni w roku nachalną  propagandę wybielającą nazizm, faszyzm i mieszają z błotem bohaterów Armii Czerwonej i Armii Polskiej którzy walczyli od Lenino aż po Berlin.

Kłamcy niszczą tych którzy poniesli najwięcej ofiar w trakcie wyzwalania naszej Ojczyzny Polski. Ale prawdy historycznej nie zagłuszą bo faktycznymi niepodważalne wyzwolicielami Polski są bohaterowie z Armii Czerwonej i z  Armii Polskiej im Tadeusza Kościuszki to Oni uratowali POLSKI NARÓD od całkowitej biologicznej  zagłady systematycznie realizowanej przez hitlerowców, Niemców i ich kolaboratów.

《Słowa ambasadora Rosji w Polsce, styczen 2020 r.》

"Warszawa ma teraz złe relacje z Moskwą, tak więc również i historia jest interpretowana tak, jakby w przeszłości nic dobrego od ZSRR dla Polski nie pochodziło. Niezaprzeczalny fakt wyzwolenia, co więcej - ocalenia przez Armię Czerwoną Polski i Polaków, jako państwa i jako narodu, przed całkowitym zniszczeniem przez Niemcy hitlerowskie, dziś usiłuje się teraz zatuszować tą naszą pomoc dla Narodu Polskiego masą pretensji historycznych do Rosji" - powiedział ambasador Rosji, Andriejew.

Ambasador ocenił, że "trudno jest powiedzieć, jaka część Polaków zgadza się z taką interpretacją historii głoszoną przez polskie władze, ale kształtowanie opinii publicznej właśnie w tym duchu wywiera silny wpływ, zwłaszcza na młodzież". Przyznał, że informację o wyzwoleniu 27 stycznia 1945 r. Auschwitz przez Armię Czerwoną "można znaleźć w podręcznikach i w internecie", jednak - jego zdaniem - "Warszawa stara się w ostatnich latach rzadziej o tym wspominać". 

Należy zauważyć że to co obecnie charakteryzuje " polską politykę " jest bardzo korzystne dla amerykańskiego imperializmu i amerykańskich jastrzębi i ich geostrategicznej antyrosyjskiej polityce, mającej za główny cel, zniszczenia Rosji.

 

Powrót Polski na Ziemie Piastowskie.

KOMENTARZE

 • Imperium = Od morza do morza:
  https://planszedydaktyczne.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_5387/2019--Rok-Unii-Lubelskiej--mapa.jpg
 • @Monaco 05:57:32
  Nie byliśmy nad drugim morzem chyba.
 • Czarci pomiot
  przerabia ludzi stworzonych przez Boga na szatańskie odchody - także dzięki podjudzaniu narodów na siebie - chociaż kulturowo są one sobie bliskie.
  Wniosek?
  Będzie tak dalej - póki po owocach ich ludzie na całym globie - nie nauczą się bezzwłocznie poznawać - bo dopiero wtedy można podjąć jakieś działania obronne.
 • @demonkracja 09:31:34
  Masz rację chłopie j.
 • dzięki za tekst i za znakomite mapki
  co do szkodliwej rusofobii zgoda, ale niektóre szczegóły są ... anachroniczne.

  "W przeszłości, Polska elita chciała stworzyć wielkie imperium od Bałtyku aż po Morze Czarne, a istnienie Rosji zawsze temu zapobiegało. Polska zawsze postrzegała sam fakt rosyjskiej państwowości na wschodzie jako przeszkodę w budowie dużego imperium" - to akurat nijak sie nie ma do rzeczywistosci.
  Rzeczpospolita dostała połącie ruskich ziem wschodnich w wianie od Litwinów w 1385 i od tamtej pory nasz wschodnia granica się cofa (wyjątkiem była nieudana wyprawa ks. Witolda (bitwa pod Worsklą 1399)

  Koncepcja imperium od morza do morza to fantasmagoria międzywojenna

  za resztę 5*

  pozdrawiam
 • Apel do Polaków Słowian !
  NIE OGLĄDAJCIE ŻADNYCH WIADOMOŚCI z TVN i TVP !!!! bo to tylko prymitywna żydowska propaganda ! mająca na celu Skłócić Słowian

  Ja w TVP nie oglądam ŻADNYCH wiadomości ! a TVN -enu Nie oglądam wcale ! ta stacja dla mnie nie istnieje !!!

  Bracia Słowianie ! wszystkie TV są w żydowskich rękach ! tam od rana do wieczora KŁAMIĄ ,OSZUKUJĄ , Półprawdy przedstawiają , Zmyślają Jątrzą ogłupiają !

  Radze zajrzeć do internetu i przeczytać między wierszami tylko to co was interesuję z polityki , niż być narażony na wysłuchiwanie żydowskiego bełkotu propagandowego w TV !

  POLSKA KRAJEM NEUTRALNYM ! ŻĄDAMY WOLNYCH WYBORÓW !!!!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @MacGregor 09:37:09
  Ale mogliśmy mieć drugie morze. Al;e musiałaby być unia polsko-litewsko-moskiewska
 • @Wican 07:34:04
  "Nie byliśmy nad drugim morzem chyba."

  Właśnie, że byliśmy. Litwo Ojczyzno moja :)

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/79/Lithuanian_state_in_13-15th_centuries.png
 • @Pedant 09:49:24
  Nie byliśmy. Wasalstwo się nie liczy
 • Nieświadomi okupowani
  No ale Rosjanie są tak samo okupowani jak Polacy. Każdy rozsądny Polak zdaje sobie z tego sprawę. Trzeba być tylko odpornym na propagandę.
  Scenariusz II wojny był ustalony dużo wcześniej.

  http://prorok.phorum.pl/viewtopic.php?f=27&t=234&p=555#p555

  Zimna wojna, to była też wojną tylko dla propagandy. Władze Rosji i USA od dawna grają w jednej drużynie. Propagandowo są nieprzejednanymi wrogami. Strach jest tym, na czym się buduje władzę absolutną.
 • @Wican 09:43:12
  By był Fiodor jak Jagiełło, dobrze by nam bełło ;)

  Uważam,ze unia polsko-litewska byla wyjątkiem w dziejach, tak jak poniekąd znacznie młodsza angielsko-szkocka.
  też bym chciał kolejnych,ale to mrzonki i tyle.

  Drugie morze musiało oznaczać likwidację Chanatu Krymskiego, co udało się Rosji w 1783

  Jako Rzeczpospolita popełnilismy ten sam błąd, co kiedys kiedys imperium Hetytów -nigdy nie udało sie ustanowić rzeczywiście trwałej granicy na wschodzie, pólnocnym wschodzie i południowym wschodzie.

  Np. Chanat Krymski był mały i słaby. zas głowne zyski czerpał ze sprzedaży niewolników. No ale jedyne, na co Rzeczpospolita się zdobyła to obrona potoczna - zamiast konsekwentnie dążyć do likwidacji chanatu i aneksji jego ziem
 • @Wican 09:51:37
  "Nie byliśmy. Wasalstwo się nie liczy"

  Kto był czyim wasalem?
 • @Pedant 09:49:24
  To tylko mapa bez faktycznego znaczenia niestety
 • @MacGregor 09:59:24
  Ja jestem anty. Uważam, ze unia z Litwą wciągnęła nas w wojny wschodu. A trza było budować siłe, na Śląsku i Pomorzu. Wtedy Prusy by nie urosły i to Polska dzisiaj byłaby główną siłą w środkowej Europie, a nie Niemcy
 • @MacGregor 10:01:10
  "To tylko mapa bez faktycznego znaczenia niestety"

  Dla Liwinów ma wielkie znaczenie. Witold Wielki Giedyminowicz zbudował ogromne państwo. Od morza do morza.
 • @Pedant 10:00:49
  Chodzi o władze formalną ale i faktyczną.
 • PANIE PREZYDENCIE PUTIN
  . OTO DZIEJOWA MISJA ROSJI.TO CO ZNISZCZYLI BANKIERZY ZACHODU ROSJA MOZE ZBUDOWAC PO RAZ DRUGI W HISTORI . PRAKTYCZNY KSZTAŁT SYSTEMU PRZYSZLOŚCI KTORY WPROWADZIC MOŻE JUŻ TYLKO JEDNO PAŃSTWO NA SWIECIE SILNA I WOLNA ROSJA . WARUNKIEM JEST BY Z CAŁA MOCA I DETERMINACJA ZATRZYMYWAC PROBY ,,DEMOKRATYZACJI ,, ROSJI I USWIADOMIĆ SPOLECZENSTWU ROSYJSKIEMU OBECNĄ SYTUACJE W ODNIESIIENIU DO PRAWDY.BY UZYSKAC JEGO POPARCIE I NIEUGIETOŚĆ WOBEC POZOROW WOLNOSCI I PRAWDY.
  xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
  @jan [komentarze jan neon24.pl]
  Przypomne tekst Boguslawa Jeznacha ktory byl inspiracja to takiego zdefiniowania przyszlosci i ewentualnej roli Rosji w obalaniu dogmatu swiata jednobiegunowego jaki chca narzucic swiatu instytucje podporzadkowane Antychrystowi

  Lekcja paragwajska [ Ze strony neon 24.pl]
  Opublikowano: 04.01.2012
  Przeczytano 158 razy!
  Jedne historie wbijają nam w pamięć aż do znudzenia, a o innych ani słowa. Tymczasem wobec przygotowywanej agresji na Iran bardzo ważna jest lekcja paragwajska sprzed półtora wieku.

  Państwa nieposłuszne, które wyłamują się z programu światowej oligarchii finansowej, mogą paść ofiarami zaplanowanej agresji z zewnątrz, zwłaszcza, gdyby zaczęły mieć alternatywne sukcesy. Przypadki Iraku, Jugosławii, Afganistanu, Libii, Syrii a także zbliżającą się szybkimi krokami agresję na Iran poprzedza zawsze nawała propagandowa, robiąca wodę z mózgu światowej opinii publicznej, ale dawniej, gdy media i techniki informacyjne nie miały takiego znaczenia jak dziś, nie liczono się aż tak bardzo z tą opinią i nie bawiono w takie drobiazgi. Warto w tym miejscu przypomnieć historię zniszczenia Paragwaju.


  W roku 1846 konsul USA w jednym z państw Ameryki Południowej tak pisał w swym raporcie do Departamentu Stanu: „Jest to najpotężniejsze państwo Nowego Świata po Stanach Zjednoczonych. Ludność jest tu najbardziej jednolita (…) Rząd jest tu najbogatszy ze wszystkich państw tego kontynentu”. Konsul pisał z Asunción, stolicy Paragwaju. W roku 1860 kraj ten był samowystarczalny żywnościowo, miał w całości piśmienną ludność i szybko budował imponujący przemysł. W 1856 roku oddano tam do użytku drugą w Ameryce Południowej linię kolejową. Państwo to stosowało rygorystyczną politykę protekcjonizmu gospodarczego w oparciu o amerykańską szkołę ekonomii politycznej Alexandra Hamiltona.

  Zazdrość sąsiadów i gniew światowej finansjery nie dały na siebie długo czekać. W latach 1865-70 Paragwaj padł ofiara połączonej agresji swoich trzech sąsiadów – Argentyny, Brazylii i Urugwaju, w czasie której wyrżnięto połowę ludności kraju, w tym ponad 80% mężczyzn. Była to niesławna Wojna Trójprzymierza, jedna z najkrwawszych i najbardziej niemoralnych wojen XIX wieku, dla której jedynym uzasadnieniem formalnym była chęć zniszczenia protekcjonizmu gospodarczego i zaprowadzenia wszędzie kolonialnej doktryny wolnego handlu.

  Paragwaj był solą w oku masonerii, która opanowała wtedy prawie całą resztę Ameryki Łacińskiej i stała u kolebki właściwie wszystkich państw powstałych po rozpadzie imperium kolonialnego katolickiej Hiszpanii. Był też przeszkodą dla międzynarodowego kapitalizmu. Niezależny prezydent tego kraju dr Gaspar Rodriguez de Francia (1813-1840) zaprowadził monopol państwa na własność ziemi i monopol handlu zagranicznego, a także całkowicie kontrolował emisję i obieg pieniądza. Zabronił eksportu złota i srebra, co załamało interesy lichwiarzy w Buenos Aires. Zabronił także zaciągania pożyczek zagranicznych. Politykę tę kontynuował kolejny prezydent Carlos Antonio Lopez (1840-1862) oraz syn i następca tegoż – prezydent Francisco Lopez Solano (1862-1870). Kraj bez żadnych długów był też trudno dostępnym rynkiem . Na przywóz wszystkich towarów, które Paragwaj wytwarzał sam, nałożono cło minimum 25%. Ponadto wysokim cłem, zwykle 100% obłożono import wszelkiego luksusu. Bez cła natomiast sprowadzano maszyny i sprzęt inwestycyjny. Za wszystko płacono gotówką i nie zaciągano żadnych kredytów. W dekadzie lat 1840. kraj ten dokonał imponujących inwestycji w infrastrukturze , zbudowano hutę żelaza i stali w Ibicui oraz zakłady zbrojeniowe w Humaita. Położony w głębi lądu kraj miał flotę wojenną i handlową dorównującą jego morskim sąsiadom! Do roku 1855 państwo to osiągnęło nadwyżki w produkcji papieru, farb i barwników, ceramiki, materiałów budowlanych, tekstyliów i nici, siarki, amunicji, kabli, szyn kolejowych itp. Zbudowano sieć telegraficzną i unowocześniono armię dla obrony suwerenności kraju. Z Europy sprowadzano na rządowe kontrakty inżynierów i technologów oraz nauczycieli najbardziej potrzebnych zawodów.

  Carlos Antonio Lopez mawiał o sobie, że jest raczej uczniem św. Augustyna niż przedstawicielem Oświecenia. Kiedy obejmował urząd w 1840 roku prawie 90% ludności nie umiało czytać ani pisać. „Od szkół zacznie się nasza wolność” zapowiedział w inauguracyjnym przemówieniu. Za jego kadencji powstało ponad 500 szkół i bibliotek publicznych, krajowe Kolegium Nauczycielskie, państwowy fundusz stypendialny dla najzdolniejszych studentów wysyłanych na studia do Europy i osobny fundusz dla kontraktowania stamtąd specjalistów, a także fundusz premiowania wynalazców. Już w kwietniu 1830 roku brazylijski konsul w Asunción, Correia de Camara pisał do swego szefa w Rio, że „jedynym sposobem pozbycia się tego powstającego kolosa jest szybka i dobrze skoordynowana inwazja”. Tak też się w końcu stało. Wojna z Paragwajem była najkrwawszym i najbardziej cynicznym ludobójstwem na zachodniej półkuli. Ludność Paragwaju, szacowana na pół miliona jeszcze w roku 1865 wytępiono do stanu 194 000 w roku 1870, z czego tylko 13 000 stanowili mężczyźni, a raczej dzieci płci męskiej, bo tylko 2100 z nich miało ponad 20 lat. Pozostali wyginęli niemal doszczętnie w wielkim zrywie heroicznego i powszechnego oporu do ostatniego żołnierza. Zginęli za sprawę, w którą wszyscy wierzyli i za państwo, w którym chcieli żyć. Wojna Trójprzymierza osiągnęła to, czego „sprzymierzonym” nie udało się osiągnąć inaczej: złamano gospodarczy i wojskowy potencjał kraju i obrócono go w perzynę, zduszono w zarodku niebezpieczny dla innych państw przykład wolności, po to by zaprowadzić jedynie słuszną doktrynę wolnego handlu i demokracji „tak jak w całym cywilizowanym świecie”. Dziś Paragwaj jest więc „wyzwolony” dla międzynarodowego kapitału i gospodarczo zajmuje przedostatnie miejsce w Ameryce Południowej.
  Kiedy słyszymy o okropnych reżimach Łukaszenki, Ahmadineżada, Chaveza lub Assada, a do niedawna także Kaddafiego lub Saddama, posłuchajmy raczej tego, co mają do powiedzenia ci, którzy w tych krajach niedawno byli. Czytałem rzetelną relację z Białorusi na blogu Izy Brodackiej Falzmann i nie jest to pierwsza taka relacja, której ufam. Sam zawodowo często bywam na Bliskim Wschodzie, ostatnio – jeśli chodzi o kraje wymienionych dyktatorów – w dopiero co ubiegłym roku m.in. w Syrii i Iranie, a w 2010 także w Libii (gdzie jeszcze w listopadzie ściskałem przednią łapę Muchomora). Za Saddama mieszkałem krótko w Iraku, wcześniej dość długo w Egipcie. Wszędzie obraz sytuacji był/jest na miejscu o niebo lepszy niż przedstawiany w ramach medialnej nagonki. Powiem tak: rewolucje i zmiany, które tam dziś zachodzą w imię demokracji i wolności, w każdym wypadku już pogorszyły lub wkrótce dramatycznie i na długo pogorszą jakość życia prawie wszystkich mieszkańców, a zapowiadana wojna USraela z Iranem – jeśli do niej dojdzie – zrobi z nim to, co z Paragwajem w wieku XIX.

  Jest zresztą ciekawe, że straszliwa lekcja jaką wtedy przeszedł Paragwaj, i z której się już nie podźwignął, wcale nie była lekcją pierwszą. Wcześniej, w latach 1604-1767 jezuici założyli tam i prowadzili 32 tzw. redukcje paragwajskie, jakby prototyp izraelskich kibuców, w których skupili ok. 300 tys. nawróconych Indian Guarani. Powstało wtedy państwo zakonne o nazwie Chrześcijańska Komunistyczna Republika Guarani (sic!), które było jednym z najciekawszych eksperymentów polityczno-społecznych w znanej historii świata. Niezwykły awans cywilizacyjny, gospodarczy, i duchowo-kulturalny tego państwa i społeczeństwa tak bardzo jednak kłuł w oczy możnych ówczesnego świata, że skończyło się nieomal tak jak w przypadku Wojny Trójprzymierza. Też szykowano inwazję, ale ponieważ chodziło o potężny i wpływowy zakon katolicki, snuto najpierw tak intensywne intrygi m.in. w Watykanie, że ostatecznie zakon jezuitów uległ kasacji, jego paragwajskie państwo rozpadło się, redukcje zniszczono, a Indianie rozpierzchli się, wymarli lub zdziczeli. Jest to jednak temat tak niesamowicie ciekawy, że zostawię go sobie na inną lekcję.
  Autor: Bogusław Jeznach
  Źródło: Nowy Ekran
  Kierunek rozwoju Rosji

  jan 26.01.2019 13:22:48
  @ Apel do Putina-Rosja powinna pujsc droga Paragwaju
  Rosja ma potencjal odstraszajacy by ludzi aspirujacych do wladzy nad swiatem zniechecic do pruby przejecia i podporzadkowania jej terytorium tak jak robia to z innymi panstwami i narodami . i dlatego Rosja jako jedyny kraj na swiecie moze pojsc droga Paragwaju i ich przywodcow dr Gaspara Rodrigueza de Francia (1813-1840) oraz prezydent Carlos Antonio Lopeza (1840-1862 ktorzy 150 lat temu stworzyli wspaniala alternatywe spoleczna .Jest oczywiste ze dzis zadne panstwo nie odwazy sie na takie eksperymenty poniewaz zostanie najechane i zniszczone tak jak Libia ,Irak,Jugoslawia,i wiele innych.Dlatego Rosja moze powtórzyc ten eksperyment. chroniac go swoim parasolem jądrowym ,to smutne ze panstwo Rosyjskie zeby przetrwac musi posiadac siły jadrowe o potencjale zniszczenia planety ale to na dzis jedyne narzedzie jakie moze uchronic Rosje przed utrata suwerennosci i powstrzymac bankierow Wall Strett i Londynskiego City przed knowaniami i probami wewnetrznego zdestebilizowania Rosji oraz bezposrednia agresja zewnetrzna .Ten potencjal ma narod rosyjski rowniez jako konsekwencja tragicznych doswiadczen jaki ten narod doswiadczyl w ostatnim okresie histori. Droga Paragwaju z calym systemem rozwiazan spolecznych ekonomicznych i finansowych dostosowanych do doby obecnej jawi sie jako jedyna mozliwosc i wzor dla nowej epoki jaka moze zapoczatkowac Rosja dajac przyklad innym naroda . A Putin ma szanse by byc tym mezem opatrznosciowym by zapoczatkowac realizacje tego projektu,historia postawila go w takim miejscu i czasie ktory daje mu szanse na powodzenie wbrew obecnym przeciwnoscia z ktorych najwazniejsza jest obrona suwerennosci i wolnosci Rosji od zachodnich systemow finansowych.....
  Edgar Cayce daje odpowiedź na to niełatwe pytanie, w już tu powołanym Odczycie 3976-29 z dnia 22.VI.1944 roku:

  Z Rosji przyjdzie nadzieja dla świata; ale nie od komunizmu, czy bolszewizmu, nie, ale z wolnej Rosji. Każdy człowiek wtedy będzie żył dla swego współbrata…
  Odczyt 3976-10, z dnia 8.II.1932 roku:
  W religijnym rozwoju Rosji leży nadzieja dla świata. Naród albo grupa narodów, które będą najbliższe w stosunkach z Rosją, mogą żyć lepiej, powoli zmieniając warunki życia na lepsze na całym świecie.
  Odczyt 452-6, z dnia 29.XI.1932 roku:
  Zmiany nadchodzą, możecie być spokojni, to będzie ewolucja albo rewolucja w ideach myśli religijnej. Podstawy do tego w każdym razie wyjdą z Rosji; to nie będzie komunizm, ale to o czym uczył Chrystus – jego wersja komunizmu.
  Kierunek rozwoju Rosji
  jan 26.01.2019 13:15:07
 • @Autor
  //Wystarczyło że zaczęliśmy się integrować z Europą z NATO i poczuliśmy najpierw polityczne a następnie militarne wsparcie z Zachodu oraz poparcie tych karłowatych bałtyckich państewek jak Litwa, Łotwa i Estonia by znowu z całą mocą ujawnić nienawidzić do Rosji do Rosyjskiego Narodu i niestety powrócił ten zły zwyczaj by o Rosji tylko i wyłącznie negatywnie rozmawiać i to bez względu na fakty i by za wszystko winić Rosję. Nawet za nasze własne niepowodzenia i nasze klęski często też z naszej własnej głupoty i winy.//

  Pozwolę sobie zauważyć, że w III RP Rosji nienawidzi garstka agresywnych i hałaśliwie się zachowujących OSZOŁOMÓW (oraz PODJUDZAJĄCY polski motłoch przeciw Rosjanom POLSKOJĘZYCZNI ŻYDZI i UKRAIŃCY), a nie POLACY JAKO NARÓD. Te komicznie małe grupki są pokazywane w mediach, a trzeźwo mówiący Polacy z mediów znikają (jak prof. Wolniewicz, lub się w nich w ogóle nie pojawiają). Stąd wskutek kampanii medialnej kłamstw oszołomów i zdrajców "zbiorowa świadomość" Polaków uległa wypaczeniu - ludzie w swej masie mają takie poglądy, jakie usłyszą w TV, bo mało myślą samodzielnie. To jest do "naprawienia" w kilka lat, jeśli Polacy przejmą media i pozbędą się rządzącej nimi polskojęzycznej agentury "Zachodu".

  Polskim dużo większym nieszczęściem jest to, że ta polskojęzyczna SWOŁOCZ za pomocą różnych partii (m. in. UW, AWS, PO, PiS) obsadzała stanowiska samorządowe, po czym dokonywała różnych AKTÓW WANDALIZMU mających na celu jątrzyć Rosjan przeciw Polakom (destrukcje i "przeniesienia" pomników dokumentujących wyzwalanie ziem polskich spod niemieckiej okupacji - oraz ZDOBYWANIE DLA POLAKÓW Ziem Odzyskanych za cenę krwi czerwonoarmistów).

  Bardzo ważna jest ta mapka z tekstu, pokazująca, jak małe prawa miała II RP na gruncie KRYTERIUM ETNICZNEGO do "kresów wschodnich":

  https://s4.thingpic.com/images/nF/jVDgnA7Vgr4SwU2MnA6WNmLB.jpeg

  Stworzenie polskiego państwa prawdziwie narodowego (PRL) zawdzięczamy jednak nie Rosjanom, a bezpośrednio STALINOWI, który nie tylko zabrał sobie MNIEJSZOŚCI, ale i OCZYŚCIŁ z NIEMCÓW ziemie przekazane NARODOWI POLSKIEMU. Gdyby polskie elity w czasie II Wojny Światowej miały odrobinę rozumu, Stalin nie musiałby instalować Żydów jako zarządców PRL, tylko oparłby się na Polakach. Ale polscy DEBILE woleli wisieć u klamki Anglii i USA orazi fundować narodowi Akcję Burza i Powstanie Warszawskie (a potem WiN i "wyklętych"). Dziś u władzy mamy zdrajców i półgłówków (plus patriotów żydowskich i ukraińskich), którzy WCIELAJĄ się w skretyniałe elity II RP ...
 • @Światowid 10:27:18
  Co do tej mapki językowej, trzeba jeszcze wziąć poprawkę na trzy prawdopodobne fakty. Niektóre osoby zatajały swoje pochodzenia dla kariery lub z różnych obaw, wśrod mniejszości byli też polsko-języczni, prowadzący badanie mogli być tendencyjni.
 • @Światowid 10:27:18
  100/100
 • @Pedant 10:37:05
  //Niektóre osoby zatajały swoje pochodzenia dla kariery lub z różnych obaw//

  Czy dotyczyło to Polaków czy przedstawicieli mniejszości? W którą stronę z punktu widzenia przynależności etnicznej ziem ten czynniik działał? Zawyżenia, czy zaniżenia odsetka polskojęzycznych? ...

  //Niektóre osoby zatajały swoje pochodzenia dla kariery lub z różnych obaw//

  W którą stronę z punktu widzenia przynależności etnicznej ziem ten czynniik działał? Zawyżenia, czy zaniżenia odsetka polskojęzycznych? ...

  //prowadzący badanie mogli być tendencyjni//

  Mogli, tylko gdyby mapka nie przedstawiała stanu bliskiego faktom, to niepotrzebne byłoby niszczenie ukraińskiego szkolnictwa, walka z cerkwią, promowanie małżeństw mieszanych i masa innych działań II RP zmierzających do spolaczenia mniejszości ukraińskiej i białoruskiej.
 • Autor
  Moim zdaniem pominąłeś jeden bardzo ważny aspekt. Kościół katolicki miał potężny wpływ na naszą historię. W pierwszych wiekach naszej państwowości bycie krajem katolickim wytrącało zachodnim krajom argument o walce z poganami. Wtedy zresztą kościół to był ,,piesek na smyczy'' cesarzy rzymsko-niemieckich i królów francuskich. Ci władcy decydowali kto będzie papieżem. W późniejszych czasach to Watykan zaczął rozdawać karty. Na zdrowy rozsądek I RP powinna dążyć do sojuszu , albo z Rosją, albo z Turcją, ewentualnie ze Szwecją. Jednak dla Watykanu to było nie do przyjęcia. O ile pierwsi Jagiellonowie potrafili się postawić Papieżowi, o tyle następni to podnóżki. Cała ta awantura z wyprawą na Rosję to kretynizm. Po świetnym zwycięstwie pod Kłuszynem i zajęciem Moskwy , a nawet zgodą bojarów na koronowanie syna Władysława IV na cara, nagle Polacy olewają tą sprawę bo Rosjanie nie godzą się za żadne skarby świata na powrót na łono Watykanu. Nawet nie wysłali pomocy polskiej załodze Kremla. Fakt że tam dobrze zasłużyliśmy sobie na nienawiść Rosjan. Nawet Żółkiewski był przerażony mordami, gwałtami i grabieniem jakiego dopuszczali się Polacy o ile się nie mylę to 60-100 tyś poszło pod nóż. Co do drugiej opcji moim zdaniem dla Polski lepszej , czyli do sojuszu z Turcją, z góry było wiadome że KK nie zgodzi (nic dziwnego inna wiara) się za żadne skarby. Tym bardziej że Turcja prowadziła wtedy wojny z rodami włoskimi z których wywodzili się papieże. Piszę rodami bo to one rządziły Genuą, Florencją czy Wenecją. Tak że widać że na dobra sprawę nic się nie zmieniło. Znów na pierwszym miejscu interesy szemranych sojuszników i kościołów, a na końcu interesy Polaków i Polski.
 • @marek500 10:52:14
  " Wtedy zresztą kościół to był ,,piesek na smyczy'' cesarzy rzymsko-niemieckich i królów francuskich."

  Raczej frankońskich a nie rzymskich. Cesarze rzymscy dalej panowali nad Bosforem, czego papieże udawali, że nie widzą. Papieże równie dobrze mogli ogłosić cesarzem "rzymskim" wodza Jaćwingów w zamian za nawrócenie i utworzenie państwa kościelnego.
 • @marek500 10:52:14
  "nagle Polacy olewają tą sprawę bo Rosjanie nie godzą się za żadne skarby świata na powrót na łono Watykanu"

  Rosjanie, a raczej Rusowie, nie mogli "wrócić" bo nigdy nie byli na łonie Watykanu. Wiarę wzięli prosto od Greków. Po grecku i słowiańsku.

  https://arthive.com/res/media/img/orig/work/982/264931@2x.jpg
 • @Wican 10:04:36
  Myślę że się mylisz. Polacy nie mieli czego szukać w Europie. Tylko ekspansja na wschód dawała szansę na rozwój i przetrwanie. Teraz są inne czasy i liczy się wysoka technologia i nauka. Wtedy liczyła się ziemia i liczba osadników którzy pracowali na władcę i jego wojska. Taka Francja za spokój ze strony Niemców, bez zmrużenia oka wsparła by ich w ekspansji na Polskę. Dopóki nie zniszczyliśmy Krzyżaków (dzięki pomocy wschodu) to cały zachód wspierał ich w walce z Polską. Zresztą ten wschód przyłączył się tanio do Polski. Litwa i Podole weszło w ramach Unii Lubelskiej. Ziemie dzisiejszej Ukrainy przyłączały się spontanicznie. Bojarzy i bogaci oligarchowie za zapewnienie przywilejów i wolności takich jakie miała polska i litewska szlachta, przyłączali się do Korony. I RP na dobrą sprawę to był zlepek księstw magnackich. Coś ale dzisiejsza UE. Magnaci mieli własne wojska, prowadzili własną dyplomację, a nawet własne wyprawy wojenne szkodzące całemu krajowi .
 • @Pedant 11:23:05
  Przypominam o wielkiej schizmie. Dlatego piszę o powrocie na łono KK.
 • @marek500 11:27:26
  "Przypominam o wielkiej schizmie. Dlatego piszę o powrocie na łono KK."

  Ze wschodniej perspektywy to łacinnicy się oderwali od łona cerkwii.
 • Bardzo dobry i potrzebny tekst.
  Rusofobia rządzących solidaruchów to realizacja poleceń zagranicznych nadzorców solidaruchów.
  To tylko propaganda antypolskiej agentury ustanowionej w Polsce w 89r przez globalną mafię żydowską i Watykan... i tu nie da się ukryć przy wydatnej pomocy ze strony pożytecznych idiotów głównie spod ambony.

  Ta rusofobia to też jest klucz do kariery w państwie solidaruchów w kolonii globalnej mafii żydowskiej.
  Państwo solidaruchów to taki sam twór jak Kosowo, Banderland czy państwo ISIS...czy Generalna gubernia w czasach Adolfa.... to marionetkowe "Państwa" tworzone wyłącznie do realizacji celów globalnej mafii żydowskiej.

  Wszyscy aktywiści w tych państwach to ekstrema na służbie i wielkiego brata. Narody w tych państwach nie mają nic do gadania.

  Jak globalna mafia upadnie na świecie to narody podniosą głowy i wtedy "aktywiści" marionetkowych państw będą odpowiadali przed narodem za swoje działania .... a upodlony zniewolony naród bywa bezkompromisowy...
  jak Putin nie pomoże .. nie przyhamuje Narodu.....to będzie źle.
 • @marek500 11:27:26
  //Przypominam o wielkiej schizmie.//

  Nie wiem czego pana nauczono w związku z wielką schizmą ale zdaje się że poszło o dominującą rolę kościoła rzymskiego którą ów "zdobył" na mocy największego w historii fałszerstwa https://pl.wikipedia.org/wiki/Donacja_Konstantyna
  Więc jeśli już kto powinien powracać to z pewnością kościół rzymski na łono kościoła katolickieg
 • @Pedant 11:16:24
  Po upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, Niemcy mianowali się ich spadkobiercami i nazwali Rzymskie Cesarstwo Narodu Niemieckiego ( czy coś w tym stylu). Papieże wybierani na początku naszej państwowości byli protegowanymi cesarzy niemieckich. Później był okres że bywało i trzech papieży równocześnie, następnie więcej do powiedzenia mieli królowie francuscy, a później to już prym wiedli Włosi.
 • Tak to jest z Niemcami gdy ci pomagają
  Łokietek uwikłany w walki o Małopolskę zwrócił się o pomoc do Krzyżaków w zamian za opłatę pieniężną. Zakonnicy po usunięciu wojsk brandenburskich napadają na Gdańsk, gdzie dokonują okrutnej rzezi mieszkańców (Gdańsk rywalizował z portami krzyżackimi). W 1309 roku Krzyżacy opanowali całe Pomorze Gdańskie. Sąd papieski w latach 1320-1321 uznał skargę polską na Krzyżaków, nakazując zwrot zagarniętych ziem, jednak Zakon nie wypełnił tych postanowień.Kronika Jana Długosza - Rzeź Gdańszczan dokonana przez Krzyżaków Rzadko dawniej wylano więcej polskiej krwi przy zdobywaniu jakiejś miejscowości, rzadko rzeź była bardziej nieludzka. Nie było żadnego rodzaju gwałtu i okrucieństwa, którego by ku zatracie Polaków nie użyła sroga ręka wrogów. Ośmielili się popełnić podwójną, niegodziwą i najohydniejszą zbrodnię, której nie można porównywać z żadnym barbarzyńskim okrucieństwem. Najpierw bowiem wezwani przez księcia Władysława Łokietka do obrony grodu Gdańska, wnet po haniebnym wygnaniu tych, którym przyszli z pomocą, zajęli gród. Następnie, kiedy wymordowali, jak jakie zwierzęta ofiarne, rycerzy, którzy przybyli na targ, zajęli z biegiem czasu miasto Gdańsk, a Polacy byliby woleli raczej ponieść klęskę z ręki Sasów niż z Krzyżakami odnieść zwycięstwo nad Sasami.  https://tyflomapy.pl/photos/42054/KOLOR_04_1386-1466_POLSKA_I_LITWA_ZA_PIERWSZYCH_JAGIELLONOW.jpg.jpg
 • @walki o inflanty. czyli i my Polacy byliśmy niezłymi najeźdźców hordami.
  W 1539 roku Albrechtowi Hohenzollernowi przy polskiej pomocy udało się osadzić brata Wilhelma na arcybiskupstwo ryskie. Pomiędzy nim a zakonem inflanckim dochodziło do ciągłych sporów. W 1553 roku zakon postanowił związać się z carem Iwanem IV Groźnym, zobowiązując się do niewiązania się z Litwą i popierania rosyjskich kupców. Spór w 1556 roku skutkował uwięzieniem Wilhelma, co spowodowało interwencję zbrojną Zygmunta II. Walki zakończyły się podpisaniem w 1557 roku traktatu pozwolskiego, zakładającego sojusz zakonu inflanckiego z Litwą. W odpowiedzi na to rok później wojska moskiewskie zajęły Dorpat i Narwę (pierwszy rosyjski port na Bałtyku pozwolił na szybkie rozwinięcie intensywnej żeglugi narewskiej), Dania zajęła wyspę Ozylię, zaś Szwecja północną część Inflant z Rewlem (1561). W 1561 roku doszło w Wilnie do podpisania układu pomiędzy Zygmuntem Augustem a mistrzem zakonu Gotardem Kettlerem. Na jego podstawie Inflanty na północ od rzeki Dźwiny miały należeć do Litwy, zaś reszta państwa zakonnego miała ulec sekularyzacji i przyjąć wyznanie luterańskie. Kettler miał otrzymać w dziedziczne władanie Kurlandię i Semigalię jako lenno polskie...
 • @marek500 11:44:28
  "Po upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, Niemcy mianowali się ich spadkobiercami i nazwali Rzymskie Cesarstwo Narodu Niemieckiego ( czy coś w tym stylu). "

  "Upadek" zachodniej części cesarstwa rzymskiego jest wymysłem zachodnich historyków. Co się wydarzyło w 476,480 to że germański wódz Odoaker złożył hołd cesarzowi rzymskiemu w Konstantynopolu, odsyłając do stolicy imperium insygnia młodszego rangą cesarza zachodniego.

  Od Dioklecjana imperium miało dwóch augustów i dwóch cezarów, system zwany tetrarchią, gdzie jeden z nich był seniorem rezydującym w Mediolanie. Konstantyn Wielki przeniósł stolicę z Mediolanu do nowego chrześcijańskiego miasta nad Bosforem.

  https://istanbulclues.com/wp-content/uploads/2019/11/Ancient-Roman-Empire-Tetrarchy-Map-690x460.jpg
 • @ikulalibal 11:37:30
  A dlaczego? Było 5 ważnych patriarchatów. Ten z konstantynopola był średni i uzależniony od władzy
 • @ikulalibal 11:37:30
  Prawdę mówiąc to po łebkach. O Konstantynie Wielkim, zwołanym przez niego soborze i podjętych tam ustaleniach też na podstawowym poziomie. O wałkach i przekręceniu historii na tym soborze też czytałem. Jednak w swojej notce chodziło mi tylko o przywiązaniu Rusi o prawosławnego obrządku i o chęci ówczesnych papieży do wchłonięcia tych ludów pod swoją dominację. Wiadomo że nie chodziło o wiarę tylko o kasę. Świętopietrze to była niezła kasa. Papież złota nie dostawał z nieba tylko z ,,golenia owieczek''.
 • @Wican 11:57:51
  "A dlaczego? Było 5 ważnych patriarchatów. Ten z konstantynopola był średni i uzależniony od władzy"

  Tak zwana pentarchia: Rzym, Aleksandria, Antiochia, Jerozolima i Konstantynopol.

  Gruzińska cerkiew, cypryjska i parę innych były w pełni autonomiczne, poza systemem pentarchii.
 • @Leonardo da Vinci 11:55:30
  A co się tyczy straconych ziem Polski na zachód od Odry i na północy czyli Pomorza to polscy królowie mieli je gdzieś.
  Dopiero Rosjanie po klęsce Niemiec można wręcz powiedzieć że nam podarowali nasze Piastowskie Polskie Ojców naszych Ziemię i 500 km bałtyckiego wybrzeża.

  Polska stała się krajem monolitem do 1989 roku.
  A obecnie znowu zamienia się w tygiel różnych narodowości, co nie wróży wewnętrzną stabilizacją i zgodą.

  Obym się mylił.
 • @marek500 11:59:46
  "Świętopietrze to była niezła kasa. Papież złota nie dostawał z nieba tylko z ,,golenia owieczek''."

  Były jeszcze odpusty, przeciw którym się zbuntował Luter.

  "Gdy tylko złoto w misce zadzwoni, do nieba jakaś duszyczka pogoni"
 • @Oscar 11:30:01
  Tylko problem w tym, że ogromna masa jest żyjąca dniem dzisiejszym i w bezmyślność o przyszłości.
  Daje się manipulować i wodzić za nos. PiS i innym chazarom.
 • TYTUŁEM UZASADNIENIA
  pracownia4.wordpress.com › 2015/04/01

  Rozkwit Rosji i „koniec świata” | PRACowniA
  1 kwi 2015 - Z pewnością słyszeliście o różnych teoriach, próbujących wyjaśnić przyczyny „nowej zimnej wojny”, której właśnie doświadczamy. Począwszy ...https://i2.wp.com/www.sott.net/image/s11/235178/medium/Rockefeller_octopus.jpg
 • @Pedant 12:06:14
  Wiadomo, ale ja pisałem co dla papieża, To jak się dorabiali i dorabiają biskupi i plebani to inna sprawa. Fakt że po upadku PRL na tacy i opłatach za sakramenty stracili, ale ile dostali od państwa nieruchomości itp.
 • @marek500 11:25:38
  Nieprawda. To pozwolenie na istnienie Prus nas załatwiło. Gdyby nie wschód, to nie urosłyby takie fortubny magnackie. Bylibyśmy mniejsi, ale bardziej zorganizowani
 • @ikulalibal 11:37:30
  Jak ktoś polega na wiki to jest jednak mało wiarygodny. A ja na historii się znam.
 • @Pedant 12:03:09
  ja to wiem, ale próbowałem zaczepic Ikulibala
 • @Wican 07:34:04
  Wiem że w odleglej od Polski Mołdawii sa polskie wioski w których po dzień dzisiejszy ludność mówi starą polszczyzną.

  A to już prawie nad morzem Czarnym.
 • @Leonardo da Vinci 12:21:15
  "Wiem że w odleglej od Polski Mołdawii sa polskie wioski w których po dzień dzisiejszy ludność mówi starą polszczyzną.
  A to już prawie nad morzem Czarnym."

  Takie wioski są też w Brazylii.

  https://www.youtube.com/watch?v=Dxvq20v5tys
 • @Pedant 09:49:24
  Z mapy wyraznie widać stopniową ekspansję Litwy e kierunku wschodnim i południowym.

  5 ✔

  Pozdr :)))
 • @ele 09:39:51
  Pana sprawa, ale według mnie trzeba znać tą wrogą propagandę, choćby żeby używać odpowiednich kontr argumentów. Nie posądzam Pana że boi Pan stać się ofiarą tej propagandy.
 • @krzysiekniepieklo 09:57:21
  Dzięki za link.

  :)))
 • @Wican 12:18:08
  //Jak ktoś polega na wiki to jest jednak mało wiarygodny//

  Nic nie poradzę że na zasadzie że "w domu powieszonego nie mówi się o sznurze" materiały na ten temat są mniej niż skromne.


  //A ja na historii się znam//

  Zapewniam że nie.Zapewne bardziej uprawnione byłoby "znam się na jednej wersji historii"
 • @Pedant 12:24:56
  To prawda. Faktycznie nawet w Turcji. Dosłownie chyba wszędzie są nasi. Polacy. :)))
 • @Leonardo da Vinci 12:21:15
  Polskie wioski to dobry trop...
  Polskie wioski są na Syberii, w Turcji, w Brazylii i np w USA (takie Jackowo np)...
  Jesteśmy potęgą .. Rosyjska Syberia jest nasza, Turcja też, USA też...że o Litwie, Białorusi oraz licznych landach niemieckich (polskie dzielnice) podobnie w Anglii tam też chyba są takie "Jackowy".

  Niestety to tak nie działa.
  Tam myślą i tak działają jedynie żydzi... i to na poważnie..oni nigdzie nie są u siebie ale tam gdzie są to zasoby należą do nich jako niezbywalne mienie żydowskie.

  Chińczyków też jest pełno na świecie (w USA szczególnie) ale oni nie uważają USA za swoją własność plemienną.
 • @Wican 12:17:28
  Chyba mylisz epoki. Państwo pruskie powstało po przegranej wojnie trzynastoletniej, a wtedy to już były fortuny magnackie. To chyba mniej więcej w tych czasach był słynny wjazd Ossolińskiego do Rzymu ( o którym Rzymianie wspominali jeszcze ze 100 lat). Ciężko mówić jak by było lepiej, ale w tamtych czasach byliśmy szarpani z wszystkich stron. Bez Unii Lubelskiej , sami Krzyżacy byli za mocni dla nas. Moim zdaniem mieli byśmy małe szanse na przetrwanie jako wolne królestwo.
  P.S.
  Oczywiście zgadzam się że pozwolenie na istnienie państwa pruskiego było wielkim błędem. Myślę że porównywalnym z Odsieczą Wiedeńską. Niestety wiara i sentymenty często górowały u nas nad zdrowym rozsądkiem.
 • @Oscar 12:38:31
  I tu się z Panem w 100 procentach zgadzam.

  Pozdr. :)))

  P.s. to taka genetyczna przywara chazarów - żydowskich.
 • @Wican 11:57:51
  //A dlaczego?//

  Zawsze dla tego samego:dla władzy i pieniędzy.
  Czy wie pan że kapitał założycielski banków weneckich w całości pochodził
  z obrabowanego Konstantynopola ?
  Konstantynopola splądrowanego do szczętu w ramach IV wyprawy krzyżowej.
  Najsmutniejsze jest to że święci rycerze złoto i srebro przekazali florenckim,weneckim i lombardzkim żydom ,do dziś z grzeczności zwanym "kupcami weneckimi".Tak powstały pierwsze banki.A reszt to już nasza codzienność.


  //Ten z konstantynopola był średni i uzależniony od władzy//

  Bzdura godna pryszczatego sztubaka.Nie ma ,nie było i nie będzie,"świątyni" nie uzależnionej od władzy, ani też władzy nie uzależnionej od "świątyni".
  Mądrzy rzymscy imperatorzy zawczasu przewidzieli tę okoliczność i pięknie umocowali ją teologicznie https://en.wikipedia.org/wiki/Symphonia_(theology)

  A już poza wszystkim, sugerować że papież nie był zależny od władzy ani też władza nie była uzależniona od papiestwa ,to robić sobie z nas kpiny.
 • Oczywiście, że Rosja nie ma prawa istnieć!
  Bezczelnie rozłożyła się na bogactwach, które jak wszyscy wiedzą, należą do koczowniczego plemienia handlowego.
 • @marek500 12:46:12
  "Oczywiście zgadzam się że pozwolenie na istnienie państwa pruskiego było wielkim błędem. Myślę że porównywalnym z Odsieczą Wiedeńską. Niestety wiara i sentymenty często górowały u nas nad zdrowym rozsądkiem."

  Należy być ostrożnym z projektowaniem XIX wiecznych koncepcji narodowych na ówczesne czasy. Lepiej zapomnieć o sienkiewiczowskiej wizji Krzyżaków, i starać się patrzeć oczami uczestników.

  Nie sądzę, że taki Konrad Mazowiecki myślał o sobie jako o Polaku, chciał zapewne zabezpieczyć swoje księstwo, i rozszerzyć je.

  U początków państwowości polskiej i czeskiej była konkurencja między Przemyślidami i Piastami. Ponieważ zakończyła się remisem, później ukształtowały się dwa narody. A mógł być jeden.
 • @Pedant 12:59:22
  Jak najbardziej masz rację. Nasze opinie (nawet zawodowych historyków) są subiektywne. Nie mamy pojęcia co ówcześni mieli w głowach podejmując znaczące decyzje. Same takie aspekty jak miłość, zazdrość, strach, zawiść, pożądanie a nawet wiara mogą zmienić jakąś decyzję. My analizując jakieś wydarzenie historyczne nie bierzemy tych aspektów pod uwagę, więc możemy mocno się mylić w osądach. Nawet nie możemy oceniać w kategorii przyczyna - skutek, co najwyżej działanie - skutek.
 • @ikulalibal 12:32:19
  Znam się na historii. I sporo artykułów opublikowałem. Bazując na źródłach, nie na wiki. Tutaj się trochę ośmieszasz.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:53:37
  A CHazaria mogła być taka wielka
 • @Wican 14:29:41
  //Znam się na historii. I sporo artykułów opublikowałem.//

  Jak ktoś pisze o patriarsze zależnym od władzy jako o zjawisku niebywałym w świecie,to ja przypuszczam że wątpię.Wątpię że zna historię.

  PS
  chętnie poczytam te artykuły.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:53:37
  Dobra ironia nigdy nie jest zła, :))))))

  Pozdr. ✔
 • 5☆ Dobre nawiązanie przeszłości do teraźniejszości.
  Jakoś nasi pra pra pra ojcowie, nie potrafili zbyt dobrze dbać o Polskę.
  A to nie pozwalało Polsce stać się równolegle do takich państw jak Francja, Anglia czy Niemcy potęgą myśli technicznej. Zawsze gdzieś w ogonie naturalnie z paroma bardzo wybitnymi postaciami, jak F,Chopin, M.Skłodowska, Ludwik Hirszfeld. Niestety poza pisarzami nie mamy ich zbyt wielu.,

  A teraz też na rozwój nauki i na kształcenie wybitnych naukowców nie ma środków.
 • @Wican 14:30:08
  Jak się okazuje to USzraelowi wszystko wolno a Iranowi już nie chociaż nie napadł i nie okupuje żadnego sąsiada , więc są równi i równiejsi .
 • @Monaco 17:44:25
  Prawda... a taki KK pierze mózgi owieczkom od 1000 lat.

  Jedno i drugie to zbrodnia przeciw narodowi.
  Naród powinien być stymulowany do samodzielnego myślenia..
  propaganda PISu (solidaruchów) oraz KK nie daje najmniejszych szans..
  Narodowi na samodzielne myślenie..
 • Micro Sonda i ....
  Mała sonda

  Zrobiłem wśród studentów ekonomii, wydawałoby się że są z pewną wiedzą na tematy stosunków międzynarodowych. 

  Na 10 zapytanych jak oceniają obecne wladze, 8 było niezadowolonych a 2 popierało.
  Natomiast gdy zapytałem te same osoby jak spostrzegają Rosję na arenie międzynarodowej i czy stanowi dla Polski zagrożenie, to sytuacja była wręcz prawie odwrotna. 7 do 3. A to świadczy że 30 lat systematycznej wrogiej propagandy przeciwko Rosji w kontekście wrogości Rosji do Polski zrobiło już spustoszenie w umysłach tych 7 młodych ludzi.

  Ja im się nie dziwię, bo jakby nie patrzeć odbiór jest tylko jeden i z jednego źródła, obojętnie czy z TVPis, TVN czy Polsatu plus mniej ważnych stacji. Oczernianie, kłamanie, wmawianie, że wszystko co Rosja czyni jest złe, że czyha na Polskę, że Krym zagarneła, no po prostu 24 h nigdy nic pozytywnego. Nawet wyzwolenie przez ZSRR Polski jest przedstawiane jako zło. 

  30 LAT PRANIA MÓZGU, zrobiło już swoje
 • @Oscar 18:13:04
  Przepraszam, ale poprawilem małe błędy w tekscie i umieściłem ten sam tekst raz jeszcze tu pod Pana odpowiedzią.

  Pozdr. :)))
 • @Oscar 18:13:04
  A propo prania mózgòw przez kk, moji dziadkowie opowiadali, że przed wojną z ambony faktycznie obrzucano Rosję błotem i wyśmiewano jako czerownego diabła, od moskali, szatanów antychrystòw i wpajano ludziom trujący jad tak by znienawidzili Rosję. To samo czyniła w Polsce szkoła w której wpajano nienawiść do Rosji.

  A ludzie byli bardzo podatni na apsorbowanie tych oszczerstw.
 • @Leonardo da Vinci 15:56:32
  Ten tekst Pana Jarka Ruszkiewicza jest wszystko mówiący.

  Pozdr. :)
 • @Monaco 18:32:33
  A choć obecnie sugeruje się jakoby żadnej rusofobi nie ma i nie było a tylko "niechęć do komunizmu" to w II RP prześladowaniu poddano właśnie Rosję i Prawosławie.
  Ludzi wyznający prawosławie zmuszano do przejścia na katolicyzm.Nierzadkie były wypadki pobić a nawet zabójstw prawosławnych duchownych.O barbarzyńskim wyburzaniu i szabrowaniu Cerkwi nie wspominając
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3r_%C5%9Bw._Aleksandra_Newskiego_w_Warszawie

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_rewindykacji_cerkwi_prawos%C5%82awnych_w_II_Rzeczypospolitej

  Doszło do tego że Rosyjska Cerkiew Prawosławna Za Granicą, https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosyjski_Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Prawos%C5%82awny_poza_granicami_Rosji zwróciła się do rządów wszystkich państw świata o interwencję w sprawie religijnych prześladowań w Polsce.
 • @ikulalibal 12:53:12
  Papieże w tamtych czasach byli coś w rodzaju arcycesarze .
  To oni rządzili światem i wydawali orzeczenia co jest dobrem a co jest złem.

  Tylko swoimi rządami często despotecznymi zaprzeczyli Bogu i okryli sie hańbą, ponieważ Jezus Chrystus głosił o miłości człowieka do człowieka i byl zdecydowanie przeciwny przemocy i zniewoleniu slabszych, biednych.

  A ówcześni papieże wywoływali wojny, i ogniem i mieczem nawracali pogan na wiarę która służyła bogaczom, monarchom, arystokracji do trzymania za gębę prosty i ubogi lud.

  Dopiero obecny papież Franciscus (Franciszek) stara się sprowadzić kościół na tory zgodnie z naukami Jezusa Chrystusa.
 • @Pedant 12:59:22
  Tak Pan Pedant jak i Pan Marek500 ma słuszność w analizowaniu przeszłości. Naturalnie i ja widzę pewne dzieje na swój sposób. Ale to bierze się z dostępu do różnych źródeł.

  Przykładem jest, kiedyś miałem okazję mieć dostęp do niemieckiej książki historii nspisanej przed 2 wojną światową za panowania 3 rzeszy i hitlera i przeczytałem w niej o Dolnym Śląsku, że Dolny Śląsk przynależał niegdyś do Polski, czyli zgodnie z prawdą. Natomiast gdy zspytalem sie paru mlodych Niemców na temat Śląska z Wrocławiem jako stolicą to zaprzeczyli i uważali że ja kłamię bo według obecnie im dostępnej powierzchnownej wiedzy Śląsk byl Habsburgów i Prus i Niemiec. O Polskich korzeniach to widocznie nie mają mlodzi Niemcy zielonego pojęcia,.

  Pozdr. ;)
 • @ikulalibal 18:44:07
  To że głoszoną z ambon wrogość do ZSRR i Rosjan kk nazywał czerwonymi diabłami to wszystko jest prawdą.

  Z tym, że na terenach kresów było sporo małżeństw mieszanych, co w czasie masowych morderstw dokonywanych przez UPA na Polakach także te prześladowania były skierowane na Ukraińców związanych ślubem z Polkà czy z Polakie.

  A tak poza tym, pozostaje pytanie... jak ci ukraincy którzy uważali się za wierzących w Boga mogli zarazem być takimi zwyrodniałymi pozbawionymi sumienia i ludzkich uczuc bestiami ??? !!!
 • @Monaco 19:14:28
  //A tak poza tym, pozostaje pytanie... jak ci ukraincy którzy uważali się za wierzących w Boga mogli zarazem być takimi zwyrodniałymi pozbawionymi sumienia i ludzkich uczuc bestiami ??? !!! //

  A co do poruszanego przez nas problemu mają ukraińcy? Ci których masz na myśli to akurat od kilku stuleci polscy obywatele,wyznawcy katolicyzmu obrządku wschodniego.Rosjanie mają z nimi niewiele wspólnego.Może 700 lat wcześniej mieli ale po stuleciach polonizacji i galicynizacji (zachodni) Ukraińcy i Rosjanie to dwie odrębności.
 • @ikulalibal 19:24:14
  Zgadzam się z Panem, że Rosjanie to nie Ukraincy. Rosjanie ogólnie lubią nas Polaków.

  Ale to jak tych z UPA nazwać ?, UPA to skrót od ukraińska powstańcza armia.
  Ale oké, przyznaję że o mordach na Wołyniu to jest zupełnie inny temat.

  Pozdr.
 • Do @marek500 12:27:27
  Panie Marek ! propagandę żydowską znam na pamięć !! Apeluje do Polaków Słowian by nie słuchali codziennie żydo-propagandy bo jak mawiał klasyk propagandy Paul Joseph Goebbels sto razy powtórzone kłamstwo w umysłach mas staje się PRAWDĄ !!!

  POLSKA WOLNA OD ŻYDO-NATOWSKIEJ OKUPACJI !!!!
  ŻĄDAMY SWOBODNEGO DOSTĘPU DO MAS-MEDIÓW !!!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 19:58:49
  Dołączam się do tego wołania❗✌
 • @ikulalibal 19:24:14
  Tak sobie myślę Tak, tylko na wschodzie Ukrainy żyją Ukraińcy bardziej mentalnoscią podobni do Rosjsn i nie cierpiący tych UPA banderowców czyli tych zachodnich ukraińców i ich banderyzmu.
 • Zanim zaczniemy.
  Nim skończymy.
  Niezależnie od tego, kto pierwszy guzik naciśnie.
  I nim ktoś zza biurek w Kremlu czy Pentagonie skalkuluje ofiary.(lub w innych centrach)
  Obliczmy realne siły gotowe "pod broń".
  A tego w oficjalnych danych NIKT nie udostępni. Powtarzam- NIKT.
  Przed Drugą Wojną błędem był brak uderzenia prewencyjnego. Być może jeszcze w początkach 1939 wspólnie z Francją zgnietlibyśmy niegotowe siły Hitlera(a wiadomości o tym zawdzięczaliśmy Enigmie). Nawet później wyśmiewana kawaleria- odpowiednik dzisiejszych rangersów mogłaby dokonać spustoszenia i spowodować panikę na tyłach wroga. O zniszczeniach sił pancernych nie wspomnę- bo mieliśmy czym. Z drugiej strony "zaniepokojeni" Francuzi dokonaliby reszty.
  Reszta świata, hmm- reszta musiałaby się pogodzić z faktami dokonanymi.
  Szukanie politycznych rozwiązań stało się przysłowiowym gwoździem do trumny. Być może za sprawą agentów wpływu i tych od dywersji sztabowej.
 • @ikulalibal 18:44:07
  ".O barbarzyńskim wyburzaniu i szabrowaniu Cerkwi nie wspominając "

  Zadziwiające jest, że masowe burzenie cerkwii w Polsce odbywało się w czasie gdy ten sam proceder uprawiali bolszewicy po drugiej stronie granicy. Jedni i drudzy starali się zatrzeć ślady tradycyjnej Rosji, której wspólnie nienawidzili.

  Podobnie było z podłożeniem nogi Denikinowi. Piłsudski wolał bolszewików od białych Rosjan, aby ugodzić w Rosję. Dzisiaj banderowcy są z tego powodu atrakcyjni.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej