Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
138 postów 3077 komentarzy

Fakty-Kontra-Alternatywa

Monaco - Aktualne sprawy, Polska, świat, polityka, ludzie, kosmos. Chętnie podyskutuję ale bez inwektyw i obrażania oraz prowokacji. Prawda i fakty, obnażanie kłamstw i manipulacji. W brew interesom mainstream'owym z natury zakłamanym i manipulujących.

TV^P i S - Lekcje historii ? a jednak propaganda !

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

TVP Sport zamieniona na TVPis - Refleksje i wnioski. Telewizyjna - szkoła "historii" czyli lekcje kłamstw i propagandy anty PRL.

W TVP Lekcja historii ?

Telewizyjna szkoła "historii" czyli lekcje kłamstw i propagandy anty PRL.

Ponieważ w trakcie trwania koronawirusa i działania PiS na podstawie bezprawia i narzuconego nam Polakom bezprawnego aresztu domowego jest więcej czasu na przemyślenia.

Podjąłem się wysiłku, ryzka poszarpania sobie nerwów i posłuchałem na "TVP Sport  "lekcji historii" dla uczniów kl. VII.

Nie będę tu tych wypocin zaprogramowanych przez PiS reżim w szczególach przytaczał.

- Wszystko co było tam przed kamerami TV to było przez tego czy innego nauczyciela, wciskane tym młodym ludziom na siłę kolanem, tym którzy jeszcze nie myślą samodzielnie i nie są o analitycznych mózgach. Była to jedna wielka kłamliwa anty-PRL propaganda. Obrzydliwe bezwstydne w stylu goebelsa kłamstwa i propaganda.

Zobaczyłem, jak właśnie urabiane są młode pokolenia, nie mające jeszcze własnego niezależnego analitycznego rozumu. Zobaczyłem jak obecnie na lekcjach " historii " prane są dzieciom mózgi na zlecenie zdrajów pookrągłowego stołu i IPN czyli tego reżimu rodem z PiS,  czyli żydowskich instancji.

Porównując to co PiS i IPN wyprawia w Polsce z tym co dzieje się na Ukrainie i co banderowsko-źydowski reżim w Kijowie robi z ukraińską młodzieżą w szkołach to tu w Polsce, PiSzambo idzie w kwestii fałszowania historii ręka w rękę z ukraińskimi wyznawcami banderyzmu.

Jak można tak bezczelnie łgać w żywe oczy i to przed kamerami TV i wciskać młodym ludziom tyle trującego jadu na temat PRL tej toksyczenej papki na lekcjach historii.  Robią to z nienawiści z premedytacją, celowo nic nie wspominając, że w trakcie tego znienawidzonego przez PiSzambo PRLu,  POLSKA powstała z gruzów po 1945 roku, że odbudowano Polskę dosłowne z niczego. 

Milczą że przed 1939 rokiem, w przedwojennej Polsce  w 2 RP było tysiące miejscowości do 1939 roku które nie miały elektryczności, gazu, wodociągów,  kanalizacji, dróg i szkół... , że dla biedoty, pospólstwa 7 klas szkoły podstawowej to był szczyt marzen i że w Polsce kapitalistycznej był analfabetyzm.

Widok tego nauczyciela który za pieniądze pierze mózgi niczego nie świadomym uczniom kl.VII i milczącego jak grób o pozytywach Polski Ludowej, o tym że w PRL wybudowano tysiące nowych zakładów pracy, że nastąpił na ogromną skalę rozwój przemysłu i to w każdej dziedzinie, że wybudowano tysiące nowych szkół i źe powstały w miejszych miastach oddziały wyższych uczelni oraz dostęp do wiedzy był dla każdego nie zależnie od stanu posiadania i na każdym poziomie.

Okazuje się że dla zakłamanego pisowskiego reżimu to jest dzisiaj powód by oczerniać Polske Ludową !. 

Nauczyciel przed kamera szafuje co drugie słowo komuna, komuniści, wymienia je przez wszystkie przypadki nadajac tym słowom tylko negatywnego wydźwięku, tak aby młodzi ludzie mieli wtłoczone do głów to, że jest to jedynie zło i to w najgorszej postaci. Piorą tym młodym ludziom mózgi i na do datek przez przymus każą im przyswajać te wsztstkie kłamstwa tej- ich goebelsowskiej propagandy.

Cel jest jasny i wiadomo już do czego to doprowadzi. A no do tego że tak wytresowani młodzi ludzie którym wciśnięto pod przymusem zakłamaną o PRL wiedzę, pójdą w świat z przekonaniem że w PRL nic ale to nic nigdy dobrego nie było, tylko był ucisk, ucisk, i ucisk.

Co jest najgorsze w tym wszystkim ? to jest to, że w ciągu tych minionych 30 lat rządów żydo--polin ci młodzi uczniowie z w tłoczoną na siłę od najmłodszych lat szkolnych im zmanipulowaną wiedzą nie będą mogli porównać ani dokonać konfrontacji tych oszczerstw na temat Polski Ludowej z ludzmi którzy urodzili się przed i po 1945 roku, i faktycznie dobrze pamiętają jak faktycznie było, bo to oni dzięki POLSCE LUDOWEJ odbudowali Polskę z gruzów, mieli pracę, zdobyli wiedzę, żyli w tamty ustroju, bo to pokolenie już zaczyna niestety wymierać.

         Wielkie inwestycje w Polsce Ludowej         

A przecież to właśnie Polacy z czasów PRLu mogli mieć wiedzę i porównanie Polski przedwojennej do PRLu,gdyż dzięki rodzicom, dziadkom którzy żyli w Polsce po 1918 roku trwała wymiana poglądów.

A o tym także była mowa że wśród biedoty był powszechny analfabetyzm, był wyzysk robotników przez kapitalistów, nie bylo elektryczności, byli chłopi bez ziemi, parobki, obszarnicy, gdzie ludzie z biednych rodzin nie mieli prawa zostać oficerem w polskiej armii lub studiować na uniwesytecie. Gdzie obowiązywało niesprawiedliwe prawo z przywilejami dla jaśnie państwa.

To w 2 RP policja strzelała i pałowała robotników, bezrobotnych za najmniesze protesty, torturowała więźniów politycznych, protestujących walczących z wyzyskiem i strzelała tak by zabić i zabijała bez żadnych konsekwencji dla bandyty w mundurze policjanta. Te wszystkie negatywne fakty są obecnie na lekcji historii przemilczane.

Wyciąga się jedynie o PRL i eksponuje błędy, zło. Pomijając to co było dobre i szlachetne.  Natomiast dzieci PRL miały to szczęście, że dzięki reformie oświaty, mogły się rozwijać, uczyć, studiować i nie było masowego bezrobocia. O tych faktach ten przed kamerą milczał, nie miał honoru by to co było dobre przekazać młodemu pokoleniu.

Stwierdzam, że takiej hryji takiego prania mózgów to nie przypuszczałem że jest to możliwe, że panuje obecnie w polskiej edukacji dotyczącej faktów historycznych aź takie zakłamanie i ślepa wyzuta wstydu nienawiść do Polski Ludowej przecież naszej, milionów Polaków Ojczyzny.

Zadaję proste pytanie. Jak taki nauczyciel może spojrzec na siebie w lustrze i nie zwymiotować na swój widok ! Rozumiem że on robi to za pieniądze bo to jego praca, więc robi to świadomie i bez wstydu. Ale w końcowym efekcie to on będzie współodpowiedzialny za wpojenie młodzieży kłamstw i oszustw dotyczących historii Polski Ludowej.

Przecież do jasnego nieba, nie wszystko wówczas było złe, ludzie mieli, pracę, mieli dach nad głową, budowali domy jednorodzinne, były wczasy pracownicze, sanatoria bezpłatne dla chorych, żyli może skromniej bo nie mieli tyle aut i telewizorów. A tych którzy nie robili sabotażu i dywersji państwa lub nie zdradzali Polski jak ten zdrajca kuklinski nikt nie pałował ani nie prześladował.

Zadaję następne pytanie. Jakie spustoszenie spowoduje obecna edukacja pod dyktaturą PiS, gdy wykształci pokolenie czyli tzw historycze zombie. Przecież już dziś można z ust młodych ludzi w TV usłyszeć, że to Ukraińcy wyzwolili Auschwitz, a Polskę Amerykanie. Że ZSRR to okupant a bandy ukraińskie UPA to sojusznicy w walce z hitlerowskimi niemcami. Te rewelacje (kłamstwa) to pokłosie prania mozgów przez ostatnie 30 lat a za rządów PiSbolszewi to te brednie podniesiono do kwadratu a nawet do sześcianu.

Ta robiona krzywda młodzieży przez PiS będzie miała swoje negatywne konsekwencje, ta tragedia dzieje się na naszych oczach w czasie rzeczywistym.

Pytam , jak długo my Polscy mający czysty umysł będziemy tolerować tą pisowską antypolską chamską propagandę i tylko biernie się przyglądać.  PiS robi z naszych dzieci i wnuków historyczne zombies.

Pisowski program edukacyjny z zakresu historii PRL to czysta dewiacja, paranoja tej rządzącej Polską żydobolszewi która jest u steru władzy. To co oni tym młodym uczniom wpajają to nie jest program oparty na faktach i prawdzie historycznej to są tylko kłamstwa, nienawiść to jest manipulacja.

Reasumując, to co PiS czyni ze szkodą dla mlodych pokoleń to hańba ! 

 

    Przemysl w Polsce Ludowej      

 

Polska, miasta przed 2 wojną światową ,  lata 30ste XX wieku. Łódź.

 

 

Polska, wieś w 2 RP, lata 30ste XX wieku. Brak dróg, brak elektryfikacji, bieda.

 

KOMENTARZE

 • Propaganda polega na tym, aby na tle oczernianego systemu
  jako kontrast, pokazać się dobrze i dostatnio. Jeszcze Polska nie dojrzała do pokoleniowej zgody, do ciągłości historycznej i ciągle nie ma dystansu do mądrej oceny historii. A IPN już dawno powinien być rozwiązany,bo dużo kosztuje, a nie ma z tego żadnej korzyści.

  W BBC widziałam wywiad z węgierskim politykiem László Kovács, który odważnie bronił polityki Orbana o współpracy z Rosją czy z Chinami, mówiąc, że tylko te państwa Węgrom pomagają i Węgry nie mają zamiaru przed nikim się z tego tłumaczyć.
 • @Anna-PK 21:14:06
  " A IPN już dawno powinien być rozwiązany,bo dużo kosztuje, a nie ma z tego żadnej korzyści."

  Niestety jest taka partia , nazywa się PIS. To organ niczym FBI !

  Pozdr. :)
 • @Monaco 21:19:10 PRL trwał 45 lat, a IPN już ma lat 30,
  co można jeszcze badać na temat PRLu? Te pieniądze powinny iść do szkolnictwa i lecznictwa, a kompetencje do Akademii Nauk.
 • Mnóstwo informacji i danych statystycznych
  nie powstałych na zlecenie IPN-u a to dziś rzadkość.
  Dlatego polecam http://ciborowski.host247.pl/prl.php
 • @Anna-PK 21:23:58
  Dokładnie, tak jak Pani pisze.

  Ale dla PIS jest to za pieniądze podatnika szczujnia na ich przeciwnikow.
  Polityczna policja , to jest IPN w rękach PIS.

  Pozdr. :)
 • @ikulalibal 21:31:46
  Dziękuje bardzo za ten link.
  Jest bardzo istotny dla tych którzy mało wiedzą o minionych czasach.
  Ja także zagłębie się i dokładnie poczytam.

  Pozdr. :)
 • @ikulalibal 21:31:46 Dziękuję za link.
  Materiał jest bardzo ciekawy. ;)
 • Pamiętniki bezrobotnych
  Jak wyglądało życie w Polsce XX-lecia międzywojennego i jak to życie zmieniło się po wojnie, najlepiej, moim zdaniem, przedstawia dwutomowa publikacja z 1967 Państwowego Wydawnictwa Ekonomicznego pt. "Pamiętniki bezrobotnych".

  Tom pierwszy obejmuje pamiętniki bezrobotnych z całej Polski spisane w 1933 roku. Relacje osób piszących te wspomnienia ukazują niezmiernie tragiczną sytuację polskiego społeczeństwa tamtych lat.

  Tom drugi zawiera między innymi, w miarę możliwości (nie wszyscy wojnę przeżyli i nie do wszystkich udało się dotrzeć), pamiętniki tych samych osób, ale napisane już w Polsce Ludowej i opisujące te czasy.

  Jak zmieniło się życie Polaków po wojnie, nie będę zdradzał, bo zachęcam do lektury tej arcyciekawej książki. Szkoda, że nauczyciele historii, przed omawianiem na lekcjach tamtych lat, nie mają obowiązku przeczytania tych pozycji. Myślę, że pewne pochopne sformułowania, dotyczące oceny tych czasów (przedwojennych i powojennych), nie przeszłyby im już przez gardło, co byłoby niewątpliwą korzyścią dla poziomu nauczania w polskich szkołach.
 • Pisowcy minusują. Oj prawdy to oni jak diabeł święconej wody nie nawidzą
  A ja daję im na złość :))))) ⚄⚄⚄⚄⚄

  Salution
 • @ikulalibal 21:31:46
  Thanks za adres.

  Dobre opracowanie. Bardzo ciekawe.

  Salution ✔✌ :)))))
 • @rumpelsiltskin 22:17:57
  Zapewne obecnie tej książki już nie ma w księgarniach.

  Czy zna Pan adres w sieci ?

  Obawiam się ze pis umieścił ją jako komunistyczną i zakazał.

  Salution :)))))
 • @rumpelsiltskin 22:17:57
  W google.com wpisałem "Pamiętniki bezrobotnych" i szukałem tej książki w formie PDF ale niestety nie ma.

  Trafiłem jedynie na " Państwowego Wydawnictwa Ekonomicznego pt. "Pamiętniki bezrobotnych" i na ten adres ale tam jest tylko krótki opis.

  https://publicystyka.ngo.pl/pamietniki-bezrobotnych-spoleczny-dokument-wielkiego-kryzysu

  Pozdr. :)
 • Kawałek historii.
  Sześć milionów głodujących. To było prawdziwe życie zwykłych Polaków w II Rzeczpospolitej Polskiej.
  Na wsi bez pracy było trzy miliony ludzi. W miestach też trzy miliony ludzi żyło w nędzy i głodowało. Nędza, dewastowała życie ludzi tak na wsi jak i miasteczek. Proszę i to taki obraz Polski w tej dla PiS i PO i PSL tak uwielbianej 2giej Rzeczpospolitej Polskiej.
  Była prawdziwa nędza zwłaszcza na wsiach dla chłopów bez ziemi nazywanych parobkami.

  Pozdrawiam.
 • @Monaco 23:01:30
  Na allegro znalazłem tom II w cenie 8-12 zł (3 sprzedających):

  link: https://allegro.pl/oferta/pamietniki-bezrobotnych-tom-2-1967-24h-wys-8598544041

  Na allegro jest też egzemplarz z 1933 roku, który stanowił tom I wydania dwutomowego, ale w cenie 224 zł:

  link: https://allegro.pl/oferta/pamietniki-bezrobotnych-nr-1-do-57-1933-r-8924116434

  Znalazłem jeszcze coś takiego - tom I wyd. z 2019 roku, oprawa miękka za 41,40 zł:

  link: https://www.wydawnictwo.sgh.waw.pl/produkty/profilProduktu/id/1153/PAMIETNIKI_BEZROBOTNYCH_TOM_I_Redakcja_naukowa_Piotr_Bledowski_Pawel_Kubicki_Lukasz_Posluszny/
 • @Nathanel 23:10:23
  //To, że zapyziały, zawzięty miłośnik komunizmu
  sam nazwał się Monaco//

  A skąd wiesz że jest miłośnikiem? Nie możesz tego wiedzieć albowiem jesteś tragicznie głupi.Co wyraża się w tym że gotów jesteś do dyskusji wyłącznie sam ze sobą.
  Po cholerę wcinasz się w rozmowę ludzi którym jesteś niechętny? przy twoim potencjale intelektualnym to niebezpieczne.Chcesz żeby cię roznieśli w proch?

  // to błękitnokrwiści krewni arystokratów z Monaco //

  Jeżeli terytorium było najpierw kolonią fenicką a potem siedliskiem "kupców weneckich" to o błękitnej krwi nie może być mowy.Co najwyżej taki polityczno-socjalny byt może już otwarcie stać się meliną hazardu.Lub innego występku którym był od zawsze.
 • @ikulalibal 23:42:25
  Musiałem go usunąć i tak a nie innaczej zareagować bo jeszcze obrażał tu moich innych gości.

  A ponieważ znany jest z oszczerstw to mam zachowane kopie jego chamskiego zachowania i osobistych napadow tu na blogeròw i jak będzie taka potrzeba to udostepnię admistratorowi i opublikuję.

  Pozdr. :)
 • @rumpelsiltskin 23:39:21
  Dzięki, wszystkie linki są ważne i z nich skorzystam.

  Ważne by mlodzi ludzie poznali blaski i cienie, po prostu prawdę

  Pozdr. :)
 • @Monaco 23:56:33
  Mam jeszcze wydanie z 1933 roku w formacie pdf:

  link: https://rcin.org.pl/dlibra/publication/18950/edition/66646
 • @Monaco 23:51:54
  /Musiałem go usunąć i tak a nie innaczej zareagować bo jeszcze obrażał tu moich innych gości./
  ... i słusznie, tak należy postępować z parchami.
  pozdrawiam
 • @rumpelsiltskin 00:02:34
  To wspaniały link. :)

  Super, już mam na dysku. Bardzo dziękuję za info i linki.

  Pozdrawiam :)
 • @hamurabi 00:05:49
  Dziękuje

  i pozdrawiam :)

  P.s przecież można mieć odmienne zdanie i dyskutować a nie wyzywać i oczerniać tego z kim się nie zgadzamy.
  Takie zachowanie to brak kultury i prymityw, wszystkich którzy nie podzielają tego ordynarnego typa poglądów to nazywa że są zwolennikami Putina. Co za ograniczony palant.
 • @Monaco 00:26:33
  Nie zabardzo wiem o co chodzi, ale z treści komentarzy wnioskuję, że ten bloger nathanel zachował się skandalicznie.
  No cóż i takich mamy nie tylko tutaj ale i w realu. A są też widoczni w sejmie w polityce i na stadionach tzw kibole.

  Dobrze Pan zrobił, blokada i nie dyskutować z kimś takim, bo nie ma to sensu.

  Pozdrawiam
 • @Monaco 00:18:20
  "To wspaniały link. :)"

  Do usług...

  Miłej lektury. Pozdrawiam serdecznie.

  PS.
  Dokupić tom II i będzie komplet. W wydaniu z 1967 r. zachowano kolejność, dlatego nie ma żadnych problemów z porównaniem świadectw autorów pamiętników z lat przed i powojennych.
 • @rumpelsiltskin 00:38:12
  I ja skorzystam z tego adresu ,

  Dziękuję i spokojnej nocy.
  Dobranoc
  Pozdrawiam.
 • @Alfax 00:37:21
  Niestety tu wlazł bez pozwolenia ten prymitywny ordynarny zapyziały prostak 《 nathandel 》z brudnymi buciorami i wypisywał swoje rynsztokowe wypociny. Jeszcze obrażając innych blogerów. Więc temu tępakowi napisałem co o nim myślę i tłuka zablokowłem na ament.

  Nie potrafi na argumenty dyskutować to niech siedzi w rynsztoku bo tam jest jego miejsce.

  A zrobiłem kopie jego ordynarnych tu bazgrołów i mogę to przesłac administratorom.

  Pozdr. :)
 • @Monaco 01:25:19
  Wygląda że mój komentarz administrator usunął. Więc napiszę raz jeszcze. Trochę łagodniej.

  Uważam tego nathandel za wyjatkowego chama.
  I dobrze Pan zrobił że dał mu kopa.

  To zwykły idiotyczny trrol. natajahu.

  Salutori Maximus ✔✌
 • "Pisowski...
  -----------
  "Pisowski program edukacyjny z zakresu historii PRL to czysta dewiacja, paranoja tej rządzącej Polską żydobolszewi która jest u steru władzy."
  -----------
  Przede wszystkim - należy podchodzić
  do tego - jakże ważnego tematu - obiektywnie więc:
  1. II RP czy według tamtejszej żymokomuny "bękarta wersalskiego" - stworzono na warunkach światowego czarciego pomiotu - więc agentura wywijająca II RP z Ziukiem na czele pilnowała - co trzeba. Światowa żymokomuna tylko dlatego utworzyła "bękarta wersalskiego" - bo wiedziała ona, że niebawem bolszewia będzie - szła jak sądzili - po trupie II RP na Zachód w ramach tzw. integracji Europy.
  2. Tak PRL-em jak i tzw. III RP wywijała i wywija żymokomuna.
  ===========
  Niejednokrotnie dziadziusiowie utrwalali II RP - ojcowie utrwalali PRL - a wnuczusiowie utrwalają tzw. III RP - a wszystko to pod sztandarem światowej żymokomuny.
  ===========
  Wniosek?
  Jest mniej ważne w jakim kubraczku światowa żymokomuna strzyże i goli Polaków raz z napisem II RP, raz z napisem PRL a raz z napisem III RP - tylko jest ważne, że od stuleci Polacy nie maja Polski. Od stuleci!
  Na koniec - PRL odbudowano tylko dlatego - Polkom pozwolono się rozmnażać tylko dlatego, że planowano w Europie już III WŚ - gdzie na gruzach Paryża miała pić szampana - niezwyciężona, czerwona! Potem etap mądrości zmieniono i mamy to - co mamy.
 • Autor
  Fakt, takiego zakłamania historycznego nie było za PRL. W PRL też wykorzystywano propagandę (bo to niezła broń polityczna), jednak jedna rzecz była która zmniejszała stopień rażenia. Za PRL ludzie ze sobą rozmawiali, wymieniali się opiniami i wiedzą. Dziś ludzie czerpią wiedzę i opinie tylko z mediów i internetu. Dodać do tego że kiedyś Polak z wykształceniem średnim i wyższym miał sporą wiedzę ogólną. Dziś szkoda gadać, te ,,elity'' z wyższym wykształceniem znają się tylko na swoim kierunku i wała ich obchodzi co się dzieje dookoła (oczywiście są perełki rządne wiedzy). W sumie rządzącym o to pewnie chodziło, po co im myślące społeczeństwo mające wiedzę z innych źródeł niż te przez nich kontrolowane (partyjne).
 • @Autor
  "Nauczyciel przed kamera szafuje co drugie słowo komuna, komuniści, wymienia je przez wszystkie przypadki nadajac tym słowom tylko negatywnego wydźwięku, tak aby młodzi ludzie mieli wtłoczone do głów to, że jest to jedynie zło i to w najgorszej postaci". -

  --- Ważny temat Pan podjął. Bardzo ważny. Już dawno powinienem o tym napisać. Faktycznie przedstawiają w szkolę historię na opak.

  Pozdrawiam :)
 • @Alfax 23:28:06
  "Była prawdziwa nędza zwłaszcza na wsiach dla chłopów bez ziemi nazywanych parobkami". -

  --- We wschodniej Polsce taki parobek zarobił za dzień 1 złoty + jedzenie. Za 1 złoty można było kupić 1 kg cukru. Rower kosztował około 100 złotych.

  Pozdrawiam.
 • @marek500 09:26:12
  "Fakt, takiego zakłamania historycznego nie było za PRL". -

  --- W 9 linijkach ujął Pan istotę sprawy :)
 • Opis
  https://s.twojahistoria.pl/uploads/2017/10/posilek-dla-ubogich.jpg

  W przedwojennej Bydgoszczy ,
  Posiłek dla ubogich w dniu św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. (fot. domena publiczna)
 • @Anna-PK 21:23:58
  Odtajnić wszystko co mają w archiwach, ale IPN bym zostawił jako instytucję naukową. Acz prezesa nie powinien wybierać sejm. Raczej rektorzy wyższych uczelni. Bo akurat wciąż jest co badać, a historia XX wieku jest do napisania na nowo. Duża część wcześniejszej również, ale nie tylko XX wiek ogarną.
  Ale przede wszystkim, należałoby otworzyć archiwa. I niech każdy chętny może miec dostęp
 • @demonkracja 08:40:27
  Nie ma widoków na wyjscie z tego obłędu który panuje w Polsce ?

  Pozdr.
 • @marek500 09:26:12
  " W sumie rządzącym o to pewnie chodziło, po co im myślące społeczeństwo mające wiedzę z innych źródeł niż te przez nich kontrolowane (partyjne)."
  A skutki tych postaw widzimy w czasie wyborów. 2/3 nie głosuje i siedzi w domu lub jest na spacerze. A ta 1/3 wybiera ciągle to samo zło.

  Teraz młodzi od przedszkola bedą mieli wtłoczone tylko jedo, że wszystko co nie pis to be, i wyrośnie pokolenie wytresowanych marionetek.

  Pozdr.
 • @zygmuntbialas 10:36:48
  Dzięki za opinię. Proszę napisać. 

  Moja reakcja miała za cel ukazać że pisowski program nauczania historii jest oparty na manipulacji i kłamstwach. Tylko tyle. 
  Historia składa się ze wszystkich aspektów życia a nie tylko z tych które pasują obecnej partii będącej u steru.
  W minionym czasie działy się dobre rzeczy i złe. A pominięcie jednych z nich to już nie jest opis historii tylko fałsz historyczny.

  I nie należy mnie czy innych którzy to krytykują tak jak ten @nathandel wyzywać od Putinów czy komunistów. Bo to jest trrolowanie.

  A z drugiej strony i wśród komunistów też byli uczciwi i porządni ludzie dbający o sprawy Polski. A Putinowi to Duda może buty czyścić :))

  Polska ma marionetke na usługach panów z Waszyngtonu i z Telavivu. 
  Putin jest wolny i tak prowadzi politykę by mimo ciągłej agresji ze strony zachodniej mafii Rosja była tak jak to często określa
  bloger @demonkracja, niezależna od tego czarciego pomiotu.

  Pozdrawiam :)
  i chętnie przeczytam Pana na ten temat opinię.
 • @marek500 09:26:12
  "Fakt, takiego zakłamania historycznego nie było za PRL. W PRL też wykorzystywano propagandę (bo to niezła broń polityczna), jednak jedna rzecz była która zmniejszała stopień rażenia. Za PRL ludzie ze sobą rozmawiali, wymieniali się opiniami i wiedzą. Dziś ludzie czerpią wiedzę i opinie tylko z mediów i internetu. "

  Za PRL była też Wolna Europa, też propagandowa. ale w przeciwną stronę co pozwalało na wyrobienie sobie opinii.

  Dzisiaj w Internecie można znaleźć alternatywne opinie i fakty. Jak Internet przyblokują, przydadzą się stare radioodbiorniki, te z falami krótkimi. Nie wyrzucajcie ich.

  Na koniec pozostaną nam nasze mózgi, dopóki się i do nich nie dobiorą ;)
 • @Monaco 12:08:42
  ----------
  "Nie ma widoków na wyjscie z tego obłędu który panuje w Polsce ?"
  ----------
  Niestety nie - bo nie leży to w interesie tych, którzy byliby władni coś zmienić - natomiast Polków kompletnie odcięto od korzeni - wcześniej masowo mordując tych, których żymokomuna uważała za niebezpiecznych dla siebie. W efekcie - tak naprawdę Polaków już nie ma - jest tylko w większości - materiał genetyczny w postaci sierot po Polsce.
  Wniosek?
  Wątpię aby światowy, czarci pomiot - powrócił do koncepcji państw narodowych - bo niby po co? Dlatego z biegiem czasu na skutek demografii, i innych perfidnych działań czarciego pomiotu ( podmianki etniczne) - na tym terenie sierot po Polsce już nie będzie - no chyba, że Bóg postanowi inaczej - a tego nie wie nikt - nawet czarci pomiot.
  Pozdrawiam
 • @Pedant 13:18:39
  Małymi a czasem dużymi krokami już to robią.
  Zaczynają od szkoły podstawowej, a w dorosłym życiu, media mainstreamowe non stop. No i koronawirusem też czynią z nami co chcą.

  Pozdr. :)
 • @Wican 12:01:54
  Tak, jak najbardziej dostęp dla zainteresowanych w faktach w odkrywaniu prawdy.

  Pozdr. :)
 • @Wican 12:01:54
  ////IPN bym zostawił jako instytucję naukową//

  Wszystko można powiedzieć o IPN ale nie to że ma jakieś związki z nauką.
  To czysto propagandowe narzędzie.Już jeden z pierwszych (wedle wikipedii) celów IPN zionie dramatyczną niewiedzą i świadczy że celem "instytutu" będzie wpływanie na sferę społecznych emocji./ ściganie zbrodni nazistowskich i komunistycznych /
  Nie istnieje nic takiego jak "zbrodnie komunistyczne".
  Pojęcie "zbrodni nazistowskich" istnieje tylko dlatego że tak (na podstawie dowodów) zadecydował międzynarodowy trybunał w Norymberdze.
  Nie będę się na tym skupiać bo wszyscy wiedzą o co chodzi.
  A skąd się wzięło pojęcie "zbrodni komunistycznych" ? znikąd.Może wyrokiem jakiegoś sądu? decyzją międzynarodowego gremium? Nie.Nic z tych rzeczy.To pojęcie czysto propagandowe osnute na domniemaniach,plotce i pomówieniu.Nikt nigdy nie osądził i nie osądzi ideologii.Nie znajdzie na to argumentów.Wydarzenia we wczesnym PRL-u to klasyczna walka o władzę nie nosząca żadnych specyficznie komunistycznych cech.Jedyne o czym może być mowa to w odniesieniu do konkretnych przypadków nadużyciu władzy,urzędniczym przestępstwie,złamaniu prawa ale to jak wiadomo zdarzało się ,zdarza się i będzie się zdarzać dopóki istnieje PAŃSTWO zaś panujący w nim system polityczny nie ma najmniejszego znaczenia.
  Pokażcie mi taki system w ramach którego nie bywały: wali ze zbroją opozycją,pacyfikowanie demonstracji itd,itp.
  To IPN-owskie "ściganie zbrodni komunistycznych" to propagandowy gest w kierunku durniejszej części Polaków
 • @Monaco 13:00:57
  PRL był państwem poważniejszym niż Trzecia RP. Choćby dlatego, że Gierek nie wysłał do Afganistanu WP, a w 3RP wysłali i nawet nic nie wynegocjowali od USA za to. Zrobili to zresztą Miller z Kwaśniewskim. PRL od pewnego czasu nie utrzymywał stosunków dyplomatycznych z Izraelem, teraz z tego powodu mamy same zgryzoty. Była kara śmierci za zabójstwo, teraz jest Unia i nie wolno. Bo obce państwa nam nie pozwolą.
 • @zbig71 13:51:36
  Też tak uważam, a dlaczego? Bo to jest prawda o czym Pan pisze.
  Poprostu prawda.

  Pozdr.
 • @ikulalibal 13:47:33
  Fakty, to są fakty o których Pan tu napisał.

  Ja napisałem w odpowiedzi dla Pani Ani-PK
  " Ale dla PIS jest to za pieniądze podatnika szczujnia na ich przeciwników.
   
  Polityczna policja , to jest IPN w rękach PIS."

  Pozdr. :)
 • @Monaco 13:36:06
  Poza tym uważam, że IPN powinien stać się instytucją, badającą cąłą historię Polski. Całą. Poszukiwaniem źródeł, korzystaniem z nauk pomocniczych historii. Ale rpzede wszystkim poszukiwaniem i udostępnianiem źródeł. A kto posiada kompetencje i chce, to niech sobie teźródla interpretuje
 • @ikulalibal 13:47:33
  A czytałeś ustawę o IPN? Ja o tym pisze, a nie o praktyce. Żadnego działu prokuratorskiego. I poszukiwanie źródeł do całej historii Polski, nie tylko PRL.
  Ja mogłem tam pracować, znam dość dobrze Łukasza Kamińskiego (choć akurat za Kieresa mogłem tam się wkręcić, ale jestem solistą, nie do sterowania (nawet gdybym miał sobie zaszkodzić) i wolałem odpuścić takiego doświadczenia. Tam pojawiali się prawdziwi badacze, ale szybko ich uwalano. Np. chłopak chciał robić doktorat na Jacku Kuroniu. Ale gdy wyszło, że Kuroń z młodych walterowskich lat mam zbrodnię i gwałt na koncie, to sprawie ukręcono łeb, a kolega musiał się wycofać i zmienić zainteresowania. Dlaczego wciąż nie ma poważnej, opartej na źródłach, biografii Kuronia? Albo Geremka czy Mazowieckiego? Nie o hagiografię, a biografię mi chodzi? Opartą ściśle na istniejących źródłach?
  IPN tak naprawdę, to nie przestrzega ustawy. A sam Kamiński to rozsądny facet, z dużą wiedzą. Ale zbyt rozsądny i swoją wiedzą, publicznie się chwalił nie będzie.
 • @Wican 14:37:03
  O Geremku też mało wiemy. Np: czy miał, a jeśli tak to jakie stosunki z Wielkim Wschodem Francji. Albo, czy miał kontakty z Informacją Wojskową, lub z GRU?
  No i jak było z jego ostatnimi chwilami na tym łez padole, czy był do końca swoich chwil szczęśliwy?
 • @rumpelsiltskin 22:17:57
  mam dysonans poznawczy..
  bezrobotni napisali pamiętniki, a wiem, że analfabetyzm był powszechny, więc kto potrafił pisać i czytać powinien pracę mieć.. ale ja goopi jezdem i nie znam się
 • @zbig71 15:33:38
  I nikt nie próbuje nawet robić biografi tak znaczących postaci? Geremek był całkiem niezłym historykiem i przedstawicielem tzw. szkoły annales. Dużo historii gospodarczej czy też mikrohistorii, a nie tylko wielkiej. Najbardziej znani z tej szkoły to Mark Bloch cze Braudel.
  Ale politycznie, musiał mieć związki z masonerią, ale też ze służbami. Byle kto, nie pojechałby na Sorbonę. Do PPR PONOĆ ZAPISAŁ SIĘ W 1950
 • Autor
  5* za podjęcie tematu, bardzo ważnego.
  Manipulacja była, jest i będzie. Dezawuowanie czasu PRL jest naganne, ale sam lecisz w drugą stronę wyolbrzymiając biedę IIRP. ZSRR nie było okupantem powiadasz?? hehe
  sam jesteś manipulatorem niezgorszym od TVPiS.

  Co do lekcji telavizyjnych to kolega mówił mi, że widział krzyżówkę, gdzie pytanie było: "kto będzie prezydentem RP", a odpowiedź "Duda", sam tego nie widziałem, ale zakładam, że kolega nie wymyślił sobie tego..

  Co do obsrywania komunizmu w młodych głowach, to jest to miecz obusieczny. Jeśli będą mieli w głowach nienawiść do komunizmu, wystarczy aby dowiedzieli się, że ojcem założycielem eurokochłozu jest komunista Spinelli, a jewrunia trzyma się sztywno jego dogmatom, to poparcia dla tego tworu w główkach nowego pokolenia zabraknie i runie ten socjalistyczny związek republik jewropejskich jak domek z kart.

  Dla jasności, jestem narodowym socjalistą, nie komunistą internacjonalistą, ani nazistą, tylko Polskim patriotą, jak syjoniści względem własnego kraju. Uczmy się od żydów, jak kochać i dbać o swój kraj. Wszystkim wkoło zabraniają tego, piętnują narodowy socjalizm u innych, a sami jako jedyni to stosują.. chociaż ostatnio przez korupcję na szczytach władzy i immunitet Natahuja oraz totalitarne zapędy, nawet tam coś szwankuje..
 • @Wican 15:47:02
  I do USA w tamtych czasach
 • @Monaco 13:00:57
  "... chętnie przeczytam Pana na ten temat opinię". -

  --- Coś napiszę, a przed chwilą wypowiedziała się na ten temat Tiamat. W odpowiedzi załączę link do powyższego tekstu.
 • @Anna-PK 21:23:58
  IPN został założony przez Sejm 3RP 19 Stycznia 1999 roku. Także ma 21lat, nie 30.
 • @wk..ny 15:57:34
  I tu się różnimy. Ale kulturalnie możemy wymienić poglądy. Bo na tym dyskusje polegają.

  Ja nie manipuluję zadnymi faktami tak jak to robi PIS.
  Różnica polega na tym, że PIS szkaluje PRL i nigdy nie mówi, nie pisze o tych pozytywnych aspektach a one też wówczas były.

  Dla jasności, ja nigdy nie nalezałem do żadnej partii, mam swój umysł nie skażony żadną ideologią. Ciągle poszukuję wśród gąszczu kłamstw prawdy. Więc to jest mój cel, ujawniać manipulację i kłamstwo.

  A w sprawie nędzy w okresie 2 RP i prześladowań robotników, ludzi biednych i ich wyzysku to nie tylko że są to fakty historyczne ale jeszcze żyją ludzie świadkowie tamtych niesprawiedliwych czasów, ( mają po 92 - 95 lat) ówczesnej Polski rządzonej przez kapitalistów i jaśnie państwo.

  Wówczas była dla ubogich nędza i brak sprawiedliwości a w PRLu to się zmieniło jednak na lepsze. Opieka zdrowotna dostępną dla wszystkich warstw społeczeństwa i także oświata, praca.

  Jestem Polakiem i chcę by w Polsce szanowano Polskę Ludową bo to ta sama moja Ojczyzna Polska i poległych POLSKICH ŻOŁNIERZY z ARMII KOŚCIUSZKOWSKIEJ a także ŻOŁNIERZY z ARMII CZERWONEJ którzy oddali swoje życie byś my i nasze dzieci mogli w Wolnej Polsce żyć.

  A okupacja Polski to jest tu i teraz, przez USA i żydowskich po 1989 roku kolanorantów w 3 RP.

  Pozdr. :)
 • @zygmuntbialas 16:21:51
  Dziękuje, bardzo chętnie przeczytam. Jestem od lat czytelnikiem Pana wypowiedzi.

  Pozdrawiam :))
 • @wk..ny 15:57:34
  Biedy II RyPy nie trzeba wyolbrzymiac. To było biedne zacofane pństwo. A do protestujących chłopów i robotników strzelano z ostrej amunicji. PRLowscy liderzy to przy sanatorach były "cienkie Bolki".
 • @Wican 17:00:07
  Dokładnie o tym samym napisałem ciut powyźej w odpowiedzi dla @wk..ny. podając też przykłady i że jeszcze żyją ludzie naoczni świadkowie.

  Pozdr. ;)
 • @Wican 17:00:07
  "PRLowscy liderzy to przy sanatorach były "cienkie Bolki".

  Sanacja wraca.
 • @ Autor - 5*
  DK
 • @Pedant 17:23:53
  W samej Berezie Kartuskiej torturowano i zmęczono na śmierć wielu opzycjonistów. To samo działo się na policyjnych komisariatach.

  Pozdt.
 • @Monaco 17:31:51
  https://twojahistoria.pl/2017/10/01/szesc-milionow-glodujacych-jak-naprawde-wygladalo-zycie-zwyklych-polakow-w-ii-rzeczpospolitej/

  Pozdrawiam.
 • @Pedant 17:23:53
  Tylko ci obecni to raczej już karykatura karykatury (która w sumie też była sanacja).
 • @Wican 14:37:03
  // Np. chłopak chciał robić doktorat na Jacku Kuroniu. Ale gdy wyszło, że Kuroń z młodych walterowskich lat mam zbrodnię i gwałt na koncie, to sprawie ukręcono łeb, a kolega musiał się wycofać i zmienić zainteresowania//

  Czyli w tej kwestii nic się nie zmienia,jest jak było.Głowę daje że w "epoce słusznie minionej" było dokładnie tak samo.Tylko bohaterowie i złoczyńcy byli z odwrotnymi niż aktualnie znakami.
  Sam przypomnij sobie nasz spór sprzed dwu miesięcy o jakiegoś "ognia" czy innego "ponurego".
  Trzeba się z tym pogodzić że w kwestiach ocen postaci i zdarzeń historycznych nigdy nie będzie jednomyślności.Nigdzie jej nie było i niema,natomiast w Polsce na tym tle udało się skutecznie podzielić społeczeństwo.Oby nam to nie wyszło bokiem.
 • @wk..ny 19:09:36
  Proszę pomijaj wulgarne słowa jak chcesz tu na moim blogu dyskutować. 
  Na wyrażenie swojego niezadowolenia istnieją w j.polskim normalne słowa. 
  Ja jestem wychowany bez używana takich słow i tak są wychowane moje dzieci. 

  Poza tym co Ty mi insynuujesz i wciskasz rzeczy które ja nie popieram a wyłącznie ostro potępiam !.

  " Idąc Twoim tokiem rozumowania, to rzeź wołyńska była słuszna.. moim poniekąd też.. ku przemyśleniu :)" 

  czy Ty wiesz co Ty pleciesz ?, czy zdajesz sobie sorawę jak bardzo różnimy się ?

  Moją rodzinę mordowali niemieccy zbrodniarze i banderowskie zbiry i zwyrodnialcy. A jedynymi którzy ich uratowali to byli własnie Żołnierze z Armii Czerwonej, Rosjanie i za to jestem im na wieki wdzięczny. !!! 

  Po dzień dzisiejszy nikt nie wie gdzie są mogiły moich najbliższych. 
  A działo się to w Małopolsce i na Wołyniu. Więc opamietaj się z tą swoją ślepą nienawiścią do poległych na naszej Polskiej ziemi Rosjan bo trafiłes nie pod właściwy adres. Czytaj uważniej to o czym ja zawsze piszę. 

  Dla mnie banderowcy, upa padlina i niemieccy żołnierze z pod znaku ss i gestapo a także ci z whermachtu to do końca życia pozostaną barbarzyńcami, zwyrodniałymi zbirami, mordercami nas Polaków. 
  A od strony Rosji juź w 1944 / 45 roku przyszło ocalenie i wyzwolenie. 

  Część z mojej rodziny oddało życie za wolność Polski i zostali bestialsko zamordowani tak przez Niemców jak i przez ukraińskich banderowców.

  Więc na tym zakonczmy tą naszą dyskusje. 

  Niech każdy idzie swoją własną drogą.
 • @Monaco 20:19:19
  To co stało się na Wołyniu, to było spowodowane ideologią II RP..

  Sam piszesz o tym jaka bieda była w Polsce, a tam była jeszcze większa.. Polacy tam byli Pany, a Ukraińcy niewolnicy..

  Gdybym dzisiaj wymordował cały sejm i senat oraz dodatkowo 100k zadaniowanych, potępiłbyś mnie..

  Zrzucenie na Wiejską bombę atomową jest bardziej humanitarne niż każdego z osobna odbytem na sztachetę nadziewać..

  Potępiam to co stało się na Wołyniu, oni powinni likwidować "polskich" magnatów rakietami samonaprowadzającymi się. tak jak teraz Rothschild i Gates powinni zostać zutylizowani, a nie ich kamerdynerzy..

  Wołyń; to porównam do tego.. z rozpędu zabija się całą rodzinę Morawieckiego.. bez sensu przemoc, ale zasłużył sobie, sam nie myślał o rodzinie..

  Co do 2 WŚ, ja nie jestem z żydowskiej rodziny, więc historia jest inna.. każdy ma swoją..


  Pozdrawiam mimo wszystko, pięknie różnić się czasem..
 • @wk..ny 21:54:35
  faktycznie, dyskusja bez sensu.. źli Niemcy, źli Rosjanie, a w nalotach dywanowych na Drezno ginęli zwykli ludzie jak w Hiroshimie..

  Jak coś władcy maja coś do siebie, to proponuję formułę MMA, z chęcią zobaczyłbym Kaczkę w klatce z Putinem, nawet jakby Trump by mu pomagał, pay per view sam bym wykupił, a gdyby tam jeszcze Macrona i Erdogana wsadzili?? pomarzyć można
 • @wk..ny 19:09:36
  "Moja babcia mieszkająca na mazurach okupację niemiecką wspomina w miarę dobrze, przed rosyjską swołoczą uciekała na bagna."
  Dziwisz się ?
  Dla tej ruskiej swołoczy twoja babcia była Niemrą, której potomkowie z napisem Gott mit uns na pasie i ze znakiem SS w klapie munduru gwałcili i mordowali matki, żony i córki parę lat wcześniej. Być może tej "swołoczy" właśnie...
  A samo określenie :"ruska swołocz" dyskredytuje cię jako partnera do dyskusji.
  I jeszcze jedno.
  " jadę tylko z zadaniawanymi kurwami.." (pisownie oryginalna!)
  Spójrz na siebie.
 • @SZS 00:15:46
  Fakty są takie a nie inne. Hitler miał w planie Słowian biologicznie wymordować a tylko niektórych pozostawić jako podludzi do niewolniczej pracy. To są fakty historyczne. W Warszaie i nie tylko polskie rodziny były wysiedlane z mieszkań które zajmowali Niemcy. Terror był okrutny, niemieccy żołnierze strzelali za to, że Polak szedł chodnikiem, gwałcili kobiety i znęcał się, zimą ludność nie miała prawa zaopatrzyć się w węgiel na opał, ludzie umierali z głodu i z zimna. Zakaz był kształcenia w szkołach popodstawowych. Nikt nie był pewny następnej godziny ani dnia.
  W Warszawie w łapankach za 1 niemca mordowali ludność po kilkanaście stawiając niewinnych pod murem i strzelali, na wsiach punlicznie ludzi niemieccy żołnierze wieszali. Tak było w czasie niemieckiej okupacji Polski.

  Taka jest prawda, niestety.

  Pozdrawiam
 • @wk..ny 22:23:35
  To tylko wycinek z czasów okupacji niemieckiej.

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Egzekucje_uliczne_w_Warszawie_(1943%E2%80%931944)
 • Te lekcje historii wskazują na perfidię
  pisiorów i naczelnego karakana, który właśnie za PRL-u żył jak pączek w maśle a teraz opluwa na lewo i prawo bo taka jest potrzeba michnikowska.
  Ważne jest, że w każdym powiecie stoi tablica ku czci śp. brata, który był poległ. Według zydów historia jest taka jak się ją opowiada (Weiss Szewach)
 • @Alfax 00:52:09
  Ja to wszystko wiem.. tyle, że plan wymordowania Słowian to tak nie do końca.. Rosjan chciał pokonać, a w zasadzie komunizm. Chciał tego dokonać wespół z Polakami, których podziwiał i cenił, mimo że miał za "rasę" gorszą niż Niemcy. Przypomnę, że na pogrzebie Piłsudskiego niemieccy żołnierze pełnili wartę honorową. Polacy nie przyłączyli się do niego w celu ataku na Rosję, więc w złości postanowił ich wyplenić, pakt Ribbentrop Mołotow to było wyjście awaryjne. Zemsta na Polakach i osłabienie Rosji, na którą przyjdzie pora później..

  W zasadzie IIWŚ nie była wymierzona w Żydów, a w białego człowieka.. Słowian zginęło najwięcej, w tym Niemców.. nie zapominajmy, że Berlin to gród Słowiański.. wychodzi na to, że w Europie środkowo wschodniej Słownianie nawzajem się mordowali, aby powstał Izrael..
 • @wk..ny 12:02:38
  Niemieccy żołnierze pełnili wartę honorową na Wawelu w czasie okupacji, a nie na pogrzebie Piłsudskiego.
  Hitler składał Polsce zupełnie niezłe propozycje, ale sanacyjna swołocz ukrywała to przed opinią publiczną.
  Zresztą Anglicy bardzo pilnowali, abyśmy nie dogadali się z Niemcami i dali się wepchnąć do rozgrzanego pieca. I dopilnowali.
  Administracja Roosevelta i Walk Street też kombinowała, aby wojna wybuchła gdzieś w środku Europy. Dobrze przeczytać raporty ambasadora Polski w Waszyngtonie Potockiego.
 • @wk..ny 11:51:40
  Same wspaniałości od tych Niemców. Pobuduj sobie ładne Katedry w wiecznej zmarzlinie w Tajdze, mądralo. Nie podoba ci się urbanistyka St.Petersburgu albo meto w Moskwie ma brzydką architekturę ?
 • @wk..ny 11:51:40
  "ruska swołocz" to określenie, które przyswoiłem od tych co mi opowiadali historie.
  A więc na pewno nie byli obiektywni. Bo krzywda jednego człowieka, to nie krzywda całego narodu. Bo odwrotnie - to tak.
  Nie przekonałeś mnie.

  "W Berlinie więcej Niemek zgwałcono niż Rosjanek w Petersburgu."
  I z historią słabo.
  Leningradu (obecnie Sankt Petersburg) Niemcy nie zdobyli, więc i gwałcić nie było kogo....
 • @wk..ny 11:51:40
  "Niemiecka armia to był porządek i oddanie ideologi, morale podbudowane wizją bycia ponad innymi ludźmi. "

  Powinieneś być "skasowany" z tego forum i to nie przez administrację portalu, ale przez prokuratora za pochwałę faszyzmu. Powielasz faszystowską propagandę.

  Gdzieś wcześniej pisałeś, że miałeś babcię na Mazurach, a to znaczy, że była ona Niemką, a Niemcy Niemców rzeczywiście szanowali...

  Mój ojciec przeżył wojnę i wszyscy dziadkowie, więc nie musiałem po znajomych latać i wypytywać, jak było, bo ojciec (dziadkowie też) do tego często nawiązywał. A było w czasie wojny jak najgorzej. Jeżeli jakąś zmianę na plus ze strony Niemców dało się zauważyć, to po klęsce pod Stalingradem. Wtedy po raz pierwszy w czasie wojny niektóre polskie dzieci zobaczyły cukierki i dało się zauważyć zmianę zachowania Niemców... Dopiero, gdy dostali cięgi od Ruskich, zaczęli sobie przypominać, że są ludźmi.

  Do tego czasu było tylko poniżanie i bicie. Jako Polak, mój ojciec i inni Polacy, musieli oczywiście pracować i musieli kłaniać się wszystkim Niemcom, a nawet niemieckim dzieciom. Za zaniedbanie tego obowiązku (pokłonów Niemcowi) było bicie (policjant lub jakikolwiek Niemiec bił takiego Polaka, który nie ukłonił się Niemcowi, wprost na ulicy, na chodniku, gdziekolwiek pięściami lub czymkolwiek, co miał pod ręką). Takie praktyki miały miejsce w Wielkopolsce. Rodzina ojca została wysiedlona z gospodarstwa, a cały majątek przekazany rodzinie niemieckiej. Nawet nie wspomnę, że w Wielkopolsce nie było w ogóle szkół dla polskich dzieci (nawet elementarnych), za to miały one obowiązek pracy, oczywiście bez wynagrodzenia.
  Ojciec wspominał też wyzwolenie i czerwonoarmistów. Zachowywali się poprawnie, o żadnych ekscesach nie mówił, wręcz przeciwnie. On, rodzina i wszyscy okoliczni Polacy poczuli ulgę po zniknięciu niemieckich "dobrodziejów".
 • @wk..ny 14:32:27
  Coś za bardzo rzuca cię od ściany do ściany. Jeżeli coś tam robiłeś pod poznańską cytadelą, to nie robiłeś tego szczerze. Poznań nigdy nie był antyrosyjski, przed wojną także.

  Poza tym ten twój język. Ty nie piszesz po polsku, ty plujesz polszczyzną. Żeby nie powiedzieć żydłaczysz.
 • @rumpelsiltskin 14:06:09
  Gdzie tu promocja faszyzmu? W niemieckiej armii rzeczywiście panował porządek i dyscyplina, to prawda, nie promowanie faszyzmu.
 • @wk..ny 15:31:24
  Uderz w stół, a nożyce się odezwą...

  Jak na polskiego patriotę (bo NEON to jest forum takich ludzi), słabo z tą twoją polszczyzną. Na to zawsze zwracam uwagę, gdy ktoś ma gębę pełną komunałów. Niby taki Polak, a po polsku nie za bardzo...

  Gdybyś nie pluł polszczyzną, drobne błędy nie przykuwałyby mojej uwagi, bo takie rzeczy się zdarzają. Jednak kategoryczny ton, w jakim się wypowiadasz i słownictwo, jakiego używasz (o ortografii nawet nie wspomnę), nie pozwalają mi przejść koło tego obojętnie.

  A że żydłaczysz... No cóż, nie wstydzisz się swojego pochodzenia. Co też jest chwalebne, bo większość tego typu ludzi bardzo to ukrywa.

  Jak widzisz, znalazłem i u ciebie coś pozytywnego... Staram się.
 • @zbig71 15:21:05
  "W niemieckiej armii rzeczywiście panował porządek"

  Było wiele armii, w których panował porządek i dyscyplina. Większy porządek i większa dyscyplina musiała być w tych armiach, które spuściły łomot Niemcom. W końcu na tym wojaczka polega, prawda? Nie widzę żadnego powodu, żeby akurat w tym miejscu wyróżniać Niemców, poza ideologicznymi.
 • @rumpelsiltskin 16:15:11
  Na klęskę Niemiec miało wpływ wiele czynników, z dyscypliną(a raczej z jej utratą) na czele. Tylko nie ma sensu twierdzić, że dyscyplina w Wermachcie i żelazna dyscyplina w SS to promocja faszyzmu. Tak było i tyle. Ja wiem, że dyscyplina była, faszystą czy narodowym socjalistą nie jestem i nie byłem.
 • @zbig71 16:31:00
  Jeszcze raz przytoczę cytat:

  "Niemiecka armia to był porządek i oddanie ideologi, morale podbudowane wizją bycia ponad innymi ludźmi. "

  Czy mam jeszcze coś dodać, czy "mądrej głowie dość dwie słowie"?
 • @rumpelsiltskin 16:37:14
  No i?
 • @zbig71 16:54:38
  "No i?

  No i mamy dowód na to, że nie mamy do czynienia z "mądrą głową".
 • @rumpelsiltskin 16:56:38
  Szkoda, myślałem, że mnie pan oświeci......
 • @zbig71 17:22:15
  Ucz się synku, ucz... Jeszcze dużo nauki przed tobą.
 • @rumpelsiltskin 17:23:14
  Najgorzej zjeść własne rozumy i nie zdawać sobie z tego sprawy.
 • @wk..ny 11:51:40
  "Oficer niemiecki to był zazwyczaj wykształcony człowiek, kulturalny, który przed wojną chadzał do teatru/opery. Oficer rosyjski to był chłopek roztropek od pługa oderwany, awans społeczny zawdzięczał brutalności."

  Rosjanie nie mieli teatru, opery, muzyki i baletu?

  https://www.youtube.com/watch?v=aSS2hFsYktg
 • @wk..ny 14:09:55
  "Ja jestem zdania, że Rosjanin wynalazł rower.. u Niemca na strychu."

  Parę przykładów - prototyp helikoptera, skonstruowany przez Igora Sikorskiego latał w Sankt Petersburgu w 1913 roku.

  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - aby tam się dostać trzeba lecieć rosyjskimi statkami kosmicznymi.

  Tablica Mendelejewa - genialny pomysł w swojej prostocie.
 • @zbig71 17:32:38
  "Najgorzej zjeść własne rozumy i nie zdawać sobie z tego sprawy."

  Bardzo dobrze, że zacząłeś od samooceny. Od tego najlepiej zaczynać naukę (mieć świadomość, że się niewiele wie). To dobrze wróży na przyszłość.

  A ja cóż, przytoczyłem jedno zdanie napisane w języku polskim, zbudowane poprawnie. Co mam tutaj tłumaczyć? Albo się rozumie, co jest tam napisane, albo nie. Przypuszczam, że rozmówca rozpoznaje znaczenie słów, zwłaszcza że są napisane po polsku. Nie będę przecież tłumaczył z polskiego na "nasze", zwłaszcza że nie wiem, jakie to "wasze" jest.
 • @rumpelsiltskin 17:50:46
  Rzeczywiście nie zdaje pan sobie sprawy z tego, że zjadł wszystkie rozumy. Proszę w takim razie poskromić swój wilczy apetyt.
 • @zbig71 18:02:53
  Problemy z rozumieniem tekstu w dalszym ciągu? No cóż...

  Nauka to wysiłek, nie tylko materialny (takie czasy), ale też intelektualny. Ale jak się człowiek postara, to może kiedyś nasz piękny język zrozumie. Wszystko przed tobą. Powodzenia!
 • @wk..ny 14:09:55
  Nie będę łamała twoich stereotypów o Rosji o tych wychodkach i rowerach. Myśl sobie co chcesz.
  Ale założę się, że rodowitym Poznaniakiem nie jesteś. Albo jesteś folksdojczem który został przesiedlony w ramach Heim ins Reich albo ciebie armia czerwona na tankach przywiozła ze wschodnich terenów.
 • @Pedant 17:49:33
  Prawo zachowania masy i mleko w proszku.
 • @fretka 20:10:27
  Nie wolno pod żadnym pozorem wybielać niemieckiego okupanta. 
  Czas okupacji niemieckiej to dla Polaków czas zagłady.

  Jedynie volksdeutsche wychwalają Niemców którzy zniszczyli nasz kraj, kulturę, wymordowali naszych profesorów w Krakowie i we Lwowie i inteligencję i zabronili mówić i kształci się po polsku. 

  Żaden Polak nie splami się tłumaczeniem zbrodni niemieckich popełnionych na Polskim Narodzie. 

  Pozdrawiam
 • @fretka 20:10:27
  Wiec warszawskich volksdeutschów w budynku „Romy” (Domu Akcji Katolickiej im. Papieża Piusa XI) przy ul. Nowogrodzkiej 4.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d0/Wiec_warszawskich_volksdeutsch%C3%B3w_w_sali_Roma.jpg
 • @fretka 20:10:27
  Dla tych co nie wiedzą.

  https://m.youtube.com/watch?v=fXvQYYsVgOE

  A w Polsce jest ich wielu.
 • @ Powstanie Warszawskie część 2.
  https://m.youtube.com/watch?v=H8PWRvkjJ3g
 • @wk..ny 22:04:50
  ja wohl!
 • @wk..ny 22:04:50
  "Niemieccy żołnierze w mundurach od Armaniego"

  Reszta mniej więcej "prawdziwa" jest w tym samym stopniu. Ty nawet wyobrażenia o żołnierzu niemieckim i rosyjskim nie masz, bo ta twoja wyobraźnia nad wyraz szwankuje. A o jakiejkolwiek wiedzy na ten temat z twojej strony nie ma mowy.
 • @wk..ny 22:23:35
  Niestety linia zdrowego rozsądku przez Ciebie jest przekroczona.

  Jakiekolwiek wybielanie niemieckich żołnierzy z whermachtu, SS czy porównywanie ich do żołnierza Armii Czerwonej który walczył ze zwyrodniałymi niemcami i ponad 600.000 żołnierzy Armii Czerwonej oddało swoje życie za wolną Polskę, poległo na naszej POLSKIEJ ZIEMI po to byś my mogli zyć, to Twoje "rewelacje" ani wybielanie tu na moim blogu nie będzie już dłużej tolerowane. 
  Masz swój blog, pisz te kłamstwa i manipulacje u siebie. To co Ty wypisujesz, jest nie objektywne i można wręcz wątpić że jesteś Polakiem. 

  Niemcy zamordowali miliony Polaków w tym teź z mojej POLSKIEJ RODZINY. A ukraińskie UPA też ma bestialskie zbrodnie na Polakach na sumieniu.

  A tylko dzięki bohaterskim żołnierzom z Armii Czerwonej niemieccy bestialscy mordercy nie wszyskich nas Polaków wymordowali. 

  Ja nie jestem wrogiem młodych Niemców i Niemiec w obecnych czasach. Ale lata barbarzynskiej niemieckiej okupacji nie można w żaden sposób usprawiedliwiać i pluć pogardą na jedynych wyzwolicieli Polski na Armie Czerwoną, w moim sercu to im i tylko im, Polska i Polacy zawdzięczamy ratunek i wyzwolenie.

  Zablokuje Ciebie nie że nie lubię Ciebie jako człowieka, może chcesz po swojemu coś usprawiedliwić co w moich oczach jest nie do usprawiedliwienia, robię tylko dlatego że nie zgadzam się z usprawiedliwaniem diabła w ludzkiej skórze jakim byli żołnierze niemieccy w czasie okupacji Polski.

  Żyj sobie w swoim świecie, juź wiem że Twoj świat jest mi całkiem obcy.
  I nie chcę mieć znim nic wspólnego. Bo jest odrażający.

  Żegnaj.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej