Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
138 postów 3077 komentarzy

Fakty-Kontra-Alternatywa

Monaco - Aktualne sprawy, Polska, świat, polityka, ludzie, kosmos. Chętnie podyskutuję ale bez inwektyw i obrażania oraz prowokacji. Prawda i fakty, obnażanie kłamstw i manipulacji. W brew interesom mainstream'owym z natury zakłamanym i manipulujących.

Celowe zniszczenie Polski Ludowej !

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zdrada, sabotaż, współpraca opozycji z zachodnią agenturą, planowana dywersja i po 1989 roku rozkradzenie i wyprzedaże majątku narodowego Polski Ludowej przez uprzywilejowanych tych którzy dziś najbardziej zajadle plują na Polskę Ludową.

 

Ważne jest by czytać ze zrozumieniem, ponieważ są to ważne informacje dotyczące Polski Ludowej.

Dziś tak głośno oczernianej i opluwanej przez tych którzy najwiecej od 1989 roku na kradli i majątek narodowy rozgrabili. Przez różne swory żydów i potomków upa Ukraińców będących w polskich partiach politycznych i u władzy.  Sprawa dotyczy zniszczenia PRL przez wewnętrznych wrogów Polski sponsorowanych przez zachodnią agenturę. Którzy doprowadzili zdradą, sabotażem, dywersją do upadku Polski Ludowej.

Działo się to przez celowy sabotaż, szkodzenie Polsce, przez ludzi którzy mileli władze lokalną i ogólnokrajową.

                                       GODLO POLSKI

Pani Tiamat pisze.

Mnie nie podobalo sie paraliżowanie polskiego przemysłu.

Nasi rodzice ciężko na to pracowali żebyśmy mogli otrzymać bardzo dobre wykształcenie i leczyć się bezplatnie ze skutkow minionej wojny. A szalaly w Polsce powojennej straszliwe choroby. 

Było wiele kalek, ofiar bombardowan i łapanek. Zrujnowaną i zniszczoną Polskę stać było, żeby ludzi leczyć bezpłatnie i wybudować dwa i pół miliona mieszkan kwaterunkowych w ciągu 10 lat.  (Dzis brakuje w Polsce 3 miliony mieszkań- mimo, że miliony Polaków wyjechało z kraju za pracą).

Stać było Polaków na to, żeby odbudować kraj i rozbudować przemysł.

W powojennej Polsce zniszczonej prze okrutną niemiecką okupację i toczące się działania wojenne na terenie Polski było dużo problemów. A mimo to PRL wysiłkiem własnym Polaków stworzył bardzo duzo dobrych rzeczy:

Potężny polski przemysł, edukację, dla każdego opiekę zdrowotną czyli służbę zdrowia, budownictwo mieszkaniowe, bezpłatne wczasy pracownicze (rodzinne) , pełne zatrudnienie.

Po 1989 roku należało zostawić pozytywne osiągnięcia a pozbyć się niedociągnięć.Ale to juź nie od nas zależało.

Niestety.

Polska klasa robotnicza postanowiła sama się zlikwidować bo obiecali jej wizje biznesmenów i milionerów.  Teraz żaden robotnik nie wyjdzie na ulice przeciwko oligarchom i pasożytom.

Po 1989 roju, żal było patrzeć jak ci którzy przejęli władzę niszczą trud i osiągnięcia naszych rodziców.

Myśmy przecież tę Polskę kochali i przeżywaliśmy radośnie każde osiągnięcie: każde nowe osiedle mieszkaniowe, każdą nową szkołę na Tysiaclecie Polski, każdy nowy szpital, nowy statek wybudowany w polskiej stoczni, nową hutę, kopalnie.. mieliśmy przyjaciół; Polska żyła otoczona przyjaznymi nam sąsiadami, żyliśmy w przyjaźni z innymi narodami.

Nikt nas nie straszył ZSRR, Rosją.     ZSRR był gwarantem naszych polskich granic !.

Nawet do Afganistanu nas Rosjanie nie namawiali. Byliśmy samodzielnym państwem. Nikt Polaków nawet nie śmiał zapędzić do wojny w Afganistanie. Teraz jesteśmy na zawołanie hersztów z USA.

Nie mamy dumnej klasy robotniczej; ale mamy za to armie Ukraińców - w sumie też przepędzanych za chlebem z własnego kraju...A polski rolnik nie śmie hodować dużo krów bo mu Unia zabroniła nadprodukcji mleka ! Straszne są kary za nadprodukcję mleka w Polsce! Wielu rolników popełniło samobójstwo.

PRAWDA o  PRL 

TEKST POCHODZI Z KRĘGÓW WOJSKOWYCH PRL ALE WART JEST PRZECZYTANIA I ZADUMY.

A kto – z młodych wykształconych, z dużych miast – wie,

że kiedyś w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni?

Że produkowano turbiny o mocy 500 MW, — a przymierzano się do turbin o mocy 1500 MW? 

Że połowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni — wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie — a w polskie turbiny?

Że produkowano u nas śmigłowce, samoloty tłokowe i odrzutowe,

że produkowano 40.000 ciężarówek, że wytapiano 20 mln. ton stali, że byliśmy na 2 miejscu – za Japonią w produkcji statków rybackich,a te zdobywały Błękitną Wstęgę Atlantyku w tej kategorii, czy dzisiaj o tym się pamięta?

Że nasze zestawy audio – radio, wzmacniacze, głośniki, gramofony, magnetofon Radmoru — były lepsze niż amerykańskie i japońskie?

Że nasze sprężarki chłodnicze kupowało wiele krajów świata?

Że już w latach 50-tych nasz Star był napędzany gazem LPG — i miał nim chłodzone nadwozie?

Kto pamięta, że pierwszy PC komputer powstał w Erze – jeszcze przed ZX Spectrum?

Że wybudowano: Trasę Warszawa-Katowice (Gierkówka, niecałe 300 km – jedna z nielicznych dziś dróg dwujezdniowych o tej długości w Polsce). Trasę Łazienkowską wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie;Dwujezdniową drogę Tuszyn-Łódź;

Szpital „Centrum Zdrowia Dziecka”; Szpital „Centrum Zdrowia Matki Polki”;

Rafinerię ropy naftowej w Gdańsku;

Odlewnię żeliwa w Koluszkach;

Zakłady Dziewiarskie „Kalina” w Lodzi;

Zakłady produkcji dywanów „Dywilan” w Lodzi;

Zakłady odzieżowe „Cotex”;

Zakład produkcji profili giętych w Bochni;

Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku i Lipsku;

Hutę miedzi w Głogowie;

Produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im. Tadeusza Sendzimira);

Płocką Fabrykę Maszyn Żniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbożowych BIZON);

Zakłady mleczarskie w Węgrowie, Ciechanowie, Chodzieży, Zabrzu;

Produkcja autobusu Jelcz w Laskowice-Jelcz koło Wrocławia.

Zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze;

Port Północny i nafto-port (mieliśmy wtedy własne tankowce);

Zakład kineskopów kolorowych na licencji amerykańskiej w Piasecznie (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzęt);

Produkcja układów scalonych i półprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie,

Elektroniczne Zakłady Elwro we Wrocławiu. Polski komputer "ODRA"

11 elektrowni (w tym największa, Kozienice I – o mocy 1200 MW; Elektrownie Turów w Turoszowie i wielką kopalnię odkrywkową węgla brunatnego. (A po 1989 r. – zero elektrowni) –

W PRL było jeszcze wiele, wiele innych polskich zakładów przemysłowych.

W latach 70′ oddawano do użytku ok. 300 tys. mieszkań rocznie, a obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90-tych jeszcze mniej. W latach 1970-75 płace wzrosły o 40%; W dekadzie 1970-80 – wzrost PKB to około 80% (po 1989 r. potrzeba było na taki sam wyczyn 20 lat); Spożycie mięsa na głowę było wyższe niż dziś, mięsa nie myto, nie szpycowano chemią i nie nasączano (Constar);

Od 1989 roku mierzy się w Polsce liczbę osób żyjących poniżej minimum socjalnego na 24 %, obecnie jest to – powyżej 60% !

We wrześniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodził) zadłużenie Polski w Klubach Paryskim i Londyńskim wynosiło ok. 17,6 miliardów dolarów. Na osobę (615 USD) było ono mniejsze niż na Węgrzech (836 USD) lub Jugosławii (856 USD). Pod względem zadłużenia byliśmy na 12-13 miejscu w świecie — co odpowiadało naszej ówczesnej produkcji.

Przypominam, że Polska posiadała wówczas rezerwy walutowe w wysokości ok. 1,3 mld USD — 4 mld USD w surowcach i półfabrykatach, jak również blisko miliardową nadwyżkę eksportu nad importem (wartość eksportu w 1980 to ok 10 mld USD; 

Dług Gierka został prawie całkowicie spłacony w roku 2009. Gierek, kiedy rządził, mieszkał w rządowych willach (które przy niektórych dzisiejszych chałupach wyglądały jak psia buda). Po internowaniu mieszkał w domku typu klocek w Ustroniu. Jeździł maluchem 126p kupionym za talon. Żył tylko z emerytury belgijskiej za okres przepracowany w tamtejszych kopalniach.

Co do zakładów pracy w PRL, to można wymienić jeszcze setki innych, w zależności z jakiego fragmentu Polski się pochodzi, bo po prostu było tego całkiem sporo.

Jeśli wszystko to było nieopłacalne – to niech mi ktoś wyjaśni, z czego dokładano do interesu ?

 

Proste pytania dla tych, którzy dostają piany na ustach kiedy pada słowo ROSJA.


Proszę ujawnić przedstawić dokument, które przedsiębiorstwa wykupiła Rosja lub Rosjanie w Polsce za bezcen, a następnie zlikwidowała przez tzw. wrogie przejęcia ?

Może w Warszawie ?, w Łodzi? na Górnym Śląsku, w Starachowicach?   W jakim rejonie Polski ?

Kto doprowadził armie Polską do ruiny, tak że w tej chwili mamy zaledwie parę tysięcy żołnierzy zdolnych do obrony do walki?

Czy to w Moskwie powstają prawa zakazujące w Polsce wędzenia mięsa?

Kto limituje nam połowy ryb, produkcję mleka, cukru, etc.? Rosja ?

Czy to Rosja kontroluje handel w Polsce przez 12 największych sieci handlowych?

Ktoś może dać przykład ? — Gdzie i kiedy Rosjanie przez podstawione osoby wykupują ziemie na zachodzie, północy Polski?

A może ktoś zna jakieś rosyjskie, lichwiarskie banki w Polsce ? w kraju nad Wisłą?

Kto zlikwidował całe nasze gałęzie przemysłu takie jak stocznie, elektronika, hutnictwo, zbrojeniówkę? Zrobili to Rosjanie ???

A może Putin nałożył na nas haracz za emisję dwutlenku węgla, przez co prąd kosztuje Polaka dwa razy więcej !.

Czy Rosja w Polsce propaguje demoralizację, czy propaguje marsze homo i niszczy rodzinę, patriotyzm młodzieży, atakuje katolików?

Czy Rosja nie pozwala budować dróg tak jak chcemy, ze względu na dwa żółwie przechadzające się od sadzawki do sadzawki? Czy Rosjanie planują masowe osadnictwo obcych na ziemiach polskich?

Czy Rosjanie roszczą pretensje do 1/3 polskiego terytorium?

Czy Rosja wspiera naszych wrogów takich jak banderowcy?

Czy żąda od nas wysyłania kontyngentów wojskowych do Afganistanu, na Bliski Wschód czy ostatnio do Afryki przy okazji niszcząc nasze interesy i powiązania handlowe?

Czy Rosja narzuca nam swojego rubla, czy ktoś inny – euro?

Czy Rosja zmusiła do emigracji zarobkowej około 4 milionów, głównie młodych ludzi po 1989 roku?

Czy to Rosja kazała nam podpisach w 2006 roku traktat lizboński, który de facto zlikwidował suwerenność Polski?

Co złego uczyniła Rosja po 1989 roku Polsce i Polakom ?

Jest ktoś taki na NEON 24 komu Rosja zrobiła osobistą krzywde ??? !!! 

Pytania można mnożyć – bagaż historyczny stosunków polsko-rosyjskich jest ciężki jak cholera  (tylko że obecnie jest rok 2020 teraźniejszość i obecni Rosjanie nic nie mają wspólnego z minioną historią i żadnych roszczeń do obecnej Polski)każdy powinien zrozumieć proporcje

Los Ukrainy jest ważny — ale jeszcze ważniejsze jest to, co LEŻY w INTERESIE POLSKI 

a co NIE LEŻY w naszym POLSKI INTERESIE -  czasem się o tym zapomina...
 

.Artykuł zredagowała Pani Tiamat  21.06.2020

 

Monaco - Ps.

Polskę Ludową zniszczyli ludzie. To były siły wewnętrzne finansowane i sponsorowane przez Zachodnią agenturę. Zdrada, sabotaż, współpraca opozycji z zachodnią agenturą, planowana dywersja i po 1989 roku rozkradzenie, wyprzedaże majątku narodowego Polski Ludowej przez uprzywilejowanych, wrogów Polski, tych którzy dziś najbardziej zajadle szkalują i plują na Polskę Ludową.


KOMENTARZE

 • @Monaco
  Mamy przeklęte położenie . Salute 5* . https://www.youtube.com/watch?v=iZkbhGTQFwU
 • 5 ⭐ Brawo
  Bardzo dobrze że Pani Tiamat porusza ten temat.
  Młode pokolenie nie ma pojęcia przyczyn zniszczenia PRLu.
  I zero pojęcia o tym że mnóstwo rzeczy Polska produkowała na podstawie własnego potencjału.

  W szkołach tego nie uczą panuje tabu.

  Salution ✔✌
 • A gdyby tak rozważyć
  co należałoby sądzić o sytuacji polegającej na tym że w ciągu kilku miesięcy umiera 50% ministrów obrony państw NATO .To jest 15 ministrów jako że państw NATO jest 30.
  Jak należałoby to przyjąć? co o tym myśleć? czy to naturalna sytuacja?
 • Nostalgia o osiągnięciach PRL-u jest dalej potrzebna!
  Każdy zainteresowany powinien wiedzieć, jak i dlaczego tak się stało.

  Przed działaniami, są życzenia, są formułowane życiowe cele. Te kształtowała w całej Europie wschodniej, finansowana przez Amerykanów Radio Wolna Europa z Monachium.

  Ja też uwierzyłem kłamliwej propagandzie, że na zachodzie pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się schylać i brać.

  Jeżeli życzenie bogactwa za darmo, zostanie zakotwiczone w chciwym łbie, to już idzie jak po chrzcie. Wchodzisz do kościoła mamony i wierzysz w następne kłamstwa i bzdury Radia WE: jak jest w Polsce źle, że FSO Syrena, czy FSO Warszawa śmiechu warte, itd., itp.

  Także, wpływ wrogiej propagandy na decydentów PRL-u, rzekomo odpornych na przekupstwo i dywersję propagandową, został mocno niedoceniony.
 • Polskie wojsko nie dla Polakow?
  Kiedys polskie wojsko zbudowało w Polsce Pętle Bieszczadzka, budowało drogi, mosty; pomagalo ratować powodzian i ...strzegło naszych granic.

  Pamietam, jak na dorocznych koloniach w Dusznikach Zdroju , w Granicznej, my, dzieci ze szkołly podstawowej, mielismy wspólne 'ogniska' w WOP- istami . Żołnierze Ochrony Pogranicza urządzali takie ogniska dla nas; zajadalismy sie kielbasa z rozna i bigosem...plonely ogniska a żołnierze opowiadali nam ...historie wojska polskiego i różne smieszne przygody w swojej pracy. Urzadzali nam zolnierze różne cwiczenia sprawnościowe i zawody sportowe.

  Juz w czasach licealnych , w czasie szkolnej wedrowki po Sudetach, na obozie wedrownym , w Szklarskiej Porebie zastala nas burza.
  "Przytulilo" nas wojsko polskie, ktore mialo w Szklarskiej koszary.

  Nakarmili nas, , pomogli nam wysuszyć odzież i udzielili nam noclegu.
  A wieczorem byly opowiadania i wspólne śpiewy. Żołnierze grali na harmonii i na gitarze.
  Obecnie wojsko nie śpiewa.

  Z przerazeniem oglądałam historie polskich żołnierzy w Afganistanie... Serce sie kraje i bolą wspomnienia..

  Dlugo nie moglam otrząsnąć sie z szoku:

  Polscy weterani wojny w Afganistanie. Historia tych 3 żołnierzy to historia wstydu MON | OnetNews - YouTube
  https://www.youtube.com/watch?v=D4PoVoHH0-I
 • @Tiamat 04:17:34
  Przykre ale nikt ich tam nie zapraszał.
  Niestety w oczach Afganistanu oni są tam okupantem.

  Afganistan nie napadł na Polskę więc nie bronią ojczyzny tylko za pieniądze pojechali zabijać mieszkańców którzy nic do Polski nie mają.

  Polsce przynoszą wstyd i hańbę i służą obcemu mocarstwu Stanom Zjednoczonym, które okupuje nie tylko Afganistan ale Irak i Syrię rabując ropę.

  Pozdrawiam.
 • 5 ☆
  .
  Mam nieodparte bardzo silne wrażenie, że od czasu jak PO rządziło a zwłaszcza jak obecnie rządzi PiS to Polską rządzą mieszkający w Polsce banderowcy !.
  A skąd jest u mnie takie wrażenie ?
  Stąd, że taką skrajną nienawiść do wszystkiego co było w Polsce Ludowej ( i do ZSRR ) mogą żywić zwłaszcza ci potomkowie UPA którzy przegrali wraz z hitlerem mrzonki o banderowskiej Ukrainie i pozostali na nasze Polaków nieszczęście na terytorium Polski po 1945 roku.

  To Polska Ludowa razem z ZSRR pozbyła ich tych upa-mrzonek 
  o banderowskiej Ukrainie. 
  Więc nienawiść do PRL i do obecnej Rosji jest w nich ogromna.

  Jaki normalny Polak zdrowy na umyśle będzie dzisiejszych spadkobierców upa, bandery uważał za przyjaciół i przekazywał z naszego budżetu miliardy polskich złotych na tą zbrodniczą kijowską juntę która ma na sumieniu spalonych w Odessie młodych ludzi i zamordowanych przez niekończące.

  Pozdrawiam, i dziękuję za artykuł o Polsce Ludowej
 • dziś byle gówniarz gardzi PRL
  choć pojęcia nie ma jak było. Tę nienawiść do "kacapów", pustych półek sklepowych i ZOMO itp... czerpie z propagandy opluwającej PRL.
  Tak zostały wyprane mózgi młodzieży, ale też niestety spora część osób dorosłych z wyższym wykształceniem demonizuje PRL i opluwa naszego wschodniego sąsiada.
  Całe pokolenia indoktrynuje się i utrzymuje w przekonaniu o rzekomym zagrożeniu z strony Rosji i samego Putina.
 • @Alfax 05:05:05
  "Obecnie wojsko nie śpiewa."
  Żeby tylko!
  Dzisiaj koszary wojskowe chronione są przez prywatne firmy ochroniarskie.
 • @Alfax 06:25:59
  Banderowcy w Przemyślu.

  Ochraniani przez policję.

  https://m.youtube.com/watch?v=PnT7YBLH7Ao
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:46:14
  a okazuje sie iz moje utarczki slowne z ta/tym blogerem sprzed kilku dni , maja sens . Kto by pomyslal ??
 • .
  "Ekonomiczne struktury podległości Polski wobec ZSRR"

  http://bazhum.muzhp.pl/media/files/Acta_Universitatis_Nicolai_Copernici_Nauki_Humanistyczno_Spoleczne_Historia/Acta_Universitatis_Nicolai_Copernici_Nauki_Humanistyczno_Spoleczne_Historia-r1997-t30_(322)/Acta_Universitatis_Nicolai_Copernici_Nauki_Humanistyczno_Spoleczne_Historia-r1997-t30_(322)-s163-181/Acta_Universitatis_Nicolai_Copernici_Nauki_Humanistyczno_Spoleczne_Historia-r1997-t30_(322)-s163-181.pdf
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:46:14
  "ci ludzie zniszczyli PRL tworząc Solidarność celem przejęcia dóbr wypracowanych przez Polaków..."
  Jacy ludzie?
  Przykładowo Kaczyńscy?
  To by się zgadzało.
  Obaj bracia współpracowali z KOR-em a także należeli do Solidarności.
  No no, nie spodziewałem się, że można już tak otwarcie krytykować i ujawniać prawdę o PiS-iorowej włądzy.
  "Polskim interesem jest przede wszystkim odrzucić takich ludzi"
  Absolutna zgoda!
 • Bardzo dobry artykuł.. Autor na Prezydenta .. ja zagłosuję.
  " ZSRR był gwarantem naszych polskich granic !."
  To jest obiektywna prawda.

  A kto dzisiaj jest gwarantem naszych granic ?
  Niemcy którzy chcą nam odebrać ziemie zachodnie (i robią to drobnymi kroczkami poprze "swoje"władze samorządowe we Wrocławiu, Gdańsku, Opolu...)? Banderowcy którzy chcą odebrać Małopolskę, a może Watykan który chce odebrać Polsce byłe Watykańskie latyfundia... a w końcu może żydzi którzy chcą odebrać Polsce wszystko z tożsamością włącznie...budując Pollin.
  PIS powie Amerykanie... hahaha... sprzedadzą wszystko i każdego gdy tylko będą mieli w tym interes...
  w rękach amerykańskich jesteśmy tylko zasobem do dyspozycji Amerykanów... i to zasobem przeznaczonym na taran w walce z Rosją.
  czyli zasobem do zużycia do ostatniego Polaka.
 • @Robik 08:35:18
  Dla szanownego Holland jest jest wzorcem odbudowy - tacy ludzie, jak mniemam, mają przewodzić. Bo Trzaskowski to tylko szyld.

  PS. Jestem za ujawnieniem roli "robików" na tym portalu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:46:14
  Z Polski wyjechalam w 1980 roku. W latach 1979-1980 wyjechalo z Polski 2 miliony Polakow (wedlug danych UNHCR)
  (W 1969 roku jeszcze nie zdazylam 'pobrac wyksztalcenia')
  Wiec nie bylo moim celem rozdrapywanie czegokolwiek.

  W 1980 roku wiadomo bylo, ze niczego sie juz nie uda uratowac
  Jak nas poinformowali we Wiedniu:' Polska juz nie potrzebowala inzynierow ani technikow a Zachod potrzebowal nowe rynki zbytu.

  Wystarczylo posluchac przemowien Reagana i powodow dlaczego na Polske nalozyl sankcje. I pan prezydent Reagan osobiscie opowiadal z wielkim zachwytem o powstaniu Solidarnosci. (Przemowienia sa dalej dostepne.) Dostepne w sieci jest tez sprawozdanie z Margaret Thatcher Foundation w sprawie gazociagu jamalskiego.

  Natomiast w 1969 roku wyjechali z Polski ci, ktorym Gomulka doradzil, zeby jednak zostawili Polske w spokoju.
  Odetchnelismy wtedy z ulga, ze to juzmoze koniec intryg.

  Niestety, pan Walesa przeciez sie przyznal, (jest w sieci!) ze od lat 70-tych pracowal nad zmiana systemu. Razem ze zdrajca Kuklinskim.

  Pozwole sobie zauwazyc, ze personalne ataki sa niewiele warte bo jak widac na zalaczonym obrazku - niedoinformowanych ponosi fantazja i pokazuja nieznajomosc jezyka angielskiego a takze wyrazna niechec do historii narodu polskiego.

  Jest takie stare powiedzenie lacinskie, ze ten zaczal awanture, kto na niej skorzystal.
  Radze panu Wojtasowi sprawdzic liste Okraglego Stolu i wielkich 'dzialaczy Solidarnosci ' i ich wielkie kariery po 1989 roku. Mnie tam na zadnej liscie nie bylo. Nie bylam ani w partii ani w Solidarnosci ani w zadnych sluzbach bezpieczenstwa.
  Dlatego niktby na mnie w Polsce nie glosowal.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:44:34
  Tylko idiota albo zdrajca może głosować na PO-PiS-owych sprzedawczyków jednomyślnie głosowali w Komisji żeby obcy (nie Polacy) mogli zajmować kierownicze stanowiska w polskich służbach specjalnych?
  Przecież to jawna zdrada państwa!
  Nie ma dla takiej postawy żadnego usprawiedliwienia!
  Ale wojtasa bardziej zajmują "robiki" ...
  i otwarcie i bez żadnego wstydu popiera wielkich zdrajców i złodziei.
 • @Oscar 08:43:32
  Takiego Oscara lubię.
 • @Tiamat 08:47:04
  o ile pamietam topisala Pani ,ze w 1979 przez mexico platz w wiedniu - dla nie wtajemniczonych -mexico platz to zayl zydow takze tych polskich , ktorzy posiadali tam swoje geszefty i luft geszefty - cos pokrecilem ???
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:46:14
  To kto w końcu budował ten PRL ?
  Bo jest faktem że fabryk, blokowisk, przychodni, szkół, statków, samochodów, samolotów, komputerów, turbin.....nabudowano tysiące...
  Kto to wszystko planował, finansował, projektował, i na końcu budował...
  i dla kogo, po co ?

  Wojtas twierdzi "żeby ukraść" komu ..sobie ?
  No i w końcu kto to rozwalił ukradł, sprywatyzował ?
  Solidaruchy to tylko narzędzie, pożyteczni idioci za którymi chowały się prawdziwe siły sprawcze i to był sojusz wrogów Narodu Polskiego (żydzi, banderowcy folksdojcze, Watykańczycy) oraz zdrajców Narodu Polskiego (komuchy pokroju Kwaśniewskiego, Cimoszewicza, Belki...czyli liberałowie w komuszej czapeczce).

  Oni wszyscy razem to zaledwie jakieś 2-3% społeczeństwa..
  Niestety oni a głównie KK przekonali do zmian masy pożytecznych idiotów zwykłych ale głupich Polaków a było ich ok 10 mln..
  I to Ci wrogowie Polski na karkach pożytecznych idiotów głównie spod ambony zostali przez tych pożytecznych idiotów wyniesieni do władzy...

  Potem już z górki.. wrogowie Polski przy władzy grabią Polskę na wyścigi.. pożyteczni idioci tracą pracę idą w ubóstwo (ponoszą koszty transformacji a zyski transformacji czyli grabieży konsumują zdrajcy i wrogowie Polski) ale ...pożytecznych idiotów nadal indoktrynuje się nienawiścią do przeszłości własnego kraju w którym żyli ... bo pożyteczni idioci to jedyna siła która jest w stanie utrzymać wrogów Polski przy korycie władzy w Polsce.

  Dramatem Polski są pożyteczni idioci głównie spod ambony (tam się ich najwięcej produkuje) oddający władzę w ręce wrogów Polski.

  PIS ma dwie twarze jedna to twarz (ale i korzenie) wroga Polski druga to twarz socjalna..
  Która jest prawdziwa ?
  PO to formacja jednoznacznie wroga Polsce.. i programowo i korzennie..
  PSL to polityczna dziwka..każdy ją może mieć jak zapłaci..
 • @Autor
  Powstał - w oparciu o komentarz Tiamat - ważny tekst, porządnie skomponowany, zawierający dużo istotnych danych. Jest ich ogrom, więc trudno mi wybrać to, co (według mnie) najważniejsze.

  Pozdrawiam :)
 • @ikulalibal 00:52:33
  "... co należałoby sądzić o sytuacji polegającej na tym że w ciągu kilku miesięcy umiera 50% ministrów obrony państw NATO .To jest 15 ministrów jako że państw NATO jest 30. Jak należałoby to przyjąć?" -

  --- Jeśli ma Pan dostęp do źródeł, proszę opisać. Na pewno opublikuję :)
 • Tak - to wszystko prawda - co
  zawarto w powyższym artykule - ale tak naprawdę przecież nie o to chodzi - bo i teraz są ludzie, którym dobrze się żyje i za nic - nie chcieliby powrotu do PRL - i nie myślę tutaj o okupującym Polków - czarcim pomiocie i ich wyrobnikach - tylko o normalnych Polakach.
  Dobrze - to o co chodzi?
  Ano o to, że zamordowaną II RP i tamtejsze sieroty po Polsce sprzedano czerwonemu, moskiewskiemu totalitaryzmowi. Potem ten czerwony totalitaryzm moskiewski zlikwidowano a PRL spacyfikowano i oddano ją tym razem komunie "brukselskiej" Jednak i wtedy i teraz Polski nie ma - jest tylko jej atrapa, która w pierwszym przypadku była przyjaźniejsza dla jednych a teraz obecna atrapa jest przyjazna dla innych ale już tych innych jest mniej - niż było wcześniej tych - w/w jednych.
  Wniosek?
  Tak naprawdę - chodzi o to, że od czasu zaborów - Polakami rządzą obcy - zawsze tak - aby już nigdy nie dostali oni Polski dla siebie. Przecież już za zaborów - w poszczególnych zaborach były inne plusy a inne minusy dla Polaków - ale wszystkie one były tak samo zaborami. Czy to znaczy, że np. zabór niemiecki był lepszy od zaboru rosyjskiego - więc wszyscy chcemy do zaboru niemieckiego - zapominając o co tak naprawdę chodzi? Chodzi przecież o Polskę w której to Polacy będą gospodarzami.
 • @Alfax 05:05:05
  "... w oczach Afganistanu oni [żołnierze WP] są tam okupantem". -

  --- Nie tylko w oczach Afganów, lecz każdego uczciwego człowieka, który ma jakiekolwiek pojęcie o tym, co tam się dzieje.

  Pozdrawiam serdecznie :)
 • @charon 07:44:01
  "Całe pokolenia indoktrynuje się i utrzymuje w przekonaniu o rzekomym zagrożeniu z strony Rosji i samego Putina". -

  --- I na tym łgarstwie budują naszą politykę zagraniczną i obronną, nasze 'bezpieczeństwo'.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:46:14
  "Obserwując dotychczasowe wpisy wskazanej autorki...". -

  --- Trzeba nie mieć dobrze w głowie, by wyciągać takie wnioski.
 • @demonkracja 09:54:37
  Re: co to znaczy, ze jeden zabór byl lepszy od drugiego..

  Nie wiem co to znaczy, ale wszyscy powinnismy wiedziec jak i dlaczego do zaborów doszło.
 • @trojanka 09:58:47
  I "zarabiamy od lat ramię w ramię z najlepszym "pszyjacielem i sojusznikiem"...Czesi nie wywalili na "misje" milionów koron/ bo nie byli/ i Rumuni mieli lepsze kontrakty!
  A już Orlen budował nową infrastrukturę na iracką ropę, grzały się pióra przygotowujące intratne dla gospodarki i firm, kontrakty.

  https://www.tygodnikprzeglad.pl/ile-utopilismy-iraku/
  taaa..
  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-ochlapy-dla-polski,nId,3600029
 • Jak zwykle w takich wypadkach 4* za wlozona prace.
  A szczerze. Doszedlem do punktu o naszym super audio. Rozumiem, mlodosc, wieza Radmor i inne takie.
  I kompletna zalamka. Nie chcialem dalej czytac.
  Bo pod wzgl. audio i ctv(och te slynne kineskopy w zajumanej technologio) nie bylismy mistrzami.
  Akurat temat byl i jest moim konikiem.
  Nasze sprzety mialy europejski wyglad.
  Ale slabe bebechy.
  Nawet uklady zintegr. do kalkulatorow byly najpierw nielegalnie sprowadzane.
  Potem dopiero opanowano produkcje odpowiednikow.
  Nawet nie mielismy porzadnych stopni mocy.
  KD- ki znow nie polskie:(
 • @trojanka 09:58:47
  Bardzo cenne linki.

  A ten dokument ukazujący amerykańskie zbrodnicze plany przeciwko Polsce muszą znać wszyscy młodzi Polacy.

  https://wiadomosci.dziennik.pl/historia/aktualnosci/artykuly/509046,iii-nuklearna-wojna-swiatowa-amerykanskie-plany-polskie-miasta-i-lotniska-mialy-byc-zbombardowane-przez-usa-lista-celow.html

  Salution ✔
 • @zygmuntbialas 10:02:35
  Dokładnie też tak uważam. Ciekawe wnioski można zauważyć w

  https://alfax-2020.neon24.pl/post/156019,polska-rzadza-obcy-wybory-czy-wybieramy-naprawde-polaka

  Tam autor trafił w 10.
 • @Leonardo da Vinci 10:44:22
  A kwity drugiej strony?
  O ile pamietam w planach umilowanego CCCP mielismy byc atomowym popieliskiem.
  Rozjezdzonym zmasowanym uderzeniem czolgow.
  Na "pocieche"- wspolnie z DDR.
 • @Tiamat 08:47:04
  Toteż nikt Pani nie zarzuca "rozdrapywania czegokolwiek", tylko gloryfikację socjalizmu i nieznajomość ekonomii. Dobrze, że chociaż przytomności umysłu miała Pani na tyle, aby dostrzec rolę Ameryki w przyłożeniu "Solidarności" noża do gardła i wymuszeniu reform Sorosa.
 • @Oscar 09:16:17
  "PIS ma dwie twarze jedna to twarz (ale i korzenie) wroga Polski druga to twarz socjalna.."
  Oscar, już Ci kiedyś pisałem - nawet trutka na szczura musi zawierać w sobie 90% dobrego pokarmu.
  Inaczej szczur nie dałby się na to nabrać.
  Skutek jednak będzie taki, że po zjedzeniu takiej trutki zdechnie.
  Podobnie PiS NIE MOŻE iść na rympał... ale finał będzie żałosny.
 • @Tiamat 08:47:04
  Gratuluję wyjazdu w 1980 roku - czyli w okresie największych nadziei na przebudowę.
  Widocznie Pani wiedziała to, czego inni nie wiedzieli.
  Skąd?

  Przesunięcie daty wyjazdu - niczego nie zmienia w mojej ocenie.

  PS. W 1968 wyjechali (większość) na własne życzenie. Zabierali wszystko, co wartościowe i to z naddatkiem.
  Po części młodzi, aby uzupełnić straty ludzkie po wojnie 1967 - potrzebne było przeszkolone "mięso armatnie".

  W 1980 - to już tylko ci, którzy chcieli się dobrze urządzić na zachodzie.
 • @Robik 08:52:17
  No to, zdrajco, nie głosuj na Trzaskowskiego.
 • @Oscar 09:16:17
  Szanowny chce mnie przekonać, że to wszystko robili Żydzi?
  A Polacy leżeli i patrzyli, co by tu ukraść?

  Stuknij się w głowę człowieku.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:09:28
  Udajesz idiotę i muszę z podziwem przyznać; dobry w tym jesteś.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:11:50
  Przecież wymieniłem wrogów narodu Polskiego...
  Banderowcy, folsdojcze, mafia żydowska, Watykańczycy..oraz polscy zdrajcy typu Kwaśniewski...

  Silą przewodnią niewątpliwie była globalna mafia żydowska która zainstalowała swoich we wszystkich wymienionych środowiskach..
  z KK na czele (JPII był żydem żydofilem, patriotą żydowskim)

  Resztę zasłużonych dla obalenia Polski sobie sam przeanalizuje pod kontem korzeni.. Niemal wszystkie znane i lansowane politycznie nazwiska to żydzi.
  Temu nie da się zaprzeczyć..zacznij analizę od 89r...
  aż do dzisiaj..
 • Mam taką propozycję, do szanownych Adminów, by...
  zaproponowali panu Ryszardzie Oparze, utworzenie osobnego działu nazwanego może właśnie PRL, gdzie mogły być umieszczone artykuły o... potędze gospodarczej, kulturalnej tego chyba jednego z najlepszych okresów w dziejach Rzeczpospolitej.
  Już proponuje do tego działu parę moich artykułów :
  https://gibson.neon24.pl/post/147108,przestancie-likwidowac-ten-socjalizm-bo-go-juz-dawno-nie-ma

  https://gibson.neon24.pl/post/152768,prl-owskie-zasadnicze-szkoly-zawodowe

  https://gibson.neon24.pl/post/153309,otoczenie-spoleczne-prl-owskiej-gospodarki

  https://gibson.neon24.pl/post/147375,po-reformie-sluzby-zdrowia-pieniadz-idzie-za-pacjentem

  Myślę, że mógłby z tego powstać jakiś większy zbiór dla potomnych, którzy nie pozwoliliby sobie wciskać kitu, że wszystko co polskie jest do kitu, a wszystko co zagraniczne jest lepsze od tego co polskie, bo właśnie PRL był tego najlepszym zaprzeczeniem.
 • PRL zniszczyli wewnętrzni sabotażyści gospodarczy, którzy działali na zlecenie tych zewnętrznych...
  wspierała oczywiście te sabotaże V kolumna ideowa i niestety my Polacy daliśmy sie na to nabrać,
  Tutaj jest przykład tej V-tej Kolumny ideowej (oczywiście poza Wolną Europą, paryską Kulturą, Tygodnikiem Powszechnym itd)
  https://www.youtube.com/watch?v=9vjDIp-OivI&t=66s

  Po latach okazało się, jakim patriotą był ten wyśmiewany przez tych wichrzycieli (jak ich nazywał Gierek) śp Albin Siwak, a jakimi "patriotami" byli ci którzy się z niego naśmiewali a nam tymi popłuczynami niby kultury robili wodę z mózgu.
 • Afganistan, Irak, Sudan przed...
  zaprowadzaniem tam "demokracji", tymi różnymi "misjami pokojowymi"
  https://www.youtube.com/watch?v=ff3nU-Fq5Zo

  Z takim światem wtedy Polska współpracowała a nie napadała na niego
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:11:15
  Znow przywoluje zlosliwa mapke widziana w latach 80- tych.
  Od lewej: zachodni esesmani, wschodni esesmani, po prawej- gwalciciele i mordercy. A w srodku zlodzieje.
  Ot taki rechot z "wzorcow".
 • @rowszan 09:05:16
  re: Mexico Platz.

  Nie trzeba bylo jechać do Wiednia, zeby sie dowiedzieć o Mexico Platz.
  Wiedzielismy juz i w Polsce.
  Nie wiem czy pan cos pokręcił czy nie, bo ja nie bylam nigdy na Mexico Platz i jako żywo nie wiem kto tam mial geszefty. Wiem, ze Polacy tam handlowali i kupowali a czy byli tam zydzi? - moze. Zydow wszedzie pełno. Pierwszy raz widzialam w tramwaju we Wiedniu zyda z pejsami.

  Mieszkalismy we Wiedniu i schodzili sie do nas Polacy, tacy jak my, ktorzy pracowali na miescie i nie byli w obozie, i razem gotowalismy jedzenie i czekalismy wszyscy na wizy; kazdy do innego kraju przeznaczenia.

  Osobiscie nigdy ne bylam na Mexico Platz ale nasluchalam sie juz w Polsce, ze to wlasnie krakowscy 'cinkciarze' - handlarze waluta z linii A-B na krakowskim Rynku jezdzili na handel do Wiednia.

  Zreszta wszyscy we Wiedniu o tym Platzu wiedzieli, wiec nie byla to zadna tajemnica. Caly Krakow i cale Zakopane wiedzialo o Mexico Platzu. Nie trzeba bylo jechac do Wiednia, zeby sie o tym dowiedziec.
  W Krakowie handlarze sprzedawali 'na ciuchach' i w 'lumpeksach' towary z Wiednia.

  Polacy zreszta jeździli na handel wszędzie: Na Wegry, do Nowego Sadu i do Czechoslowacji.
  Ja sie do handlu nie nadaje, wiec mogę tylko powtarzać o sukcesach innych.
  Gdybyśmy sie nadawali do biznesu, to pewnie nigdy nie wyjechalibysmy z Polski, ale faktycznie po zamknięciu różnych zakładów pracy stanęło przed nami widmo... straszne.
  Nie mielismy ani bogatych rodzicow ani rodziny na wsi.

  Ani nie mielismy 'drygu' do handlu.
  Jakoś tak, (przypadkowo? ) nagle można bylo wyjeżdzac do Austrii bez wizy. Zdaje sie, ze na caly miesiac. Dokładnie nie pamietam, czy na 1 miesiac czy na 3.
  Wiec wyjechalismy , bo nam zaprzyjaznieni Austriacy obiecali pomoc w znalezieniu pracy.
  We Wiedniu sie okazalo, ze potrzebujemy zezwolenie na prace i zameldowanie a nasze wizy byly tylko chwilowe.

  Tymczasem z Polski dochodzily straszne wiesci.
  Tajemnicza śmierć ministra budownictwa, (E. Barszcza) ktorego znalismy bardzo dobrze bo mieszkali z zona i dziecmi w sasiednim bloku - i ministra od przemyslu chemicznego (ktorego nie znalismy, nazywal sie chyba Olszowski) okropne zrobila na nas wrazenie.

  Wiadomosci z Polski byly przykre.
  W Polsce powialo siarka.

  Zlozylismy podanie o emigracje, co nam pozwalalo mieszkac i pracować we Wiedniu.

  Poniewaz Polacy robili testowania programów komputerowych w Austrii - bo w Polsce jeszcze nie mielismy odpowiednich urządzeń - to we Wiedniu programisci, których znalismy wczesniej , bardzo pomagali Polakom , ktorzy wyjezdzali z Polski. Programistow chetnie zatrudniali tak, wiec nie trzeba bylo isc do obozu.

  No wiec schodzilismy sie często i naturalnie, ze sie bardzo martwilismy, co dalej. W Polsce juz nie bylo pracy dla programistow , zamykali ośrodki badawcze; w Polsce nam mowili, ze to Sowieci nalozyli embargo na polskie mikroprocesory; we Wiedniu, Austriacy nam tlumaczyli, ze to USA.
  A myśmy wszyscy byli mocno podenerwowani i zdezorientowani.
  Nie bylo łatwo. Nie mieliśmy pieniędzy a i dzieci miały byc przeciez w szkole.

  Ciagle straszyli, ze Sowieci stoją na wschodniej granicy i lada chwila wejdą do Polski.
  Byla to oczywiscie bzdura, w którą juz nawet najwięksi tchórze we Wiedniu nie wierzyli, bo przeciez sowieckie wojska nie musialy wchodzic do Polski!!! One juz tam byly; w Legnicy i w Swinoujsciu.
  Na niemieckiej granicy stalo kilka tysięcy sowieckich czołgów.

  To byly czasy niepewnosci i strachu o dzieci.
  Wtedy naprawde nie rozumieliśmy co sie stalo.
  Wiedzielismy tylko, ze Solidarnosc nie zgadzala sie na tzw. włoski strajk.
  Ale nie wiedzielismy, dlaczego.
  W ogóle mało wiedzielismy.
 • Do wszystkich komentujących.
  Panowie, proszę nie używać obraźliwych słów w stosunku do komentujących. To prowadzi jedynie do eskalacji i nie służy normalnej dyskusji na rzeczowe argumenty.

  To że różnimy się to doskonale już wszyscy wiemy.

  Jesteśmy jednak tu po to by przedstawić swoje poglądy i używając argumentów przekonać do swoich racji, a nie przy pomocy inwektyw ad personam przeciwnika obrażac i prowokować.

  Dziękuję za uwagę !
 • @brian 10:44:02
  No tak , to tylko bajki . Tak twierdzisz ?. https://www.youtube.com/watch?v=HKotVAfZEE4
 • @Repsol 23:54:20
  Położenie mamy najlepsze w Europie.
  Choćby sprawy tranzytu wschód-zachód (co najmniej dwie nitki), jak i północ -południe (też co najmniej dwie nitki). Plus kolej...
  Przeklętych to mamy polityków...
 • @brian 10:50:21
  Tak pancerne oddziały Rosjan stacjonujące w DDR miały uderzyć na wschód i rozjechać Polskę . Szkołę jakąś Amigo skończyłeś ? . Salut :)))))
 • @charon 07:44:01
  "dziś byle gówniarz gardzi PRL"
  Bo są tak wychowywani .
  My musieliśmy znać tabliczkę mnożenia, pisać bezbłędnie (za 3 błędy nie zdawało się matury z polaka). Nikt nie znał pojęcia dysleksji, dysgrafii, dyskalkulii i kto wie jakiej tam jeszcze dys… Nikt nas nie odprowadzał. Każdy wiedział, że należy iść lewą stroną ulicy i nie wpaść pod samochód, bo będzie łomot. Współczuliśmy koledze z naprzeciwka, on codziennie musiał chodzić na lekcje pianina. Miał pięć lat. Rodzice byli oburzeni maltretowaniem dziecka w tym wieku. . Podręczniki szanowaliśmy i wpisywaliśmy na ostatniej stronie imię, nazwisko i rocznik. Im starsza książka tym lepiej. Jak się poskarżyłeś mamie na nauczyciela to jeszcze w łeb dostałeś. Jedyny czas przed telewizorem to dobranocka. Mieliśmy tylko kilka zasad do zapamiętania. Wszyscy takie same. Poza nimi, wolność była naszą własnością.
  No właśnie. Wolność była naszą własnością.
 • @SZS 12:18:55
  Taki raczej desant obcych i to od 30 lat. Salut .
 • @Repsol 12:23:13
  Właśnie skąd u ludzi takie pomysły rodzą się ?

  Jak by nie było to ZSRR był gwarantem naszych granic.
  I dla niektórych to należy zapoznać się z tym dokumentem by otworzyli oczy i zobaczyli w końcu prawdę.

  Tu mają to o czym nie wiedzą lub udają że nie wiedzą.

  https://wiadomosci.dziennik.pl/historia/aktualnosci/artykuly/509046,iii-nuklearna-wojna-swiatowa-amerykanskie-plany-polskie-miasta-i-lotniska-mialy-byc-zbombardowane-przez-usa-lista-celow.html
 • @Leonardo da Vinci 12:32:17
  Ciekawe , czy usrael brał wtedy pod uwagę możliwość uderzeń wyprzedzających ?. Salute .
 • @Repsol 12:23:13
  W szkole bylem gowniarzem od zadawania pytan zatykajacych historykow i bidokow od PO.
  Pierwszy raz w podstawowce wezwano przez to moja S.P.Mame na "dywanik" do wychowawczyni a potem po cichu dyrektor pytal jakie ksiazki czytam. Ja ze czytam ale nie z takim zrozumieniem jakby chcieli ci co nami naprawde rzadza. Pytal czy slucham jakichs rozglosni a ja ze lubie czytac.
  Uwaga- Dyro byl czlowiekiem przedwojennym.
  Mielismy mieszkanie sasiadujace z nim. Mama pracowala lata jako sprzataczka w Sadzie Rej.
  Znaczy dla Systemu sprzatala. Pomagalem jej i napatrzylem sie rzeczy nie dla oczu dziecka.
  To mnie sklonilo do myslenia i wlasnych wnioskow.
  Co do linku na temat wystawy PRL- owskich sprzetow... Tez widzialem.
  A znajomosc z kolega ojca, elektronikiem (notka "Muriel") co nieco oswiecila mnie na temat zawartosci pokazywanych ustrojstw:(
  Fajnie wygladaly. Ale czy mielismy wybor poza Pewexem??
 • @Tiamat 10:23:30
  -------------
  "Re: co to znaczy, ze jeden zabór byl lepszy od drugiego..
  Nie wiem co to znaczy, ale wszyscy powinnismy wiedziec jak i dlaczego do zaborów doszło."
  -------------
  Chodzi o to, że porównując epoki komunizmu moskiewskiego i "brukselskiego" w kontekście korzyści dla Polaków - to nie należy zapominać, że to tylko etapy mądrości, które narzuca i które realizuje ten sam - czarci pomiot - gdzie Polacy tak naprawdę nic nie mają do powiedzenia co do swojej przyszłości i przyszłości kraju swoich przodków. Nie należy się sugerować tym, że Polacy zostali podjudzeni na komunę moskiewską w efekcie czego znaleźli się w komunie "brukselskiej" - bo stało się to na skutek postawionej im rzeczywistości - a wtedy człowiek - nie mający pojęcia o realu - zachowuje się adekwatnie do tej podstawionej rzeczywistości. Ta podstawiona rzeczywistość to także ustawienie Polakom takiej oto ich wyobraźni, że oto wraz z likwidacja komuny - każdy będzie żyć jak zamożny Niemiec czy np. Belg.
  Wniosek?
  Po prostu Polacy pod komuną moskiewska tez nie mieli w kraju swoich przodków - żadnych perspektyw - bo o to dbał i dba ten - co to narzuca cyklicznie - etapy mądrości.
 • @Repsol 12:23:13
  Co do tankow- byla koncepcja: wpuscic NATO-wski walec pancerny do DDR i Polen.
  Nastepnie zarzucic teren glowicami i ruszyc blyskawicznym kontratakiem.
  Taka wiedza u 10-latka niezbyt przyjemna:(
 • @SZS 12:29:29
  Ja też ma podobne doświadczenia i miłe z młodości wspomnienia. Dancingi z muzyką na żywo i Demisa Roussos z Good by my love ✔:)))))
  Czy z Iglesias.

  Salution:))))) ✔
 • @Tiamat 11:50:00
  zebysmy sie dobrze zrozumieli
  Ma Pani mnostwo racji piszac o osiagnieciach nas Polakow po II wojnie , faktycznie jest czym sie pochwalic - chociazby kasacja analfabetyzmu , dostep do sluzby zdrowia , do nauki i wiele innych .
  Nawet ja element niepewny politycznie po tatusiu , bez trudu dostalem sie na wyzsza uczelnie zdajac poprostu egzaminy .
  Dupy nie urywalo ale zyc sie dalo - aspiracji narod wielkich nie mial , zyl spokojnie i bezpiecznie wychwalajac co jakis czas w sposob mniej czy bardziej zorganizowany madrosc i prawosc przewodniej sily narodu .
  Jednak postepujaca liberalizacja zycia w "wesolym baraku " powodowala to , ze w d.... sie przewracalo i jak mawia sp Kobuszewski w swoim skeczu .....zimne wode osobno , gorace osobno , kafelki dupelerki .....
  Prowadzilismy budowy w iraku , iranie na kubie w rosji , ludzie zarabiali ruble transferowe , dolary , bony itp , ludzie wyjezdzali ,handlowali . lizneli zarazy zachodu i tu pojawily sie zlowieszcze sily , "wirusy " przemian ,powial wiatr odnowy . Wiatr konsumpcji bezmyslnej ,bezkrytycznej - haslo miec zapanowalo w glowach i juz jest pozamiatane -
  pasiono owieczki nauczajac o "wierze ojcow , o honorze i ojczyznie o z lych bolszewikach i dobrych amerykanach , w zasadzie to tylko amerykanie byli dobrzy o ile pamietam .wtedy bohaterscy zolnierze prl za niemniej bohaterskie dolary sprzedawali tym zlym informacje ktore ocalily nas przed pozoga .
  tyle tytulem wstepu
  te przemiany doprowadzily do sytuacji o ktorej chcialbym popisac do jednej wielkiej fali emigracji roku 79 i 80
  pozniejszej pelzajacej emigracji lat 90-2004 i kolejnej duzej fali po 2004 r
  prosze powiedziec jaki kraj jest w stanie wytrzymac w przeciagu 40 lat wyplyw krwii na taka skale
  dobrej krwi ,preznej , energicznej , czesto dobrze wyksztalconej , przedsiebiorczej
  czy jest Pani w stanie oszacowac jakie to sa pieniadze zwiazane z ksztalceniem tych ludzi , ich brakiem dla gospodarki , brakiem ich podatkow dla naszego budzetu
  czy my ktorzy tu zostalismy to wszyscy jestesmy "gorszego sortu "
  prosze napisac po tylu latach ogladu sytuacji z innego miejsca , dostepu do wolnego swiata, KTO jest wedlug Pani za to odpowiedzialny , KTO stoi za tym , ze ciagle o cos sie klocimy , ze gdzie dwoch Polakow to 3 partie polityczne , dlaczego wspaniale i wydajnie pracujemy dla innych , dlaczego traktujemy naszych przedsiebiorcow jak zlodziei , jak najgorszy element .wiele pytan pani zadawala zaczynajac od dlaczego
  dlaczego tacy jestesmy ?????
 • @viridiana 10:50:36
  Re: gloryfikacja socjalizmu i nieznajomość ekonomi...amerykanskiej?

  Prosze poczytac Raporty CIA . Sa dostępne w sieci. Dowie sie pani, kto stworzyl i oplacal Solidarnosc. I dlaczego.

  Gloryfikacje socjalizmu najlepiej widać w USA, gdzie akurat socjalizm jest dla bogatych a kapitalizm dla biednych.

  Caly przemysł militarny USA żyje z pieniędzy podatnika i z pieniędzy podatnika żyja oligarchy i banki, których co chwile podatnik amerykański musi wykupywac z dlugu.

  Ja bardzo chetnie uczę sie nowych rzeczy i lubię jak mnie miłośnicy amerykańskiej ekonomii pouczają.

  Bo ja dalej nie rozumiem, co to jest gospodarka narodowa i komu służy.

  I jak to sie dzieje, ze najwieksza ekonomia świata jest zadłużona w komunistycznych Chinach?.
  Rosjanie sie juz prawie pozbyli amerykańskich obligacji. Chiny robia to teraz...

  A tymczasem, podatnik, przecietny obywatel USA i beneficjent najlepszej ekonomii świata musi lecieć do Meksyku czy Nikaragui leczyć sobie zęby i kupowac lekarstwa wyprodukowane w Indiach bo sa tansze w Meksyku niz w USA..

  Czy ja tu czegos nie rozumiem?
  Obłożona amerykanskimi sankcjami Wenezuela ma bezpłatną opieke lekarska. Podobnie, zmordowana amerykanskimi bombami Syria - tez ma bezpłatną opieke lekarska.

  Milion dolarów za wyleczenie koronawirusa, tyle kosztuje opieka medyczna w USA - Noizz
  https://noizz.pl/spoleczenstwo/milion-dolarow-za-wyleczenie-koronawirusa-tyle-kosztuje-opieka-medyczna-w-usa/7f20y97

  ILE KOSZTUJE leczenie KORONAWIRUSA w USA? - YouTube?
  https://www.youtube.com/watch?v=E9uaMS8K2z0

  No to prosze mnie uświadomić, co to jest ekonomia i do czego i komu służy.
 • @brian 13:14:45
  Natowski walec pancerny ?. To kto w końcu miał Polskę rozjechać ? . Możesz rozwinąć tę jakże alternatywną nową wersję historii .Salut :)))
 • @Repsol 13:53:15
  Dyrektywa wojny ograniczonej.
  Generalicja NATOwska zakladala ze jak szybko zajma DDR i Polen, ustali sie nowa linie demarkacyjna.
  A Moskwa ze uderza za pomoca kilkuset glowic, przejada po resztkach Polski, Niemiec i zatrzymaja sie w Paryzu.
  W obu wersjach mielismy byc atomowym czolgowiskiem.
  Historia alternatywna? Dziekuje.
 • @viridiana
  No widzi Pani jaka ta Tiamat przez los pokrzywdzona?

  Zmusili ją do wyjazdu w 1980 roku z Polski, bo tu się nie dało żyć, aby teraz znowu się jej nie dało żyć w USA.
  I pewnie chciałaby tu wrócić na stare lata przywożąc trochę zielonych papierków za które oczekiwać by chciała full wypas + jeszcze uznanie i obsługę, bo przecież ona z zachodu raczyła tę miejscową dzicz ukulturalnić i nieco pouczyć jak ma się względem "wybranych" zachowywać.
  A tu jej niektórzy nie chcą i mówią, że bez niej sobie poradzą. Może do Chińczyków się uda, aby ich ukulturalniać?
 • @brian 14:37:59
  Jednak niewiele wiesz o historii . Salut : http://bellum.com.pl/iii-wojna-swiatowa-polski-plan-ataku-na-zachod/
 • @brian 12:45:58
  " Ale czy mielismy wybor poza Pewexem??"
  A co takiego było w Pewexie, czego nie było w naszych sklepach ?
  Koka kola? Gumy do żucia ? Dżinsy? A może sprzęt audio ? Wspomniana wyżej wieża Radmora biła te Techniksy i Sanyo na głowę....
  No to mamy gumy, pepsi, dżinsy, czipsy i filipsy.
  Chwal się gumą do żucia, chwal się coca-colą.
  Niektórzy coca-colę od wolności wolą.
 • @Repsol 15:02:07
  Te linkowane jak i NATOwskie to zalozenia wojny ograniczonej plus male glowice jadrowe ew. paliwowo powietrzne.
  A gienieralicja chciala kompletnie spalic Polske i DDR.
  W kazdym wariancie mielismy byc radioaktywnym pogorzeliskiem.
  I co z tego ze wspolnie z "bratnim" DDR:(
 • @adevo 03:11:30
  Nie wiem, jak mozna bylo wchodzic w spolke z drukarzem zielonych?
 • @JimA 15:18:07
  "Siakiś koszmarnie czerwony ten portal się robi."
  Czerwień ci się nie podoba ? Niebieskokrwiści mają na ten kolor alergię...
 • @SZS 15:36:14
  "Niektórzy coca-colę od wolności wolą."
  Był kiedyś taki hit: donald jus, za to cudo weszliśmy do UNII, no z tym, że ja nie głosowałem, już wtedy waliło badziewiem na kilometry. Tak, być może jestem uczulony na czerwień, zwłaszcza w wydaniu T. i licznej rzeszy komentatorów. "Komuno wróć!" :/
 • @brian 14:37:59
  //A Moskwa ze uderza za pomoca kilkuset glowic, przejada po resztkach Polski, Niemiec i zatrzymaja sie w Paryzu.//

  Na kompletach w twoim kibucu tak uczą?
  Po co sowieci mieli bombardować Polskę gdzie stacjonowały ich wojska?
  Co innego ropokrady, oni mieli powód.
 • @JimA 15:18:07
  Czerwonych szukaj w swoim ukochanym PiS.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:47:21
  Po ostatnim pańskim komentarzu do mnie... mam uczulenie na ruszkiewiczów również. To jeszcze nie alergia. Zależy od stopnia frustracji ruszkiewicza. Może przejść w alergię.
 • @JimA 15:57:21
  Jeśli masz uczulenie to założ sobie maseczkę i udaj się powoli w stronę cmentarza.
  Tobie już nic nie pomoże a jak duduś przegra to dostaniesz zawału i będzie jak znalazł.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:44:59
  Wybaczam. Jak widze ilosc komentarzy i nastepstw powod- skutek to wielu moze sie pogubic:))))
  Slowo "stacjonowaly" czas przeszly.
  I doktryna wojny ograniczonej.
  Durna zarowno w NATOwskim jak UkladoWarszawskim wydaniu.
  Polska i Niemcy nie sa gorzyste.
  Zaraz ktoras ze stron by wszystko zarzucila atomowkami zamiast konwencjonalnego kontrataku. I nie ma obszarow "cienia" by sie ukryc.
  W obu wersjach bylismy przeznaczeni na uboj.
 • @JimA 15:18:07
  Teraz to lajtowo jeszcze:)))
  A jak ktoremu sie w chwili slabosci wyrwie: sziroka strana maja radnaja??
 • @Robik 16:03:14
  Słuchaj, odpisałem ci w kwestii art. 4. Idź sobie poczytaj, a dopiero potem, może jakoś coś naskrob. Ok? Duduś bije na głowę wszystkich. To wy jesteście sfrustrowani i dostajecie zawały. Ja jestem zdrowy i nieprzemakalny. I nie sprowadzaj dyskusji do poziomu rynsztoka.
 • @brian 16:07:54
  Co tam strana radnaja... A jak się wyrwie: bój to jest nasz ostatni? ;)))
 • @brian 16:04:55
  Z przykrością muszę stwierdzić, że pojęcie "logika" jest ci kompletnie obce.

  Jedynym państwem-kanalią, które użyło bomby atomowej są twoje ukochane USA.
 • @rowszan 13:37:59
  Ojej,
  Ja nie pretenduje do roli reformatora, psychologa, kaznodzieja czy 'uzdrowiciela' narodu.
  Nie mam cech przywódczych, nigdy nie staralam sie o żadne kierownicze stanowisko ani kariere polityczna.

  Ostatnia demonstracja w jakiej brałam udzial, to był pochód 1-o majowy w PRL - bo to było obowiązkowe. Nie należałam do żadnej partii i w sumie uchodzilam w PRL-u za typ 'apolityczny'.

  Tak, jak zdecydowana wiekszosc młodych ludzi, łykałam nowinki z Zachodu, opowiadalam kawaly o Rosjanach, śpiewałam nieprzyzwoite 'czastuszki'
  (jakos teraz nie ma wielu dowcipów ani o systemie ani o Amerykanach).

  Sytuacja sie troche zmieniła gdy zalozylam rodzine, dostałam mieszkanie kwaterunkowe z pracy i tak jak pan pisze, chcialam, zeby nam bylo lepiej, zwłaszcza w dziedzinie luksusów.... no, takich jak na Zachodzie.

  Ale w czasach studenckich, regularne koncerty w Krakowskiej Filharmonii były nawet nie bardzo drogie ale kupowaliśmy 'wejściówki' ; czesto brakowało miejsc 'stójkowych' - to wciskalismy sie na gape - byl to nawet rodzaj sportu, zwlaszcza jak występowały swiatowe sławy.
  Wychowywał nas teatr telewizji, Teatr Stary w Krakowie i włoska i francuska szkoła filmowa na ekranach kin.
  Żyliśmy 'stadnie': na obozach, koloniach, zlotach młodzieżowych, klubach sportowych i na zimowiskach. W każdą niemal sobote byly 'potańcówki’ w klubach osiedlowych i studenckich.
  Mieliśmy bardzo dużo 'ważnych spraw' i ciagle bylismy czyms zajeci.
  Dużo czasu zajmowala nam nauka, odrabianie lekcji, przygotowywanie do sesji egzaminacyjnej.
  Jednym słowem: nikt sie nie nudził.

  Założenie rodziny nakładało nowe obowiązki i zmuszało do innego podejscia do zycia - co jest chyba normalnym zjawiskiem w każdym społeczeństwie.

  Od wieków, rewolucje, zamachy, 'spontaniczne' demonstracje, niestety, niemal zawsze przychodzą z zewnątrz.

  PRL nie byla rajem.
  Bylo wiele problemów.
  Po wojnie rząd postanowił rozbudować przemysł ciężki, żeby odbudować kraj po wojennych zniszczeniach. Brakowalo odzieży dzieciecej, tekstyliów przemysłu lekkiego i dolarow... co nam stale wypominali krytycy powojennej Polski.

  Naszym problemem nie był naród polski.
  To nie Polacy zawinili, ze od setek lat trwa walka watykansko-bizantyjska o podbój takiego czy innego świata.

  Czytam historie papiestwa, taka troche ‘ bezpłciową' - to znaczy suchą i bez sentymentów w którąkolwiek strone.
  I ten Drang nach Osten coraz mniej mi sie podoba.

  To ciągle walka o Konstantynopol i skarby Syberii.

  Kiedy Amerykanie napadli na Filipiny, tłumaczyli to tym, ze potrzebują ..trampoline do Japonii.
  Rzadko sie u nas opowiada o straszliwej wojnie na Filipinach. Ponad sto lat temu wymordowano na Filipinach ponad 600 tysiecy ludzi a na Luzon pozostaly tylko ...drzewa.

  Polska od dawna robi za taka trampoline. Od dawnych czasów .
  Filipiny mają lepiej bo trudno kontrolować 7 tysięcy wysp jednocześnie.
  Rozbiory Polski nie pomogly w stworzeniu wiezi narodowej .

  Smierc prof. Narutowicza nie byla przypadkowym atakiem jakiegos fanatyka religijnego. Ani zamach stanu Pilsudskiego nie byl przypadkiem.
  Przeciez my napadalismy na Rosje czesciej niz oni na nas.

  Czy Polska ma pozostawać krajem sezonowym?

  O co mi sie rozchodzi:
  Ja nie pretenduje do żadnej roli wychowawcy narodów.

  Ale wszystko co umiem - bo takie mam wyksztalcenie - to porównywanie informacji jaką nas karmią z wszystkich możliwych stron.
  My nie wszystko wiemy i nigdy nie bedziemy wszystkiego wiedzieć.
  Ale poddawanie informacji pod dyskusje nigdy nie powinno być przestępstwem.

  Kiedys, moi wykladowcy na Zachodzie tłumaczyli nam, ze elektroniczna informacja bedzie rzetelna i bezpłatną.

  Niestety, skomercjalizowana informacja, tak jak komercyjne lecznictwo, edukacja czy sport- sa przestepstwem wobec narodow.

  To bardzo komercyjna informacja o wielkim arsenale broni masowej zagłady w Iraku doprowadziła Bliski Wschód do upadku, niekończących sie wojen i zbrodni przeciwko ludzkości.
  A garstka ludzi bardzo sie wzbogaciła. Przykladow jest pełno.

  Wiec wszystko co możemy , to zadbać o to, zeby porównywać dostepna informacje.

  Niemal każda komercyjna informacja podsns jest dla zysku i oparta na takim malutkim sekrecie psychologicznym: latwiej jest nienawidzieć niz kochać bliźniego.

  Mala herba cito crescit.
  Zła wiadomość (zlosliwa plotka) dociera najszybciej -rosnie szybko jak chwast.
 • @JimA 16:09:16
  Twoja odpowiedź była kompletnie pozbawiona sensu.
  Wiesz co, dam Ci prostą i konkretną radę;
  przenieś się na PiS-owskie fora i staraj się przekonać
  sympatyków Kaczyńskiego żeby nie brali udziału w zbliżających się wyborach.
  Jeśli kogoś przekonasz to będzie z tego wtedy jakiś pożytek.
 • @Tiamat 16:22:11
  w sprytny sposob sprowadzila Pani temat do wspomnien z dziecinstwa i mlodosci
  To juz znamy , zajmijmy sie terazniejszoscia , co Pani radzico mamy zrobic w zglobalizowanym , wrogim nam Polakom a zewszad otaczajacym nas swiecie ?

  Mamy palic ogniska i wspolnie spiewac harcerskie piesni i piosenki ?
  czy wodz naczelny , wielki posel ma zrobic przewrot w przod ?
  moze powinnismy stadnie probowac zlapac zlota rybke - kiedys w ramach zyczen chinczycy mieli przejsc przez rosje 3 razy aby przyjsc do nas ?
  moze stadnym wysilkiem powinnismy przeniesc sejm z wiejskiej do domu "bez kantow"
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:15:04
  Oficjalnie dwukrotnie.
  A " Zwiazek Radziecki gwarancja pokoju na swiecie"(txt z planszy propagandowej- wystawie ja na olx) uzyl nieoficjalnie w roznych rejonach swiata jako bron taktyczna i do wywolania trzesien ziemi.
  Ale jak zwykle " nie mamy waszego plaszcza...".
  I oczywiscie wszystko nieprawda bo: Zwiazek Radziecki i tak dalej.
 • @JimA 16:41:48
  Albo odwrotnie , ja twój byt na Neonie odbieram jako agitację na miarę T.Sakiewki dokładnie tego : https://lh3.googleusercontent.com/proxy/yehDCsN2yRwQkOjIUoML4T_s_yGbMWCgGO-OAYfLYhoVh1B3WXJrOji6G90jSmZt8f0oHI2D7OgmNHmmz2DZTb0 Musisz to przeboleć . Salut :)
 • @JimA 16:09:16
  "Duduś bije na głowę wszystkich."
  Ja wiem, w Unii Wolności to zawsze wszyscy byli najmądrzejsi.
 • @Repsol 16:50:04
  Człowieku, nie czytałem z pięć lat. Powaga. :)
 • @Robik 16:46:49
  Kto ci człowieku i kiedy powiedział, że ja popieram PIS?! Czy ja to gdzieś napisałem?! Owszem napisałem, że nie popieram Trzaskowskiego i reszty pajaców i, że Duda jest najlepszy z tego towarzystwa. Weź użyj mózgu ... albo się odwal bo nie jesteś partnerem, żadnym. Zaczadzony jesteś tak, że aż zal dupę ściska.
 • @rowszan 16:47:31
  "moze stadnym wysilkiem powinnismy przeniesc sejm z wiejskiej do domu "bez kantow""... a w domu wyznaczyć dziadka albo babkę do obsługi strony "nasz sejm//pl. gov" ... z racji, że mają najwięcej czasu i doświadczenia, z armią czerwoną i szkopami zwłaszcza; co do żydów się ich podszkoli...
 • @Robik 16:53:34
  Strzelaj sobie strzelaj, albo: pyrkosz i pyrkosz a nic nie jedziesz. Pa.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:08:41
  re: rok 1968

  Ciekawe czy znajdzie sie jakis polityk obecnie, ktory bedzie mial odwage powtorzyc propozycje Gomulki z 1968 roku.
  Zdaje sie, ze nie wszyscy albo wiedza co sie dzialo na swiecie i w Polsce w 1968 roku

  Władysław Gomułka - Antysyjonizm - YouTube
  https://www.youtube.com/watch?v=livaHrj2kg4

  53 lata temu PRL zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem - Historia - polskieradio.pl

  Syjonisci do Izraela
  https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/623558,53-lata-temu-PRL-zerwala-stosunki-dyplomatyczne-z-Izraelem

  A w 1980 roku:
  Zostali w Polsce tylko ci, ktorzy chcieli sie dobrze urzadzic w Polsce:
  Walesa, Kwasniewski, Morawiecki, Kaczynski, Macierewicz..itp.

  Jest nawet lista:

  UCZESTNICY OBRAD OKRĄGŁEGO STOŁU

  http://spchd.lca.pl/strony/pliki/UCZESTNICY OBRAD OKRAGLEGO STOLU.pdf
 • @Tiamat 16:22:11
  Bardzo konkretne są Pani komentarze oparte na własnych doświadczeniach i obserwacjach.

  Każdy ma prawo różne sprawy widzieć na swój sposób, bo każdy z nas ma własny bagaż doświadczeń i analiz.

  Jesteśmy Polakami i szanujmy się mimo różnic czasem wręcz diametralnie sprzecznych.

  A uszczypliwości ze strony @JimA czy innych którzy w przeciwniku nie podzielajacym ich punktu widzenia widzą od razu komunistów, Rosjanów czerwonych (czerwony to kolor tak Jezusa jak i ludzkiej krwi, jest teź ważny w kosciele) nie powinny mieć miejsca bo dotyczą ad personam a to jest często przyczyną wzrostu zbędnych w dyskusji emocji i prowadzi do agresji oraz frustracji.

  Dziekuję Pani za ten artykuł i serdecznie pozdrawiam :))
 • @Tiamat 17:06:31
  UCZESTNICY OBRAD OKRĄGŁEGO STOŁU

  http://spchd.lca.pl/strony/pliki/UCZESTNICY OBRAD OKRAGLEGO STOLU.pdf
 • @Tiamat 17:06:31
  "Władysław Gomułka - Antysyjonizm - YouTube
  https://www.youtube.com/watch?v=livaHrj2kg4

  53 lata temu PRL zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem - Historia - polskieradio.pl

  Syjonisci do Izraela
  https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/623558,53-lata-temu-PRL-zerwala-stosunki-dyplomatyczne-z-Izraelem"

  i to Panią dotyka osobiście?
 • @Tiamat 17:06:31
  Sądząc po tym komentarzu: z powodu nagonki Gomułki nie mogła Pani znaleźć się na liście razem z Kwaśniewskim i dlatego ma Pani żal. Dobrze zrozumiałem?
 • @JimA 17:11:40
  To nie o mnie chodzi tylko o p. Wojtasa, ktory sie upieral. ze wszyscy wyjezdzali z Polski w 1968 roku dobrowolnie.
  Podalam nie tylko przemowienie Gomulki ale takze powody tego przemowienia.
  I zapytalam sie czy obecni politycy w Polsce mieliby odwage powtorzyc propozycje Gomulki. ( przegonic syjonisow i zerwac stosunki z Izraelem)

  Czego pan nie zrozumial?
  Radzilabym czytac uwazniej wpisy.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:15:04
  Bardzo dobry komentarz Pani Trojanka można znaleźć na blogu ///
  https://alfax-2020.neon24.pl/post/156019,polska-rzadza-obcy-wybory-czy-wybieramy-naprawde-polaka

  Jako odpowiedź dla @Robik 06:33:40

  Pozdrw. :))
 • @Tiamat 17:19:37
  Proszę mi nie udzielać porad. Nie prosiłem o nie.
  Widać Pan Wojtas ma inne doświadczenia niż pani opinie. :p
  Radzę zrewidować opinie, bo doświadczeń się nie da.
 • @JimA 17:13:38
  Wyjechalam z Polski w 1980 roku, a pana uwagi sa ..infantylne.

  I szalenie wybiorcze.
  Nie ma obowiazku czytania moich wpisow.
  Chyba, ze ktos chce je skomentowac - to lepiej zapoznac sie z tekstem.
 • @JimA 17:25:00
  Przepraszam ale to jest forum publiczne a nie piaskownica.
 • @JimA 17:18:48
  Widać ze nie zrozumiałeś mojej uwagi.
  Więc raz jeszcze to powtórzę, dyskusja na poglądy tak, możesz tu pisać swoje krytyczne uwagi na temet tematu który jest w formie artykułu ale nie atakować personalnie dyskutujacych określając ich, np. czerwonymi itd. Bo to jest pierwszy stopień do agresji. Nie każdy ma ochtę być oceniany przez innych bo kazdy doskonale sam wie kim jest a wmawianie przez @JimA ze ktoś jest czerwony, czy zielony , komunista czy faszysta jest ingerencja w konkretną osobę i może być przyczyną do eskalacji i agresji.

  Nie potrafisz bez uszczypliwosci ?

  Mam nadzieję że wyjaśniłem i jest już wszystko okè.
 • @Tiamat 17:26:14
  Nie są, ani wybiórcze ani infantylne- są dostosowane do Pani poziomu, a co gorsza uwidaczniają po prostu inne doświadczenia w tym samym czasie i miejscu, które Pani opisuje. Co oznacza, że Pani sieje propagandę. To nie zabronione! Ani karalne! To tylko literatura :) Tworzy Pani swoją autorską fikcję. I to jest w porządku. Wystarczy to zrozumieć :) To proste.
 • @Monaco 17:34:14
  Jasne! Przyjmuję do wiadomości, że każdy wie po której stronie barykady stoi. ...Yyy to co? Ognia! :)))
 • @Tiamat 17:29:15
  to gorzej niż piaskownica, to bagna i moczary! he he
 • @Alfax 05:05:05
  Nie można tak pisać. To są żołnierze i wykonują rozkazy. Wstyd przynoszą ci co ich tam wysłali. Dla tych obłudnych wazeliniarzy napisy na polskich sztandarach nie mają żadnego znaczenia.
 • @Tiamat 17:29:15
  Czasem jest właśnie tak, że zamiast przedstawić swoje rzeczowe argumenty dotyczące tematu, człowiek musi tracić czas i energię na odpieranie beznadziejnych ataków.

  I zamiast rzeczowej dyskusji jest prowokowana przepychanka.

  Pozdrawiam :))
 • @marek500 17:44:43
  Mam przy okazji pytanie.

  Czy ci którzy jadą do odległego o tysiące km okupywanego kraju jadą tam z przymusu ? Czy z dobrej własnej woli ?
  Są z obowiązkowego poboru ? Czy obecnie jak wiadomo to już nie !

  Proszę, jak to w rzeczywistości jest?

  Pozdrw. :)
 • @Monaco 17:45:46
  Ależ z opiniami się nie dyskutuje! A o faktach się nie mówi- przynajmniej wśród dżentelmenów. Rzeczowej dyskusji Pan oczekuje pod ulotką propagandową? Szooook.
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:46:14
  ,, to z grupy, która wyemigrowała z PRL w "69".
  Tacy ludzie pobrali tu w Polsce wykształcenie, żyło im się dobrze, ale chcieli mieć lepiej. Bo na "zachodzie" wszystko było darmo;-))),, Nie wiem czy ta blogierka należy do tej grupy, nie znam człowieka. Jednak co do tego cytatu to Pan bardzo łagodnie napisał. W większości oni nie wyemigrowali tylko uciekli obawiając się zemsty za czasy stalinowskie. Gomułka otworzył im granicę w jedną stronę bo nie chciał się babrać w procesach i egzekucjach tych,,biednych emigrantów''. Zresztą cały zachód by huczał że Gomułka organizuje pogrom żydowski. Może Gomułka postąpił nieetycznie, bo winnych powinno się ukarać, jednak postąpił racjonalnie bo Polsce nie przyniosło by pożytku powieszenie tysięcy stalinowskich kanalii wiadomego pochodzenia.
 • @JimA 17:52:37
  Oczekuję wymiany poglądów bez osobistych ataków na moich tu gosci.
  Szanujmy się na wzajem bo wszyscy na swój sposób chcemy dobra dla Polski.

  Tylko tyle, nic poza tym.
 • @Monaco 17:56:24
  Ach to przepraszam, Pan nie napisał, że bankiet urządza. Trzeba było tak od razu. Rozumiem, każdy bawi się w takim gronie na jakie go stać.
  Miłej zabawy zatem :)
 • @marek500 17:55:39
  Gomułka był filosemitą - działał tak, aby nie skrzywdzić.
 • @RomanKa 18:31:43
  nuuu pani Te ma inne wspomnienia ;)))
  Ale mnie już tu nie ma.
  Dobrej zabawy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:10:04
  Kaczyński: Takiego momentu nie było przez 1050 lat naszej historii!
  Jarosław Kaczyński jest największym szczęściem, jakiego Polska zaznała od chrztu w 966 roku.

  https://www.facebook.com/oko.press/videos/2737965476223030/
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:34:11
  //Gomułka był filosemitą - działał tak, aby nie skrzywdzić//

  Unikanie niepotrzebnych ludzkich krzywd nazywa się filosemityzmem?
  Biorąc pod uwagę że zarówno filosemityzm jak i antysemityzm to dwa bieguny tego samego zjawiska,to trzeba stwierdzić że wedle pańskiej teorii;antysemita działa tak aby skrzywdzić.Czy tak? bo jeśli tak,to trudno sie dziwić że tak walczą z tym antysemityzmem.Wszak antysemici to okrutnicy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:34:11
  Czy był filosemitą ? Nie wiem, dużych powodów nie miał bo swoje odsiedział w okresie stalinowskim. To że działał żeby nie skrzywdzić to fakt. Co by zachód, a także wschód powiedział jak by zaczął osądzać stalinowskich siepaczy i by się okazało że w zdecydowanej większości to Żydzi ? Moim zdaniem postąpił racjonalnie. A historię i tak zmienią ci dzisiejsi ,, naukofcy'' tak jak pasuje dzisiejszym elitom.
 • @adevo 18:41:45
  Owszem - zaraz po tym jak się objawił niejaki adevo.
 • @JimA 18:41:29
  Niestety co za dużo to nie zdrowo, ponieważ znowu mimo prośby atakujesz ad personam to ban aż przestaniesz.

  Nie mam ochoty publikować tu tych nie merytorycznych @JimA komentarzy. Dość, żegnam.

  Moja dobra rada.

  Frustrację swoją musisz wyładować w domu a nie na cudzym blogu.
 • @ikulalibal 18:47:12
  Skoro wszyscy antysemici to okrutnicy,
  to na tej samej zasadzie : każdy ikulalibal jest pedałem.

  Udowodni pan, że jest inaczej?
 • @Monaco 18:51:31
  Panie Monaco to jest sprawdzony i chyba najtańszy sposób na obalanie państw. Idioci mogą wierzyć że do tego doprowadził zryw robotników i chłopów, takie ich prawo. Skąd w tych ,,spontanicznych '' strajkach pojawiali się ,,doradcy '' lub działacze KOR. Nic tylko jasnowidze.
 • @marek500 18:47:32
  Żonę miał Żydówkę.
  Może jej nie lubił? To skąd syn się pojawił?
 • @RomanKa 18:31:43
  Ważne jest by czytać ze zrozumieniem, ponieważ są to ważne informacje dotyczące Polski Ludowej. 

  Dziś tak głośno oczernianej i opluwanej przez tych którzy najwiecej od 1989 roku na kradli i majątek narodowy rozgrabili. Przez różne swory żydów i potomków upa Ukraińców będących w polskich partiach politycznych i u władzy.  

  Sprawa dotyczy zniszczenia PRL przez wewnętrznych wrogów Polski sponsorowanych przez zachodnią agenturę. Którzy doprowadzili zdradą, sabotażem, dywersją do upadku Polski Ludowej.

  Działo się to przez celowy sabotaż, szkodzenie Polsce, przez ludzi którzy mileli władze lokalną i ogólnokrajową." 

  " Polskę Ludową zniszczyli ludzie. To były siły wewnętrzne finansowane i sponsorowane przez Zachodnią agenturę. Zdrada, sabotaż, współpraca opozycji z zachodnią agenturą, planowana dywersja i po 1989 roku rozkradzenie, wyprzedaże majątku narodowego Polski Ludowej przez uprzywilejowanych, wrogów Polski, tych którzy dziś najbardziej zajadle szkalują i plują na Polskę Ludową." 

  ••••••••••••••••••••••••••••

  Więc teraz już pan wie dlaczego było w trakcie i pod koniec tak źle w PRL.

  Judasze swoje za judaszowe srebrniki zrobili na rzecz usraela i wewnętrznej tego samego pochodzenia zdrajców.
  Dodam, że nie brakowało wówczas także pożytecznych bezmyślnych szkodników. Obecnie jak widać też ich nie brakuje którzy służą mamonie z za oceanu.

  Te pustki zawdziecza pan wyżej wymienionym. Kameradom usraela.
 • @RomanKa 18:31:43
  //ani gdzie mieszkac//

  I dlatego w PRL-u były dziesiątki milionów bezdomnych

  //ani w co sie ubrac //

  I dlatego wszyscy chodzili goli i bosi


  //ani co zrec//

  I dlatego dziś jada się mięsa mniej niż w PRL-u zaś aktualne ryby są produktem luksusowym a nie tak jak kiedyś,pospolitym i smiesznie tanim do kupna których zachęcały śmieszne hasła(jedzcie dorsze bo gówno gorsze)
  A o tym że PRL-owską żywność zastąpiły produkty spożywczopodobne nawet nie wspominam.Nie mówiąc o porównywaniu.

  //ani czym dupy podetrzec....//

  A dlaczego dupy? akurat ty powinieneś podcierać gębę bo to twoje najplugawsze miejsce.
 • @JimA 16:59:36
  pisz do mnie wyraznie i duzymi literami bo czasmi nie trybie . Tlumacz ze swojego na moje :))))
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:00:11
  Jesteś pan zmęczony.Lub chory.
  Najpierw sam pan puszczasz bąka //Gomułka był filosemitą - działał tak, aby nie skrzywdzić//

  a kiedy zaczyna śmierdzieć rozglądasz się po bokach wzrokiem oskarżycielskim.To niepoważne.Już bądź pan konsekwentny.
 • @brian 16:47:44
  Ja wspomnę o innych zbrodniach ludobójców z USA. Bomby zapalające na Tokio, napalm w Wietnamie, fosfor w Jugoslawii, zakazane bomby kasetowe gdzie się dało. Mordowanie przywódcow państw, niszczenie państw, rabunek na masową skalęNajbardziej ludobójcze imperia w dzieja tworzyli Anglosasi
 • @marek500 17:44:43
  Nasi żołnierze, którzy jadą napadać na inne kraje w służbie USA to ochotnicy-najemnicy
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:10:04
  O, mentalny żydek ciągle nadaje bez wstydu? Nie ma bardziej prożydowskiej partii niż PiS-pańscy idole
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:00:11
  Ot, żydowska mentalność. W polskiej to winę się udowadnia. A Pan rzuca tezy, których pan obronić nie potrafi, to potem rzuca nowe. Zaśmiecanie dyskusji, gmatwanie. W stylu pewnego pustynnego ludu
 • @RomanKa 18:31:43
  A co na to lekarze? Gdzie mieszkac to teraz młode pary nie mają. A te wszystkie niby "rodziny na swoim" są w interesie developerów i banków. A nie owych młodych
 • @Tiamat 13:49:49
  Ekonomia jest jedna i nie dzieli się na polską, chińską, amerykańską i rosyjską a jej naczelną regułą twierdzenie, że nic nie ma "bezpłatnie" na tym najlepszym ze światów. Natomiast Pani twierdzi, że w socjalistycznej Polsce było bardzo dobrze, więc do licha, dlaczego było tak źle? Pierwsze mieszkania były kwaterunkowe, gdzie w każdym pokoju gnieździła się inna rodzina mając wspólną kuchnię i wychodek.15 lat odkładania na 'książeczkę mieszkaniową" i 30 lat spłaty kredytu za slums betonowy, 10 m2 na osobę. Na te slumsy wywłaszczono ludzi z siedzib rodowych gdzie kilka pokoleń się wychowało. Dalej - żywność na kartki, restrykcje w pracy za ślub kościelny, kariery zawodowe tylko dla "towarzyszy". Powszechna nauka rosyjskiego w podstawówce i bałwochwalcze hymny na cześć marksizmu-leninizmu. Szalejąca UB-ecja w więziennych lochach pałkami wybijająca Polakom każdą niezależną myśl. Miesięczna pensja inżyniera 10-14 dolarów. O tak, dobrze było...Dobrze było zarabiać 1/40 wartości naszej pracy, przymusowo uczestniczyć w pochodach 1 majowych i po kryjomu chrzcić swoje dzieci, żeby się partia nie dowiedziała. Za to leczenie było "bezpłatne" no i wczasy pracownicze w Pipidówce, no bo z tej 1/40 łaskawie nam rzuconego ochłapu starczyło jedynie na skromne życie zwłaszcza w mieście, mięso raz w tygodniu a nawet rzadziej. 6 dni po 8 godz. trzeba było rabotać, nie 5 jak obecnie. Szczytem luksusu była dacza nad jeziorem, wyłącznie dla notabli partyjnych. O tak, dobrze było...A skąd Pani te bzdurne dane wyciągnęła o 60% Polaków żyjących obecnie poniżej minimum socjalnego? To jest przecież 18 mln. ludzi, widać by przecież było te żywe szkielety żebrzące o kawałek suchego chleba pod kościołami. Pani pisze, że ludzie zarabiający 10 dolarów miesięcznie spłacili 17 mld. dolarów gierkowskiego długu? Bynajmniej. Ten dług został spłacony kosztem następnych pożyczek zaciągniętych przez rząd Mazowieckiego i tutaj struga Pani Greka udając, że nie wie, co było warunkiem kredytowania Polski.
  Nie muszę czytać raportów CIA, żeby wiedzieć, kto stworzył "Solidarność". Stworzyli ją moi rodzice, krewni i sąsiedzi a wielu z nich oddało za nią życie. Tworzyli ją wtedy, gdy Pani dekowała się w Austrii licząc, że tam w mleku i miodzie kąpać się będzie, bezpłatnie. Na koniec powiem Szanownej Pani, iż "ekonomia" , a dokładniej pieniądze uzyskane z grabieży, zbrodni i rabunku (Syria, Irak, Afganistan i in.) nie dają spodziewanych beneficjów. Daje je wyłącznie wieloletnia, uczciwa praca. A ku urealnieniu Pani leczniczych fantazji przesyłam link na temat kosztów ubezpieczenia w USA DZIĘKUJ BOGU, ŻE MASZ NFZ, CZYLI UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE W USA
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:44:00
  Ależ oczywiście, zapraszamy! My Polacy jesteśmy gościnnym narodem. Pani wykupi sobie apartament ze służącą, ubezpieczenie zdrowotne i za 2000$ miesięcznie resztę życia spędzi w wygodzie i dostatku.
 • @SZS 15:15:01
  Tapety, gatunkowe alkohole, klocki lego, wystrzałowe ciuchy, koronkowa bielizna i te Wranglery oryginalne, za które każda ówczesna dziewczyna dałaby się pokroić. A gdy już wracała do domu obładowana dobrem z Pewexu i pytała swojego chłopaka w czym najładniej wygląda, facet odpowiadał - bez niczego! Jednak pod tym względem nadal nic się nie zmieniło. Współczesnym dziewczynom oni mówią to samo :)
 • @viridiana 19:48:37
  //Nie muszę czytać raportów CIA, żeby wiedzieć, kto stworzył "Solidarność". Stworzyli ją moi rodzice, krewni i sąsiedzi //

  Oni tak mówią? Kłamią.
  Gdyby byli wędkarzami opowiadaliby o połowach 50-ciokilogramowych karpi.
 • @viridiana 19:48:37
  Mogę ją zastrzelić?

  Tę @viridianę? Córkę demokracji i sukcesu? Wielką budowcznikę wolnej, suwerennej, i bezpiecznej POLIN?

  MOGĘ?
 • USA a sprawa Polska
  Tak jak ja to rozumiem to do wielu niestety osob nie dociera, ze Polska nie jest wyspa bezludna, ktora nikogo nie interesuje.

  Zaprogramowani wielbiciele wojen i awantur miedzynarodowych nie potrafia negocjowac ani w ogole rozmawiac - bo wiedze maja skromna.

  Mnie najbardziej zdumiewa dyskusja czy Gomulka byl filo- czy antysemita.
  Przeciez to jest chore.

  Tony literatury na temat Polski i USA walaja a sie po swiecie w archiwach i bibliotekach a takze o interwencji USA w Polsce Ludowej.
  Widac nie wszyscy maja czas na sprawdzanie, korygowanie, dyskutowanie informacji.
  Niektorzy to tak sie awanturuja 'na wiwat', dla zabicia czasu.
  Szkoda.
  Nie dociera bo ani po polsku ani po angielsku czytac nie potrafia.

  A jest takie ciekawe wytlumaczenie do czego Amerykanom byla potrzebna Polska Ludowa.
  Jakie tajemnice kryją odtajnione niedawno amerykańskie akta - opowiada profesor Jakub Tyszkiewicz, wrocławski historyk i autor książki „Rozbijanie monolitu. Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski 1945-1988”.

  Do czego USA potrzebna była Polska Ludowa - plus.gazetawroclawska.pl
  https://plus.gazetawroclawska.pl/do-czego-usa-potrzebna-byla-polska-ludowa/ar/11807747
 • @Kmieć 20:04:27
  //Mogę ją zastrzelić?//

  Niech ręka boska broni.Chcesz wejść w karmiczne związki z tą osobą?
  Nie sądzę? Raczej zachowaj obojętność tak potrzebną do tego aby negatywna energia promieniująca od tej pani wróciła do niej nie z nierozproszoną siłą.
  Lub mówiąc to samo ale w języku chrześcijan:"Do mnie należy pomsta, Ja wymierzam zapłatę — mówi Pan.Jeżeli nieprzyjaciel twój cierpi głód — nakarm go. Jeżeli pragnie — napój go. Tak bowiem czyniąc, węgle żarzące na jego głowę sypiesz "
 • @ikulalibal 19:08:11
  Przez ty..psihooyoo.... to zwracaj sie do swego kuli i do swojej baby....
 • @ikulalibal 20:17:58
  Ja chciałem jej ulżyć. Życie bez mózgu i duszy musi sprawiać ogromne fizyczne cierpienia.

  Pomóc jej chciałem. Za to też kara boska?
  W sumie... podobno żydzi mają powiedzenie: "cóżem ci dobrego uczynił, mnie tak nienawidzisz?".
 • @Kmieć 20:26:58
  //Ja chciałem jej ulżyć.//

  Czyli z humanitarnych pobudek.Dobry z ciebie człowiek.
  Zupełnie nie to co Żirinowskij krzyczący do swojego ochroniarza:czego stoisz Oleg! wyprowadź tę swołocz i rozstrzelaj w korytarzu!
  Strawa się miała następująco (w razie konieczności włączyć polskie napisy)
  https://www.youtube.com/watch?v=j86IJu78vl8
 • @ikulalibal 20:46:04
  Oglądałem to już kilka miesięcy temu.
  Pyszne to jest.
  Ale dziękuję za przypomnienie. :)
 • @viridiana 19:48:37
  Ja sie w tej Polsce wychowalam i nikt z moich krewnych znajomych, kolegow nie byl przesladowany za slub koscielny a wszyscy chodzilismy do kosciola i chrzcilismy dzieci.
  KUL istnial w Polsce nawet za czasow stalinowskich!!!!.

  Ja sie w tej Polsce wychowalam ale gdzie byla viridiana?? W Hiszpanii z bezdomnymi?
  Nie pamietam kartek na jedzenie, moze w stanie wyjatkowym ale mnie juz w Polsce nie bylo.

  Nigdzie i nigdy nie pisalam. ze byl w PRL raj na ziemi. To juz jest czysta kalumnia i podle klamstwo..
  Po wojnie rzeczywiscie byly przymusowe dokwaterowania.

  Kraj byl zniszczony i lezal w gruzach.
  Chodzilo o to, zeby nikt nie spal na ulicy i nie zamarzal na sniegu, tak jak sie to teraz zdarza w wyzwolonej Polsce.
  W PRL nie bylo bezdomnych. Ani zebrakow.

  Te dokwaterowania i tzw. nadmetraze byly rzeczywiscie bardzo niewygodne i bywaly awantury ale w 10 lat po wojnie juz nikt nie byl zmuszony mieszkac z inna rodzina.
  W Polsce wybudowano po wojnie prawie 3 miliony mieszkan.

  Nie wiedzaalam o zadnych daczach nad jeziorem bo mialam wakacje co roku w Polsce : jeden miesiac na kolonii i drugi na obozie. I nie w zadnej pipidowie tylko albo w Karpaczu, w Muszynie czy w Zakopanem. Przewaznie w gorach.
  W zimie jezdzilam z rodzicami na wczasy pracownicze albo na zimowiska.

  Mnie nigdy dacza nie byla potrzebna. Zreszta samo slowo bylo mi nieznane.
  Kazdy w Polsce mial prawo wybrac sobie kierunek studiow i pracowac zgodnie z kwalifikacjami.

  Taki mialam zawod w Polsce jak i na Zachodzie, bo nasze kwalifikacje byly rozpoznane wszedzie.

  Ja mysle, ze tacy jak viridiana moga teraz pyskowac na Syryjczykow, ze nie maja gdzie mieszkac - bo im Amerykanie zbombardowali miasta i wioski - i teraz po kilka rodzin mieszka w jednym mieszkaniu.

  Jest absolutnym BLUZNIERSTWEM opowiadanie o przesladowaniu religijnym. W Krakowie w czasach PRLu wybudowano kilka kosciolow w tym 3 w Nowej Hucie.

  Papiez Jan Pawel II (Kardynal Wojtyla) zanim zostal papiezem mieszkal w Krakowie i razem ze studentami jezdzil na narty w zimie. Mielismy na studiach z nim wiele spotkan, zwlaszcza w czasie spotkan pod Kopcem Kosciuszki.
  Ja rozumiem , ze mozna klamac ale tak ohydnie, zeby jeszcze szkalowac polski kosciol, polskiego papieza i przy okazji kardynala Macharskiego, ktory co rok urzadzal procesje Bozego Ciala w Krakowie spod Wawelu do Rynku; i do tego moich katechetow to juz zalecialo od viridiany syjonem i CIA propaganda.. Kosciol w PRL-u byl o niebo lepszy niz obecny.
  Przeciez ja jeszcze mialam lekcje religii w liceum!!!!

  babo opamietaj sie!!! i nie lzyj bo pojdziesz do piekla.
  O czym ta viridiana pisze??
  No i jeszcze ma taki styl wiecowy baby z magla.
  ja sie dekowalam w Austrii? cale 6 tygodni.
  A gdzie ty sie dekujesz??

  Ja podalam dwa linki o rachunkach jakie dostaly osoby w USA, ktorych leczono na wirusa! W naszej telewizji dudnia o tym od tygodnia.

  Ja nie mieszkam w USA i nie potrzebuje zadnego ubezpieczenia, zeby isc do szpitala czy w ogole do doktora.
  Lecznictwo nie jest 'przywilejem ani nagroda za dobra prace". Jest obowiazkiem panstwa zeby zebrane od podatnika pieniadze przekazywac na budowe szpitali i lecznictwo, czyli ochrone zdrowia publicznego..
 • @Tiamat 20:58:04
  "Ja sie w tej Polsce wychowalam i nikt z moich krewnych znajomych, kolegow nie byl przesladowany za slub koscielny a wszyscy chodzilismy do kosciola i chrzcilismy dzieci.
  KUL istnial w Polsce nawet za czasow stalinowskich!!!!."

  W wojsku byli kapelani i do 1961 religia w szkołach!
 • @Tiamat 20:58:04
  "Kraj byl zniszczony i lezal w gruzach.
  Chodzilo o to, zeby nikt nie spal na ulicy i nie zamarzal na sniegu, tak jak sie to teraz zdarza w wyzwolonej Polsce."

  Mój wuj miał duży dom z wieloma pokojami. Dokwaterowali mu dwie rodziny, które się wyprowadziły jak dostały mieszkania w bloku. Z jedną się kłócił, z drugą się bardzo zaprzyjaźnił.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:44:00
  U Waszmosci chyba muchy w nosie dzis hasaja.
  Jak nie palanty, to polecenie ekspedycji do Chinczykow.
  Pani Wojtasowa dokucza ?
 • @JimA 15:57:21
  Ooooo! Prezydent (nawet i marny) z wielkiej litery, a juz Ruszkiewiczowi to nawet grzecznosc sie nie nalezy ?!?
  Lord Jim sie znalazl...
  Obciach, panie Jim, obciach.
 • @Pedant 21:23:35
  moj ojcie w 52 dostal we wronkach w bloku pojedyncza mala cele betonowa , mial wygody przez pol roku mu nikogo nie dokwaterowali .
 • @viridiana 20:02:20
  " pytała swojego chłopaka w czym najładniej wygląda, facet odpowiadał - bez niczego! Jednak pod tym względem nadal nic się nie zmieniło."
  W 1989 roku liczba zawartych małżeństw przekroczyła 255 tys. W 2013 roku zawarto ich z kolei 203 850
  I to był powód do zniszczenia PRL-u ?

  "... kto stworzył "Solidarność". Stworzyli ją moi rodzice, krewni i sąsiedzi a wielu z nich oddało za nią życie."
  A dlaczego oddawali życie? Gdyby siedzieli w domu, uczyli się, pracowali uczciwie to żyli by do dzisiaj...
 • @rowszan 21:53:38
  "mial wygody przez pol roku mu nikogo nie dokwaterowali ."
  Jak nic należał do partii...
  Przecież wiadomo, że tacy mieli specjalne przywileje. Ale Wronki? Tam politycznych nie wsadzali...
 • @morgan 21:47:52
  "Pani Wojtasowa dokucza ?"

  Bije go wałkiem.
 • @SZS 22:11:44
  on kryminalista byl , a co takim sie nie nalezy ?
 • @RomanKa 20:21:59
  No, wyszukane zyczenia. To z amerykanskiego poradnika ?
  Co sie tutaj porobilo...
 • @Jan Paweł 11:27:30
  "Po latach okazało się, jakim patriotą był ten wyśmiewany przez tych wichrzycieli (jak ich nazywał Gierek) śp Albin Siwak, a jakimi "patriotami" byli ci którzy się z niego naśmiewali a nam tymi popłuczynami niby kultury robili wodę z mózgu". -

  --- I dalej tak czynią, ale też powoli jakby wzrastała liczba osób, które dostrzegają, jak prostacko są okłamywani.
 • @Monaco 12:06:08
  Szanowny Autorze :)

  Przejrzyj proszę powyższe wpisy i wykasuj te obraźliwe, także jeden mój (poniżej). Bo głupota rodzi głupotę. Jeśli nazywają mnie palantem, to odruchowo próbuję udowodnić, że to Wojtas jest palantem, i tak oddalamy się od tematu, ważnego zresztą tematu.

  Pozdrawiam :)
 • Szanowny autorze
  Myślę że przyszła pora na jakie takie podsumowanie tematu.
  Żałuję że autor nie pokusił się o odpowiedź jaka została przeze mnie postawiona w jednym z pierwszych komentarzy w tym temacie.
  Stwarzało to szansę na to aby utrzymać dyskusję w "ryzach" czyli ściśle w temacie "celowego niszczenia Polski".Jak zawsze ilekroć temat tyczy PRL-u,i tym razem doszło do zwad i przepychanek między nami- obrońcami i profanami.
  Autor słusznie pisze o zdradzie,sabotażu wspólpracy opozycji z zachodnimi agenturami i dywersji.Jednakże to nie wyczerpuje całego arsenału środków jakie zastosowano przeciwko naszemu państwu i w ogóle państwom socbloku.
  Istnieje takie pojęcie które od kilku lat robi wielką karierę "wojna hybrydowa".Otóż na przestrzeni kilku dziesięcioleci trwania PRL ( i bloku socjalistycznego ) trwała wojna.Do końca lat 70-tych mała charakter wojny psychologiczno-ideowej ale w latach 80-tych wojna weszła w fazę jak najbardziej gorącą.Większość z pewnością bardzo się w tym momencie zdziwiła a nawet zwątpiła w rzetelność tej tezy.Przedwcześnie.To tylko kwestia poznania faktów.
  Na początku 80-tych "siły zła" przystąpiły do destrukcji Układu Warszawskiego i realizując konsekwentnie etap po etapie spowodowały że pod już pod koniec 80-tych Układ Warszawski został całkowicie zneutralizowany.Blok państw socjalistycznych nie dysponował żadną militarną mocą.Praktycznie,bo teoretycznie nadal trwał UW.
  A było tak:
  w lutym 1981 r zostaje fizycznie zlikwidowany cały ruski naczelny sztab dowódczy Wojennej Floty Pacyficznej.Zastaje zlikwidowany za pomocą katastrofy lotniczej.Koniecznie należy (choćby przy pomocy translatora) przeczytać informację w j.rosyjskim bo tylko ta wersja daje informacje o rozmiarze "katastrofy" https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%84%D0%B0_%D0%A2%D1%83-104_%D0%B2_%D0%9F%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%B5
  W tym momencie muszę powtórzyć już wcześnie zadane pytanie:"co należałoby sądzić o sytuacji polegającej na tym że w ciągu kilku miesięcy umiera 50% ministrów obrony państw NATO ?"
  Oczywiście każdy wówczas powiedziałby że to nienaturalne i że to specyficzna forma agresji wojennej.A przecież do takie sytuacji doszło w odniesieniu do państw Układu Warszawskiego.W ciągu roku zmarło 4 ministrów spośród 8 jakich skupiał UW.
  -grudzień 1984 Dmitrij Ustinow ZSRR https://pl.wikipedia.org/wiki/Dmitrij_Ustinow
  -styczeń 1985 Martin Dzúr Czechosłowacja https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Dz%C3%BAr
  -2 grudzień 1985 Heinz Hoffmann NRD https://pl.wikipedia.org/wiki/Heinz_Hoffmann
  -15 grudzień 1985 István Oláh Węgry https://en.wikipedia.org/wiki/Istv%C3%A1n_Ol%C3%A1h

  Każda zmiana ministra obrony który w tamtych realiach był jednocześnie szefem armii,oznaczała spore zmiany kadrowe a więc lekki chaos jak to zwykle u styku starego z nowym.Śmierć 4 ministrów oznaczała kadrowe zamieszanie w 4 państwach i fakt ten jak również jakość nowych kadr należy według mnie traktować jak znaczne ograniczenie bojowej sposobności całego UW.
  Wielkim sprawdzianem tego czy zmiany kadrowe poszły w pożądanym kierunku była prowokacja z lądowaniem Cessny 172 na Placu Czerwonym w 1987 r. https://pl.wikipedia.org/wiki/Mathias_Rust
  Mathias Rust przeleciał bezpiecznie a to oznaczało że armie kilku państw UW nie zawróciły go ani nie zestrzeliły.A to z kolei świadczy o tym że od roku 1987 blok państw socjalistycznych był zupełnie bezbronny.Wszystko było jak dawniej.Był sprzęt,byli żołnierze ale dowódcy przeszli już na stronę wroga.
  Tak więc drogi autorze do całego arsenału nikczemności zastosowanej przeciwko nam, trzeba dodać WOJNĘ bo tak nazywają się działania eliminujące armię przeciwnika.
 • @ikulalibal 23:39:06
  Przepraszam, zapewne w tym wszystkim umknęło mi, za pół godziny przejrzę gdzie popelniłem bląd.

  Pozdrawiam :))
 • @ikulalibal 23:39:06
  ""co należałoby sądzić o sytuacji polegającej na tym że w ciągu kilku miesięcy umiera 50% ministrów obrony państw NATO ?""

  Pytanie które Pan na samym początku zadał jest jasne i zrozumiałe.
  W mojej ocenie taki stan rzeczy może być przypadkiem i może także nie być zbiegiem okoliczności. A zaplanowanym celem.
  W prawdzie jak na zbieg okoliczności to jest to szyte bardzo grubymi nićmi i od razu pierwsza myśl to podejrzenie o spisek.
  Bo takie rzeczy mogą się zdarzyć ale są zapewne bardzo mało prawdopodobne. 

  Dla mnie spisek - jelcyna z kuczmą i szuszkiewiczem - by zniszczyć ZSRR też nie jest żadną spontanicznością tylko systematycznie opracowany i uzgodniony z dowództwem armii Związku Radzieckiego plan. 

  Przecież ich działanie to było zdradą nad zdrady.
  Zdrady za aprobatą generalicji i gorbaczowa.

  gorbaczow był takim samym zdrajcą jak ci którzy oglosili rozpad państwa. 
  Widać że byli kryci i wspierani przez siły w strukturach państwa bo innaczej takich szubrawców organy scigania powołane do walki z dywersją oraz prokuratura, sąd zadecydowali by o natychmiastowy aresztowaniu zdrajców i zostali by skazani na szubienjcę za zdradę ZSRR.

  A tak nikt z nich nie poniósł żadnych konsekwencji, i w nagrodę zostali mianowani szefami nie legalnie utworzonych państw, separatystami i co naj gorsze, bezkarni !.

  Gdy dzieją się takie rzeczy na tak wysokim szczeblu, to należy powątpiewać w spontaniczny przypadek. 

  Ja doskonale pamiętam jak często jelcyn latał do Białego Domu i otrzymywał tam instrukcje, szkolenie a działo się to za aprobatą władz centralnych i kom.partii do której należał będąc fałszywym komunistą podobnie jak kwasniewski, cimoszewicz czy miller i im podobni.

  Po latach wyszło szydło z worka, że kwasniewski i cimosiewicz to sympatycy neobanderowskiej junty w Kijowie.

  A przecież przez lata robili karierę w PZPR udawali komunistów, teraz juź wiemy że takie kreatury niszczyły Polskę od środka. 

  Tuż po wojnie szefem SB był żyd o nazwisku światło.
  światło to była wtyka pracująca dla USA a drań należał do partii komunistycznej tylko po to by gnębić faktycznych komunustów oddanych sprawie poprawy bytu ludzi w Polsce, to ta żydowska kanalia wydawała rozkazy aresztowań Polaków i żydowscy sędziowie skazywali niewinnych ludzi na więzienie i karę smierci.

  Gdy został rozpracowany i okazało się komu on służył to ten bydlak uciekł przez Berlin na Zachód a następnie do swoich zleceniodawców do USA.
  Taki był z niego komunista który uciekł do kapitalistów.

  A takich jak ten żyd światło w Polsce było tysiące. 
  Tak to było, sabotaż PRL od środka plus faktyczna podziemna opozycja opłacana sponsorowana przez CIA i inne zachodnie państwa. To oni niszczyli gospodarkę i wywoływali sabotaż i dywersję tak by w końcowym efekcie w Polsce było wszystkiego brak. Były puste półki.

  Pozdrw. :))
 • @ikulalibal 23:39:06
  Piszę to podczas picia porannej kawy, która tym samym jeszcze nie działa.

  Chciałoby się zapytać w związku z tym wszystkim napisanym w artykule i komentarzach: co z tym zrobić?

  Czy chcemy przywrócić Polskę na Kształt Polski Rzeczpospolitej Ludowej?
  Duża część z nas, włącznie ze mną, zapewne tak.
  Ale to źle postawione pytanie. Właściwe pytanie to: "Czy Polacy tego by chcieli?"

  Ja osobiście wątpię.
  Ideolodzy tzw. demokracji żydowskiej (innej nie ma i nigdy nie było) przez ostatnie 30 (a nawet 40) lat ciężko pracowali i nadal to robią, żeby zohydzić Polakom ustrój prawdziwie socjalistyczne (nadmieniam prawdziwy, bo to co jest w takiej Szwecji, to jest wstęp do faszyzmo-komunizmu). I całkowicie im się udało. Polacy, nawet ci którzy za chwilę staną się bezdomnymi, plują na "komunę". Plują bo większości wypadków należeli oni do Solidarności i pomagali żydom rozwalić Ojczyznę. Tacy nadal nazywają dzisiejsze władze "komunistami", którzy nie zostali zlustrowani, i że z tego powodu większość solidarnościowych bojowników o wolność i demokrację nie OSIĄGNĘŁA SUKCESU, tylko wręcz przeciwnie.
  Ale nie obwiniają oni samej demokracji, tylko mitycznych "komunistów".

  A zatem Polacy nie chcą powrotu PRL.
  Czy zatem należałoby dla dobra samej Polski, dla szansy jej przetrwania, dla przyszłych polskich pokoleń, narzucić Polakom powrót do Narodowego Socjalizmu (nie mylić z faszyzmem Hitlera), jaki mieliśmy w krajach Bloku Wschodniego, w RWPG SIŁĄ?

  Czy to by się udało? Czy w miarę bezkrwawo?
  Nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć.
  Z jednej strony hutzpah COsherVIDeo19/84 pokazała, że można Polaków (i nie tylko) wziąć za pyski całkowicie, i to wbrew obowiązującemu Prawu Nadrzędnemu (Konstytucja, jaka gówniana jest to jest, ale jest prawem, i została podeptana), i można Polakom zabrać w związku z tym te drobne oszczędności, jakie uciułali w demokratycznym "raju", pozbawić tej gówno wartej pracy jaką jeszcze mieli, czy wreszcie NAWET KATOLICY POZWOLILI SOBIE ODEBRAĆ NAJWIĘKSZE ŚWIĘTO Wielkanocy.
  Bez protestów, bez palenia opon, posterunków policji, biur posłów i senatorów, urzędów.
  Dlaczego? Dlaczego Polacy na to wszystko pozwolili? Bo odbyło się to w ramach DEMOKRATYCZNEGO państwa prawa (powtórzonego). Nie ważne, że prawo zostało podeptane. DEMOKRACJA PRZETRWAŁA!!!
  A wraz z nią nadal szanse na zrealizowanie marzeń o osiągnięciu złodziejskiego sukcesu, od pucybuta do milionera. Którym to marzeniem polskie serduszka są wypełnione po brzegi.
  Bo Polak to szubrawiec. Genetyczny złodziej, kłamca, oszust.

  I tu właśnie mam przeświadczenie, a właściwie pewność, że gdyby chcieć Polakom przywrócić PRL (ulepszony, bo może być ulepszony), to w takim wypadku milionami wyszliby na ulice bronić demokracji, czyli: żydowskich banków, kolejek do lekarzy (a w zasadzie konowałów/dillerów recept), rozterek czy wykupić "leki" w aptece czy gotować obiad przez tydzień, itd.

  Polacy, moim zdaniem, NIE CHCĄ swojej uczciwej Polski.
  Polacy chcą Polin, Niemca na wschód od Warty, Niemieckiego Śląska i Gdańska.

  Dlatego nie będzie powrotu do jedynej możliwej Polski, która dałaby nadzieję na trwanie Narodu Polskiego.
  Bo Polacy NIE CHCĄ BYĆ POLAKAMI.
  Wolą być demokratycznymi katolikami Poliniakami.
 • @JimA 16:56:47
  Popierasz Dudę (UW) który jest kandydatem PiS.
  Do tego zniechęcasz (tutaj na neonie) ludzi do głosowania.
  Logiczne jest więc, to co napisałem:
  "przenieś się na PiS-owskie fora i staraj się przekonać
  sympatyków Kaczyńskiego żeby nie brali udziału w zbliżających się wyborach."
 • @Wican 19:22:34
  Bo o tym udawalo sie nspisac w prasie. Takze angielskiej.
  A reporterzy nie gineli bez sladu.
  Tymczasem " Milujaca Pokoj Wladza Ludowa" nie dopuszczala do jakichkolwiek wyciekow.
  Ale o tym nawet myslec nie mozna.
 • @brian 16:47:44
  Powinieneś dzieciom bajki na dobranoc w KurVizji opowiadać.
 • @JimA 17:40:49
  "Pani (Tiamat) sieje propagandę. To nie zabronione! Ani karalne!"
  Żartujesz?!
  W PiS-owskiej Polsce jest to KARALNE!
  Dr Mateusz Piskorski przesiedział 3 LATA w areszcie pod zarzutem "wpływania na opinię publiczną"!
  PiS-owskie bandyckie państwo które wsadza ludz za poglądy.
  Jakoś tych "złodziei" z PO nie wsadzają! Ciekawe dlaczego?
 • @ikulalibal 19:08:11
  Brawo!
  Dałbym Ci 10*.
 • @Tiamat 20:58:04
  Czcigodna Pani
  Z ordynarnej formy skierowanej do mnie riposty wynika, że odebrała Pani wykształcenie głównie z Rynku Kleparskiego a uwiąd starczy podeszłego wieku rozum, pamięć i umiejętności kulturalnego traktowania oponentów przyćmiły. Pewnie równie intensywnie Pani w maglu pracowała, skoro z maglowym slangiem j. polski Pani się kojarzy. Agresja werbalna oraz wybujały egocentryzm (Ja, Ja, Ja, w każdym akapicie) są zaś wynikiem wieloletniej emigracyjnej frustracji. Nie polecam "Erystyki" Schopenhauera, gdyż ta mała książeczka na pewno już przekracza Pani możliwości intelektualnej percepcji, podaję więc tylko kilka linków do prostych opracowań historycznych na temat prześladowania Kościoła Katolickiego w czasach PRL, mordów katolickich duchownych bł ks. J. Popiełuszki nie wyłączając i listę Polaków, którzy broniąc ideałów "Solidarności" stracili życie. Przypuszczam, iż w tamtym okresie była Pani bardzo młodą dziewczyną i koncentrując się na pogaduszkach z Karolem Wojtyłą miała oczy szeroko zamknięte na polską rzeczywistość.
  http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/solidarnosc-polski-kosciol-katolicki-w-okresie-prl/
  https://histmag.org/Episkopat-wladza-Solidarnosc.-Relacje-panstwo-Kosciol-w-ostatnich-dekadach-PRL-20212/
  https://dorzeczy.pl/_f/elements/2017-11/DoRzeczy-dodatek-Popieluszko.pdf
  https://gloria.tv/post/U7zfQAaJx31m1EWn9y9edr3FK
  http://www.blogmedia24.pl/node/38229
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ofiary_stanu_wojennego_w_Polsce_(1981–1983)
 • @ikulalibal 20:03:13
  //Nie muszę czytać raportów CIA, żeby wiedzieć, kto stworzył "Solidarność". Stworzyli ją moi rodzice, krewni i sąsiedzi //

  Oni tak mówią? Kłamią.


  Nie przekonał mnie Pan. Na przyszłość proszę lepiej się postarać. Szkoda strzępić gębę po próżnicy.
 • Rozterki Polakow c.d.
  Nawet dobrze sie chyba stało, ze zrobilo sie takie wysypisko poważnych problemów i znakomitych uwag - a takze prawdziwy wysyp papki i popłuczyn dosc niewybrednej antypolskiej propagandy.
  (Wszystko co w PRL to zydowskie, sowieckie i nie polskie- a wszystko co Tusk- Dudowe (POPiS-owe) - to wspaniale osiągnięcia zachodniej demokracji)

  Mamy przynajmniej taka przeglądarke poglądowa 'zatroskanych o losy ojczyzny' Polakow w kraju i za granica.

  Temat jest oczywiscie zbyt obszerny, żeby przedstawić wszystkie kłamstwa, opinie i rzeczywiste fakty na temat osiągnieć IIIRP i przyczyn 'zmian ustrojowych PRL'.

  Omówione zostalo wiele aspektów zycia w PRL - a jakos bardzo malo w IIIRP i dalszych losach Solidarnos i..

  Ważne czasami nie tylko to, o czym sie mówi ale tez i to o czym sie nie mówi bo stanowi to jakies tabu albo, zwyczajnie: wstyd sie przyznać.
  Może wymienie niektóre takie omijane tematy:

  - Sprawa Kuklinskiego
  Wiadomo, ze Kuklinski był pracownikiem wywiadu wojskowego i obowiązywała go tajemnica wojskowa. Ale okazało sie, ze od lat 70-tych pan Kuklinski przekazywał na Zachód, a konkretnie do USA, wszystkie tajemnice wojskowe i posunięcia Układu Warszawskiego. Dlatego tak szybko udalo sie sparaliżować UW ponieważ Rosja miala tez kilku zdrajców.
  - Brakuje wywiadow z Wałesą , w których Wałesa sam i z dumą sie przyznaje kto i w czym mu pomagał. W rozmowie z bratem nawet bardzo sie martwil gdzie ulokować pokaźne sumy w dolarach.
  Z dumą Walesa opowiada,, jak swoją wielką misje zmian systemowych w PRL rozpoczął juz w latach 70-tych.
  Na czyje życzenie?
  - Rzadko bardzo sie dyskutuje internowanie Lecha Wałesy w dwóch pałacach. Mial wtedy ogromny nadmetraż ale nie zaproponował 'dokwaterowania' nikomu ze swoich bliskich wspołpracowników, 'apostolow' Solidarności , którzy akurat gnili w ciasnych wiezieniach podczas gdy sam wielki wódz popijał zagraniczne koniaki i przyjmował delegacje zagraniczne - głównie z USA.
  Czy to komuna tak dbala o dobro Solidarnosci a jej wodza niemal nosila tez na rekach i karmila frykasami i dbala o wywczasy w palacach?
  - Brak rozliczen finansowych z rozlicznych zagranicznych wpłat na różne konta Solidarności. Wystarczy tylko przeglądnąc 'Sprzeciw' i 'Pomost', w ktorych podawano aktualne wpłaty i materialna pomoc z calej niemal Europy i nie tylko Europy.
  Zachodzi pytanie: czy Solidarność ma zamiar sie rozliczyć z tych finansow, które oprócz różnych organizacji i osób prywatnych wpływały tez z różnych funduszy państwowych? A bylo tego strasznie dużo.
  - Czy kiedyś sie dowiemy, po co Jaruzelski poleciał do Nowego Jorku żeby spotkac sie z Rockefellerem.? Co i kto obiecał Jaruzelskiemu za zniesienie stanu wojennego?
  - Nie jest tajemnica, ze w IIIRP były , a może jeszcze sa, obozy CIA, w których dokonywano tortur na cudzoziemcach przywiezionych z różnych panstw. Byli to więźniowie, którym nigdy nie przedstawiono żadnych zarzutow.
  - Bardzo rzadko, i bardzo niechetnie, sie w Polsce dyskutuje zbombardowanie Prisztiny i okupacje serbskiego Kosowa przez polskie wojsko i policje. Nawet pan Duda odwiedzil polskich żołnierzy w Kosowie i osobiscie im gratulowal...okupacji terytorium, ktore nigdy nie nalezalo do Polski.
  - Wielu zatroskanych rodaków martwi sie o losy Polonii i dyskutuje sprawe ich decyzji wyjazdu z Polski a takze możliwości powrotu do kraju.
  Jeszcze mniej sie przypomina publicznosci, ze zarówno pan Tusk jak i pan Duda, na spotkaniu z Polonia, raczej zniechecali do powrotu.
 • @Kmieć 20:04:27
  Mogę ją zastrzelić?
  Tę @viridianę?

  Jeżeli Pan żądzą mordu dyszy, proponuję zaciągnąć się do polskich najemników stacjonujących w Syrii. Tam zabijanie w obronie amerykańskiej racji stanu ujdzie Panu bezkarnie a i suty żołd dorzucą.
 • @viridiana 12:44:07
  //Nie przekonał mnie Pan//

  Wiem.Nie mam ani uprawnień ani wiedzy psychoterapeuty.
 • @viridiana 12:36:57
  A Walesa sie chwalil, ze to on zakladal Solidarnosc. Dlatego Nagroda Nobla ominela pani rodzicow i znajomych..

  I to pewnie pani i pani rodzice nie wpusciclli papieza Jana Pawla II do Polski w 1979 roku i dlatego nie mogla sie odbyć homilia na Bloniach?
  Widać była to jakas fatamorgana bo ja tam byłam i osobiscie widziałam Papieza i wysluchalam homilli. I byly tysiace krakowian.

  I to pewnie pani rodzice nie pozwolili wybudować ogromnego kościoła w Bienczycach ani w Mistrzejowicach.

  I nigdy nie slyszala o kosciele sw. Anny?
  Nie slyszala.
  Przy ul. sw. Anny, (przy Rynku) przez cale niemal studia, uczęszczałam na msze dla studentow.
  W każdą niedziele w kosciele sw. Anny w Krakowie o godz. 11 byla msza dla studentow.
  A na ulicy Siennej nr. 6, przez cale moje liceum i studia chodzilam często na wykłady do KiK-u. Klub inteligencji Katolickiej (tez pewnie nie slyszala i w Wikipedii nie bylo)

  Nie wiem jakiego pani jest wyznania ale kłamie jak poganin.
  Przeciez to można sprawdzić w archiwalnych zapisach koscielnych .
  Zamiast Wikipedii - radze poczytać 10 Przykazan i przestac straszyć ludzi kłamstwami i nienawiscia do bliznich.

  Ja sie zastanawiam ile można zełgać , lekceważąc tych, ktorzy pamietaja, wszystkie pasterki co roku i w Krakowie i u babci na wsi.

  A z zasad erystyki to nie ja powinnam pobierać nauki.

  Zwłaszcza zachwycił mnie taki piekny 'erystyczny' kwiatek:

  'Szkoda strzępić gębę po próżnicy.'

  No i prosze: A ja myslalam, ze 'gęby' nie da sie strzepic na klawiaturze.
  No ale widac akrobaci cyrkowi wszystko potrafia.
 • @Kmieć 07:50:37
  //
  Polacy, moim zdaniem, NIE CHCĄ swojej uczciwej Polski.//

  Moim też.
  Polacy to naród bez elit a polskie elity to klasa bez narodu.I tak już od 500 lat.
  Brak narodowych elit nie jest wynikiem tych działań o jakich się do znudzenia ględzi.Brak narodowych elit jest wynikiem polityki jagiellońskiej która spowodowała to że drogi polskiego narodu i polskiej elity rozeszły się.A nasza rzeczywistość pokazuje że chyba na zawsze.
  Elity chcą (zawsze chciały), Polski zbudowanej wokół ich interesów a tym samym w której miejsce dla narodu jest poślednie albo żadne.Natomiast naród chce (zawsze chciał) Polski która realizowałaby ich dążenia i aspiracje.Między tymi dwoma żywiołami nie ma żadnego punktu stycznego .Żadnej wspólnej idei (choć kilka razy w historii były na ten temat nadzieje) ,żadnej wspólnej przestrzeni.Nasze wspomnienia są różne,nasze sympatie są różne,mamy innych idoli .Nawet wrogów jak się okazuje mamy różnych.Jednym słowem jakby dwa odrębne a nawet wrogie narody.Trwamy w męczącym klinczu jako że ani my nie potrafimy raz i na zawsze pozbyć się naszych elit, ani elity nie potrafią przekonać nas do swoich koncepcji.
  Ten marazm jest nie do wytrzymania dlatego nie wykluczam że likwidacja polskiego państwa przez wielu mogłaby być przyjęta z ulgą.
 • @viridiana 12:49:03
  //Mogę ją zastrzelić?
  Tę @viridianę?
  ----------------
  Jeżeli Pan żądzą mordu dyszy, [...]//

  Pani sobie schlebia. W całkowicie nieuprawniony sposób.

  A odnośnie "pociśnięcia mi" Syrią, to to już paniny ślizg na gównie. Z mlaśnięciem.

  Panie @Ilkulalibalu, widzi Pan. Ona (viridiana) jest jednak (sama potwierdza) egzemplarzem ludzkopodobnym bez mózgu. Nauka zna jeden taki przypadek:
  https://wolnemedia.net/czlowiek-bez-mozgu-ma-54-lata-i-jest-urzednikiem/
  Powinni też zbadać viridianę.
 • @viridiana 12:49:03 Specjalna dedykacja
  Jakim trzeba byc bezbożnikiem, zeby tak kłamać jak niejaka viridiana.
  Nie wstyd??

  No to może najpierw z Wikipedii bo to viridiana umie czytac: wikipedie

  1.
  Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie (Arka Pana) – Wikipedia, wolna encyklopedia
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Matki_Bożej_Królowej_Polski_w_Krakowie_(Arka_Pana)

  8 maja 1969 arcybiskup Krakowa, kard. Karol Wojtyła, wmurował kamień węgielny pochodzący z Bazyliki św. Piotra na Watykanie i poświęcony przez papieża Pawła VI.

  Był to szósty, a pierwszy nowo zbudowany, kościół w robotniczej dzielnicy miasta Krakowa – Nowej Hucie. Powstał z inicjatywy ks. Józefa Gorzelanego w latach 1967–1977 według projektu architekta mgr. inż. Wojciecha Pietrzyka. Dach budowli upodabnia kościół nie tylko do arki, ale i do kaplicy w Ronchamp, projektu Le Corbusiera.1
  8 maja 1969 arcybiskup Krakowa, kard. Karol Wojtyła, wmurował kamień węgielny pochodzący z Bazyliki św. Piotra na Watykanie i poświęcony przez papieża Pawła VI.

  2.
  Kosciol Arka Pana
  Najpierw byla kaplica.

  A w Kaplicy

  Tu w tej kaplicy, już w roku 1950, na nabożeństwie 40-godzinnym, głosił kazania ks. Karol Wojtyła, wikariusz od św. Floriana z Krakowa. W tej to kaplicy odprawiano Msze św. i sprawowano nabożeństwa przez kapłanów z Krakowa i mnichów z Mogiły. W dniu 15 czerwca 1952 r., ks. abp Eugeniusz Baziak eryguje parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieńczycach. Parafia liczyła wtedy 3000 mieszkańców. Pierwszym proboszczem - administratorem zostaje ks. Stanisław Kościelny. W pracy duszpasterskiej pomagał ks. Zbigniew Mońko, w spowiedzi pomagali benedyktyni z Tyńca i ks. Karol Wojtyła.

  Historia Kościoła - Arka Pana - Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie Nowej Hucie
  http://www.arkapana.pl/index.php/kosciol/historia-kosciola.html

  Powstanie kombinatu metalurgicznego i miasta Nowa Huta pod Krakowem zostało postanowione przez rząd PRL w dniu 17 maja 1947 roku. Projekt kombinatu był radziecki, ale domy (bloki) planowali polscy inżynierowie.

  . W okolicy był klasztor Ojców Cystersów i kościół w Czyżynach. Wieś Bieńczyce i okoliczne wioski należały do parafii w Raciborowicach i w Pleszowie. Nie było do nich żadnej drogi z Nowej Huty. Ludzie przychodzili modlić się do małej kaplicy przy ochronce dla dzieci prowadzonej przez Siostry Służebniczki z Dębicy. Tu w tej kaplicy, już w roku 1950, na nabożeństwie 40-godzinnym, głosił kazania ks. Karol Wojtyła, wikariusz od św. Floriana z Krakowa. W tej to kaplicy odprawiano Msze św. i sprawowano nabożeństwa przez kapłanów z Krakowa i mnichów z Mogiły. W dniu 15 czerwca 1952 r., ks. abp Eugeniusz Baziak eryguje parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieńczycach. Parafia liczyła wtedy 3000 mieszkańców. Pierwszym proboszczem - administratorem zostaje ks. Stanisław Kościelny. W pracy duszpasterskiej pomagał ks. Zbigniew Mońko, w spowiedzi pomagali benedyktyni z Tyńca i ks. Karol Wojtyła. Od samego

  3.

  Kościół w Mistrzejowicach – architektoniczny portret miasta - Karnet Kraków
  Budowa trwała w latach 1976-1983.

  http://karnet.krakow.pl/29596-krakow-kosciol-w-mistrzejowicach-architektoniczny-portret-miasta

  A teraz chetnie podyskuuje z pania o pani zasobach intelektualno-religijnych
 • @ikulalibal 13:37:11
  //Ten marazm jest nie do wytrzymania dlatego nie wykluczam że likwidacja polskiego państwa przez wielu mogłaby być przyjęta z ulgą.//

  Och.
  Nad tym to "polskie" elity pracują od dawna.
  Niedawno polskie wojsko przypieczętowało "przyjaźń" sąsiedzką ze słowiańskimi braćmi Czechami incydentując nowym "Zaolziem"
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-polskie-wojsko-wkroczylo-do-czech-i-zajelo-kaplice-mon-sie-t,nId,4547021

  Wokół granic III RyPy mamy samych "przyjaciół", którzy odetchnęliby z ulgą po likwidacji polskiej państwowości.
  Czy dlatego że nas nienawidzą?
  Nie. Po prostu mają dość rozwydrzonego, poszczepionkowego, bahura z ADHD, który jest na dodatek nieprzewidywalny.
  I jakie by to było wygodne swoje grzeszki scedować na likwidowaną Polskę. Za wybuch dwóch wojen światowych, za hologram parchów, za upadek Bloku Słowiańskiego (RWPG plus jego potężne zbrojne ramię Układ Warszawski), za bombardowanie Serbii.

  Polska pad rządami III RyPy to wymarzony kozioł, żeby nie powiedzieć: cap, ofiarny dla okolicznych państw.
  I co najgorsze, nawet trudno mieć im to za złe.
  Poza jednym.
  Jeśli Polska upadnie, to oni wcześniej, czy później, też zostaną wytarci z map świata i Historii.
 • @ikulalibal 13:37:11
  re: elity
  Ja nie bardzo umiem zdefiniować pojecie elit.

  Ale wiem, z gdyby nie tzw. elity, w moim rozumieniu: nauczyciele, inzynierowie, architekci , lekarze nie bylibsmy w stanie odbudowac Polski po wojnie.

  Mielismy przeciez ogromny potencjał w PRL.
  Nie wiem co sie stało ale moge podejrzewac, ze rewolucja komputerowa na Zachodzie wydrenowala kadre techniczna i różnych naukowcow nie tylko z Polski.
  Naszym nieszczesciem bylo, ze Anglia, USA i Europa Zachodnia potrzebowala i programistow i lekarzy i hydraulikow, nauczycieli itp. bo jak mi tlumaczyli w naszym urzedzie emigracyjnym, Zachod zaoszczedzil ogromne sumy na wyksztalcenie i zatrudnienie kadr, zwlaszcza w nowych zawodach i technologiach.
  Polski programista dostawal duzo mniej niż lokalne nieuki.
  Dlatego tak mnie 'wkurza i oburza' ta polska welwetowa rewolucja Solidarnosci, ktora byla ordynarnym zamachem na polska elitarna kadre pracownicza.

  Opłacili dranie zachodnie takich nieukow i pajacow a takze skorumpowanych bandziorow z KOR-u do laserowania niedorozwojów zwojów, a glosno kazali krzyczec: My chcemy demokracji. i ...pieniędzy, duzo pieniędzy... moga byc drukowane.

  Wystarczy sie przeciez przygladnac , kto w Polsce rzadzil po wojnie ;
  Spychalski byl przedwojennym architektem, ktory razem z Bierutem budowali osiedla mieszkaniowe w Warszawie.
  Obecne wladze partyjne Polski na stanowisko odgruzowywania i odbudowy Starowki wytypowalyby Wałesę albo innego nieuka; tak ministrem obrony zostal historyk Macierewicz; ciekawe z czego robił specjalizacje czy obrone pracy .
  W PRL, żeby byc ministrem trzeba bylo miec kwalifikacje odpowiednie do resortu.
  Ministrem budownictwa byl inz. Edward Barszcz, inzynier budowlany, wieloletni dyrektor Budostalu, który realizowal kontarakty budowlane po calym swiecie.
  Olszowki byl chemikiem dlatego trzeba bylo ich ubic, zeby w rewolucji i burzeniu przemyslu nie przeszkadzali.

  Reforma szkolnictwa w latach 70-tych byla jednym wielki skandalem.
  To juz zaczynała sie wielka amerykańska koltuneria edukacyjna i te debilne licencjaty i idiotyczne prywatne kursy menadzerskie w posolidarnosciowej Polsce to byl zamach na polska elite naukowa.

  Zdaje sie, z mielismy polskie elity ...rozsypane po swiecie, bo w Polsce nie mialy szans przetrwania.
  Mam na mysli Gabriela Narutowicza.

  Po latach rozbiorow, prof. Narutowicz, ktory byl inżynierem od hydroenergii , byl w nowopowstalej Polsce znakomitym ministrem od budownictwa.
  Niestety, pomysl jego sprzymierzencow, zeby kandydowal wbrew swojej woli na prezydenta Polski nie mial poparcia...Kosciola ani Anglii.

  Narutowicz wygral w koncu wybory ale trzeba bylo go szybko ubic, żeby przypadkiem nie zrobil to, co w Szwajcarii: budujac tam hydroelektrownie zrobil Szwajcarie niezalezna ebergetycznie.
  Polska nie ma byc silnym panstwem i silniejsze od naszych 'elity' nie chca do tego dopuscic.
  Po zamachu na Narutowicza wykrzykiwano z ambon, ze byl innowierca wiec mu sie slusznie nalezalo.

  Na Pilsudskiego, ktory zgnoil Polske nikt nie krzyczal. Mimo, ze z wiara byl dopiero na bakier!

  Po WWII mielismy znakomicie wyszkolonych ludzi ze Lwowa i Wilna.
  Uniwersytet we Wroclawiu i uczelnie na Slasku zatrudnialy fachowcow ze Lwowa. Podobnie bylo w Krakowie.
  Wiele lat temu, w Perth spotkalam prof. Hardy'ego ze Lwowa. Był prawnikiem. Znakomity facet, erudyta i szaleniie kulturalny.

  W Krakowie na AGH rektorem byl Polak z Wilna, prof. Zemajtis i prof. Manitius ze Lwowa.
  We Wroclawiu moi rodzice przyjaznili sie z hr. Jablonowskim tez od odbudowy ale nie pmietam dokladnie.
  A przeciez nie wszystkich znalam. Moja pierwsza nauczycielka byal pani ze Lwowa.
  Gdyby nie przedwojenne elity zawodowe - w zyciu nie moglibyśmy nawet Starowki odbudowac.
  Wydaje mi sie jednak - ja nie bardzo jestem specem od teorii spiskowych - wierze w spiski a nie teorie- ale na przykladzie historii Polski stale nam cos i ktos przeszkadza w 'snach o potędze'.

  Anglia pare razy juz to udowodniła; przeciez to Lloyd George powiedzial, ze 'dac Polsce Śląsk, to tak jak małpie zegarek', a Churchill nazwal nas harcownikiem Europy.
  Obecnie, USA robi wszystko, zeby w Polsce żadne elity nie doszly do wladzy.
  W ogole struktura wladzy w Polsce i w USa jest do niczego nie podobna.

  Żadna grupa społeczna - moze z wyjatkiem pedałów- nie ma przedstawicieli w parlamencie.
  Kogo obchodzi los polskiej matki czy ojca -żywiciela rodziny??
  Kto reprezentuje lekarzy w parlamencie? Albo nauczycieli??albo rolnikow?
  Albo mlodziez studencka?? A kto emerytow i chorych?
  Lata Duda po ulicy i krzyczy 500+.
  Przeciez to jest oszustwo i szarlataneria.
  Kazdy kandydat teraz lata z banda klakierow z polskimi flagami! Kompletne swietkradztwo polityczne.
  Komus bardzo zalezy na słabej Polsce, zeby miec latwiejszy ew. wjazd do Rosji.
  I komus bardzo zalezy, zebysmy sie nie rozwinęli gospodarczo bo może nam sie w glowie przewrócić.
  I bardzo komus zalezy, żebyśmy sie nie zaprzyjaznili z Rosja bo je j bardzo zalezy na silnej Polsce.
  Choc ostatnio Rosja juz nie wierzy, ze silna Polska jest możliwa - a jesli nawet, to napewno bedzie dalej szarpac Rosje za poły.
 • ...
  Wojtas mnie u siebie zbanował a chciałem tamże pogadać z Panem Ikulalibalem.
  Dlatego zrobię to tu.

  W temacie i komentarzu:
  https://cygnus.neon24.pl/post/156046,jak-to-na-neonie-ladnie-kiedy-bloger#comment_1690372

  Wielce Szanowny Pan @Ikulalibal napisał:

  //Przecież po 1956 ustrój pozostał ten sam a wszystko zaczęło stopniowo podupadać.Czegoś wyraźnie zabrakło.Nie umiem precyzyjnie nazwać "tego czegoś".//

  Umie Pan, tylko się kryguje jak nastoletnia panna, która już po nocach dupy dawała pod bramą w deszczu, ale po raz pierwszy jest w wykwintnej sukni na noworocznym balu w pałacu między durniami.


  Tak. Zabrakło.
  Nie czegoś. Tylko KOGOŚ.
  Wielkiego Przyjaciela Polaków, Józefa Stalina.
  Jego zabrakło. Zakładał żydami Polskę Ludową i posługiwał się nimi jak narzędziem. Po tym jak wykonają swoją robotę miał plany na odżydzenie zarówno ZSRR jak i Polski.

  Ale został wcześniej zamordowany.

  Czyż nie? Szanowny Panie @Ikulalibalu?
 • @Tiamat 16:22:58
  Pollin to może teraz ruskich w d...ę pocałować , razem z " Defender 2020 " Salute : ))) . Ps : Polńiskie eskadry flot już szykują się do ataku na Moskwę . https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-dokad-plynie-polska-marynarka-wojenna-mocne-i-gorzkie-slowa-,nId,4343053
 • @Kmieć 18:07:54
  Ikulalibal ma racje.
  Una gutta cavat...

  To w czasie tzw. odwilży, po 56 roku, zaczął sie w Polsce zachwyt Zachodem i otwarcie Polski na tzw. soft invasion - łagodną inwazję kultury kowbojskiej.

  Przecież nas zgubiło w końcu to poczucie wielkiej swobody, bo nam udostępnili kowbojskie filmy i literature amerykańską ..kulturową gumę do żucia.

  Przecież do tej pory, co głupszy Polak wierzy, ze Hemingway był wielkim pisarzem.

  Potworzyły sie bożyszcza jankesowkiej kultury i zachwytu nad potęgą USA.
  Ten zachwyt nad obcą kulturą zaczął dławic naszą .

  Proces byl bardzo stopniowy ale ...nieodwracalny.
  Stawaliśmy sie coraz bardziej 'światowi', postępowi i 'nowoczesni' i powtarzalismy pierdoły o Broadwayach, Hollywoodach i marzyly nam sie ’ saloony' i przygody kowbojskie na preriach..

  A młodzież i dorośli- zwlaszcza dorośli - radośnie śpiewali chórem i solo:
  "Poprzez prerie Arizony pędzi Johnny...'

  Rodzime perły początkującej polskiej kinematografii zostaly zastąpione przez ckliwe opowieści filmowe o walkach dzielnych kowbojów z Indianami, a amerykańskie wampy, typu Marylin Manroe, podniecały wyobraźnię 'niedowartościowanych seksualnie' młodych i starych entuzjastow bardzo Dzikiego Zachodu.

  Naturalnie, należy wspomnieć tez i dobre czasy Hollywood, kiedy kręcili rzeczywiscie bardzo dobre filmy. Te z kolei zachwycały nas techniką filmową i nowym gatunkiem: 'action movie' a także filmem horroru.

  Tak czy owak, obojetnie co Amerykanie robili, produkowali, pisali czy śpiewali bylo 'na topie" (okropny zwrot).

  Zachwycał nas styl zycia w amerykanskich 'suburbiach', ogromne auta osobowe i swoboda życia amerykańskiej młodzieży.

  Zaczynała nam 'cuchnąć' siermiężna Polska.

  Zachodnia Europa tez produkowała znakomite filmy: francuska czy włoska sztuka filmowa, czy filmy Bergmana miały duży wpływ na naszą wyobraźnię i ..wyobrażenie o zachodnim swiecie.

  Nie ma nic złego w zachwytach nad obcą kulturą.

  Niemniej jednak w wielu polskich umysłach zrodził sie jakiś kompleks niższości gdy chodzi o kulture narodową.
  Młode pokolenie juz nie pamiętało ani wojny ani wielkich poświeceń naszych rodzicow.
  A nasi rodzice chcieli dla nas jak najlepiej, żebyśmy nie przechodzili gehenny wojen i czasu głodu i strachu.

  Problem nie jest nowy i dotyczy tez młodego pokolenia w różnych innych krajach.
  Najlepszym przykladem może byc np. Japonia, gdzie młodzież juz nie chciała nic wiedziec o Hiroszimie i próbowała sie wzorować na trybie życia
  amerykańskiej młodzieży: ogromne cadillaki, marihuana i tłumy wielbicieli a zwlasza wielbicielek; Elvis Presley byl prawdziwym bohaterem tłumów na swiecie: Zachwycała nas ta wielka przestrzen zyciowa amerykańskiej mlodziezy.

  Naturalnie, nie zdawalismy sobie sprawy, ze to tylko film.

  Kiedy John Steinbeck pisał 'Myszy i ludzie' a w polskim teatrze wystawiali 'Na Wschod od Edenu' - juz mało kto sie przejmowal literaturą, która ostrzegała przed upadkiem wartości humanitarnych i kryzysu ekonomii opartego na fetyszu dolara.

  A przeciez byl John Steinbeck w Krakowie.
  I ostrzegał nas, ze postęp ma sens tylko wtedy gdy jest stopniowy.
  Każda rewolucja jest szybka. Proces demokratyczny trwa dłużej.
  I ze nie należy sie spieszyć.

  Myśmy nie wierzyli Steinbeckowi.
  Dla nas James Dean byl autorytetem.

  Uwierzyliśmy w gwałtowne zmiany, ktore tak łatwo potrafią obalić każdy 'ancient regime'.
  Zachciało nam sie sprowadzić …Ameryke do Polski.

  Jest takie stare, polskie porzekadło:
  Nie należy wyrzucać starej szafy- dopóki nas nie stać na nową.

  A na czym polega 'soft invasion'?
  Uczyli nas starozytni Rzymianie;

  Una gutta cavat non vis sed saepe cadendo.
  (Kropla drąży /skałę / nie siłą lecz częstym spadaniem)
 • @Tiamat 14:21:34
  To jakaś żydokomunistyczna matematyka? Jeden kościół zbudowany, jeden ksiądz zamordowany. W sumie dobrze było w PRL.
 • @viridiana 10:08:15
  A ilu ludzi zamordowano w III RP?
  Z pewnością więcej niż w PRL-u!
  Ile tysięcy ludzi rocznie popełnia samobójstwa?
  Zobacz jaka jest umieralność w III RP, ile dzieci umiera na raka.
  Żyjemy w takim raju, że ludzie nie chcą mieć dzieci nawet jeśli im za to płacą.
  Tak naprawdę to elity III RP nie chcą ujawnienia okoliczności mordu na ks. Popiełuszczce.
  Prokurator Witkowski (w całej swojej karierze nie przegrał jednej sprawy) powiedział, że jest w stanie ujawnić całą prawdę o śmierci ks. Jerzego.
  Kaczyński to ZABLOKOWAŁ! Ciekawe dlaczego?
  Chroni Putina?
 • @viridiana 10:08:15
  Jak juz ktoś nie ma argumentow to wyzywa od zydow.
  Jest to taka bardzo niepolska ...erystyka.

  Ja sie powołuje dokładnie na te same 'zydokomunistyczne' źrodła co szanowna dyskutantka :
  Wikipedia:
  Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie (Arka Pana) – Wikipedia, wolna encyklopedia
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Matki_Bożej_Królowej_Polski_w_Krakowie_(Arka_Pana)

  Był to szósty, a pierwszy nowo zbudowany, kościół w robotniczej dzielnicy miasta Krakowa – Nowej Hucie. Powstał z inicjatywy ks. Józefa Gorzelanego w latach 1967–1977 według projektu architekta mgr. inż. Wojciecha Pietrzyka. Dach budowli upodabnia kościół nie tylko do arki, ale i do kaplicy w Ronchamp, projektu Le Corbusiera.

  Moze jednak pani dyskutantka odwoła swoje poprzednie niepotwierdzone zarzuty, ze w PRL-u religia byla zabroniona i ludzie bali sie chrzcic dzieci, zeby ich z pracy nie wyrzucili.

  Tymczsem, w czasach stalinowskich (1950) w robotniczej, socjalistycznej N. Hucie kardynal Wojtyla (wtedy wikariusz krakowski) glosil kazania.

  "Tu w tej kaplicy, już w roku 1950, na nabożeństwie 40-godzinnym, głosił kazania ks. Karol Wojtyła, wikariusz od św. Floriana z Krakowa. W tej to kaplicy odprawiano Msze św. i sprawowano nabożeństwa przez kapłanów z Krakowa i mnichów z Mogiły. W dniu 15 czerwca 1952 r., ks. abp Eugeniusz Baziak eryguje parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieńczycach. Parafia liczyła wtedy 3000 mieszkańców. Pierwszym proboszczem - administratorem zostaje ks. Stanisław Kościelny. W pracy duszpasterskiej pomagał ks. Zbigniew Mońko, w spowiedzi pomagali benedyktyni z Tyńca i ks. Karol Wojtyła. "


  Koscioly w Mistrzejowicachh na Krzeslawicach powstaly jeszcze wtedy gdy bylam w Polsce; bo w Mistrzejowicach przyjaciele zaprosili mnie na chrzciny swojego synka.
  Obok kosciola na Wzgorzach mieszkal moj profesor ze szkoly.

  A nawet wiecej;

  Nowa Huta - Informator - Kościoły
  http://www.nowahuta.pl/koscioly.html

  Opactwo Cystersów w Mogile www
  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej "Arka Pana" Bieńczyce
  www
  MB Nieustającej Pomocy os. Bohaterów Września www
  Najświętszego Serca Pana Jezusa ul. Ludźmierska www
  MB Pocieszenia ul. Bulwarowa www
  Św. Józefa na os. Kalinowym www
  Matki Bożej Częstochowskiej na Szklanych Domach www
  Miłosierdzia Bożego os. Na Wzgórzach www
  Św. Brata Alberta os. Dywizjonu 303 www
  Św. Judy Tadeusza Czyżyny www
  Św. Maksymiliana Marii Kolbego os. Tysiąclecia www

  Z wyjatkiem opactwa oo.Cystersow w Mogile i kosciola w Czyzynach, wszystkie koscioly byly zbudowane w nowym miescie robotniczym, ktore powstalo po wojnie.

  Koscioly w PRL byly przeciez budowane nie tylko w Krakowie czy w Nowej Hucie.
  W calej Polsce.

  Mnie troche zdumiewa argument, ze gdy ja bronie istnienia kosciolow katolickich na terenia Nowej Huty - jakas zawzięta dyskutantka zarzuca mi zydokomunistyczna matematyke. To przeciez ja nie wymyslilam tych kosciolow.

  A w czasie awantur Solidarnosci zginął nie jeden ksiądz katolicki - a kilku.
  Ale o innych nie wypada pisać?

  I w sumie nigdzie nie pisałam, ze dobrze czy zle bylo w PRL.
  Ale nie lubie klamstw i durnowatej, bezmyślnej propagandy.
  Religia mi nie pozwala.
 • @Tiamat 13:22:50
  Podałam Pani linki do faktów. Zamieszczone tam informacje na temat zbrodni PRL są - czy się to komuś podoba czy nie - faktycznym obrazem rzeczywistości PRL. A co dostaję w odpowiedzi? Stek niewybrednych inwektyw: "...Nie wiem jakiego pani jest wyznania ale kłamie jak poganin...przestac straszyć ludzi kłamstwami i nienawiscia do bliznich...Ja sie zastanawiam ile można zełgać , lekceważąc tych, ktorzy pamietaja, wszystkie pasterki co roku i w Krakowie i u babci na wsi...Jakim trzeba byc bezbożnikiem, zeby tak kłamać jak niejaka viridiana."
  Nie wstyd??..." itd, itp. Czyli, jeśli fakty są niezgodne z Pani subiektywnymi przekonaniami, to tym gorzej dla...faktów. Osobliwy sposób rozumowania. Pani rzekomo klepała pacierze w katolickich kościołach, ganiała na pasterki ale dla żydokomunistycznych zbrodni i wieloletnich prześladowań polskiej ludności nie ma Pani ani jednego słowa potępienia. To się nie działo naprawdę, to tylko "kłamstwa niejakiej viridiany". Oj nie po chrześcijańsku to jest niejaka tiamat, nie po chrześcijańsku. Bardziej w stylu B. Engelking-Boni, która uważa, iż „Dla Polaków śmierć to była kwestia biologiczna, naturalna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, dramatyczne doświadczenie, metafizyka”. Wątpię też, czy jakiekolwiek studia Pani skończyła, ponieważ - jak na osobę wykształconą- za dużo w Pani wywodach złośliwych insynuacji i wygórowanych, acz słabo kontrolowanych emocji. Naturalnie o swojej religii z Panią dyskutować nie myślę, bo to moja prywatna sprawa a co do walorów umysłowych i moralnych, oceniła już je Pani przecież w pierwszym swoim poście, więc proszę z tą oceną pozostać, jeśli przez to poczuje się Pani lepiej. Swoją drogą Pan Wojas trafnie Panią rozszyfrował. Szabat szalom.
 • @ikulalibal 13:37:11
  Zapytam szczególowo: a jakiej Polski chcą Wy dwaj Panowie, w ogóle jakiejś, czy po prostu żadnej?
 • @Tiamat 11:11:58
  Moze jednak pani dyskutantka odwoła swoje poprzednie niepotwierdzone zarzuty, ze w PRL-u religia byla zabroniona i ludzie bali sie chrzcic dzieci, zeby ich z pracy nie wyrzucili.


  To nie są zarzuty, tylko fakty. Ich potwierdzenie ma Pani w podanych linkach. Proszę je dokładnie przeczytać i ew. rozszerzyć swoją wiedzę o teksty źródłowe, m.in. dotyczące represji wobec prymasa Wyszyńskiego.


  . To przeciez ja nie wymyslilam tych kosciolow.


  Ani ja żydokomunistycznego terroru i zbrodni PRL.
 • @viridiana 11:44:47
  No to widac, ze od czasow PRL - nic sie w Polsce nie zmienilo:

  Prezydent IIIRP
  Rezydent Polin. Andrzej Juda – OBOWIĄZKI MAM ŻYDOWSKIE | forum emjoti Przejdź na Onet
  https://forumemjot.wordpress.com/2016/08/24/rezydent-polin-andrzej-juda-jestem-polakiem-ale-obowiazki-mam-zydowskie/

  „Polska bezpieczną przystanią dla Żydów w Europie”. Premier pisze do znanego rabina - tvp.info
  https://www.tvp.info/36311730/polska-bezpieczna-przystania-dla-zydow-w-europie-premier-pisze-do-znanego-rabina

  13 września br. Prezydent RP A. Duda potwierdził budowę „Rzeczypospolitej Obojga Narodów” – Żydów i Polaków | Veritas et libertas ultra omnis sunto ________ Sursum Corda – Józef Bizoń

  https://jozefbizon.wordpress.com/2015/09/22/13-wrzesnia-br-prezydent-rp-a-duda-potwierdzil-budowe-rzeczypospolitej-obojga-narodow-zydow-i-polakow/

  Muzeum Historii Żydów Polskich kosztowało 320 mln złotych. Poznaj 7 zaskakujących faktów. « Dziennik gajowego Maruchy

  https://marucha.wordpress.com/2018/02/16/muzeum-historii-zydow-polskich-kosztowalo-320-mln-zlotych-poznaj-7-zaskakujacych-faktow/#comment-735863

  Rozmowa telefoniczna Prezydenta Dudy z Prezydentem Izraela o zbliżających się rocznicach PL/ENG – gloria.tv

  https://gloria.tv/video/Fi1hXNbtwq1u3ZjKynQtm6ipH

  PREZYDENT ANDRZEJ DUDA: " Chciałbym, żeby święto 100-lecia odzyskania niepodległości było świętem wspólnym Żydów i Polaków"

  Knesset w Krakowie autor Zenon Nowak - YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=FUJ43-cj1Eo

  Czy 50 km od Warszawy powstaje Judeopolonia? – Wolna Polska – Wiadomości
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/50-km-warszawy-powstaje-judeopolonia-2017-05

  Jewish Defense legalnie działa już w Polsce organizacja paramilitarna - gloria.tv

  https://gloria.tv/article/RFrGbMjymnVy1BSGutxWe3w6i

  W polskim sejmie ponownie świętowano żydowską Chanukę - Wolna Polska - Wiadomości

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/polskim-sejmie-swietowano-zydowska-chanuke-2017-01

  Wszystkie polskie bazy danych są wysyłane - online - do Izraela (redGW) - Wolna Polska - Wiadomości

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/wszystkie-polskie-bazy-danych-sa-wysylane-online-izraela-redgw-2017-01

  Żydo-media pudrują rzeczywistość IIIŻydo-RP - Rzeczpospolita - NEon24.pl

  http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/138681,zydo-media-pudruja-rzeczywistosc-iiizydo-rp
 • @viridiana 11:44:47
  IIIRP


  Lista afer PiSu – Wolna Polska – Wiadomości
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/lista-afer-pisu-2020-06

  PRL ma niemala konkurencje:
  Lista tajemniczych zgonow w III RP

  Sylwester Zych (19.05.1950 – 11.07.1989) – zamordowany, ksiądz katolicki, działacz opozycyjny w PRL
  Jerzy Dąbrowski (26.04.1931 – 14.02.1991) – wypadek, biskup rzymskokatolicki, bardzo bliski współpracownik prymasa Stefana Wyszyńskiego, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski
  Andrzej Stuglik (? – 19.02.1991) – zamordowany, przed 1989 oficer kontrwywiadu PRL, doradca finansowy w Towarzystwie Handlu Międzynarodowego DAL SA, które sprzedawało m.in. broń, nie zawsze legalnie

  Michał Falzmann (28.10.1953 – 18.07.1991) – zawał serca (?), inspektor NIK, wykrył i ujawnił nieprawidłowości w FOZZ
  Walerian Pańko (08.10.1941 – 07.10.1991) – wypadek, prezes NIK, poseł na Sejm, prawnik
  Janusz Zaporowski (? – 07.10.1991) – wypadek, dyrektor Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu
  Jan Budziński (? – 1991) – zawał serca (?), kierowca służbowej lancii którą jechali Pańko i Zaporowski
  Dwaj policjanci, którzy pierwsi przyjechali na miejsce wypadku również zmarli. Przyczyną zgonu było utonięcie (na rybach).
  Jarosław Ziętara (16.09.1968 – wrzesień (?) 1992) – porwany 01.09.1992 i zamordowany, dziennikarz Gazety Poznańskiej
  Jacek Sz. (?-1993) (potrzebne dane) – wypadek, oskarżony w sprawie FOZZ

  Piotr Jaroszewicz (08.10.1909 – 01.09.1992) – zamordowany, premier PRL
  Alicja Solska−Jaroszewicz (1925 – 01.09.1992) – zamordowana
  Tadeusz Steć (01.09.1925 – 12.01.1993) – zamordowany
  Jerzy Fonkowicz (19.01.1922 – 07.10.1997) – zamordowany

  Andrzej Krzeptowski (1940 – 17.02.1996) – zamordowany, rzecznik prasowy „S” w „Ursusie”
  Grzegorz Palka (08.05.1950 – 12.07.1996) – wypadek, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, były prezydent Łodzi, działacz opozycji w okresie PRL
  Andrzej Stankiewicz (1953 – 23.08.1996) – zamordowany, działacz podziemnej „S” w Hucie Warszawa, szef Biura Interwencji Regionu Mazowsze
  Jacek Bartosiak (? – 25.10.1996) – wypadek, przed 1989 pracował w Wydziale XI wywiadu MSW, następnie w UOP
  Tadeusz Kowalczyk (03.06.1952 – 19.07.1997) – poseł i przedsiębiorca
  Leon Dubicki (21.08.1915 – 07.03.1998) – zamordowany w Berlinie, generał brygady LWP, w sierpniu 1981 poprosił o azyl polityczny w Berlinie Zachodnim
  Marek Papała (04.09.1959 – 25.06.1998) – zamordowany, Komendant Główny Policji
  Andrzej Puszkarski (? – 25.10.1998) – wypadek, rezydent wywiadu UOP w Afryce Północnej
  Bartłomiej Frykowski (09.03.1959 – 08.06.1999) – samobójstwo (przy użyciu noża), operator filmowy
  Ireneusz Sekuła (22.01.1943 – 29.04.2000) – samobójstwo (?), poseł na Sejm
  Waldemar Grudziński (1942 – 17.08.2000) – wypadek, skarbnik ROP, (w wypadku lekko ranny został były premier Jan Olszewski)
  Stanisław Faltynowski (? – 26.12.2000) – samobójstwo (?), świadek, hotelarz prowadzący interesy z mafią paliwową
  Zdzisław Majka (? – 02.02.2001) – samobójstwo (?), świadek w sprawie mafii paliwowej, były żołnierz Ludowego Wojska Polskiego
  Jacek Dębski (06.04.1960 – 12.04.2001) – zamordowany, polityk, były minister sportu
  Jerzy Bednarczyk (? – koniec 2001) – świadek, były członek sztabu LWP, pracownik PKN Orlen, powiązany z mafią paliwową
  Tadeusz Maziuk ps. Sasza (? – 26.06.2002) – samobójstwo w areszcie, morderca (?) Jacka Dębskiego
  Stanisław Padlewski (19.06.1947 – 28.11.2002) – samobójstwo, nauczyciel, prezydent Mysłowic
  Jeremiasz Barański ps. Baranina (23.11.1945 – 07.05.2003) – samobójstwo w więzieniu, przestępca, jeden z przywódców gangu pruszkowskiego
  Maciej Tokarczyk (17.04.1963 – 04.10.2003) – samobójstwo, lekarz, były wiceminister zdrowia i były prezes NFZ
  Lech Maląg (? – 19.07.2004) – samobójstwo, dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi
  Marek Karp (02.07.1952 – 12.09.2004) – historyk, sowietolog, założyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
  Stanisław Skalski (27.11.1915 – 12.11.2004) – pobicie przez nieznanych sprawców, pilot, generał brygady WP, as myśliwski okresu II wojny światowej, po 1989 polityk, współzałożyciel partii Przymierze Samoobrona
  Szymon Zalewski (? – 29.11.2004) – samobójstwo (?), ochroniarz BOR i kierowca Zbigniewa Sobotki (posłeł SLD skazany w tzw. aferze starachowickiej; ułaskawiony przez Aleksandra Kwaśniewskiego)
  Filip Adwent (31.08.1955 – 26.06.2005) – polityk, lekarz, eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego
  Daniel Podrzycki (14.06.1963 – 24.09.2005) – wypadek, polityk, przewodniczący Polskiej Partii Pracy
  Anatol Lawina (10.07.1940 – 16.09.2006) – pobicie przez nieznanych sprawców, bezpośredni przełożony Falzmanna, były dyrektor Zespołu Analiz Systemowych w Najwyższej Izbie Kontroli
  Lech Grobelny (18.06.1949 – 28.03.2007) – zamordowany, założyciel Bezpiecznej Kasy Oszczędności

  Wojciech Franiewski (? – 19.06.2007) – samobójstwo w więzieniu
  Sławomir Kościuk (1956 – 04.04.2008) – samobójstwo w więzieniu
  Robert Pazik (1969 – 19.01.2009) – samobójstwo w więzieniu
  Mariusz K. (? – 13.07.2009) – samobójstwo, strażnik który w czerwcu 2007 roku pełnił dyżur w olsztyńskim więzieniu, gdy Franiewski powiesił się w celi

  Andrzej Andrzejewski (19.05.1961 – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), generał brygady, pilot Wojska Polskiego, dowódca Brygady Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie
  Jerzy Piłat (14.07.1962 – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), pułkownik, pilot Wojska Polskiego, dowódca 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu
  Dariusz Maciąg (? – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), pułkownik, pilot Wojska Polskiego, dowódca 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie
  Wojciech Maniewski (? – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), podpułkownik, pilot Wojska Polskiego, dowódca 40 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie
  Zbigniew Książek (? – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), podpułkownik, pilot Wojska Polskiego, zastępca dowódcy 22 Bazy Lotniczej w Malborku
  Dariusz Pawlak (? – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), podpułkownik, pilot Wojska Polskiego, dowódca dywizjonu 12 Bazy LotniczejMirosławcu
  Zdzisław Cieślik (? – 23.01.2008) – wypadek (samolot CASA), podpułkownik, pilot Wojska Polskiego, Szef Szkolenia Brygady Lotnictwa TaktycznegoŚwidwinie

  Bronisław Geremek (06.03.1932 – 13.07.2008) – wypadek, historyk, były minister spraw zagranicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego
  Marian Goliński (16.07.1949 – 11.06.2009) – wypadek, polityk, poseł na Sejm
  Jan Wejchert (05.01.1950 – 31.10.2009) – niewydolność serca spowodowana infekcją bakteryjną i sepsą,polski przedsiębiorca, założyciel grupy ITI
  Grzegorz Michniewicz (1961 – 23.12.2009) – samobójstwo, Dyrektor Generalny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
  Artur Zirajewski ps. Iwan (29.01.1972 – 03.01.2010) – samobójstwo (?), płatny morderca, jeden z głównych świadków w sprawie zabójstwa komendanta głównego policji Marka Papały
  Stefan Zielonka (1957 – przed 27.04.2010) – samobójstwo (?), szyfrant, chorąży

  Lech Kaczyński (18.06.1949 – 10.04.2010) – prezydent RP
  Ryszard Kaczorowski (26.11.1919 – 10.04.2010) – prezydent RP na uchodźstwie
  Franciszek Gągor (08.09.1951 – 10.04.2010) – generał, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
  Tadeusz Buk (15.12.1960 – 10.04.2010) – generał dywizji, dowódca Wojsk Lądowych RP
  Andrzej Błasik (11.10.1962 – 10.04.2010) – generał broni, dowódca Sił Powietrznych RP
  Andrzej Karweta (11.06.1958 – 10.04.2010) – wiceadmirał, dowódca Marynarki Wojennej RP
  Włodzimierz Potasiński (31.07.1956 – 10.04.2010) – generał, dowódca Wojsk Specjalnych RP
  Bronisław Kwiatkowski (05.05.1950 – 10.04.2010) – generał broni, dowódca Operacyjnych Sił Zbrojnych RP
  Kazimierz Gilarski (07.05.1955 – 10.04.2010) – generał brygady, dowódca Garnizonu Warszawa
  Sławomir Skrzypek (10.05.1963 – 10.04.2010) – prezes Narodowego Banku Polskiego
  Władysław Stasiak (15.031966 – 10.04.2010) – szef Kancelarii Prezydenta RP
  Aleksander Szczygło (27.10.1963 – 10.04.2010) – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
  Janusz Kurtyka (13.08.1960 – 10.04.2010) – prezes Instytutu Pamięci Narodowej

  Mieczysław Cieślar (28.03.1950 – 18.04.2010) – wypadek, duchowny luterański, biskup Diecezji Warszawskiej, przewodniczący Kolegium Komisji Historycznej w sprawie inwigilacji luteran przez SB
  Mirosław Wróbel (1958 – 08.05.2010) – samobójstwo, jeden z największych dilerów samochodowych w Polsce
  Bogusław Kania (1968 – 31.05.2010) – katastrofa lotnicza, przedsiębiorca (firma Kanlux SA), zaangażowany katolik
  Marek Dulinicz (10.05.1957 – 06.06.2010) – historyk, szef grupy archeologów mających badać miejsce katastrofy w Smoleńsku
  Dariusz Ratajczak (28.11.1962 – przed 11.06.2010) – samobójstwo (?), historyk i publicysta
  Eugeniusz Wróbel (1951 – 15.10.2010) – zamordowany, były wicewojewoda katowicki i były wiceminister transportu
  Marek Rosiak (1948 – 19.10.2010) – zamordowany, pracownik biura poselskiego posła Janusza Wojciechowskiego
  Witold Hatka (25.06.1939 – 13.11.2010) – wypadek, były poseł, polityk, przedsiębiorca
  Paweł Żak (1966 – 13.12.2010) – samobójstwo, były komendant miejski policji w Kielcach
  Piotr M. (1962 – 18.05.2011) – samobójstwo, były szef malborskiej policji, powiązany z mafią paliwową
  Wiesław Podgórski (? – przed 30.06.2011) – samobójstwo, były doradca Andrzeja Leppera ds. kultury i dziedzictwa narodowego
  Andrzej Lepper (13.06.1954 – 05.08.2011) – samobójstwo, przewodniczący partii Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej oraz Związku Zawodowego Samoobrona
  Henryk Szumski (6.04.1941 – 30.01.2012) – zamordowany, generał broni WP, szef Sztabu Generalnego, członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego
  Leszek Tobiasz (1957 – 10.02.2012) – niewydolność układu krążenia, pułkownik WSI, główny świadek w tzw. aferze marszałkowej
  Sławomir Petelicki (13.09.1946 – 16.06.2012) – samobójstwo, generał brygady WP, dyplomata PRL, dowódca jednostki GROM
 • @Tiamat 16:49:49
  No cóż, dla ludu chleba mamy dostatek a igrzyska w tele-pierdele są na porządku dziennym. Za obrazę prezydenta obecnie będzie zaledwie bezwzględne 3 lata kary pozbawienia wolności a nie wywózka na Sybir https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/koronawirus-duda-podpisal-tarcze-40-karnista-komentuje/scfrj17 Tym razem Polacy będą siedzieć cicho i pracować. Podoba mi się Pani w pełni obiektywne podejście, zawarte w tym poście.
 • @viridiana 19:15:39
  daj sobie spokoj , piszesz rozsadnie , tu nic nie wskorasz , twoje argumenty nikogo tutaj nie interesuja . Tiamat to bogini matka , przedstawiana jako smok pieciglowy , uyniesz jeden leb to jeszcze inne zostaja :))))))
 • @Tiamat 16:58:34
  Ano ma. Do tej listy dorzuciłabym parę nazwisk:
  Barbara Blida - samobójstwo za pomocą broni palnej, natychmiast po wejściu ABW do Jej mieszkania w kwietniu 2007 r.B. minister gospodarki przestrzennej i budownictwa.
  Piotr Adamowicz zamordowany 13.I.2019 r. na estradzie koncertowej. prezydent Gdańska. Zarzuty dot. korupcji i fałszywych oświadczeń majątkowych umorzono. Do dziś nie ma opinii sądowo-psychiatrycznej sprawcy. W parę miesięcy później żona została europosłanką.
  Jolanta Brzeska - spalona żywcem 1.III. 2011 r przez nieznanych sprawców. Wersji o samobójstwie nie odrzucono. Lokatorka sprywatyzowanej warszawskiej kamienicy
  Nie wiem, czy moje pokolenie doczeka się wyjaśnienia tych tajemnic. Pani na pewno nie. Nasze wnuki nic to nie będzie obchodzić.
 • @rowszan 20:06:39
  Jednak za Jej dwa ostatnie posty szacun się należy. Są takie, jakie być powinny - bez emocji, obiektywne, ze starannie dobranymi faktami, skłaniające do refleksji, z pozostawioną czytelnikowi oceną. Odnośnie PRL mamy mnóstwo opracowań historycznych i relacji ludzi, żyjących w tamtych czasach. Zbrodnie III RP dopiero czekają na wyjaśnienia.
 • @viridiana 20:43:21
  zyjemy tu i teraz , o zbrodniach trzeba pamietac - ciagle dyskusje o tym co bylo i jak bylo nic nam nie da .Sama napisalas , ze nasze dzieci i wnuki nie sa tym zainteresowane . Otacza nas inny swiat , lepszy czy gorszy , kazdy sam musi ocenic .W latach 70 i 80 bylem piekny i mlody , wchodzilem w zycie dorosle , wchodzilem w swiat uporzadkowany ktory w roku 80 sie zawalil - cos musialem ze soba zrobic tak jak miliony innych > Ta Pani wyjechala , z mojego roku na uczelni na 100 osob wyjechalo na zachod 30 osob , czesc wrocila czesc zostala . Ojciec odsiedzial 4 lata z duzego wyroku w latach 50 . W latach 90 przyznano mu status represjowanego . Po solidarnosci po upadku rzadu Olszewskiego nie chcial juz rozmawiac o polityce , zyl . Jaki sens wedlug ciebie ma ciagle pisanie o tym , ze bylo , ze zbudowali , ze sprzedali , ONI . Ja bylem tutaj , z racji wyksztalcenia i odrobiny szczescia bylem kilka lat zwiazany z dwoma duzymi firmami niemieckimi wchodzacymi do Polski , i co? znaczy , ze ja Polske sprzedawalem . Mam sie z tego tlumaczyc ? Byc moze teksty tej Pani sa sensowne ,wspaniale , ze nalezy itd zgoda ale uwazam , ze ta Pani nie powinna nas oceniac tu i teraz , ona wybrala i ponosi za swoj wybor odpowiedzialnosc i my wybralismy i ciagle codziennie te odpowiedzialnosc ponosimy . Ma dostep do informacji niech nas informuje to cenne , niech pokazuje jak w swiecie robi sie pewne sprawy lepiej niz my , niech mowi w naszym imieniu tam gdzie jest . rozumiesz o czym napisalem ??
 • @rowszan 21:11:36
  Pisałam tylko o Jej dwu ostatnich tekstach i racja nikt z nas nie musi się tłumaczyć z czegoś na co nie mieliśmy żadnego wpływu. Jak moi rodzice usłyszeli koncepcję "grubej kreski" odeszli ze spuszczonymi głowami od telewizora i poczuli się zdradzeni. Sama czasem się zastanawiam czy można było uniknąć tego, co mamy dzisiaj. Ale ta Pani nigdy nie będzie mówić w naszym imieniu. Będzie mówić przeciwko nam, bo polski ogólnonarodowy zryw rozwalił Jej bezpieczny, beztroski świat, gdzie przecież było tak dobrze, w którym czuła się jak ryba w wodzie. Uważa, że została przymuszona do emigracji, więc za swoją decyzję nie ponosi żadnej odpowiedzialności. Ale tam, gdzie mieszka, przeszłość też nikogo nie obchodzi. Typowym dla seniorów jest to, że żyją przeszłością.
 • @viridiana 21:45:45
  howgh
 • Ano
  https://forumemjot.files.wordpress.com/2016/08/8juda-mycka-jidysz-duda-juda.jpg

  Kneset żydów w Krakowie z Dudą na czele. ... .

  https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=FUJ43-cj1Eo
 • @viridiana 21:45:45
  Czepia sie czyjegos wieku? Bo ma inne zdanie???
  Swietna erystyka.

  Chce zabić wspomienia 50-u lat istnienia PRL???
  Tak wlasnie ksztalci CIA - Nikt nie ma prawa do wspomnien.
  Bo viridiana ocenzuruje.

  To jest tekst, ktory zamiescil na swoim blogu zmarly niedawno inz. Tadeusz Binek, architekt Krakowa- ktory wraz z innymi architektami - projektowal budowe miasta Nowa Huta.
  Pan Binek, podobnie jak wielu Polakow, odmawial udzialu w strajkach.

  Dla różnych takich, ktorzy nienawidza Polski powojennej i nienawidza tych Polakow, ktorzy Polske po wojnie odbudowali z gruzów - dedykuje ten tekst.
  Moga nawet sie wyżyć i poubliżać zmarłym.

  W numerze 11/06 miesięcznika "dziś" ukazała się wypowiedź b. premiera Mieczysława F. Rakowskiego, będąca odpowiedzią na napastliwą krytykę okresu 45 lat istnienia Polski Ludowej przez rodzimą prawicę polityczną. Wypowiedź tę zamieszczam w całości, gdyż sam, jako inżynier architekt, czuję się "winny" za znaczący udział w powojennej rozbudowie miasta Krakowa, w tym jej dzielnicy Nowej Huty.

  Przepraszam za PRL
  Wypowiedź Mieczysława F. Rakowskiego

  22 lipca 2006 r. w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka, nt. "Nie przepraszać za Polskę Ludową". Organizatorzy poprosili mnie, żebym wystąpił ze swoimi przemyśleniami o Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Skorzystałem z tego i oto, co wtedy powiedziałem.

  Drodzy Przyjaciele!
  Stoję przed wami z poczuciem winy, z którą żyję od końca lat 80. ubiegłego wieku. Ściślej, od jesieni 1989 r., gdy władzę w Polsce przejęła opozycja demokratyczna, która w następnych latach określiła się jako antykomunistyczna. Dzień, w którym się spotykamy, jest - jak sądzę - dobrą okazją do uwolnienia się od ciążącej na mnie winy. Chcę to uczynić tu i teraz, w waszej obecności, zwracając się do antykomunistycznej prawicy, zajadle zwalczającej PRL, do tych polityków, historyków, politologów, dziennikarzy, satyryków, poetów i pisarzy, słowem do wszystkich, którzy im dalej od PRL, tym bardziej zwalczają epokę, w której żyły dwa pokolenia Polaków.
  Zwracam się do wszystkich tych moich rodaków, którzy podzielają opinię, że PRL była tragicznym epizodem w ponad tysiącletniej historii Polski. To, co zamierzam za chwilę powiedzieć, kieruję do społeczeństwa, moich braci i sióstr, którzy przez ponad cztery dekady żyli i cierpieli pod komunistycznym jarzmem. Wszystkich powyżej wymienionych, a także tych, których pominąłem, chcę w waszej obecności przeprosić. Łańcuch naszych przewinien jest długi. Obawiam się, że czas wystąpienia, przydzielony mi przez organizatorów konferencji, nie jest wystarczający, żebym wymienił wszystkie moje winy. Spróbuję nie uronić żadnej poważniejszej winy, żadnej, która dotknęła miliony obywateli.

  A zatem:
  - przepraszam za likwidację podziałów klasowych, która była dziełem komunistów, socjalistów i lewicowego odłamu ruchu chłopskiego;
  - przepraszam za reformę rolną, o której marzyło i bezskutecznie walczyło kilka pokoleń polskich chłopów;
  - przepraszam za nacjonalizację przemysłu, a ściślej tego co przetrwało okupację hitlerowską;
  - przepraszam robotników za to, że komuniści przywrócili im poczucie godności;
  - przepraszam za awans społeczny milionów synów i córek chłopskich i robotniczych;
  - przepraszam za bezpłatny dostęp młodzieży robotniczej i chłopskiej na wyższe studia;
  - przepraszam za likwidację znalfabetyzmu, masowego zjawiska w Polsce międzywojennej;
  - przepraszam za zbudowanie Polski przemysłowo-rolniczej ;
  - przepraszam za masowy exodus chłopów z przeludnionych wsi do miast, do przemysłu. Los ten dotknął kilkanaście milionów obywateli PRL;
  - przepraszam za to, że dwa pokolenia Polaków żyły, nie znając plagi bezrobocia, że zaczynały każdy dzień z poczuciem bezpieczeństwa socjalnego, że były wolne od troski o przyszłość swoich dzieci;
  - przepraszam, że na ulicach polskich miast nie było żebraków ani dziesiątków tysięcy bezdomych, że nikt nie wyobrażał sobie, by milion dzieci zaczynało dzień bez śniadania;
  - przepraszam naukowców, artystów, twórców za to, że dzięki państwowemu mecenatowi nad kulturą i sztuką powstały arcydzieła filmowe, znane i cenione na całym świecie, a aktorzy, kompozytorzy, dyrygenci i soliści, wnosili cenny wkład w życie narodu i kulturę ogólnoświatową;
  - przepraszam za tysiące bibliotek, za tanie książki, za miejskie i wiejskie domy kultury;
  - przepraszam, że w czasach PRL powstała kadra znakomitych fachowców i świetnych menedżerów;
  - przepraszam za niespotykaną w historii stosunków polsko-rosyjskich inwazję kultury polskiej na bezkresne obszary Związku Radzieckiego. Twórczość znakomitego pisarza Stanisława Lema wydano w ZSRR w nakładzie 3 milionów egzemplarzy;
  - przepraszam za odbudowę zniszczonej przez hitlerowców Warszawy i wielu innych miast, za przywrócenie pięknej warszawskiej i gdańskiej Starówki;
  - przepraszam za odbudowanie z pietyzmem pałaców, kościołów i licznych pomników narodowej kultury, zniszczonych w czasie wojny;
  - przepraszam już trzecie pokolenie Polaków, które gospodarzy na ziemiach nad Odrą i Nysą Łużycką, żyjące w bezpiecznych granicach;
  - przepraszam za pokolenie komunistów, które w 1945 roku nie wezwało narodu do walki o zachowanie przy Polsce terenów na wschód od rzeki Bug, na których żyło 5 milionów Ukraińców i 1,9 mln Białorusinów oraz mniej niż 5 mln rdzennych Polaków;
  - przepraszam za morską granicę Polski, liczącą 440 km;
  - przepraszam za pokolenie Władysława Gomułki, które zagospodarowało Ziemie Zachodnie i z uporem walczyło o uznanie zachodniej granicy, przez ćwierć wieku nie uznawanej przez kolejne rządy Republiki Federalnej Niemiec;
  - przepraszam za plan utworzenia strefy bezatomowej w Europie (tzw. plan Rapackiego), który rozsławił Polskę na świecie;
  - przepraszam za ustawę o działalności gospodarczej, której projekt mój Rząd przedstawił Sejmowi w końcu 1988 roku, a która po uchwaleniu otworzyła drogę do gospodarki rynkowej;
  - przepraszam za Okrągły Stół, wspólne dzieło mojego obozu i opozycji. Po raz pierwszy w dziejach Polski, nie tylko nowożytnej dwa zwaśnione obozy polityczne zasiadły przy jednym stole i znalazły pokojowe rozwiązanie głębokiego kryzysu politycznego, który gnębił kraj przez niemal całe dziesięciolecie.

  Drodzy Przyjaciele,
  taki jest niepełny rejestr moich, a mam chyba prawo powiedzieć naszych przewinień.
  Dziejów PRL, podobnie jak wielu narodów i państw, nie da się wtłoczyć w z góry przyjęte schematy. Znamy słabości, błędy, a nawet zbrodnie, które też tworzą historię PRL. Wiemy, że byliśmy więźniami dogmatów, od których uwalnialiśmy się stopniowo, z upływem czasu. Ale historia PRL to nie tylko tragiczne wydarzenia. To przede wszystkim ofiarność, poświęcenie, gotowość służenia Ojczyźnie. Stać nas było na czynienie dobra, z przekonaniem, że jesteśmy w stanie doskonalić siebie, kraj i państwo. Za wielkie, historyczne osiągnięcie mojej formacji uważam zachowanie naszej osobowości narodowej.


  Sądzę, że powyższe wystąpienie Mieczysława F. Rakowskiego na konferencji, zorganizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka w dniu 22 lipca 2006 r. w Warszawie, możnaby uzupełnić jeszcze o szereg dalszych "przewinień", obciążających rządzących w Polsce Ludowej w latach 1945-1989. Na przykład jak poniżej zapisano kursywą:

  - przepraszam za wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń na starość i powszechnej bezpłatnej opieki zdrowotnej;
  - przepraszam naukowców, artystów, twórców za to, że dzięki państwowemu mecenatowi nad kulturą i sztuką powstały arcydzieła literackie i filmowe, znane i cenione na całym świecie, a aktorzy, kompozytorzy, dyrygenci i soliści, wnosili cenny wkład w życie narodu i kulturę ogólnoświatową;
  - przepraszam za odbudowę zniszczonej przez hitlerowców Warszawy i wielu innych miast, za przywrócenie pięknej warszawskiej, wrocławskiej i gdańskiej Starówki;
  - przepraszam za odbudowanie z pietyzmem pałaców, kościołów, Zamku Królewskiego w Warszawie i licznych pomników narodowej kultury, zniszczonych w czasie wojny;
  - przepraszam za morską granicę Polski, liczącą 440 km i za otwarcie Polski na szeroki świat, przez budowę wielkich portów, stoczni i floty morskiej;
  - przepraszam za to, że w Polsce Ludowej ludność powiększyła się z 23,9 mln (I.1946) do 38 mln i że przyrost naturalny w PRL w każdym pojedynczym roku był większy niż łącznie w 16 latach 1990-2005. W ogóle realnie po wielkim przyroście ludności w PRL, po 1989 r. w III RP ma miejsce ubytek ludności (1990 - 38.183 mln, 2000 - 38.254 mln, 2004 - 38.174 mln).

  Powrót do poprzedniej strony


  http://www.binek.pl/6_t8.html

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej