Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
138 postów 3077 komentarzy

Fakty-Kontra-Alternatywa

Monaco - Aktualne sprawy, Polska, świat, polityka, ludzie, kosmos. Chętnie podyskutuję ale bez inwektyw i obrażania oraz prowokacji. Prawda i fakty, obnażanie kłamstw i manipulacji. W brew interesom mainstream'owym z natury zakłamanym i manipulujących.

Lenin. Urodził się 151 lat temu.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

22 kwietnia przypada 151. rocznica urodzin Włodzimierza Iljicza Lenina, człowieka, który zmienił nie tylko rosyjską ale pod wieloma względami historię całego świata.

 

Wiem że dla chorych z nienawiści do Lenina i dla rusofobów ten artykuł wywoła alergię i mowę nienawiści. 

Ale nie można przemilczeć faktów że spora część dziś żyjących ludzi którzy tak toksyczne nienawidzą Wodza Rewolucji, właśnie to Leninowi zawdzięcza swoją obecną egzystencję, wyksztalcenie, status  i istnienie bo większość zajadłych anty Lenin i rusofobów wywodzi sie z przodków parobków i tzw plepsu !

 

 

 

Lenin.

151 lat temu urodził się człowiek który zmienił oblicze świata i dał nadzieję zniewolonym milionom ludziom na lepszą przyszłość. 

  Dlaczego odrzucamy to, co podziwia cały świat ? 

22 kwietnia przypada 151. rocznica urodzin Włodzimierza Iljicza Lenina, człowieka, który zmienił nie tylko rosyjską ale pod wieloma względami historię świata

    Pisarz Zachar Prilepin nazywa rzeczy jego własnymi nazwami.

Tak pisze  Zachar Prilepin.  „Wybór, przepraszam, jeśli jestem zdenerwowany, jest prosty.

Przeciw Leninowi - to neonazizm, bandera, rusofobia i polska antyrosyjska propaganda i działalność z burzeniem pomników i przepisywaniem historii oraz inne europejskie diabły, globalny superkapitał, oligarchowie, kapitalisme i lista Forbesa, Echo Moskwy, Nowa Gazeta, Swanidze, Szererowicz i Ksenia Sobczak i cała zachodnia agentura na terenie Rosji z Sorosa agentami i wszelkiej maści złodziejami, giełdowymi spekulantami lokującymi miliardy dolarów w zachodnich bankach  . 

 Prześladowania -

Niestety obecnie są prześladowania ludzi, którzy bronili pomnika Lenina, walczyli o pomniki Lenina na całej Ukrainie, ci obrońcy są poniżani i obrażani, pozbawieni możliwości studiowania i leczenia.

Są też, - ludzie, którzy wierzą, że Lenin i prawosławie są ze sobą w trudnej sprzeczności (a tak naprawdę to kapitalizm jest znacznie bardziej wrogi prawosławiu niż socjalizm). 

Rozumiem wszystkie roszczenia wobec Lenina, wiele z nich akceptuję i podzielam. Ale pamiętam, jak w dniach inwazji w 1941 roku - wszystkie te spory zostały anulowane. Ludzie, Rosjanie by bronić ZSRR i  Lenina jako część Rosji zjednoczyli się.

Przede wszystkim bowiem hitlerowcy nienawidzili Lenina jako symbolu obalenia kapitalizmu i wysadzili i zniszczyli wszyskie pomniki Lenina. W ich rozumieniu był to symbol zniszczenia starego porządku świata wyzysku, ale dla hitlera był głównie symbolem jedności Rosji.

Należało się ciągle modlić dla dobra ludzi i pokoju na świecie by Bóg sprawił, by trwał zawsze Związek Radziecki i żeby taki wybór między  separatyzmem a jednością nigdy nie powrócił. Ale niestety powraca.

A potem, w pobliżu pomnika Lenina w Charkowie w 2014 roku, znowu jak w 1941 ludzie zbierali się by bronić jego wartości . Nawet jeśli byli monarchistą, kozakiem, kimkolwiek.

Bo separatystami okazali się głównie ci którzy zniszczyli od wewnątrz ZSRR i oderwali Ukrainę, Białoruś i Rosję od wspólnego - przez wieki istnienia połączonego wspólną kulturą, tradycją, obyczajami i walką ze  wspólnymi śmiertelnymi wrogami. 

Należy jednak wyraźnie określić. 

Albo jesteś z Rosją i Jesieninem. Albo jesteś - ze zwierzętami XXI wieku, ze swastyką i widłami na czole.

Wydaje mi się, że część Ukraińców od czasu puczu w 2014 też osądzała: więc powalono Lenina i mówiono  tam do diabła z nim. A ci którzy bronili nie dając obalić Lenina, podążyli za Kutuzowem, Żukowem i Rosją jako taką.

Ponieważ jeśli pozwolisz komuś ze swastyką wściekać się nad jednym rosyjskim grobem, to jutro przyjdą do grobów twoich przodków by zbeszcześcić i zdewastować, gdyż u bestii nazistów i banderowców nie ma  żadnego szacunku nie tylko dla żywych ale i dla zmarłych. 

 

  Pomnik Iljicza w Charkowie, kiedy jeszcze tam był. 

Nic nie czuję do cara tego ostatniego  ani do Denikina, a tym bardziej do Kołczaka. Ale jeśli obcy ze swastyką lub trizubem r przyjdą zniszczyć te pomniki, stanę im na drodze. To wszystko. Solidaryzuję się ze wszystkimi moimi przodkami i krewnymi na mojej ziemi ”. 

Pisarz i politolog Siemion Urałow wspomina Iljicza w następujący sposób:

„Dziś są urodziny Włodzimierza Lenina. Niesamowity polityk, który wyróżniał się ostrą intuicją i prawdziwie rosyjskim uporem. Który czekał na tę chwilę ponad 20 lat, wyrzucony z ojczyzny, znajdujący się po za prawem. Chociaż mógł z łatwością zostać oficjalnym opozycjonistą i rozwiązywać problemy w Rosyjskiej Dumie w czasie carskiego brutalnego panowania. Albo dołączyć do koalicyjnego rządu sił demokratycznych. ➖ Ale Iljicz uparcie szedł w kierunku swojego celu. I tak długo, że większość z nas już dawno splunęłaby i zrezygnowała. ➖

Ludzie mądrzy, traktowalibyśmy Lenina jako założyciela dynastii „Czerwonych Cesarzy”. To znaczy mniej więcej co do Juliusza Cezara - człowieka, który przejął władzę podczas wojny domowej i zdołał zgromadzić naród w państwo.  Dynastia trwała 70 lat i ostatecznie uległa degradacji gdyż nikt inny jak ówczesni zepsuci moralnie ludzie doprowadzili do upadku.

To samo tyczy się upadku ZSRR bo to jednak Lenina fałszywi następcy i różni podli karierowicze nie mający nic wspólnego z Lenina naukami i ideą doprowadzili do destrukcji państwa i profanacji ustroju,  tak samo jak przez intrygi i walkę o władzę ówczesnych ludzi upadło większość dynastii. 

Dziś wśród milionów ludzi nie rozumiejących istoty sprawy są tacy którzy nie są mędrcami, to wielu z tych ludzi bez żadnej analizy i refleksji nadal walczy z Leninem. Chociaż jest to tak głupie, jak na przykład walka z Williamem czy Churchillem. Walka z Leninem miała sens do 1925 r. - wtedy była odważna. Można było walczyć z Leninem tak długo, jak rządzili „czerwoni cesarze” - wtedy było to z zasadne dla jego przeciwników. 

A obecna walka z Leninem dzisiaj to nie tylko głupota, ale zbrodnia przeciwko „czystości zrozumienia”. Ponieważ nie daje nam możliwości spojrzenia na Lenina jako na osobę historyczną.  Dlatego w urodziny założyciela dynastii „Czerwonych Cesarzy” życzę nam wszystkim refleksji i  „jasności zrozumienia”, jaką posiadał Władimir Iljicz Lenin i to w obfitości. To prawda, nazwał to „instynktem klasowym”. Ale to nie zmienia istoty ”.

Pisarz i publicysta Igor Mołotow napisał dla RT kolumnę o postawach wobec Lenina za granicą.

„Przejeżdżając przez Zurych przypadkowo natknąłem się na kawiarnię, na której był zgrabny napis:„ Jadał tu Władimir Iljicz Lenin, przywódca rewolucji rosyjskiej ”. Zdziwiłem się wtedy: wow, z jaką troską Szwajcarzy pamiętają o dziwnym Rosjaninie, który zmienił cały świat i otworzył oczy nie widzącym gwałtu i przemocy oraz upodlenia - zniewolenia człowieka - proletariatu bez praw,  bez ochrony zdrowia i życia będącego na łasce swego bezkarnego pana.

I wtedy przyszła mi do głowy smutna myśl: w Rosji ojczyźnie milionów dziś dzięki właśnie ideom Lenina i jego poświęceniu w walce z niesprawiedliwością, są niestety tacy ludzie którzy  nic nie zrozumieli a przecież  są to ci ludzie którzy dziś  są wykształceni dzięki Leninowi i jego rewolucji bo to są ludzie  wywodzący się z przodków niegdyś prostych ubogich ludzi. 

I to w większości ci ludzie niestety bez rozumnie chcą jak najszybciej pozbyć się pamięci o Leninie o człowieku który zmienił świat i umożliwił tym prostym zniewolonym biedakom ich przodkom i ich ojcom i  obecnie wnukom, kształcenie i życie godne człowieka.

Natomiast  całkiem inna sytuacja jest w Algierii, gdzie Iljicz spogląda na przechodniów z okien księgarni, mrużąc oczy. Jest jedna książka o Leninie na trzy Korany - oczywiście w rodzimym języku arabskim. Arabowie na ogół próbują sprywatyzować Lenina, przedstawiając go jako orientalnego człowieka: dla nich jest mądrym imamem o ciemnobrązowej skórze i imponujących kościach policzkowych.  „Ten Lenin to dobry człowiek” - mówi mi taksówkarz z mocnym akcentem. 

 „Lenin jest jak Gagarin ”, - ostro wciągając mnie w rozmowę o rosyjskich symbolach, gdzie Iljicz jest na równi z pierwszym na świecie kosmonautą Gagarinem jest znany wśród obcokrajowców. Zrobiłem te obserwacje w wielu krajach - od Afryki po samą Europę, gdzie Lenin uważany jest za Wielką Politykę Światową. 

Zadawałem  proste pytanie „Jesteś z tego dumny ?, czy Rosja mój kraj jest z tego dumna ? - Prawdopodobnie Rosja jest dumna - mówie to z wahaniem i ... .  Osobiście jestem dumny, ale nie mogę mówić w imieniu całego kraju.

Wiem że są też tacy, którzy przyjęli regułę nazywania kraju, który dał im edukację „czerpakiem”. To oni patrzą z nadzieją na Ukrainę, gdzie w hitlerowskim szale zburzono wszystkie pomniki Włodzimierza Lenina i inne znaki firmowe z czasów radzieckich. Rezultatem jest okaleczony kraj Ukraina z ideologią nienawiści i unicestwienia nawet grobów tych którzy polegli w walce z nazizmem za sprawą którego część ZSRR zamieniono w ruinę gruzów z 25 milionami  zabitych w walce z samym w ludzkiej skórze hitlerowskim szatanem. 

 Teraz symbolami Ukrainy są widły trój-zębne i gliniana chata i haftowana koszula.

O czym marzy dziecko w haftowanej koszuli? O ukraińskim barszczu, pierogach i wódce?

Obecnie w Soczi odbywa się międzynarodowe forum młodzieżowe, w którym uczestniczą delegacje z całego świata.

Ale liberałowie z pogardą zwrócili uwagę na lewicową agendę: nie podoba im się liczba obrazów Iljicza która tam olśniewa w oczach. Lenin na koszulkach, Lenin na wystawie, Lenin na pamiątkach. Liberałowie lubią mamrotać - mówią, "organizatorzy wszystko ustawili sami, tu wszędzie masz Lenina".

Nic podobnego - to wszystko przywieźli ze sobą delegaci z innych krajów. Dla nich Rosja jest kolebką rewolucji, a Lenin to światowa marka. Lenina znają na świecie ! Na świecie są narody które szanują Lenina gdyż uważają jego za nauczyciela w walce z niesprawiedliwością społeczną i w walce z upodleniem prostego człowieka przez elity kapitalistyczne,  polityczne i rządzące.

Dziś Internet ukazał plakat z filmu „Lenin”, w którym główną rolę zagra Leonardo DiCaprio. Wiadomo, że aktor został zatwierdzony do tej roli ponad rok temu i podszedł do niej z całą powagą - studiuje dzieła Iljicza i zamierza odwiedzić wszystkie kultowe miejsca, w których minęło życie przywódcy rewolucji. Fan poster, który pojawił się w sieci, od razu stał się obiektem ośmieszenia "kreatywnej publiczności" - od pozbawionego smaku „Leo wszedł w obieg” po paradoksalne „Leo paid RT”. To ostatnie, biorąc pod uwagę kreatywną reklamę kanału telewizyjnego w londyńskim metrze, bardzo mnie rozbawiło.  Dlaczego RT jest oficjalnym sponsorem światowej rewolucji ! Myślę, że to brzmi. Ale mówiąc poważnie, Lenin staje się atrakcyjną postacią nie tylko dla lewicy i świata (a są to dziesiątki krajów!), Ale także dla społeczeństwa kapitalistycznego w Europie i Stanach Zjednoczonych. Wydaje się o nim dziesiątki nowych książek, powstają filmy, jest przedstawiany na pocztówkach i w kalendarzach. Nie znam drugiej takiej osoby, której wizerunek zostałby uchwycony - może tylko czarnogrzywy Ernesto Che Guevara. Ale on też jest zwolennikiem Iljicza. Więc pierwszy będzie zawsze Lenin.

Cokolwiek można powiedzieć, Władimir Iljicz jest jednym z tych ludzi, którzy zmienili życie całej ludzkiej cywilizacji. Współczesny świat pod wieloma względami powstał dzięki Wielkiej Rewolucji Październikowej, która zmusiła ten świat do przemian na korzyść ploretariatu, na uzyskanie praw obywatelskich jak obrona godności człowieka, prawo do opieki zdrowotnej i do nauki i do zniesienia kolonializmu opartego na wyzysku i grabierzy cudzych dóbr.

Ale są także miejsca i ludzie ludzie dla których niestety nie jest to dziś rozumiane. To tacy ludzie fałszują fakty historyczne, piszą na nowo ale  kłamliwą historie. Ze zwyrodialców robią ukraińskich bohaterów i w miejsce Lenina dziś stawiają pomniki oprawcom ludobójstwa kolaborującymi z hitlerem

Faktem jest że prawdziwy podziw świata zachodniego dla Lenina powstał zaraz po październiku: w szeregach jego wielbicieli - Bernarda Shawa, Isadory Duncan, Ericha Marii Remarque i Ernesta Hemingwaya. Później - Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Godard i Jean Genet. W tej sytuacji Rosja ma wszystkie karty w ręku, ponieważ Lenin nic nie stracił na wartości. Nowa książka Lwa Daniłkina o Leninie już od miesiąca jest w topowej sprzedaży, chińscy turyści od dawna przyjeżdżają do Moskwy tylko po czerwone pamiątki i by zobaczyć zabytki, a prywatni przewodnicy zauważają, że najpopularniejsze wycieczki w Moskwie to trasy Lenina. Niestety są to wszystkie inicjatywy prywatne. A jeśli Europa rozpoznała już Lenina jako rosyjską markę, czy nie czas uznać go na szczeblu państwowym za jeden z najważniejszych symboli Rosji, kończący spór między Rosją - Czerwoną i Białą ?!

 Źródło: Pisarz Zachar Prilepin, który nazywa rzeczy ich własnymi nazwami. 

KOMENTARZE

 • 5*
  Zachar Prilepin to postać, obok której nawet nie byłbym godny stanąć.
  Bo i mądry, i odważny, i waleczny; co po wielokroć udowodnił.

  Jednak do postaci Lenina mam stosunek ocierający się o negatywny.
  Bez Lenina, przywiezionego do Rosji w niemieckiej salonce (tak jak ścierwo Piłsudski do Polski), nie byłoby żydowskiego arcy łotra-ludobócy Lejby Bronszteina (pseudonim operacyjny: "Trocki"), który wspólnie z Leninem zaprowadził "Czerwony Terror", ukrócony dopiero przez Wielkiego Józefa Stalina.

  I to Józef Stalin zasługuje - moim zdaniem - na takie gloryfikujące teksty, a nie Lenin (nie byłoby Lenina, to "Brooklińska Rada Żydów" wsadziłaby od razu "Trockiego" albo kogoś innego).

  Gdyby nie Józef Stalin, to Rewolucja "Lenina" spowodowałaby, że dziś nie byłoby Rosji (w znaczeniu ruskich - słowiańskich - ludzi), nie byłoby Polaków, Serbów, i całego etnosu słowiańskiego, bo po to właśnie, do likwidacji Świata Słowiańskiego, Rewolucja została zaprojektowana, opłacona przez między-narodową Lichwę, i przeprowadzona.

  A to że pojawił się św. Józef Stalin i przeprogramował Rewolucję na te jej idee, które porwały na początku tłumy ale nigdy nie miały być wprowadzone w życie, to zakrawa na cud; chociaż pojęcia cudów są mi dość odległe...
 • ...
  I jeszcze jedno.

  Zachar Prilepin pisze, że Rewolucja "Lenina" zwalczyła faszyzm, demony spod znaku swastyki.
  Bzdura!
  Faszyzmu by nie było, gdyby na scenie Rewolucji nie pojawił się właśnie św. Józef Stalin.
  Ani Hitler, ani żydowski bękart Bandera NIE BYLIBY POTRZEBNI, gdyby Rewolucja przebiegała pod władzą "Czerwonego Terroru", który - jeszcze raz przypomnę - został ukrócony brutalnie przez Stalina.

  Faszyzm został powołany do życia, żeby pokonać Józefa Stalina, i PRZYWRÓCIĆ Rewolucję - jej zadanie likwidacji Świata Słowiańskiego - na właściwe, wg jej syjonistycznych (judeoanglosaskich) projektantów, tory.

  Faszyzm - czyli lenino-trockistowska, "rewolucja" - i jego potworności został pokonany przez Józefa Stalina.

  P.S. Dziwne, że Prilepin - jako stalinista - w tym względzie wypisuje takie kocopoły.
  Ale tu może Pan @Ikulalibal mógłby rzucić trochę światła w tej sprawie?...
 • Postać Lenina przypomina mi moją babcię
  Byłem wtedy w II klasie liceum, oczywiście szkoła przekazywała informację zgodnie z programem ludowej władzy. Stalin był dla mnie oczywistą negatywną postacią, bardziej negatywną niż nawet Hitler, ale Lenin? Dopiero rozmowa z babcią uświadomiła mi kim naprawdę był. Człowiekiem którego idee przyniosły wiele cierpień ludzkich.
 • Co by tam o tym Leninie nie powiedzieć
  to jednak był człowiek dużego formatu.
  Ponad przeciętny intelekt.Całkowite oddanie idei.Jednym słowem "osobowość"

  A dziś? Dziś "losy świata" może zmienić taki Nowalny.
  Intelektualne zero.Drobny prowincjonalny kombinator.Chciwiec i kabotyn.I to jest przerażające.

  O tempora! o mores!

  PS

  W 70-tych,na któryś tam zjazd Komsomołu skomponowano pieśń "I znów trwa walka"
  Pieśń zaczęła żyć własnym życiem i do dziś przywiązanie do niej manifestuje się przy lada okazji.Pieśń bardziej znana jest pod tytułem (od słów refrenu) "I Lenin taki młody"
  na żądanie publiczności na zakończenie koncertu grupy Leningrad

  https://www.youtube.com/watch?v=XP7LpUVUgqA

  z angielskim tłumaczeniem

  https://www.youtube.com/watch?v=3K_oAPnjhw0
 • "Czytać hadko"
  Przecież w ten sam sposób Niemcy mogą gloryfikować Hitlera, Ukrańcy -Banderę a niedobitki czerwonych khmerów -Pol-Pota.
  Półprawdy, przekłamania i ślepota na dziesiątki milionów ofiar.
  Stalin z naszej (to o tych, którzy czują się Polakami) perspektywy to ludobójca, chociaż wgłębiając się w plany Trockiego, Bucharina, Kamieniewa-dla Rosjan okazał się wybawieniem.
 • @witas 12:54:34
  //Stalin z naszej (to o tych, którzy czują się Polakami) perspektywy to ludobójca//

  Bo też cóż to za perspektywa.
  Ciasna i ograniczona.Propagandyści przez dziesięciolecia zadbali o to aby taka była.To pozwalało trzymać w psychologicznych ryzach lud który jak wiadomo jest ciemny i wszystko kupi.
  Gdyby Polacy znali chociażby historię ostatniego stulecia Europy mogliby zacząć podejrzewać że ich historyczne doświadczenia nie są niczym unikalnym a martyrologia nie nadzwyczajna a średnio statystyczna.
  I co wtedy? a wtedy na gruzach niejednego mitu zaczęłaby się rodzić nowa świadomość a w konsekwencji ciążenie ku racjonalnemu widzeniu świata.A jeszcze tego by brakowało.
  Sięgnijmy po przykład.Dowiaduje się człowiek co zachodni alianci wyrabiali w takiej Francji i zaraz zaczyna inaczej patrzeć na ojczyźniane dzieje lat 45-56.Nie to żeby przestało boleć, ale rozumie że inni też tak mieli bo taka już dola przegranych i samotnych.Zawsze tak było jest i będzie.
  A dowiedzieć się ma okazję bo oto ukazała się nowa książka Zychowicza "Alianci" https://www.youtube.com/watch?v=vnxB5lG39Qk&t=1217s
 • @ikulalibal 13:14:51
  W.Sz.P. @Ikulalibalu

  Czy mógłbym Pana prosić od odniesienie się do tego mojego wpisu:
  https://fakty-kontra-news.neon24.pl/post/161428,lenin-urodzil-sie-151-lat-temu#comment_1777410

  Szczególnie w temacie rozterki jaką zamieściłem w posłowiu?
  Że zacytuję:
  "Dziwne, że Prilepin - jako stalinista - w tym względzie wypisuje takie kocopoły."

  Bo być może czegoś nie rozumiem w przesłaniu Prilepina, a chciałbym.
  Byłbym wdzięczny i z góry dziękuję i pozdrawiam.
 • @Adrian Lenz 13:13:49
  Już myślisz, że masz tu autorytet?
  :-) Aleś "niewinny"...
 • @Franek Ganek 13:33:24
  Żeby stwierdzić, że Lenin był zbrodniarzem i najgorszym ciemiężycielem ludności rosyjskiej nie trzeba żadnego autorytetu. Wystarczy elementarna umiejętność interpretacji faktów.
 • @Adrian Lenz 13:59:03
  //Wystarczy elementarna umiejętność interpretacji faktów.//

  Głównie demokratycznych "faktów".

  Lenin może być uznany za zbrodniarza, ale nie w sposób w jaki Panu się wydaje; to znaczy nie w sposób rodem z IPN, czy innej demokratycznej zatęchłej hałatem nory. Poniał?...
 • @Adrian Lenz 13:59:03
  To nieprawda co piszesz. Papuga dobrze wyuczona może to twierdzić i sto razy dziennie. Nie potrzeba uczyć nawet alfabetu. Możesz to nagrać poprzez mikrofon a wtedy rolę autorytetu przejmie Ci Twój odtwarzacz audio.
 • @Adrian Lenz 13:59:03
  A chodziło mi o to jakim autorytetem dla innych jesteś Ty... Bo nie jestem pewien czy zrozumiałeś (przynajmniej tak twierdzę publicznie).
  Nie przedstawiłeś ani faktów ani elementarnej umiejętności ich interpretowania.
 • @Kmieć 13:23:47
  //Faszyzmu by nie było, gdyby na scenie Rewolucji nie pojawił się właśnie św. Józef Stalin. //

  W ujęciu faszyzmu jako ruchu który powstał we Włoszech i dał o sobie znać za czasów Mussoliniego-to owszem,ma pan rację.
  Ale to bardzo skrótowe ujęcie problemu bo tak naprawdę ideologie, które potem rozejdą się na wiele nurtów,zaczęły wyłaniać się na początku XIX w.
  Po rewolucji francuskiej zaczęto tworzyć ideologie która z powodzeniem mogłaby zastąpić upadający już wówczas feudalizm.Starano się skonstruować taki system który były odzwierciedleniem społecznych porządków charakterystycznych dla feudalizmu.Po pierwsze istnienia społecznej warstwy uprzywilejowanej bardziej niż pozostałe.W feudalizmie taki stan rzeczy motywowano pewną formą wybraństwa zgodnego z boską wolą więc i w neo-feudalizmie też musiała zaistnieć na ten temat jakaś teoria.Było ich wiele a najpopularniejszą volkizm https://pl.wikipedia.org/wiki/Volkizm Volkiści i inni myśliciele tego kręgu, całymi garściami czerpami z syjonizmu choć na sztandarach deklarowali antysemityzm.Volkizm choć popularny był nieomal przez stulecie srogo zwalczany przez państwo z uwagi na krytyczny stosunek volkistów do utrwalających się wówczas stosunków kapitalistycznych które uważali za żydowską domenę.
  Z czasem ruch zaczął się jeszcze bardziej radykalizować i na początku XX w był w zasadzie już w pełni sformułowaną teorią nazistowską https://pl.wikipedia.org/wiki/Blut_und_Boden ale zwalczany był nadal z tego samego powodu:krytycznego stosunku do kapitalizmu takiego jakim był (z żydowskim kapitałem,lichwiarstwem itd)
  Kiedy (1929) dla Wall Street stało się jasne że misja Trockiego poniosła klęskę pozostał już tylko wariant wojennej ingerencji z zewnątrz.Postawiono na Hitlera i jego partię.Naziści ustąpili nieco od swego anty kapitalizmu a kapitał (państwo) nie tylko przestało ich prześladować ale jeszcze obsypał deszczem pieniędzy.
  I dopiero tak rozumiany "faszyzm" ułatwia rozumienie słów Prylepina.
  Partia leninowska ze swoim bezwzględnym egalitaryzmem faktycznie stanowiła przeciwległy biegun względem zachodnich ideologii niosących wybraństwo.Zaś towarzysz Stalin póki żył osobiście doglądał tego aby tamtejsze społeczeństwo było faktycznie egalitarne.Po jego śmierci nomenklatura zaczęła się wyradzać a w końcu pokryła się wrzodami typu Gorbaczow,Jakowlew i inni.
  Wszak każdy dobry ogrodnik to wie że jak jabłonki sezonowo nie przycinać to dziczeje i słabo owocuje.

  PS
  gdyby pana zainteresowała tematyka związana z narodzinami,rozwojem i ewolucją XIX-wiecznych ideologii nacjonalno-faszystowskich to polecam dziś już unikalną pozycję
  https://tezeusz.pl/kryzys-ideologii-niemieckiej-rodowod-intelektualny-trzeciej-rzeszy-george-l-mosse
 • @Kmieć 14:08:00
  Głód na Ukrainie, obozy i czeka to też demokratyczne "fakty"?
  Lenin jest zbrodniarzem w znaczeniu obiektywnym, był mordercą i ciemiężycielem. Ten kto to neguje albo nie zna oczywistych faktów albo nie rozumie znaczenia słów w języku polskim.
 • Co by obecnie było pisane i jak by obecnie nie szkalowano Lenina
  '
  To na tamte i obecne czasy była to pod jego przewodnictwem rewolucja postępowa. A jak każda rewolucja ma na swojej drodze niestety także ludzkie ofiary w postaci cierpień i śmierci.

  Z jej pozytywnych aspektów. Dała możliwość wyrównania życiowych szans tym którzy za czasów caratu byli przez wieki nikim, ludzkimi zniewolonymi robolami bez żadnych praw a tylko mających względem panów obowiązków.

  Lenin nie był żadnym zbrodniarzem ❗❗❗.

  Zbrodnie dokonywali zapalczywi nadgorliwi nie koniecznie prawdziwi zwolennicy Lenina. Ludzie którzy na fali rewolucji dorwali się do szczebli władzy.
  A często wśród nich byli też tacy którzy po przez zbrodnie celowo z premedytacją szkodzili własnie Leninowi i sabotowali wyniki postępowej rewolucji, niszcząc od środka ludzi zwłaszcza tych oddanych sprawie by prości i biedni ludzie mogli kształcić się i żyć na równi z innymi.

  Tak jak wymieniają w powyższym artykule to autorzy Zachar Prilepin, Siemion Urałow i Igor Mołotow.

  Bez Lenina po dzień dzisiejszy byli by w Rosji ludzie pozbawieni prawa do opieki społecznej do nauki i studiowania a Rosja nigdy nie byłaby w stanie stać się potęga militarną niszcząc nazistów w sercu 3 rzeszy w Berlinie i w tak krótkim czasie potegą naukowo-techniczną z Gagarinem ❗

  Są plusy i minusy bo rewolucja to nie sama dyskusja a jest to walka w której niestety giną przeciwnicy a ta pod wodzą Lenina miała za cel obalić tyranię garstki panów nad milionami ludzi nie mających żadnego statusu i żadnych praw człowieka.

  Dzisiaj wielu z nas patrzy na te dzieje całkiem z innej perspektywy i bez zastanowienia krytykuje nie rozumiejąc ówczesnych ludzi. Ludzi którzy żyli 100 lat temu i byli całkowitymi niewolnikami panującego wówczas niesprawiedliwego politycznego systemu.

  Dla nich jedyną drogą było chwycić za broń i obalić tyranie i tyranów.
  Dać ludziom, każdemu szansę na uwolnienie się od analfabetyzmu i ciemnoty.

  Nam łatwo jest potępiać z pozycji komfortu i braku wyobraźni co byście sami zrobili będąc nikim, nie mając nic, i móc mieć tylko obowiązek jak niewolniki służenia i pracy elicie mającej was za śmiecie i bydło robocze.

  Zastanowić się warto zagłębiając się w tamte dzieje i panujące warunki życie tych którzy poszli za Leninem by zmienić na korzyść swój i milionów los polegający na wegetacji.

  Dlaczego w krajach gdzie panowała tyrania, niesprawiedliwość społeczna i wyzysk człowieka przez elity to właśnie tam ludzie pod sztandarem Lenina chwycili za broń i obalali tyranię jak np na Kubie i zwyciężyli ? ❗

  Dlatego że jest to rewolucja mimo ofiar postępowa w stosunku do panujących warunków w jakich ludzie tam żyli.

  Na Kubie był za czasów despoty Fulgencio Batisty Zaldívar analfabetyzm, brak dla biednych opieki medycznej, były kasyna dla USA oligarchów i burdele.


  Salut✔
 • @Leonardo da Vinci 14:47:58
  //Dała możliwość wyrównania życiowych szans tym którzy za czasów caratu byli przez wieki nikim, ludzkimi zniewolonymi robolami bez żadnych praw a tylko mających względem panów obowiązków.//

  Niechże się pan opamięta na litość boską.
  Tak jak trzeba zwalczać mit "setek milionów ofiar bolszewizmu" tak trzeba zwalczać mit "ucisku carskich czasów".
  Niech pan nie zapomina że ów popularny wśród Polaków mit choć zrodzony w klimacie XIX-wiecznego romantyzmu, to przecież był kontynuowany a nawet wzmacniany komunistyczną propagandą zgodnie z którą car musiał być swołoczą gnębiącą lud i basta.
  Prawda jest taka że carat w porównaniu z pruskimi czy austriackimi realiami był liberalny i pobłażliwy.
  Ja bardzo panu polecam nowość:serial autorstwa metropolity Tichona (z wykształcenia rezyser) "Upadek Imperium.Rosyjska lekcja".
  Serial składa się z wielu krótkich wykładów podczas których nieomal dzień po dniu relacjonuję się rewolucję która wbrew powszechnemu przekonaniu nie wybuchła w październiku a kilka miesięcy wcześniej bo w lutym 1917 r.Z nieubłaganych faktów wynika że to nie bolszewicy a liberałowie doprowadzili do upadku państwa.Zaś bolszewicy przeciwnie-zebrali jego szczątki i tchnęli w nie nowe życie.Serial to istna kopalnia wiedzy.Sądzę że niejeden fakt tyczący caratu może pana zaskoczyć i zbić z pantałyku.Serial emitowany jest w rosyjskiej telewizji

  https://www.youtube.com/watch?v=4n01EBO0mUs&list=PLURDbynGfsfVS2aYVvM5sx7mx33EKsgWs


  Tytuł serialu nawiązuje do innego też świetnego filmu autorstwa metropolity Tichona "Upadek Imperium.Bizantyjska lekcja."

  https://www.youtube.com/watch?v=TIHWnvk2Q4g
 • @Adrian Lenz 15:01:48
  To ma być odpowiedź? Kolejny za portalową lebiegę przyszedł robić?

  //Głód na Ukrainie, obozy i czeka to też demokratyczne "fakty"?//

  Czy Ty nie jesteś upośledzony ? Masz żółte papiery to się przyznaj - będziesz miał fory.
  Pan Jezus Chrystus był przed Leninem to czemu jego nie obwiniasz?
 • @Leonardo da Vinci 15:14:25
  Właśnie takich tyranów obalali rewolucjoniści pod sztandarem nauk Lenina.
  "Dyktator Kuby.

  W 1952 roku wrócił na Kubę i 10 marca dokonał bezkrwawego zamachu stanu, usuwając ze stanowiska wybranego w wolnych wyborach prezydenta Carlosa Prío Socarrása i ogłaszając się po raz drugi prezydentem. Dwa lata później przeprowadził sfałszowane wybory, które zapewniły mu sprawowanie urzędu na dalsze cztery lata. W 1958 roku wygrał wybory drogą wyborczych fałszerstw

  Podczas rządów Batisty zawieszone zostały swobody obywatelskie. Rządził w sojuszu z najbogatszymi plantatorami.

  W okresie jego rządów gwałtownie wzrosły nierówności ekonomiczne w kraju. Współpracował z amerykańską mafią, która kontrolowała handel narkotykami, hazard i prostytucję. 

  Stany Zjednoczone popierały Batistę ze względu na jego antykomunizm.

  Batista mordował, więził i prześladował swoich rywali politycznych.

  Wyprowadzał też środki publiczne na własne konto, podczas rządów wzbogacił się o 40 mln dolarów. Wszystko to sprawiło, że stał się niezwykle niepopularny na Kubie zwłaszcza wśród biednych i w klasie średniej.

  Od 1952 roku wielu Kubańczyków protestowało przeciwko rządom Batisty. Zaraz po przewrocie studenci zorganizowali protesty przeciwko Batiście. Liderem protestów stał się wykładowca akademicki Rafael García Bárcena, został jednak szybko aresztowany.

  Spośród wielu grup opozycyjnych wobec rządów Batisty najmocniejszą pozycję uzyskało ugrupowanie skupione dookoła Fidela Castro.

  Rządy Batisty obaliła rewolucja na czele której stanął Fidel Castro.
  1 stycznia 1959 roku tyran i morderca opuścił Kubę i udał się na emigrację. Początkowo trafił na Dominikanę, a następnie osiadł w Portugalii" .

  Salut ✔
 • @ikulalibal 15:16:15
  //Niechże się pan opamięta na litość boską.
  Tak jak trzeba zwalczać mit "setek milionów ofiar bolszewizmu" tak trzeba zwalczać mit "ucisku carskich czasów".//

  Mity trzeba obalać ale... Człowiek to taka bestia, że jakby dobrze nie miał to i tak wymyśli "lepiej". Zawsze ktoś czuje się ciemiężony.
  I na takich właśnie liczy szatan.
 • @ikulalibal 15:16:15
  Dzięki za linki.

  Będę z chęcią korygować i porównywać.

  Salut ✔
 • @Adrian Lenz 15:01:48
  //Głód na Ukrainie, obozy i czeka to też demokratyczne "fakty"?//

  Oczywiście. Szczególnie "głód na Ukrainie".

  Ale tu zostawiam pole do działania panu @Ikulalibalowi, który już wiele razy na Neonie wycierał podłogę tymi "znawcami" historii, którzy sięgali po "argument" owego "głodu"...

  Przy czym Pan żeś chyba pierwszy, jak sięgam pamięcią, który tymże "faktem" chce obciążyć Lenina. Bo jak do tej pory to wszyscy "antykomuniści" przypisywali to Józefowi Stalinowi...

  P.S. Ja nie mam czasu, bo właśnie czytam odpowiedź do mnie szanownego @Ikualibala i będę chciał odpisać.
 • @Franek Ganek 15:21:08
  Czyli za czasów Lenina nie zmarło z głodu 5 mln Ukraińców? On nie ponosi odpowiedzialności?
  Chce pan negować historyczne fakty, żeby uchronić swój kult komunistycznego zbrodniarza?
 • @Franek Ganek 15:24:26
  // Człowiek to taka bestia, że jakby dobrze nie miał to i tak wymyśli "lepiej". //


  Zupełnie nie wiadomo co robić bo "lepiej" często okazuje się "gorzej".Zaś z drugiej strony zadusić w sobie wszystkie odruchy zmierzające ku poprawie zastanej sytuacji też nie prowadzą do niczego dobrego.
  Gdybyśmy tak mieli jak nie mamy,jakiś wewnętrzny kompas pozwalający odróżniać podszepty zwodzicieli od naszego własnego instynktu ku poprawie wadliwej rzeczywistości.
  Zgodnie z pewnymi teoriami przyczyną licznych nieszczęść i komplikacji jest tkwiący w Żydach instynkt do zmieniania świata a dokładnie "naprawianie świata" - Tikkun olam https://en.wikipedia.org/wiki/Tikkun_olam A właściwie nie tyle sam instynkt co skłonność do wychodzenia z nim poza wyznaczony im obszar czyli poza świat żydów.Misja poprawy świata dotyczy poprawy "wewnętrznego świata żydów" zaś oni wychodząc z tym na zewnątrz dewastują naszą (gojowską) rzeczywistość za co z kolei my odpłacamy im pretensjami a nawet nienawiścią.Wedle kabalistów pretensje te są uzasadnione.
 • @Adrian Lenz 16:05:31
  //Chce pan negować historyczne fakty, żeby uchronić swój kult komunistycznego zbrodniarza? //

  Skoro już o faktach mowa to konkretnie o jaki głód chodzi?
 • @Adrian Lenz 16:05:31
  Na czas czasów Lenina zapomniano o Chrystusie? Jak sobie potem przypomniano?

  //żeby uchronić swój kult komunistycznego zbrodniarza?//

  Słucham??? Czy się koleżka nie zagalopował?

  //Chce pan negować historyczne fakty//

  Jakie fakty? Ty wiesz co piszesz? Podałeś tu jakieś fakty?
  To, żer Lenin żył w czasach głodu ma być istotnym w dyskusji faktem?

  Możesz zacząć słuchać i rzetelnie odpowiadać?
 • @ikulalibal 16:11:49
  Tak właśnie jest...
  //"lepiej" często okazuje się "gorzej".Zaś z drugiej strony zadusić w sobie wszystkie odruchy zmierzające ku poprawie zastanej sytuacji też nie prowadzą do niczego dobrego.//

  Chodzi o to by się nie przywiązywać, nie uzależniać...
 • @Adrian Lenz 16:05:31
  //za czasów Lenina nie zmarło z głodu 5 mln Ukraińców? On nie ponosi odpowiedzialności?//
  Ja nikogo nie sądzę... Jest ktoś kto sądzi...
  Każdy ponosi odpowiedzialność. Co do Lenina to nie wiem czy przyczynił się do wzrostu czy do spadku liczby ofiar... Nie podajesz faktów... przecież.
 • @ikulalibal 16:16:21
  Lata 1921-1922
 • @Adrian Lenz 16:31:43
  Ale fakty mówią o tym że ten głód wystąpił na Powołżu i z Ukrainą nie miał związku.
  Pan zna jakieś inne fakty?
 • @Franek Ganek 16:18:37
  "Jakie fakty? "
  W 1920 roku władze zarekwirowały 10 milionów ton pudów zboża, w tym całą rezerwę i ziarno siewne na następny rok, w wyniku czego doszło do klęski głodu, która pochłonęła 5 mln ofiar. Na czele władz stał wtedy Lenin, więc ponosi pełną odpowiedzialność za śmierć tych ludzi. Czego pan tu nie rozumie?
 • @Franek Ganek 16:23:59
  "Nie podajesz faktów... przecież"
  Lenin był przewodniczącym rządu i jako taki odpowiadał za jego politykę i zbrodnicze decyzje.
 • @Adrian Lenz 16:39:04
  //W 1920 roku władze zarekwirowały 10 milionów ton pudów zboża,//

  Chodzi o to czy potrafiłby pan jakoś to zilustrować konkretami np odwołaniem się do źródła tej informacji .Ile spośród wszystkich ofiar a to:a)ofiara I WŚ,b) ofiar wojny domowej,było ofiar śmierci spowodowanej głodem i niedożywieniem.
  W 1920 trudno mówić o "władzy" jako że trwała wojna domowa (nie wiem czy pan o tym słyszał) .Regiony a zwłaszcza wieś i tak już wyludniona skutkiem ofiar I WŚ, była szczególnym polem walki stąd zniszczenia i ich efekty.
  Pytanie tylko kto jest odpowiedzialny za wojnę domową.
 • @Adrian Lenz 16:39:04
  Proszę nie kłamać tu na forum i nie trollować.

  " Działania, które wywołały masowy głód, wynikały ze sprzeciwu ludności wsi Ukraińskiej SRR wobec kolektywizacji rolnictwa i ściągania obowiązkowych, nieodpłatnych dostaw produktów rolnych w wymiarze przekraczającym możliwości produkcyjne wsi. Polityka ta została wprowadzona na przełomie 1929/1930 przez kierownictwo WKP.

  Lenin zmarł w stycxniu 1924; w Gorki. Więc cały ten głód byl dziełem sparatu Gruzina Stalina z Gruzinem Berią i jego polityką terroru.

  To są fakty ❗
 • @ikulalibal 14:42:16
  Wielce Szanowny Panie @Ikulalibalu,

  Zrobił Pan mi (i czytelnikom) skrócony wykład na temat powstania konglomeratu "państwa" z prywatnym kapitałem (korporacjami), który po krótce zwie się właśnie faszyzmem.

  I jednocześnie uniknął Pan odpowiedzi na moje pytanie: dlaczego Zachar Prylepin właśnie teraz gloryfikuje w przestrzeni publicznej Lenina. Równie dobrze mógłby "Trockiego"... który jest ulubieńcem jelit Mumii Jewropejskiej.

  Ów ruch faszystowski, powstały jeszcze w XIX wieku, byłby jedynie lokalnym folklorem, gdyby w ZSRR do władzy nie doszedł Józef Stalin. Przecież, o ile się nie mylę, Franco w Hiszpanii został "uruchomiony" już po tym, gdy "Brooklińska Rada Żydów" zdała sobie sprawę, że Rewolucja na Słowiańszczyźnie pod św. Stalinem nie pójdzie po unych myśli. Także wtedy jakoś i Duce w Italii nagle skonsolidował Półwysep Apeniński i stworzył państwo, którego nigdy w historii nie było - Włochy (Italię, podobnie jak "Austriak" faszysta Hitler stworzył Niemcy). I wszystko to dopiero po tym jak Józef Stalin spowodował, że "ciasteczka z reklamówki Victorii Nudellman" okazały się być niewystarczające do pokonania Świata Słowiańskiego.

  Historia powstania faszyzmu jest równoległa z powstawaniem ruchów soc-komunistycznych. To żydowska dialektyka. Siadanie okrakiem na barykadzie, bo nigdy nie wiadomo, który nurt w danym plebsie zwycięży...

  Wracając do Zachara Prilepina.
  To człowiek, o którym swego czasu tu na Neonie napisał Pan, że jest namaszczony na następcę Władimira Putina. Jednocześnie określił Pan go jako także "putinistę" (jeśli mnie pamięć nie myli), bo o tym, że jest Prylepin stalinistą to Pan też wyraźnie nadmieniał (co spowodowało, że się tym człowiekiem zainteresowałem).

  I teraz "clue". Wpływowi ludzie w świecie RU nie rzucają słów na wiatr w przestrzeń publiczną - wielokrotnie sam Pan to z naciskiem uwypuklał). Szczególnie "namaszczeni"... jak Prylepin.
  Jeśli Prylepin mówi, że Lenin uratował świat przed "faszyzmem", to to jest ukłon w stronę liderów "Brukseli", czyli najbardziej plugawego i zepsutego elementu Jelit Jewropejskich.
  Jeśli jednocześnie Władimir Putin w ostatnim ważnym wystąpieniu mówi, o tym, że Rosja "walczy z globalną pandemią "covid-19" i jest dumna z rosyjskiej szczepionki" przeciwko NIEITNIEJĄCEMU wirusowi, to...
  To to jest w moim instynkcie syf i zdrada.
  I Prylepin się w tę zdradę wpisał swoim pożałowania godnym wystąpieniu o Leninie. Tak to czuję.

  P.S. Bardzo serdecznie Panu dziękuję za odpowiedź. I z całego serca szczerze pozdrawiam.

  P.S.2. Pan myśli czystą wiedzą/informacją, a ja chyba odrobinę po kobiecemu: chłonę dużo wiedzy do męskiego mózgu, ale wychodzi ona po przeróbce wewnętrznej jako intuicyjne przeczucie. I jeszcze nigdy mnie ono nie zawiodło.
  Chciałbym, naprawdę, mylić się co do mojej (nienajlepszej od czasów ogłoszonej plandemii) opinii o "kolektywnym Putinie" i od dziś Prilepinie.
  Czas pokaże, co się będzie działo.
 • @Adrian Lenz 16:43:31
  Człowieku, odnoś się do tego co jest mówione!
  Pan Jezus Chrystus jest przewodniczącym Aniołów... Pytam: Dlaczego Jego nie obwiniasz?
  Jesteś niekonsekwentny w stosunku do siebie.
  https://jakajestprawda.neon24.pl/post/161437,wielka-porazka-boga#comment_1777569
 • @Adrian Lenz 16:02:10
  "Żeby wychwalać takiego człowieka, trzeba mieć całkowicie zaburzoną percepcję wartości i moralności."

  Po pierwsze wpychasz Lenina w rolę Stalina.
  Tak jak już napisałem Lenin zmarl na wiele lat przed tzw głodem na Ukrainie, wiec przypominam nie należy tu trollować bo kłamstwo ma krótkie nogi.

  A po drugie żeby wypisywać takie brednie to albo trzeba być ograniczonym umysłowo albo z IPN czy też z banderowskiej upadliny i trzeba mieć całkowicie zaburzoną percepcję wartości i moralności. A taką mają właśnie neobanderowcy i potomkowie upa zwyrodnialców, ni kszty uczciwości ani moralności.
 • @Leonardo da Vinci 16:58:50
  //Lenin zmarł w stycxniu 1924; w Gorki. Więc cały ten głód byl dziełem sparatu Gruzina Stalina z Gruzinem Berią i jego polityką terroru.//

  Pozwolę sobie nie zgodzić się taką interpretacją.
  Wielki Głód 1932-1933 był efektem tego że wbrew normom międzynarodowego prawa handlowego,wbrew zawartej umowie, USA jednostronnie zmieniły warunki płatności z surowców na ziarna zbóż.
  Jak wiadomo na przełomie 20-sytych i 30stych ZSRR zawarł z amerykańskimi koncernami umowę na budowę i rozbudowę dużej ilości obiektów przemysłowych.Zgodnie z umową ZSRR miał płacić złotem a także surowcami.Kiedy umowa było już na etapie realizacji USA zmieniły warunki umowy i zażądały zapłaty w postaci zbóż.
  "Gruzin Stalin" (Beria nastał dopiero w 1939) miał do wyboru:zerwać umowę a w perspektywie z powodu braku sprzętu przegrać II WŚ albo zacisnąć zęby o płacić.Wybrał to drugie.
  Co zaś się tyczy Wielkiego Głodu na Ukrainie to za jego specyficzny przebieg odpowiedzialność ponosi Polak Stanisław Kosior.Powodowany chorymi motywami fałszował dane o klęsce głodu w skutek czego Ukraina otrzymała mniejsza pomoc niż inne regiony objęte klęską nieurodzaju.Stanisław Kosiro za swoją działalność został rozstrzelany więc jest ofiarą wspomnianej przez pana "polityki terroru"
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Kosior
 • @Leonardo da Vinci 16:58:50
  Ja piszę o głodzie w latach 1921-1922.
 • @ikulalibal 16:50:21
  "odwołaniem się do źródła tej informacji"
  Źródło jest na przykład takie: Stéphane Courtois i inni, "Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania." Rozumiem, że pan nic nie wie o tym, że w okresie głodu na Ukrainie władze wywoziły stamtąd zboże w ramach rekwizycji i podatków? Trochę słaba wiedza, jak na kogoś kto się publicznie wypowiada się w teamacie komunistycznych rządów.
 • @Kmieć 17:03:06
  Ponadto chcę wspomnieć (bo być może pan o tym nie wie) że Zachar Prilepin zaczynał jako "narodowy bolszewik".Paradoks.
  Progenitura nomenklatury przeistoczyła się w:podważających każda wartość liberałów, a chłopak spoza elity wszedł na drogę narodowego socjalizmu.Nie z powodu socjalnej dyskryminacji a buntu przeciwko wrogiej rzeczywistości.
  Niedawno mówił jak do tego dochodził.Opowiadał jak na początku 90-tych "elita" stworzyła taki etos zgodnie z którym np iść do wojska to była hańba największa z możliwych.Więc on mając inne możliwości,na przekór panującej modzie,poszedł do wojska i w dodatku "poprosił się" do Czeczenii.
  A jako że szef narodowych bolszewików Limonow był jego przeciwieństwem to pewnie Prilepin szukał jakiś nowych,innych, formuł działania niż niekończące się kawiarniane dyskusje.Myślę że jest najlepsza syntezą "białego i czerwonego projektu",czyli człowiekm który wchłonął w siebie wszystkie pozytywy systemów sprzed 1917 r i po 1917r.
 • @Franek Ganek 17:05:27
  "Pan Jezus Chrystus jest przewodniczącym Aniołów"
  A co to ma wspólnego ze zbrodniami Lenina?
 • @Adrian Lenz 17:42:42
  Z jakimi znowu zbrodniami Lenina? Dlaczego miałoby to mieć z tym coś wspólnego?
 • @Adrian Lenz 17:38:55
  // "Czarna księga komunizmu.//

  Ma pan jakieś refleksje na temat autorów tego "działa" ?

  Niestety ma pan bardzo fragmentaryczną wiedzę więc dyskusja z panem będzie trudna.
  Ja ze swej strony mogę podpowiedzieć że jak u schyłku 20-stych trockiści czmychali z ZSRR jak polne koniki (niestety zbyt późno zrozumiano że trzeba ich zabijać),to większość z nich osiadła w Paryżu.
  Jeśli przyjrzy się pan życiorysom autorów tej książki to z pewnością skonstatuje pewne prawidłowości.
  Jak już wstęp do "Czarnej Księgi Komunizmu" pisał sam Aleksander Jakowlew to chcę czy nie chcę muszę odrzucić owo unikalne dzieł.
  https://pl.qaz.wiki/wiki/Alexander_Yakovlev_(Russian_politician)

  Nie mogę przecież zaakceptować faktu że kurwy wystawiają świadectwa moralności.
 • @ikulalibal 17:40:33
  //Ponadto chcę wspomnieć (bo być może pan o tym nie wie) że Zachar Prilepin zaczynał jako "narodowy bolszewik".Paradoks.//

  Paradoks?
  Większym będzie, jeśli się okaże, że w Prilepinie siedzi bękart Jelcyna z Miedwiediewem...

  P.S. Prilepina tu na Neonie to Pan przedstawił jako mężczyznę przez wielkie "M": poeta, pisarz, wojownik, żołnierz, myśliciel.
  Żeby tylko z niego nie wylazła żydowska bronsztajnowska kurwa na koniec.
  Bo to koniec kreuje mężczyznę. A nie jak zaczyna...
 • @Kmieć 18:18:51
  //Żeby tylko z niego nie wylazła żydowska bronsztajnowska kurwa na koniec.//

  Bo nie da rady być jednocześnie stalinistą i pisać panegiryków na cześć druha Lejby Bronszteina!
 • @Kmieć 18:18:51
  //Żeby tylko z niego nie wylazła żydowska bronsztajnowska kurwa//

  Znajduje pan jakąś szczelinę w jego życiorysie (działalności) ?
  Bo z czegoś przecież musi wynikać pańska rezerwa wobec jego osoby.
  Mnie się do jakiegoś czasu wydawało że tę rolę którą teraz pełni Prilepin będzie pełnił Chirurg (Zaldostanow z Nocnych Wilków) ale okazało się że nie.Sądzę że to z tego powodu że Prilepin jako literat jest znany w intelektualnych środowiskach europejskich,więc jako ewentualny lider byłby rozpoznawalny.
 • @ikulalibal 18:40:04
  //Znajduje pan jakąś szczelinę w jego życiorysie (działalności) ?//

  Żebym mógł palec włożyć? Niby nie, ale jednocześnie tak. "Tak" mogę użyć właśnie po tym jak Prylepin "stalinista" wyniósł na ołtarze postać, która może nie tyle powinna zostać zapomniana, co powinna być wspominana tylko w ciemnych piwnicach uniwersytetów.

  Moim zdaniem stalinista, jakim podobno jest Prilepin, nigdy nie powinien tak na piedestał wynieść tę mumię.
  Dlaczego? Dlatego, że jest "namaszczony". I jego wszystkie publiczne słowa będę pamiętane nawet za 20-30 lat.
  Jeśli on dziś gloryfikuje w przestrzeni publicznej Lenina (kumpla Bronszteina), to doskonale wie, co robi, bo za "x" lat ktoś mu to wyciągnie. Czyli w planach w Rosji (i Słowiańszczyźnie) jest nie jest stalinizm, a "trockizm". Czyli globalizm. Krótko mówiąc: w Federacji Rosyjskiej szykowane i uwijane jest miękkie gniazdko dla ewakuujących się z USraela jelit - hałąciarskich - od Habad Lubawitch.

  Gdyby żył Józef Stalin, to po tym wystąpieniu Prilepina o Leninie, "stalinista" Zachar stanąłby przed plutonem egzekucyjnym za zdradę.
  Bo Stalin opierał się na "naukach" Lenina jak Krk na "naukach" Chytrusa. Każda władza potrzebuje martwego idola.
 • @Kmieć 18:34:22
  //Bo nie da rady być jednocześnie stalinistą i pisać panegiryków na cześć druha Lejby Bronszteina!//

  Gwoli ścisłości to Bronsztein nie był druhem Lenina.To że w pewnym momencie ich drogi się przecięły nie znaczy że ich coś łączyło.
  Przed 1917 należeli do lewicowych ale zwalczających się stronnictw.
  Lenin był zdeklarowanym marksistą zaś Trocki socjal-demoratą co wyraźnie ich dzieliło.Przynależeli do dwóch różnych środowisk nazwijmy je "polityczno-towarzyskich".
  Trocki nie będący komunistą,do partii bolszewickiej przystąpił we wrześniu 1917 r .Korzystając z tego że (do dziś nieznana) choroba Lenina stopniowo wyłączała go z życia publicznego Trocki zajął jego miejsce.Oczywiście nie formalnie ale ku temu zmierzał dopóki w 1929 r kres marzeniom nie położył Stalin.
 • @ikulalibal 19:11:11
  //Gwoli ścisłości to Bronsztein nie był druhem Lenina.To że w pewnym momencie ich drogi się przecięły nie znaczy że ich coś łączyło.
  Przed 1917 należeli do lewicowych ale zwalczających się stronnictw.//

  Jak Kaczory z "Tuskiem"?...
 • @ikulalibal 17:58:41
  Jakie świadectwo moralności? Przecież chodzi tu tylko o to, czy były w mocy dekrety o wywożeniu zboża z terenów objętych klęska głodu czy nie. Tu nie trzeba żadnych ocen moralnych. Te zarządzenia przytaczają również inni autorzy np. Sołżenicyn. Rozumiem, że przyjął pan zasadę, że informacje o komunistycznych zbrodniach należy czerpać tylko od prawomyślnych komunistów?
 • @Kmieć 18:58:18
  //Gdyby żył Józef Stalin, to po tym wystąpieniu Prilepina o Leninie,//

  Czyżby instynktownie,czy też może czytał pan jakieś materiały w każdym razie dostrzegł pan problem.A polega on na tym że kiedy planowano "pierestrojkę" to ułożono pewien harmonogram działań z których każde z osobna i wszystkie razem miały służyć misji rozwalenie ZSRR.
  Jednym z głównych punków było konsekwentne (przy każdej okazji i bez) przeciwstawiać Lenina Stalinowi.Że niby Lenin intelektualista,romantyk i marzyciel a Stalin brutal który wykorzystał nieporadność Lenina.I dlatego jest tak jak jest,okropnie,strasznie,ponuro,więc trzeba zmienić.
  Opowiada o tym Sergiej Kurginian (duża figura), w telewizyjnym programie
  https://regnum.ru/news/polit/2815787.html

  (Jeśli jakoś szczególnie interesuje pana ta kwestia to idąc wskazanym śladem znajdzie pan sporo materiałów)
  Więc jak pan widzi "jest sprawa" wobec której staje taki Prilepin i stara się ominąć szerokim łukiem konflikt zaplanowany tylko po to aby skłócać środowiska lewicujące (nie mylić z oficjalnymi komunistami którzy zupełnie zeszli na psy)

  PS
  Krótki konspekt nieprostych relacji Lenin-Trocki
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%B8_%D0%9B%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BD
 • @Adrian Lenz 19:46:40
  /, czy były w mocy dekrety o wywożeniu zboża z terenów objętych klęska głodu czy nie//

  Mówiąc krótko:nie.Nie było.W 1921 bo przecież ten okres omawiamy,nie było.
  Był później ale to zupełnie inna historia.
  Wprawdzie nie ma pan takiego obowiązku ale gdyby obserwował moje komentarze w tej dyskusji to już by pan wiedział że
  /Wielki Głód 1932-1933 był efektem tego że wbrew normom międzynarodowego prawa handlowego,wbrew zawartej umowie, USA jednostronnie zmieniły warunki płatności z surowców na ziarna zbóż.
  Jak wiadomo na przełomie 20-sytych i 30stych ZSRR zawarł z amerykańskimi koncernami umowę na budowę i rozbudowę dużej ilości obiektów przemysłowych.Zgodnie z umową ZSRR miał płacić złotem a także surowcami.Kiedy umowa było już na etapie realizacji USA zmieniły warunki umowy i zażądały zapłaty w postaci zbóż.
  "Gruzin Stalin" (Beria nastał dopiero w 1939) miał do wyboru:zerwać umowę a w perspektywie z powodu braku sprzętu przegrać II WŚ albo zacisnąć zęby o płacić.Wybrał to drugie.
  Co zaś się tyczy Wielkiego Głodu na Ukrainie to za jego specyficzny przebieg odpowiedzialność ponosi Polak Stanisław Kosior.Powodowany chorymi motywami fałszował dane o klęsce głodu w skutek czego Ukraina otrzymała mniejsza pomoc niż inne regiony objęte klęską nieurodzaju.Stanisław Kosiro za swoją działalność został rozstrzelany więc jest ofiarą wspomnianej przez pana "polityki terroru"
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Kosior /

  //Te zarządzenia przytaczają również inni autorzy np. Sołżenicyn. //

  Trzeba trafu ale akurat dziś na blogu (w imię ojca i syna) Czerwonego Korsarza, post i mój komentarz

  https://prezydent.neon24.pl/post/161429,putin-uhonorowal-solzenicyna
 • @ikulalibal 20:05:17
  Informacje o planowym pozbawianiu żywności Ukraińców potwierdza również Wołkogonow. Rozumiem, że według pana oni wszyscy kłamią. A pan, w takim razie, na jakich historykach się opiera?
 • @Kmieć 09:05:55
  : Zanim zaczniemy mówić o Leninie, dobrze czy źle warto zapoznać się z rolą takich postaci jak Nikolai Lenin (Jacob Richter) i Daniel De Leon. Jaką rolę mógł pełnić w tej układance Władimir Uljanow. Odpowiedź w http://russ-history.blogspot.com/
 • @Adrian Lenz 20:47:19
  Widzę że pan się całkowicie zaplątał więc proponuję żeby się pan rozluźnił się i przypomniał o co panu szło na początku.


  //Informacje o planowym pozbawianiu żywności Ukraińców //

  Nie było planowanego pozbawiania żywności Ukraińców.Więcej-nie było zjawiska pod tytułem "Głód na Ukrainie"."Głód na Ukrainie" to element współczesnej propagandy.
  Owszem,w latach 1932-1933 był głód w ZSRR który objął regiony:Kaukazu,Kazachstanu,Niskiego Zawołża i Ukrainy.Głód nie był "planowym działanie" a klęską żywiołową wywołaną kilkuletnią susza.Gdyby nie ona mimo wymuszonego eksportu zboża za granice nie doszłoby do katastrofy głodu.
  Współczesna Ukraina robi w tej kwestii dokładnie to samo co żydzi z ludobójstwem -monpolizują. W związku z czym przypisują sobie taką liczbę ofiar która odnosi się do wszystkich ofiar a nie tylko Ukraińskich.

  //A pan, w takim razie, na jakich historykach się opiera?//

  Na takich którzy po pierwsze faktycznie są historykami a po drugie swoje wywody opierają na badaniu archiwaliów.

  //potwierdza również Wołkogonow. //

  No to co? a któż to jest Wołkoogonow żeby się na niego powoływać? .Jelcynowska kanalia i entuzjasta Gajdara.
  Ja wierzę historykowi Zemskow bo choć na początku zajmował wybitnie antysowiecką pozycję to jednak postawiony przed wyborem emocje albo historyczna prawda;wybrał prawdę.
  A według Wiktora Zemskowa liczba ofiar głodu 1932-1933 jest o kilka razy mniejsza niż te które krążą w powszechnym obiegu.
 • @Adrian Lenz 20:47:19
  Ponad 65 lat temu amerykański dziennikarz Louis Fisher ujawnił motywowane politycznie fałszywki publikowane przez dzienniki Hearsta.
  W roku 1922 niektóre obszary Związku Radzieckiego doświadczyły głodu w wyniku interwencji zbrojnych dążących do obalenia tworzącego się nowego państwa. Głód powrócił w 1933 r., szczególnie na Ukrainie, lecz nie ograniczając się do niej. Istnieją dwie, radykalnie odmienne koncepcje dotyczące drugiej klęski głodu. Obiektywna analiza wskazuje, że był on wynikiem złych warunków klimatycznych, na które nałożyły się działania sabotażowe podejmowane przez bogatych chłopów (kułaków) w obliczu kolektywizacji rolnictwa. Jednak nacjonaliści ukraińscy twierdzą, że głód został rozmyślnie przeprowadzony z rozkazu Stalina w celu złamania ducha Ukraińców a jego efektem była śmierć milionów niewinnych ludzi. Skala śmierci i zniszczenia miała nawet przewyższać nazistowski holokaust. Dokumenty przywoływane na poparcie tej tezy często firmowane są przez takich uczonych jak Robert Conquest czy James Mace z Uniwersytetu Harvarda. Dowody te są w najwyższym stopniu wątpliwe i często opierają się na zdyskredytowanych świadectwach z amerykańskiej prasy lat trzydziestych, a nawet nazistowskiej propagandzie. Mimo tego przywoływane były nieustannie, szczególnie w latach osiemdziesiątych, w ramach upamiętnienia pięćdziesiątej rocznicy głodu przez nacjonalistów ukraińskich i jednoczesnego podsycania zimnowojennej retoryki czasów Reagana.
  Badając działania uczestników kampanii propagującej tezę o głodzie jako ludobójstwie możemy powtórzyć jego wniosek: „Próbę tę zbyt łatwo przejrzeć, a ręce tych, którzy jej dokonują są zbyt brudne by mogła się ona udać”.
  Raz za razem pojawiają się te same nieostre fotografie mające ukazywać ofiary głodu na Ukrainie, ale niemal w każdym wypadku zdjęcia te są nieudokumentowane lub pochodzą z dokumentów dotyczących pomocy dla ofiar głodu roku 1922, a nawet wcześniejszych czasów. Posklejane razem w filmie „Żniwa rozpaczy” (Harvest of Despair) zostały pokazane w brytyjskiej telewizji, mimo że część nadawców publicznych w Stanach Zjednoczonych odmówiła emisji filmu z powodu jego braku obiektywności. Organizacje nacjonalistów ukraińskich w Kanadzie i innych krajach wciąż propagują pogląd o ludobójstwie poprzez rozmyślne wywołanie głodu, ostrożnie omijając historię swoich zbrodni i kolaboracji z nazistami.
  Polecam znakomitą książkę Douglasa Tottle „Oszustwo, głód i faszyzm. Mit ukraińskiego ludobójstwa od Hitlera do Harvardu” (Fraud, famine and fascism. The Ukrainian genocide myth from Hitler to Harvard).
 • Czeka i Polacy
  Zebralo sie tylu specow od Rosjan, Zydow, holodomoru, milosnikow i przeciwnikow Leniana, Stalina , Trockiego i rewolucji bolszewickiej...i KGB

  W historii rewolucji w Rosji jakos dziwnie pomijamy role Czeka, ktore przeszlo w NKWD.
  Gwoli przypomnienia:

  Feliks Dzierżynski, polski szlachcic zalozyl Czeka, tzw. 'Czierezwyczajka'.
  W 1918 - Czeka liczylo 23 członków
  W 1920 - 27 000 (27 tysiecy)
  W 1921 - 310 000 (310 tysiecy) członków

  Rosjanie stanowili wiekszosc ofiar Czeka.

  Zarząd Czeka:
  Feliks Dzierzynski - prewodniczacy, polski szlachcic
  Waclaw Mężynski
  Stanislaw Swiderski - dept. łączności
  Artur Staszewski - dept. sanitarny
  Jozef Unschlicht - brat Juliana, ksiedza katolickiego
  Stanislaw Redens - gen. armii, stracony w 1938 roku
  Stanislaw Kosior - w 1932 roku I Sekretarz Komunistycznej Partii Ukrainy (poprzednik Chruszczowa) rozstrzelany w 1939 roku

  Redens i Kosior - walczyli z kułakami.
  No i jeszcze inni Polacy w roznych innych organizacjach bolszewii:
  Andrzej Wyszynski - autor czystki w 1937 roku
  ( 1939 -1944) - wice premier, wiceprzewodniczący Komisarzy Ludowych

  itd. itp...
 • @Tiamat 03:19:17
  Niestety to jest wszystko prawda o której mało kto wie !

  Świat nie jest tylko czarno - biały.
  A sprawy wstydliwe, karygodne, zbrodnicze ci którzy mają coś na sumieniu najchętniej zamiatają pod dywan i eksponują błędy i przestępstwa popełnione przez innych .

  Tak od czasu rozpadu ZSRR czynią głównie spadkobiercy ukraińskich banderowców i SS galizien czy też w krajach bałtyckich wnukowie kolaborantów z III RZESZĄ dzis paradujących w SSmundurach, ale i inni w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej ... . A co najgorsze, że w obecnej Polsce oficjalne stanowisko tych w korycie władzy jest pro banderowskie jak między innymi ostatnia wizyta tej baby wicemarszałek M. Gosiewskiej na upa-dlinie w celu plucia jadem na ludność rosyjskojęzyczną broniącą swojego domu przed neobaderowską i nazizstowską zarazą, gangreną która od 2014 opanowała Ukrainę i zamordowała ludność w Odessie i po dzień dzisiejszy morduje w Donbasie.

  Oto pro banderowska baba, która reprezentuje Polskę i szkodzi wszystkim normalnym Polakom.

  Można jedynie się zastanowić, kto wybrał takie pro banderowskie kreatury do "polskiego" sejmu, które nigdy nie pochyliły wrednego łba nad grobami ponad 200 000 bestialsko zadźganych POLAKÓW a ubolewają nad losem sprawców ludobójstwa POLAKÓW !!!

  Pozdrawiam :)
 • @Monaco 05:11:29
  //A sprawy wstydliwe, karygodne, zbrodnicze ci którzy mają coś na sumieniu najchętniej zamiatają pod dywan i eksponują błędy i przestępstwa popełnione przez innych//

  Gdyby tylko to było przyczyną unikania pewnych tematów,manipulowania faktami,przeinaczaniem historii,nie byłoby tak źle.
  Ale przecież idzie o to aby wspólcześni ludzie nie orientowali się jaka groźba czego nad nimi zawisła.Żeby nie rozumieli jej istoty,żeby nie potrafili jej nazwać,jednym słowem aby byli jak pijane dziecko we mgle.
  Spór Stalin-Trocki to nie przeszłość a teraźniejszość i jeśli to rozumiesz potrafisz identyfikować niebezpieczeństwo.
  Zachód to dziś kolektywny Trocki.Aby do tego dojść trzeba dobrze rozumieć naturę tamtych zdarzeń 1917-1991 r ale rozumienie jest niemożliwe bez historycznie rzetelnego materiału który leży zasypany górą informacyjnego śmiecia .
 • @ikulalibal 06:05:24
  " Zachód to dziś kolektywny Trocki.Aby do tego dojść trzeba dobrze rozumieć naturę tamtych zdarzeń 1917-1991 r ale rozumienie jest niemożliwe bez historycznie rzetelnego materiału który leży zasypany górą informacyjnego śmiecia ."

  ZGADZA SIĘ ! A jak doskonale widzimy i wiemy to na świecie i w Polin wszelkie obecne kreatury mające do dyspozycji władzę nad ludem między innymi bez ograniczeń manipulą faktami w oświacie dotyczącej historii.

  ➖➖➖➖➖
  Tak więc by ukryć a wręcz zniszczyć rzetelny historyczny materiał zasypują go ogromnymi górami informacyjnych (wytworzonymi przez nich samych) kłamstw czyli śmieci.
  ➖➖➖➖➖

  Podając do konsumpcji młodemu pokoleniu papkę przemielonych oszczerstw i kłamstw, konfabulacji wraz ze stekiem bredni uformowanych w celu notorycznego prania mózgów w szkołach na uniwersytecie w mediach.

  Tak by po jakimś czasie to serwowane ludziom gó...no stało się codziennym posiłkiem który zastępuje zdrową strawę logicznego samodzielnego myślenia.

  Pozdr. :))
 • @ikulalibal 06:05:24
  Czasem zazdroszczę Anglikom.
  Przy wszystkich draństwach imperium brytyjskiego - Angole nie chowali głowy w piasek i przedstawiali rzetelnie wszystkich łotrów w swojej historii.
  I szanowali bohaterów.
  Anglicy mogli sie przyznac do Cromwella czy 5-ciu niemieckich królów z których zdaje sie żaden nie mówił po anngielsku.
  Bywają rozne opracowania Churchilla ale nie ukrywaja jego intryg i aktów ludobójstwa.
  My mamy taki koszmarny brak wiadomości o królach Polski, ze nawet tych bardzo pozytywnych nie potrafimy wychwalać.

  Nie wiem, ile osób w Polsce wie dlatego ta wredna organizacja, która stworzya PiS nazywa sie Fundacja Batorego.

  I juz mi sie słabo robi na samą myśl, ze znów mnie będą pouczać różne szakale historii:

  'To nie my - to zydzi'.

  Żydzi mają swój przyczynek do historii Polski - ale bez przesady.

  Dlaczego takie bzdury piszemy o Rosjanch, carach rosyjskich czy zsyłkach na Sybir??
  Jakoś zesłanie nie przeszkadzało Polakom- zesłańcom zrobić zawrotne kariery na Syberii, w Rosji, Francji a i w Polsce.

  To Polacy- zesłańcy, po amnestii, byli właścicielami kopalń, gubernatorami, znanymi odkrywcami : Witold Jarkowski - inżynier lotnictwa- tworca rosyjskiego przemysłu lotniczego, prekursor smiglowca, zaprojektowal smiglo nośne - po amnesti zrobil kariere ...w Rosji. W Polsce nie miałby szans.

  Jan Jarkowski- inzynier, benedykt Dybowski- odkrywca i naukowiec, Wiktor Godlewski badacz Bajkalu , Aleksander Czekanowski, geolog, otrzymał zloty medal w Paryżu - w uznaniu nazwano jego imieniem pasmo gorskskie : Gory Czekanowskiego, Michal Jankowski -archeolog, zarzadca kopa;ni zlota na Askold, zalozyl tam stacje meteorologiczna (Półwysep Jankowskiego istnieje do dzis), Piotr Borowski - kopalnie zlota.
  I bardzo wielu innych Polakow, których w Polsce czekały tylko powstania i awantury.
  A to wszystko można wyczytac nie tylko w archiwach ale i w oficjalnych publikacjach, książkach, pamiętnikach - jak ktoś umie czytac.

  'W dali iz proszlowo wieka - wyd. Moskwa 1883, Agatona Gillera "Zabory'
  Zygmunt Librowicz (1884) Julian Talko Hryncewicz - dzienniki .

  O Polakach na Syberii jest pelno informacji:
  To Polacy i ich wnuki założyli na Syberii pierwsza hutę szkła, księgarnie hotele, apteki, zakłady fotograficzne, hodowle koni, fabryke serów….mydła..

  A jakby komuś sie chciało poczytać polską literature, to niech sobie poczyta skąd sie u Wokulskiego wziął taki majątek.

  Wielu, bardzo wielu Polaków nie chcialo wyjechac z Syberii. Inni, ktorzy wrócili , pracowali jako wykładowcy na uniwersytetach w Warszawie, Krakowie i w …Paryżu..

  Lista Polaków, ktorzy zrobili kariere na Syberii jest bardzo długa.

  Czasam mam naprawde dość tych farbowanych Polaków -patriotów, którym Żydzi zabraniaja mówić dobrze o Polakach, Rosjanach , i którzy wywracają historie polski dla politycnych celów.

  Bo mamy sie na chama, na siłę, bezrozumnie orientować sie na Zachód bo Zachód potrzebuje ślepego niewolnika, idiotę i posłusznego lokaja.
 • @Monaco 05:11:29
  Fotografie z wizyty marszałek Gosiewskiej zostały opublikowane na oficjalnym profilu polskiej ambasady w Kijowie na Twitterze. na opublikowanych przez ambasadę fotografiach widać, że Małgorzata Gosiewska założyła na spotkanie z ukraińskimi żołnierzami koszulkę z wizerunkiem Władimira Putina. Koszulka zawiera podobiznę rosyjskiego prezydenta, umieszczoną na tle skrzyżowanych kości oraz napis „Achtung Russia”.
  Nie mam słów...
 • @ikulalibal 21:39:40
  Czyli tak jak myślałem. Jedynym rzetelnym dla pana źródłem informacji o komunistycznych zbrodniach są opracowania komunistycznych historyków. Cała reszta to kłamcy, działający na zlecenie amerykańskich syjonistów, nawet bezpośredni świadkowie epoki. Gratuluję podejścia. Teraz już wiem, dlaczego najwięksi zbrodniarze uchodzą w pana oczach za wybawicieli.
 • @Adrian Lenz 08:52:32
  //Czyli tak jak myślałem. //

  Gdybyś myślał to by Tobie takich problemów proste pytania nie sprawiały... Póki co powtarzasz najpopularniejsze opinie po innych... Też mi myślenie... samodzielne...
  Praktycznie nie ma z Tobą kontaktu. Błędy należy sobie uświadamiać zamiast ignorować.
 • @SZS 23:47:32
  "W roku 1922 niektóre obszary Związku Radzieckiego doświadczyły głodu w wyniku interwencji zbrojnych dążących do obalenia tworzącego się nowego państwa."
  Głód na Ukrainie został spowodowany i utrzymany decyzjami Lenina o konfiskacie zboża. Są na to dokumenty, przytaczane w "Czarnej Księdze Komunizmu" Curtois.
 • @Adrian Lenz 08:59:22
  Sto razy powtarzane przez ciebie kłamstwa w oparciu o

  ( "przytaczane w Czarnej Księdze Komunizmu" )

  Curtois byłego maoistę i dobranych do tego celu takich samych kameradów antyrosyjskich prowokacji to nie licz na to że te plugawe kłamstwa wyssane z brudnego palucha i po stokroć powtarzane staną się prawda objjawioną ❗

  Goebelsa szkoła się ujawniła ❗

  Ludzie typu Curtois zmieniający barwy w zależności z której strony wiatr wieje są zerem i w żadnym wypadku nie stanowią uczciwego źródła informacji.

  CDN
 • @Adrian Lenz 08:59:22
  O to tak wygląda faktyczny obraz tego plugawcal

  Curtois.

  To w jego wykonaniu aktywizm maoistyczny (1968-1971)
  Zobacz też: protesty w maju 1968 we Francji.
  Był aktywistą maoistowskiej organizacji Vive Communism od 1968 do 1971, która w 1969 roku zmieniła jego imię na Vive la Revolution z Rolandem Castro.

  Prowadził wówczas księgarnię organizacji przy rue Geoffroy-Saint-Hilaire w Paryżu. Opisuje siebie jako „anarcho-maoistę”, ale wielu „nawróciło się” ze skrajnej lewicy, a później zostało zwolennikami demokracji i wielopartyjnej demokracji, a często także antykomunistami.

  Po ukończeniu studiów prawniczych i historii, w 1980 r. Zasłynął publikacją rozprawy pt. The PCF at War pod kierunkiem Annie Kriegel.
  Wraz z nią założył magazyn Communisme w 1982 roku, aby zebrać antykomunistycznych specjalistów od francuskiego komunizmu.

  Po śmierci Kriegla został głównym organizatorem pisma. Został mianowany Dyrektorem ds. Badań we Francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS), gdzie był odpowiedzialny za „Group Observations and Studies of Democracy” (GEODE).

  Ten okres komunizmu był postrzegany jako niezwykle bogaty okres dla wszelkiego rodzaju badań, tygiel prac opublikowanych w latach 80. Wizyty w archiwach Kominternu w Moskwie (1992-1994) Po upadku muru berlińskiego w 1989 roku i „żelaznej kurtyny” Związek Radziecki upadł w grudniu 1991 roku.

  Courtois celowo wywołał kontrowersje, które w oczach części komunistów odbiegały od uzupełniających się tam badań naukowych. ❗

  Od 1993 roku znaczna część redakcji dotyczącej komunizmu opuściła magazyn Stéphane Courtois .

  Takich samych szczurów nie brakowało w polskiej partii PZPR jak dla przykładu szef UB zbrodniarz żyd Światło który wydawał wyroki na Polaków i w tym komunistów a był przecież w partii komunistycznej, czy przefarbowany w Polsce żyd Kuroń, Mischnik i im podobni.

  Objektywnymi nie będą nigdy ci którzy są farbowani i karierowiczami i zmiennymi chorągiewkami. To są najpodlejsze szuje. W czasie wojny z nich wywodzą się szmalcownicy i zdrajcy wbiający Polakowi nóż w plecy ❗❗❗

  I tego rodzaju śmieci nie brakowało też w KPZR którzy szkodzili i niszczyli od wewnątrz tą partię i struktury i celowo reputację oraz opinię uczciwym ludziom pragnących zmian na lepsze i poprawę bytu milionów zwykłych ludzi.
 • @Adrian Lenz 08:59:22
  Dziś masz ogromne zbrodnie kapitalizmu ❗❗❗

  O których milczysz jak grób ❗❗❗

  Celowo wyprodukowana w USA i ich biolabs corona covid'19

  Coronavirus Cases: 146,277,103 chorych.

  Deaths: 3,100,405 zamordowanych.

  Oraz tylko w USA

   United States:
  Coronavirus Cases: 32,735,704 zarażonych.

  Deaths: 585 075 zabitych oraz

  ponad 30 milionów żyjących w nędzy bez środków do życia i opieki medycznej.

  https://m.youtube.com/watch?v=vVRh8Mlmvw4

  https://m.youtube.com/watch?v=P1EsxzIDm5g

  Zbrodnie kapitalizmu to tez setki lat przed Covid19.

  A w Polsce
  ile już ludzi zmarło z zimna bezdomnych od 1989 roku ⁉
 • @Adrian Lenz 08:59:22
  // Są na to dokumenty, przytaczane w "Czarnej Księdze Komunizmu" Curtois.//
  Jakie ??? Bo na pewno nie Radzieckie.
  Wydaje mi się, że bardziej wiarygodne są dokumenty w Państwowych Archiwach Rosji, niż w prywatnych archiwach magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta...
  A z własnego podwórka, mamy dwie "prawdy" o "Solidarności". Jedna propagowana przez "niezależne" media ustami prominentnych członków (co za delikatne określenie) tej zakłamanej do granic organizacji, i ludzi którzy po latach przejrzeli na oczy. I komu tu wierzyć ?
  A wystarczy tylko otworzyć archiwa....
 • @Leonardo da Vinci 10:29:37
  Powinna powstać "Wielka Księga Kolonializmu. Zbrodnie, terror, prześladowania"
  Hannah Arendt w swojej książce o totalitaryzmie mówi, że Imperium Brytyjskie było najgorsze ze wszystkich imperiów, gorsze od francuskiego, japońskiego, radzieckiego, czy chińskiego. Skala okrucieństw Imperium Brytyjskiego jest przeogromna.
  Parę przykładów :
  Imperium Brytyjskie pozostawiło za sobą miliony zmarłych.
  W Indiach było odpowiedzialne za kilka klęsk głodu. W 1943 roku w Bangladeszu z głody zmarły 3 miliony ludzi.
  Wcześniejszy głód w Bengalu, w latach 1770-73, również wywołany polityką Imperium Brytyjskiego i British East India Company, pochłonął około 10 mln. istnień.
  Według oszczędnych szacunków, opublikowanych w 1901 roku w czasopiśmie medycznym „The Lancet”, w ostatniej dekadzie XIX w. w zachodnich Indiach zmarło z głodu 19 milionów Hindusów.
  Podobnie było 20 lat wcześniej, kiedy wskutek polityki „niech umierają” lorda Lyttona i innych rządzących Brytyjczyków, na wyżynie Dekan i w południowych Indiach zmarło z głodu i powiązanych z nim chorób 17 milionów Hindusów.
  W latach 1845-1852 głód wystąpił w Irlandii i zabił tam jedną czwartą ludności. (Ostateczna liczba ofiar sięgnęła liczby półtora miliona ludzi.) Był on bezpośrednim i zamierzonym następstwem brytyjskiej polityki, co było intensywnie tuszowane przez rząd brytyjski i koronę, próbujące zrzucić winę na „ziemniaki”. Nawet dziś ten głód jest znany na całym świecie jako „głód ziemniaczany”, podczas gdy w rzeczywistości był wynikiem planowanego niedoboru żywności, a zatem celowym ludobójstwem dokonanym przez brytyjski rząd.
  Jednym z mało znanych rozdziałów historii jest powszechny głód w Iranie w czasie I wojny światowej, spowodowany brytyjską obecnością w tym kraju. Po rewolucji rosyjskiej w 1917 roku Wielka Brytania stała się główną obcą siłą w Iranie i za ten głód, czy też dokładniej – „ludobójstwo”, odpowiedzialni są Brytyjczycy. W amerykańskich archiwach znajduje się dokument, relacjonujący powszechny głód i rozprzestrzenianie się epidemii w Iranie, w którym liczbę zmarłych z głodu w latach 1917-1919 oszacowano na około 8-10 milionów, co czyni go największym ludobójstwem XX wieku, a Iran – największą ofiarą pierwszej wojny światowej.
  O wyczynach Brytyjczyków na kontynencie Północno amerykańskim, w Australii, czy Chinach nawet nie będę wspominał.
 • @Leonardo da Vinci 10:12:12
  Czyli wychodzi na to, że aby brał pan jakieś opracowania historyczne na poważnie, muszą być napisane przez osobę z odpowiedniego klucza - sympatyka Lenina. Te same fakty, zawarte w Czarnej Księdze Komunizmu, są również opisane w książce "Lenin w pociągu" Catherine Merridale. Zresztą wystarczy przejrzeć wspomnienia ludzi z tamtej epoki, żeby dowiedzieć się jak wyglądały rządy Lenina. No ale lepiej zamykać na to wszystko oczy i dalej uprawiać bałwochwalczy kult komunistycznych zbrodniarzy.
 • @Adrian Lenz 11:10:24
  " Czyli wychodzi na to, że aby brał pan jakieś opracowania historyczne na poważnie, muszą być napisane przez osobę z odpowiedniego klucza". sympatyka nienawidzącego do szpiku kości Lenina ❗

  To zdanie dokładnie pasuje do pana mentalności.

  Napisałem wyraźnie ze osoby zmieniające punkt widzenia w zależności od punktu siedzenia są to szuje i bezwartościowe źródła.

  A do takich zalicza się ten maoïsta anarchista Curtois.

  ❗ No ale lepiej zamykać na to wszystko oczy i dalej uprawiać bałwochwalczy kult - kapitalistycznych - zbrodniarzy❗❗❗,

  którzy mają na sumieniu setki milionów zamordowanych ludzi, wojny grabierze , niewolnictwo, ludobójstwo Indian i w obecnych czasach okupacje Afganistanu, Iraku i Syrii i Palestyny przez Izrael
  oraz bałwochwalczo popierac zbrodniarzy neobanderowskich w Donbasie i w Odessie. Te miliony ofiar to dla @Adriana Lenz tylko pryszcz.

  Już widać kogo @Adrian Lenz bałwochwalczo reprezentuje i popiera nienawidząc Lenina a kocha ludobójców którzy zasiadają w Białym Domu, Hitlera, Natanyahu, Polpota czy Franko całą gamę im podobnych zwyrodnialców i despotów❗
  .
 • komunizm , terror, demokracja ?
  Wydaje mi sie, ze zbyt wielu dyskutantów nie chce zdefiniowac pojęć , które sa w życiu a nawet ...nadużyciu.
  Terror w USA jest nawet większy niz w komunistycznej Rosji. a sto razy gorszy niz w Chinach.

  Podstawowa różnica między USA, Rosja i Chinami jest w tym, ze:
  - Rosja ma naturalne bogactwa i źrodła energii.
  - Chiny kupuja źrodła energii
  - Amerykanie rabują i kradną naturalne bogactwa innym krajom:

  Afganistan - mineraly, pola makowe, handel heroina,
  Kosowo - ziemie rzadkie, diamenty,
  Libia, Irak, Syria - ropa, gaz,
  Włochy, Ukraina, Libia- rezerwy złota ,
  Ukraina, Brazylia, Kambodza - niszczą lasy pod zasiewy Monsanto i kradną drzewo, niszczą drzewostan planety
  W samych tylko Stanach Zjednoczonych wycięto 75 % lasów.

  Amerykanie wykupują zasoby wodne w Ameryce Poludniowej i Afryce.
  Straszliwie sponiewierali Indonezje, Filipiny no i Japonię.
  USA i Izrael prywatyzują sieć wodną na całym świecie

  No i udalo im sie zbombardowac 74 kraje.
  Przymierzają sie do Iranu, Chin i Rosji.

  Chiny nie bombardują i nie okradają żadnych państw.
  Rosja ratuje Syrie , Białoruś - nie bombarduje żadnego państwa. Rosjanie uratowali Damaszek, pomagaja odbudowac Syrie.

  Amerykanom udało sie juz po II -ej wojnie zbombardowac pół Europy i Koree, Wietnam, Laos, Sudan, Syrie; a w Europie Niemcy - juz po kapitulacji i Jugoslawie,
 • @Leonardo da Vinci 11:44:49
  To pan gloryfikuje oczywistego zbrodniarza - nie ja. Są przecież też inne opracowania dotyczące realiów komunistycznych np. Wiktora Suworowa, Marka Sołonina, jak również świadectwa z epoki, np. te zebrane przez Sołżenicyna. Obrona tego systemu jak i jego decydentów jest zwyczajną głupotą.
 • @Adrian Lenz 14:26:40
  //Obrona tego systemu jak i jego decydentów jest zwyczajną głupotą.//
  Nie wiem jak Pan @Leonardo, ale ja każdego 21 grudnia wypijam stakan dobrej rosyjskiej wódki...
 • @Tiamat 12:30:29
  Rosja. Rok 1917.

  Wstąp do rewolucji.

  Luty 1917 roku Rosja jest w stanie wrzenia. Carskie władze przez 4 wieki rządziły żelazną ręką.
  Milony Rosjan ginie w 1 Wojnie Światowej, rosyjskie kobiety i dzieci głodują ale car odmawia jakichkolwiek zmian.

  23 lutego Rosja wybucha, lud Piotrogrodu opanowuje stolicę i zmusza cara do abdykacji.

  W rewolucji Lutowej nie bierze udział ani Lenin ani Trocki Nie ma ich wówczas w Rosji. A Stalin jest na zesłaniu na Syberii.

  Lenin jest w Zürichu, od 17 lat jest na wygnaniu. I gdy lud obala carat on uważa ze to niemiecka propaganda którą publikuje prasa taka jak " The Daily Chronic".
  Od tego momentu Lenin był zdeterminowany by wrócić do kraju i objąć przywódctwo. Lenin stacił brata Alexandra którego zamordowno z rozkazu carskiego aparatu przemocy.

  Trocki (Lew Bronstein) dowiaduje się o rewolucji Lutowej podczas pobytu w New Yorku w USA, kilka dni później o rewolucji Lutowej dowiaduje się Stalin który był na zesłaniu na Syberii w Aczyńsku.
  Stalin sześć razy uciekał z zesłania. A czego się domagał ? Powszechnej równości i sprawiedliwości (jednak do czasu kiedy nie miał wladzy). Stalin był radykalnym człowiekiem akcji.

  Rewolucja Lutowa bez udziału Lenina była wybuchem euforii i anarchii.

  4 kwietnia już tysiące oczekuje na przyjazd Lenina do Piotrogrodu.
  W przemówieniu do tysięcy zebranych prostych ludzi krytykuje imperialistyczą wojne , która ma służyć tylko dla bogaczy, kapitalistów a wykonawcami są ludzie którzy żyją na skraju nędzy i traktowani są jak niewolnicy. Kobiety wraz z dziećmi głodują a carat oplywa w złocie i dostatkach. Mówi, ze bliska jest chwila że naród wstanie z kolan i rozprawi się z kapitalistycznymi ciemieżycielami

  Lenin chce nowej rewolucji i obalenia po reeolucji Lutowej tymczasowego rządu.

  Domaga się w to miejsce Rosją rządziły rady robotników i chłopów.

  Mówił ludzie chcą pokoju, chcą chleba i ziemi i pracy. A kapitaliści niosą nam wojnę śmierć i głód. A obszarnicy władają całą ziemią.

  Więc jego pierwszymi hasłami było.
  Ziemia dla chłopów i chleb, Pokój, a dla robotników praca i poszanowanie człowieka. Nakarmić ubogich.

  Liberalni politycy nie chcieli tego słuchać stali się blokadą.

  Władza sama dla siebie nie interesowała Lenina, naprawdę nie interesowała Lenina. Lenin chciał ją użyć by wywołać wielkie zmiany społeczne, taki był jego cel.
  Motywuje go wizja lepszego świata, koniec społeczeństwa zdominowanego przez zyski i wyzysk .

  Rząd tymczadowy na czele z ministrem Kirinskim nie potrafi rozwiązywać problemów w Rosji. Mało tego, pomimo protestów ludzi Kierinski zarządza nową ofensywę na frontach wojny, Niemcy atakują i Rosjanie ponosząc straty wycifują się. Tylko w ciągu tygodnia ginie setki tysięcy rosyjskich żołnierzy.

  Lenin który mówił że wojna jest zła i że służy tylko interesom bogaczy i że należy wprowaszić pokoj, zaskarbia sobie ogrome masy zwolenników. Gdy Kiereński rozkazuje coraz więcej wysyłać żołnierzy na front ci odmawiają. Opór rozchodzi się po armii i na wojska frontowe. W lipcu tysiące dezerterów dołącza do antyrzadowych demonstracji. Lenin mówi do zgromadzonych 40 tysięcznych mas, że chce by przejęcie władzy przez rady robotniczo-chłopskie odbyło sie bez przelewu krwi, pokojowo.
  Mówił, ze jest czas by zagryść zęby a przyjdzie też czas na uderzenie. Wiedział że czas jeszcze nie nadszedł. A kontrrewolucja mógła by spowodować ogromne ofiary wśród prostych ludzi.

  Ponieważ w tamtych okolicznościach w lipcu jego ludzie byli w mniejszości.

  Potrzebował wiecej czasu by zebrać wszystkie siły do obalenia władzy wyzysku i ucisku.

  Lenin miał rację, okazalo sie to słuszne, gdyż następnego dnia pod gradem rządowych pocisków bunt uliczny załamuje się, od kul giną masowo bezbronni ludzie. Kierieński nakazuje ścigać bolszewików i aresztuje ponad 800 ludzi w tym Lenina. Lenin czasowo emigruje do Finlandii a rolę na ten czas na terenie Rosji przejmuje Stalin.

  Bolszewicy są więzieni i zabijani a Kiereński zostaje premierem.
  Zleca generałowi Lawrowi Korniłowiowi brutalne przywrócenie porządku. Korniłow chciał za pomocą terroru zdławić wszelki opór.

  Natomiast Kiereński po czasie stwierdził ze ten generał chce rządzić Rosją jako dyktator. I po paru dniach dymisjonuje Koroniłowa ale oddziały generała wkraczają do Piotrogradu a to mobilizuje wszystkich bolszewików do obrony miasta.

  Członkowie partii bolszewickiej przemawiają do żołnierzy, mówią, ze was sprowadzono do Piotrogrodu byście zabijali wasze matki, ojców, waszych braci i siostry. Relacje z tamtych lat mówią że armia Koronilowa stopniała na jego oczach.

  Większość żołnierzy przeszła na stronę bolszewików. Klęska Korniłowa była na korzyść rewolucji. Była też klęską Kieryńskiego.

  Kiereński wypszcza na wolność tych którzy przeżyli terror od kul sił rządowych i do partii Lenina dołączył Trocki i zajął się agitacją na korzyść Lenina i partii a potrafił do mas przemawiać.

  Stalin był zazdrosny o pozycję Trockiego, nawet mimo współpracy dla dobra rewolucji żywił nienawiści do Trockiego.
  To Trocki wykrzykiwal hasła, cala władza w ręce rad, ale też powtarzał hasła Lenina, pokój, ziemia dla chłopów i równość i sprawiedliwość i praca dla ludu. Tricki okazywał też pogardę w stosunku do innych członków partii uwazał się za lepszego i że jest on ponad wszystkim. Jego arogancja przysporzyła mu wiele wrogów.

  Będąc w Finlandii Lenin podjął najważniejszą decyzję w życiu. Sytuacja dojrzała do wielkiej rewolucji, do zrywu narodu przeciwko ciemiężycielom i wyzyskiwaczom.

  Naród miał dość wojny, głodu i tyranii.

  A celem Lenina staje się zbrojne powstanie w Piotrogradzie i w Moskwie i przejęcie całkowicie władzy.

  10 października Lenin wraca do Piotrogrodu, to spotkanie zmieni bieg historii całego świata.

  W głosowaniu członkowie zgromadzenia partii poparli 10 do 2 na korzyść Lenina by rozpocząć zbrojne powstanie , rewolucję w październiku 1917 roku.

  24 października Kiereński spodziewa się buntu ale jest przekonany ze opanuje sytuację. Uważa że teraz ma siły większe niz potrzebuje.
  Że tym razem rewolucjoniści zostaną całkowicie zmiażdżeni.

  Kiereński wydaje rozkaz aresztowań i zamykania prasy a bolszewicy chwytają za broń w obronie wywalczonej wolności.

  Lenin jest w Smolnym gdzie znajduje się sztab silnie chroniony przez zwolenników rewolucji.

  Bolszewicy 25 października opanowali Piotrogrod jedynie w rękach rządu tymczasowego pozostaje Pałac Zimowy.
  Kiereński ma odciętą łączność i nie ma wsparcia armii.

  Mimo ze rząd tymczasowy wciąż jest w Pałacu Zimowym Trocki ogłasza w imieni rządu wojskowo-rewolucyjnego upadek rządu Kieryńskiego i przejęcie władzy przez bolszewików.

  Krążownik Aurora oddaje ostrzegawcze strzały ślepymi nabojami by zmusić rząd tymczasowy do opuszczenia Pałacu Zimowego.

  Rewolucja i przejęcie władzy w Rosji przez Lnina i jego partie stało się faktem.

  Dalsze losy to walka z kontrrewolucją trwająca wiele lat gdyż na Rosję napadły państwa Zachodu wraz z USA. Ale i one zostały pokonane.

  Ps. To Lenin jako pierwszy zwrócił Polsce całkowitą niepodległość po ponad 100 letnich rozbiorach w których uczestniczyły Rosja carska, Niemcy i Austria.
 • @Adrian Lenz 14:26:40
  Juz wykazał się pan tu nie tylko skończoną głupotą ale i celowym upartym trollowaniem opierając się na bredniach chorych z nienawiści do ustroju który wyzwoli miliony ludzi z niewoli i przywrócił im człowieczeństwo. Obalił kolonializm i krwiopijczy kapitalizm.

  Radzę zakończyć te @Adrian Lenz swoje wypociny kłamstw i oszczerstw a zająć się szukania prawdziwych źródeł które są dostępne a nie u tych co stronniczo działają na zlecenie mocodawców za judaszowe srebrniki jak płatne lafonsy i piszą to co im nakazują władcy na potrzeby polityczne i kariery.

  Zajmij się swoimi pobratyńcami banderowcami i syjonistami i nie pisz na zlecenie kosulatów UPA padliny, bo już dość się tu zbłaźniłeś jako ich wtyka i zwolennik.
  Chba żeś tak głupi ze tego sam nie jesteś w stanie zauważyć. ❗

  A z głupim nie można dyskutować bo umysł ma ograniczony wiec szkoda mi czasu na takiego trolla.

  Żegnam. Bez odbioru.
 • Do Autora
  Prosze o zablokowanie tego @Adrian Lenz banderowskiego trolla.

  Ileż można tolerować jego bredni.

  Dzięki

  Salut ✔☺
 • @brian 21:21:37
  https://m.youtube.com/watch?v=GRKReG7Bo4Qo

  Ten link zatrzymam bo jest tam normalny zawarty komentarz.

  A ten w którym idiota komentuje niech oglądają go i słuchają tacy sami kretyni jak ten debil komentator..
 • @Monaco 22:06:58
  Nawet po latach są ludzie którzy nie potrafią wyciągnąć z minionej historii żadnych słusznych wniosków.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY

więcej